Żyzne grunty rolne już nie będą takie święte

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Po 1 stycznia przyszłego roku łatwiej będzie prowadzić działalność gospodarczą na żyznych gruntach rolnych. Bo dziś bez ich odrolnienia, nie ma co o tym marzyć. Problem jednak w tym, że nowe przepisy nie są precyzyjne i na odrolnieniu gruntu pod jednym budynkiem może się nie skończyć. Niejasna jest np. sytuacja, gdy działalność wiązać się będzie z korzystaniem z przestrzeni wokół budynku, np. podjazdu, parkingu.

23.12.2021

UOKiK zobowiązał spółkę z Grupy Intermarche do zapłaty zaległości wobec dostawców

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał spółkę SCA PR Polska (Grupa Intermarche) do zmiany praktyk, które mogły stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej, oraz do zapłaty zaległości wobec dostawców produktów rolno-spożywczych spółki. Ma to pozwolić na szybką poprawę sytuacji dostawców sieci.

22.12.2021

Przepisy antylichwiarskie mogą oznaczać koniec większości instytucji pożyczkowych

Rynek i konsument Spółki

Pod koniec listopada rząd przyjął projekt tzw. „ustawy antylichwiarskiej”, wprowadzający szereg zmian na rynku instytucji pożyczkowych. Mogą one wyeliminować z rynku instytucje pożyczkowe na rzecz banków i lombardów, jednocześnie uderzając w rzekomych beneficjentów projektu ustawy – konsumentów.

22.12.2021

Prezydent podpisał ustawę przedłużającą ważność bonu turystycznego

Rynek i konsument Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która m.in. przedłuża ważność bonu turystycznego - poinformowało Biuro Prasowe KPRP. Zgodnie z nowymi przepisami, do końca września 2022 r. będzie można płacić za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne.

21.12.2021

Będzie wsparcie dla dyskotek i klubów tanecznych

Małe i średnie firmy Koronawirus

Powiatowe urzędy pracy będą wypłacać jednorazowe dotacje do 5 tys. zł przedsiębiorcom, którzy z powodu pandemii zostali zmuszeni w połowie grudnia zamknąć kluby, dyskoteki, a także inne miejsca oferujące rozrywkę i rekreację. Informację w tej sprawie przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

21.12.2021

Prezydent podpisał ustawę upraszczającą rejestrację produkcji win

Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Ustawa o wyrobach winiarskich, dostosowująca polskie prawo do nowych przepisów dotyczących wspólnej organizacji rynku wina w Unii Europejskiej jest już z podpisem prezydenta. Nowe przepisy mają uprościć i ujednolicić m.in. wymagania dotyczące wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność związaną z wyrobem lub rozlewem wyrobów winiarskich.

21.12.2021

Nowela dotycząca spółek rolnych z podpisem prezydenta

Rynek Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, która umożliwi przekazanie spółek rolnych do Ministerstwa Aktywów Państwowych w celu utworzenia holdingu spożywczego. Jednym z jego zadań będzie walka ze zmowami cenowymi i przewagą kontraktową wielkich firm skupujących od rolników płody rolne.

21.12.2021

Lex TVN - będzie zarzut naruszenia prawa UE, umowy z USA i duże odszkodowania

Spółki Prawo gospodarcze Prawo unijne

Gdyby Prezydent RP nie zawetował ustawy medialnej, zwanej LexTVN, to należy się spodziewać kolejnego wystąpienia Komisji Europejskiej przeciwko Polsce o naruszenie traktatów - tego są pewni prawnicy. I nie chodzi tylko o złamanie fundamentalnej zasady przepływu kapitału i wolności gospodarowania. Rząd polski naraża się też na postępowanie arbitrażowe i w efekcie duże odszkodowania dla pokrzywdzonej spółki amerykańskiej.

20.12.2021

Zakaz covidowych eksmisji - niechciani lokatorzy żyją na koszt właścicieli mieszkań

Samorząd terytorialny Poprawmy prawo Nieruchomości

Covidowy zakaz eksmisji utrudnia życie właścicielom mieszkań. Miał obowiązywać kilka miesięcy, a minęło już półtora roku od jego wprowadzenia. - Państwo chroni jednych kosztem drugich, a przecież my też mamy problemy ekonomiczne przez  pandemię - mówią rozgoryczeni właściciele lokali. Jeden z nich w ramach akcji "Poprawmy prawo" zaproponował, by pozbyć się tego zakazu z przepisów.

20.12.2021

Dom do 70 mkw. bez formalności, ale jak ustalić podatek?

Podatki i opłaty lokalne Budownictwo

Po Nowym Roku będzie można budować już małe domy o powierzchni do 70 metrów kwadratowych na podstawie uproszczonych formalności budowlanych i bez dziennika budowy. Ale z opodatkowaniem ich właścicieli podatkiem od nieruchomości może być już poważny problem. Bo bez dziennika trudno będzie ustalić datę zakończenia budowy, a tym samym ustalić, od kiedy naliczać daninę.

