Getin Noble Bank do przymusowej restrukturyzacji - zmieni nazwę na VeloBank

Domowe finanse Banki Kredyty Kredyty frankowe Restrukturyzacja

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank. Jego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych. BFG zapewnia, że pieniądze klientów przekształcanego banku są bezpieczne i praktycznie nie odczują tej zmiany.

30.09.2022

Limitowane ceny i specjalny podatek mają zatrzymać wzrost cen energii

Środowisko Małe i średnie firmy Finanse Podatki międzynarodowe

Limity cenowe dla producentów energii elektrycznej, odbiurokratyzowanie projektów związanych z energią odnawialną i 33-procentowy podatek od zysków z paliw - takie instrumenty proponuje Komisja Europejska w rozporządzeniu o nadzwyczajnych rozwiązaniach w sektorze energetycznym. Projekt rozporządzenia został wstępnie uzgodniony przez unijnych ministrów odpowiedzialnych za energetykę.

30.09.2022

UOKiK na tropie porozumienia ograniczającego konkurencję w przeładunku zbóż

Ochrona konkurencji

W portach w Gdańsku i Gdyni mogło dojść do ograniczenia konkurencji podczas przeładunku zboża - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z tą sprawą. Jego pracownicy, przy wsparciu policji i po uzyskaniu zgody właściwego sądu, przeprowadzili przeszukanie w siedzibach trzech spółek.

30.09.2022

Sztuczna inteligencja narozrabiała, ale kto zapłaci?

Prawo AI

Kluczową kwestią w ubezpieczeniu związanym ze sztuczną inteligencją jest ustalenie odpowiedzialności za szkody, a tutaj dużo zależy od konkretnego przypadku. Unijne regulacje proponują obowiązkowe OC dla użytkowników i twórców sztucznej inteligencji. Oprócz kwestii technicznych, musimy też zmierzyć się z problemami etycznymi. Najlepszym przykładem są pojazdy autonomiczne. Jak ma być oceniane ryzyko i co powinien zrobić pojazd w razie zagrożenia?

30.09.2022

Ustawa podpisana - operator pocztowych usług powszechnych dostanie rekompensatę

Administracja publiczna

Zapewnienie odpowiedniego poziomu rekompensaty za rzeczywiste straty poniesione przez operatora wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych to cel nowelizacji ustawy Prawo pocztowe, którą w środę 28 września br. podpisał prezydent Andrzej Duda. Poczta Polska jest operatorem wyznaczonym na lata 2016-2025.

29.09.2022

Ustawa o nadzorze KAS nad leżakowaniem napojów spirytusowych podpisana

Podatki i opłaty lokalne Rynek i konsument

Nadzór nad leżakowaniem alkoholi będzie sprawowała Krajowa Administracja Skarbowa, zaś rejestr wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych przejmie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - przewiduje nowelizacja ustawy o wyrobie napojów spirytusowych, którą w środę 28 września podpisał prezydent. Wcześniej tego samego dnia Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy.

29.09.2022

Pomoc dla nadodrzańskich przedsiębiorców - prezydent podpisał ustawę

Środowisko Prawo gospodarcze Finanse

Prezydent podpisał ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. Przewiduje ona dodatek w wysokości 3010 zł na pracownika dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku katastrofy ekologicznej. Na wypłatę jednorazowego świadczenia dla firm, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 proc.

29.09.2022

Nielegalna wycinka drzew może przedsiębiorcę słono kosztować

Środowisko Nieruchomości

Realizacja inwestycji może wymagać usunięcia drzew rosnących na terenie działki podlegającej zabudowie. Wiek lub gatunek drzewa może powodować, że przed wycinką inwestor będzie musiał uzyskać zezwolenie na jego usunięcie. Zasady w tej dziedzinie reguluje ustawa o ochronie przyrody. Więcej na ten temat można przeczytać w Legal Alercie.

27.09.2022

MF: Tylko do końca września wnioski o zwrot środków z systemu viaTOLL

Transport

Wniosek o zwrot pieniędzy z systemu viaTOLL można składać tylko do końca września - przypomniało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. By to uzyskać, trzeba przesłać podpisany formularz reklamacyjny, a także złożyć dyspozycję zwrotu salda lub kaucji w swoim Internetowym Koncie Klienta.

26.09.2022

Będzie unijny obowiązek oszczędzania energii, ale rząd ma na to całą gamę sposobów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Projektowane unijne rozporządzenie przewiduje redukcję zużycia prądu w każdym państwie członkowskim o 10 procent. Konieczne będą jednak także regulacje krajowe, które zachęcą lub zmuszą do ograniczenia zużycia energii elektrycznej. W ekstremalnych sytuacjach można nawet wyłączać prąd określonym grupom odbiorców. Choćby z powodu strajku lub niepokojów społecznych.

