Równość wynagrodzeń prokuratora i sędziego raczej nie do ruszenia

Prokuratura

Ministerstwo Sprawiedliwości podczas reformy spłaszczającej strukturę sądów chciało odejść od zasady zrównania wynagrodzenia zasadniczego prokuratorów i sędziów. Wszystko jednak wskazuje na to, że po konsultacjach wycofa się z pomysłu. W sprawie larum podnieśli już prokuratorzy, a poparł ich podwładny ministra - Prokuratora Generalnego - Prokurator Krajowy.

27.05.2022

Do końca czerwca adwokaci będą konsultować zmiany w etyce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Na dniach mają się zacząć konsultacje środowiskowe adwokatów w sprawie kilku zmian punktowych w Kodeksie Etyki Adwokackiej - ich zakończenie planowane jest 30 czerwca. To jednak ma być preludium do być może bardziej rewolucyjnego kroku, bo Adwokatura chce też wrócić po raz kolejny do tematu reklamy. W tym przypadku konieczne będą jednak badania i wśród adwokatów, i społeczeństwa.

27.05.2022

Jak samorządy radzą sobie w dobie kryzysów - rusza badanie

Samorząd terytorialny

Rusza właśnie pierwsza edycja ogólnopolskiego badania samorządów pt. „LEXOMETR Prawno-Samorządowy 2022 – Jednostki samorządu terytorialnego w dobie kryzysów”. Badanie skierowane jest do włodarzy, kadry zarządzającej JST oraz wszystkich samorządowców. Jego celem jest poznanie obecnej kondycji samorządów w dobie m.in. kryzysów, jak pandemia i wojna w Ukrainie. Potrwa ono do końca czerwca.

27.05.2022

Nowe przepisy mają zapewnić lekarzy i pielęgniarki w domach pomocy społecznej

Pomoc społeczna Zawody medyczne

W ciągu dwóch tygodni projekt przepisów, które umożliwią domom pomocy społecznej jako podmiotom leczniczym udzielanie świadczeń zdrowotnych swoim mieszkańcom, ma być przedstawiony kierownictwu resortu rodziny. Problem jest palący, bo mają być uregulowane zasady udzielania pomocy lekarskiej oraz status pielęgniarek zatrudnionych w DPS-ach.

27.05.2022

Test na niezawisłość sędziego w ustawie o SN, a w kagańcowej zostają represje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

By zadowolić wymagania Komisji Europejskiej, zmiany dotyczące Sądu Najwyższego i dyscyplinarek mają wprowadzić test na niezawisłość i bezstronność sędziego. W ocenie prawników coś, co wydawałoby się krokiem w dobrym kierunku, jest jedynie listkiem figowym. Nadal ma bowiem obowiązywać zakaz kwestionowania statusu sędziego, a droga do stwierdzenia, czy w danej sprawie jest on niezawisły, będzie długa i wyboista.

27.05.2022

Numer zlecenia wciąż wystarczy, by kupić refundowany wyrób medyczny

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Przepis, który umożliwia zakup refundowanych wyrobów medycznych bez konieczności pokazania papierowego zlecenia, będzie przedłużony. Jak ustaliło Prawo.pl, na razie do końca sierpnia, ale także dłużej, jeśli Ministerstwo Zdrowia uzna to za konieczne. Zgodnie z obecnymi przepisami sam numer zlecenia i numer PESEL uprawnia do zakupów pieluchomajtki, ortezy, czy sensoru do pomiaru glukozy.

27.05.2022

Związkowcy bez prawa głosu w komisjach decydujących o awansach nauczycieli

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

W komisji decydującej o tym, czy nauczyciel uzyska wyższy stopień awansu, może uczestniczyć przedstawiciel związku zawodowego, jeżeli pedagog sobie tego zażyczy. Tak będzie jednak tylko do września - resort edukacji przy okazji zmian w systemie awansu zawodowego nauczycieli, chce pozbawić związkowców wpływu na rozstrzygnięcia wydawane w tych komisjach.

27.05.2022

Sejm zaczął prace nad zmianami w przepisach o pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Ukraina

Rozwiązania służące stabilnemu zapewnieniu przez samorządy opieki nad najmłodszymi dziećmi uchodźców, w szczególności w sytuacji, gdy ich rodzice pracują, uproszczone procedury związane z przebudową lokali z przeznaczeniem na zakwaterowanie, organizacja dodatkowej nauki języka polskiego - takie m.in. zmiany zakłada nowelizacja "ukraińskiej" specustawy. Po pierwszym czytaniu w czwartek Sejm skierował ją do komisji.

26.05.2022

Nieskuteczne wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobro

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Najlepszy minister i wykonawca testamentu Lecha Kaczyńskiego i największy szkodnik w polskim wymiarze sprawiedliwości - to skrajne oceny, jakie padły w czwartek podczas debaty nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Po burzliwej debacie wniosek został odrzucony. Za wnioskiem głosowało 224 posłów, przeciw było 231, nikt nie wstrzymał się od głosu.

26.05.2022

Zmiany w przepisach mają zachęcić do produkcji biogazu

Środowisko Prawo gospodarcze

Przepisy odblokowujące rozwój produkcji energii z biomasy, a także dodatkowe fundusze na zakup surowców energetycznych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS), aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne oraz uzupełnić zapasy - to główne cele projektu ustawy, którego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w Sejmie.