18.12.2021

Weto Senatu odrzucone - Sejm ponownie uchwalił Lex TVN

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sejm odrzucił w piątek uchwałę Senatu odrzucającą nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną Lex TVN. Ustawa przewiduje, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. - USA są skrajnie rozczarowane przyjęciem przez Sejm ustawy medialnej - stwierdził pęłniący obowiązki ambasadora Bix Aliu.

17.12.2021

Uwaga na kody PKD - tańce nie w dyskotece, ale impreza w barze już tak

Prawo gospodarcze Koronawirus

Rząd funduje przedsiębiorcom kolejny lockdown, po raz kolejny opierając przepisy o ograniczeniach działalności na wskazywaniu kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności. Na razie - z braku obiecanych przepisów "odmrażających" Sylwestra - covidosceptycy mogą szykować się na domówkę lub imprezę pod chmurką. Możliwe jest też zorganizowanie tańców w lokalu, który stricte dyskoteką nie jest.

17.12.2021

Prezes UOKiK ukarał uczestników zmowy przetargowej na Śląsku

Rynek

Pięciu przedsiębiorców zawarło zmowę w przetargu na utrzymanie czystości w Tychach. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał decyzję, w której nałożył na nich kary w łącznej wysokości prawie 1,2 mln zł. Jeden z uczestników porozumienia uniknął sankcji, ponieważ skorzystał z programu łagodzenia kary, informując UOKiK o tym procederze.

16.12.2021

Ustalanie limitów to nadal fikcja - nie ma jak liczyć zaszczepionych

Rynek i konsument Poprawmy prawo Koronawirus szczepienia

W hotelu, w restauracji, w teatrze czy na basenie ustalenie limitu gości było i będzie nadal fikcją. Przepisy, które weszły w życie 15 grudnia, niewiele zmieniły. A politycy, jak chowali głowę w piasek, tak dalej to robią. Mogą zrehabilitować się wprowadzając zasady ustalania limitów do ustawy w sprawie weryfikacji zaszczepionych w zakładach pracy. Prace nad tym projektem miały rozpocząć się w środę, ale nic z tego nie wyszło.

16.12.2021

Limity w hotelach i restauracjach - trzeba pokazać certyfikat covidowy

Rynek i konsument Koronawirus szczepienia

Od środy 15 grudnia obowiązują przepisy z nowymi ograniczeniami covidowymi. Od tegogo dnia zaczęły obowiązywać zaostrzone limity osób - m.in. w restauracjach i hotelach. Nie będzie się do nich wliczać osób, które pokażą ważny certyfikat covidowy. To przełom, ponieważ do tej pory nie było takiego uregulowania. Wystarczyło samo oświadczenie zaszczepionego.

15.12.2021

Polski Ład skłania do zmiany leasingu na kredyt samochodowy

Rynek i konsument Polski Ład

Rosną kolejki klientów chcących zakończyć jeszcze w tym roku leasing pojazdu i uciec przed nowym obciążeniem podatkowym. Przepisy wchodzące z początkiem 2022 r. sprawią, że pozbycie się wykupionego na własność samochodu przed upływem sześciu lat - będzie oznaczało konieczność zapłaty podatku dochodowego. Wzrośnie prawdopodobnie popularność produktów z wysoką wartością wykupu.

14.12.2021

Apple na celowniku - UOKiK sprawdza nową politykę prywatności

Rynek i konsument

Czy nowe zasady polityki prywatności i przetwarzania danych osobowych wprowadzone przez Apple na urządzeniach z systemem iOS mogą naruszać konkurencję? Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.

13.12.2021

Nieważną umowę frankową trzeba rozliczyć, także korzystanie z kapitału

Kredyty frankowe Nieruchomości

Decyzja o unieważnieniu umowy o kredyt frankowy tworzy dodatkowe problemy prawne związane z jej rozliczeniem. A szczególne kontrowersje wzbudza możliwość dochodzenia przez banki roszczeń o wynagrodzenie za korzystanie przez kredytobiorców z udostępnionego im kapitału - piszą adwokaci Katarzyna Sawa-Rybaczek oraz Łukasz Czerepak z kancelarii prawniczej Penteris.

13.12.2021

Można być Świętym Mikołajem, ale nie obowiązkowo - akcja charytatywna tylko dla chętnych

Szkoła i uczeń Prawo pracy

Firmy przed świętami chętnie angażują się w akcje charytatywne – to dobry sposób, by komuś pomóc, a przy okazji promować swoją markę np. w mediach społecznościowych. Takie inicjatywy nie mogą jednak odbywać się kosztem pracowników, nie można na nich wymuszać wpłacania pieniędzy. Podobnie szkoła nie może zmuszać uczniów do działań charytatywnych.

11.12.2021