Prokuratura: Można izolować w Gostyninie na podstawie zabezpieczenia

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Życie i zdrowie obywateli nie może być uznane za mniej wartościowe niż wolność osoby z zaburzeniami psychicznymi stwarzającej zagrożenie dla społeczeństwa - tak prokuratorzy Prokuratury Krajowej odnoszą się do styczniowej uchwały Sądu Najwyższego.

13.02.2019

Rusza arbitraż on-line – skusi przedsiębiorców?

Prawo cywilne

Wystartował pierwszy w Polsce sąd arbitrażowy online, kolejny ma ruszyć w kwietniu. Mają być szybsze i tańsze niż tradycyjnie sądy polubowne oraz powszechne. Rozstrzygnięcia w prostych sprawach mają zapadać nawet w kilka tygodni. Ich twórcy liczą, że przekonają przedsiębiorców do takiego pozasądowego rozstrzygania sporów.

13.02.2019

Przyłębska: W Trybunale nie jest naruszane prawo

Wymiar sprawiedliwości

Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego zapewnia należytą ochronę wolności i praw konstytucyjnych obywateli oraz właściwe funkcjonowanie organów państwa, a Trybunał działa prawidłowo - zapewniła we wtorek w Sejmie prezes TK Julia Przyłębska. Przyznała jednak, że Trybunał wydaje teraz mniej wyroków niż przed objęciem przez nią funkcji prezesa.

12.02.2019

Prawo wymierzone w mafię lekową może uderzyć w domy dziecka i opieki społecznej

Opieka zdrowotna

300 tys. złotych kary za uporczywe nieprzekazywanie dokumentów, będą możliwe kontrole bez zapowiedzi, a za wywóz brakujących leków zagranicę będzie grozić kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat – takie zmiany zakłada nowelizacja prawa farmaceutycznego. Właściciele aptek oraz hurtowni farmaceutycznych podkreślają, że przepisy są zbyt restrykcyjne i nieprecyzyjne.

12.02.2019

Nowy partner w Maruta Wachta

Rynek

Adwokat Sławomir Kowalski został nowym partnerem w kancelarii Maruta Wachta. Specjalizuje się w prawie ochrony danych osobowych oraz prawie nowych technologii.

12.02.2019

MRPiPS: W tym roku może powstać prawie 250 nowych domów i klubów dla seniora

Pomoc społeczna Finanse samorządów

Do samorządów może trafić nawet 62,6 mln zł na utworzenie lub wsparcie dziennych domów i klubów dla seniorów - poinformowała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Pieniądze będą przyznawane w ramach programu "Senior plus".

12.02.2019

Trybunał UE rozpoczął rozpatrywanie skargi na polską ustawę o SN

Wymiar sprawiedliwości

Podczas wtorkowej rozprawy w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu Polska i Komisja Europejska podtrzymały stanowiska ws. skargi na ustawę o Sądzie najwyższym. Polskie władze twierdzą, że jest ona bezzasadna, ponieważ ustawa została zmieniona, ale KE uważa że potrzebny jest wyrok. 11 kwietna zostanie ogłoszona opinia rzecznika TSUE w tej sprawie.

12.02.2019

Będzie 50 mln zł na gwarancja do kredytów dla rolników

Małe i średnie firmy

Rząd szykuje nową formę wsparcia dla rolników oraz przedsiębiorców z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego. Będą oni mogli ubiegać się o preferencyjne kredyty z gwarancją ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

12.02.2019

Watchdog wyszkoli, jak kontrolować działania władz lokalnych

Samorząd terytorialny

Sieć Obywatelska Watchdog Polska będzie edukowała mieszkańców, jak działać w sytuacjach, gdy samorząd nie konsultuje swoich decyzji. Kolejna edycja Szkoły Inicjatyw Strażniczych ma rozwijać wiedzę na temat wolności słowa i prawa do informacji publicznej.

12.02.2019

Resort pracy: Nie pracujemy nad zmianami w ograniczeniu handlu w niedziele

Rynek i konsument Prawo pracy

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele funkcjonuje i jest etapowe wdrażanie wolnych niedziel, proces trwa - powiedział wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, odnosząc się do doniesień medialnych o możliwych zmianach w tym zakresie.

12.02.2019

Akcja maturzystów pokazała solidarność z osobami LGBT+

Zarządzanie oświatą

Maturzyści I SLO Bednarska podczas studniówki zatańczyli poloneza w parach jednopłciowych, aby okazać solidarność z osobami LGBT+. Uczniowie mają nadzieję, że dzięki ich inicjatywie, inne szkoły przychylnie będą podchodzić do udziału par nieheteroseksualnych w takich wydarzeniach jak studniówka.

12.02.2019

Minister chce kontroli w placówkach całodobowej opieki

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Tylko właściwe i szybkie reagowanie na przejawy omijania wymogów ustawowych pozwoli na wyeliminowanie z tej sfery działalności podmiotów nieuczciwych, dla których priorytetem jest zysk, a nie człowiek - napisała w liście do wojewodów szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

12.02.2019

Będą pieniądze dla firm inwestujących w średnich miastach

Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy chcą wprowadzić innowacje w firmach działających w miastach średniej wielkości, szczególnie zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych, mogą liczyć na wsparcie. Wkrótce nabór wniosków w programie Inteligentny Rozwój, kolejny za pół roku.

12.02.2019

Związkowcy tracą cierpliwość - wkrótce wspólna manifestacja pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości

"OSTATKI U PREMIERA" zaplanowano na 5 marca. Organizatorzy przemarszu sprzed Ministerstwa Finansów pod kancelarię premiera domagać się będą zmiany ustawy budżetowej na 2019 r. i dodatkowych 450 zł podwyżek oraz korzystnych rozwiązań w budżecie na przyszły rok. Chcą też wprowadzenia nowej ustawy o pracownikach sądów i prokuratury

12.02.2019

Kolejne nowe wymogi dla branży odpadowej

Środowisko

Odpady łatwopalne, w tym papier, mają być magazynowane w pomieszczeniach. Tak wynika z projektu rozporządzenia, które zastąpi wymogi określane dotychczas w decyzjach administracyjnych. Firmy przetwarzające odpady będą miały tylko dwa lata na dostosowanie się do nowych wytycznych.

12.02.2019

Z Kartą Dużej Rodziny zniżka nie tylko w sklepie, ale także w salonie samochodowym

Domowe finanse Administracja publiczna

Coraz więcej rodzin korzysta z Karty Dużej Rodziny. W ciągu ostatniego miesiąca liczba aktywnych użytkowników KDR wzrosła o 34,8 tys. – z 2,10 mln do 2,14 mln - wynika z danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Karta uprawnia nie tylko do zniżek w sklepach i na stacjach benzynowych, ale także w niektórych salonach samochodowych.

12.02.2019