26.09.2022

Zakaz handlu w niedziele miał pomóc małym sklepom, tymczasem je pogrąża

Rynek i konsument Prawo pracy

Zakaz handlu w niedziele miał wzmocnić małe, osiedlowe sklepy. Tymczasem statystyki i doświadczenie pokazują, że cel ten nie został osiągnięty, a zakaz ten jest dla tego rodzaju placówek dodatkowym obciążeniem. Podstawowym problemem, o którym przedstawiciele osiedlowych sklepów wypowiadali się zarówno publicznie, okazało się to, że sklep nie może być efektywnie obsługiwany tylko przez właściciela.

24.09.2022

Odszkodowania dla wywłaszczanych pod cele publiczne – co zmieni "ustawa CPK"?

Prawo cywilne Budownictwo

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami, prowadzone z inicjatywy Marcina Horały, pełnomocnika rządu ds. CPK. Po głosowaniu w Sejmie, ustawa skierowana została do Senatu. Podczas prac w Sejmie wszystkie poprawki strony społecznej zostały odrzucone, choć wspierała je demokratyczna opozycja - pisze Barbara Czerniawska, prezes Fundacji INLEGIS.

23.09.2022

Biznes pominięty w konsultacjach projektu o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Prawo karne Prawo gospodarcze

Pracodawcy zostali pominięci w konsultacjach ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary - alarmuje w liście do ministra sprawiedliwości Konfederacja Lewiatan. I apeluje o włączenie przedsiębiorców do konsultacji publicznych tego projektu ustawy. Konfederacja przypomina, że ma do tego ustawowe prawo.

22.09.2022

Firma w mieszkaniu? Najpierw trzeba zmienić sposób użytkowania lokalu

Małe i średnie firmy Nieruchomości

Obecna sytuacja gospodarcza oraz pocovidowa rzeczywistość sprawiają, że przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na prowadzenie działalności we własnych mieszkaniach albo w zakupionych wcześniej lokalach mieszkalnych. Jednocześnie często zapominają o konieczności zmiany sposobu użytkowania tych pomieszczeń. Więcej na ten temat w Legal Alercie.

22.09.2022

Apel: Jednolity Sąd Patentowy powinien objąć jurysdykcją także Polskę

Prawo AI Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Polska powinna przystąpić do konwencji o Jednolitym Sądzie Patentowym - apelowali uczestnicy międzynarodowej konferencji poświęconej prawu patentowemu. Ich zdaniem zapewniłoby to lepszą spójność praktyki związanej z ochroną patentową. Nasz kraj jest tej konwencji nie przyjął, podobnie jak Hiszpania.

21.09.2022

Jest projekt pakietu wsparcia dla firm energochłonnych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przyśpieszenie budowy tzw. bezpośrednich linii energetycznych, możliwość one łączenia jednostek wytwarzania energii, w tym w szczególności ze źródeł odnawialnych (np. farmę wiatrową, zaporę wodną, farmę słoneczną) bezpośrednio z odbiorcą - takie m.in. rozwiązania przewiduje przygotowywane przez rząd pakiet wsparcia firm w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej.

21.09.2022

PFR to nie urząd, więc skarga nie przysługuje? Będzie kasacja do NSA

Prawo cywilne Tarcza finansowa

Ponieważ o przyznaniu wsparcia finansowego w ramach „Tarczy Finansowej” decyduje Polski Fundusz Rozwoju, sąd administracyjny odmówił rozpoznania skargi przedsiębiorcy ubiegającego się o subwencję od odmownej decyzji PFR. Uznał, że sprawa ma charakter cywilnoprawny i nie podlega rozpoznaniu przez sąd administracyjny. Rzecznik Praw Obywatelskich składa w tej sprawie kasację do NSA.

21.09.2022

Nowa ustawa o crowdfundingu to więcej obowiązków dla organizatorów zbiórek

Prawo gospodarcze Finanse

Zgodnie z nową ustawą o crowdfundingu dostawcy zobowiązani są do przekazywania rzetelnych i jasnych informacji dotyczących funkcjonalności platformy, a w szczególności, opłat związanych z usługami lub inwestycjami, ryzyk finansowych, czy charakteru usług finansowania. Co więcej, obowiązek informacyjny dotyczy oddzielenie każdej oferty finansowania społecznościowego.

21.09.2022

Oferta w przetargu tylko na piśmie, albo transkrypcja nagrania

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzi się – co do zasady – pisemnie. To zaś wyklucza możliwość składania wymaganej dokumentacji w formie innej, niż tekstowa. Nadal zasadnicze znaczenie ma tekst – choć składany w formie elektronicznej. Obecnie obowiązujące przepisy dopuszczają składanie wymaganych dokumentów, sporządzonych jako transkrypcja nagrania.

20.09.2022