26.05.2022

Sygnalista czy donosiciel - nagroda za artykuł ekspercki

Prawo pracy

Z badań wynika, że aż 72 proc. pracowników jest skłonnych poinformować o nieprawidłowościach, gdy mają pewność, iż kadra kierownicza na co dzień kieruje się zasadami etyki. Tak jak zwykliśmy mówić o zaufanym pracowniku, powinniśmy też mówić o zaufanym pracodawcy, który da pracownikom pewność, że ich dążenie do uczciwości i sprawiedliwości nie spotka się z krytyką i napiętnowaniem.

26.05.2022

Będą pieniądze na orzeczenia o niepełnosprawności dla obywateli Ukrainy

Pomoc społeczna Finanse publiczne

Szacuje się, że około 150 tys. obywateli Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce, może wystąpić o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności. Dlatego rząd w kolejnej nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przewiduje pomoc finansową dla powiatowych i wojewódzkich zespołów orzeczniczych z Funduszu Pomocy.

26.05.2022

Lewiatan: Przepisy dotyczące pracy zdalnej trzeba doprecyzować 

Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze

Rozliczanie kosztów pracy zdalnej pracownika, każdorazowe uzgodnienie miejsca jej wykonywania i odpowiedzialność za stanowisko pracy zdalnej to najbardziej dyskusyjne rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Niektóre przepisy mogą zniechęcić część pracodawców do tej formy organizacji pracy – takie uwagi do rządowego projektu zgłasza ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki.

26.05.2022

Pracodawcy mogą zyskać nowe narzędzie w walce z COVID-19

Prawo pracy RODO Koronawirus szczepienia

Pracodawcy wciąż nie mają podstaw prawnych do zbierania i przetwarzania informacji na temat wykonania testu lub przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 przez pracowników. Sytuację może zmienić projektowana ustawa, która da pracodawcom narzędzie prawne m.in. do pytania pracowników o wynik testu, fakt przebytej infekcji i przyjęcie szczepienia. Rozwiązanie ma szansę wejść w życie już jesienią.

26.05.2022

MF przekazało część subwencji na sfinansowanie podwyżek dla nauczycieli

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Resort finansów przekazał zwiększoną subwencję oświatową za maj i czerwiec - w łącznej wysokości 416 mln zł. W sumie będzie to ponad 1,6 mld zł - ma pokryć koszty zwiększenia wynagrodzeń nauczycieli. Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela, uchwaloną w marcu przez Sejm, średnie wynagrodzenie nauczycieli ma wzrosnąć od 1 maja br. o 4,4 proc.

26.05.2022

Firmy też odpowiadają za influencerów promujących ich produkty

Rynek i konsument

Ostatnie działania UOKiK wobec influencerów powinny skłonić marki do zwrócenia jeszcze większej uwagi na to, jak internetowi twórcy reklamują ich produkty i usługi w sieci. Łamanie przepisów przez influencerów może nie tylko zaszkodzić reputacji marek, ale również nieść za sobą konsekwencje prawne - twierdzą Aleksandra Wrońska-Szymkowiak i Agnieszka Staszek z kancelarii DLA Piper.

26.05.2022

Ustawa o kredycie bez wkładu własnego wchodzi w życie, ale już szykują się zmiany

Polski Ład Nieruchomości

Od 26 maja rusza rządowy program kredytowy, dzięki któremu będzie można kupić mieszkanie, nie mając wkładu własnego. W ten sposób rząd chce pomóc młodym Polakom zdobyć pierwsze mieszkanie. Jednak na razie nikt nie wróży nowej inicjatywie szybkiego sukcesu. Powody są dwa: malejąca zdolność kredytowa oraz sztywne ceny mieszkań narzucone przez wchodzące w życie przepisy. Ministerstwo rozwoju zapowiada zmiany.

26.05.2022

Minister zwiększy uprawnienia ratowników medycznych

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć zakres czynności samodzielnie wykonanych przez ratowników medycznych. Będą mogli przeprowadzić intubację dotchawiczą z użyciem środków zwiotczających, badanie USG, cewnikowanie pęcherza moczowego oraz wykonywanie drobnych zabiegów chirurgicznych.

26.05.2022

Strasburg: Kontrola tożsamości nie jest po to, żeby uniemożliwić udział w demonstracji

Administracja publiczna Policja

Kontrola tożsamości oraz zatrzymanie skarżących po to, ażeby uniemożliwić im udział w demonstracji, stanowiły naruszenia praw skarżących do wolności osobistej oraz wolności zgromadzeń - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał uznał, że prawdziwym celem zatrzymania skarżących było uniemożliwienie im udziału w demonstracji. Była więc to ingerencja w ich wolność zgromadzania się.

26.05.2022

Ławnicy SN chcą dłuższej kadencji... do końca 2023 r.

Wymiar sprawiedliwości

Sejm zajmuje się prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który ma na celu rozwiązać problem z Izbą Dyscyplinarną. Tymczasem ławnicy Sądu Najwyższego - jak ustaliło Prawo.pl - wystąpili do prezydenta o wydłużenie ich kadencji o kolejny rok - do końca 2023 r. To byłby kolejny raz - obecnie ich kadencja jest wydłużona do 31 grudnia 2022 r.

26.05.2022