Posłowie odbierają prasie przychody z ogłoszeń

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy

Część ogłoszeń sądowych i komorniczych ma być w pierwszej kolejności publikowana w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a nie w prasie ogólnopolskiej i lokalnej. To efekt przepisów uchwalonych przez Sejm w ustawie deregulacyjnej, która może odbić się na kondycji finansowej prasy. Zdaniem posłów, trudno ustalić, która prasa jest "poczytna", a obywatele będą mieli bezpłatny dostęp online do takich ogłoszeń. Na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast nałożono obowiązek udostępniania tego publikatora.

02.02.2023

Gdy ZUS się pomyli, wyrównanie zaniżonego świadczenia tylko za trzy lata

Domowe finanse Emerytury i renty

Wyrównanie emerytury zaniżonej na skutek błędu organu jest możliwe tylko za trzy lata wstecz. Według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zmiana przepisów i wydłużenie tego okresu jest niezasadne. Do tego dochodzi problem ze złożeniem skargi kasacyjnej, bo barierą jest sposób obliczania wartości przedmiotu zaskarżenia. W sprawach o mniej niż 10 tys. zł skarżący ma zamkniętą drogę do Sądu Najwyższego.

02.02.2023

TSUE zajmie się VAT od odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość

VAT Administracja publiczna Prawo europejskie

Wywłaszczenia na rzecz Skarbu Państwa stają się coraz większym problemem. Nie wiadomo, czy od przeniesienia prawa własności trzeba naliczać VAT – zwłaszcza, gdy wcześniej nieruchomość była wykorzystywana dla celów działalności rolniczej podlegającej VAT. Naczelny Sąd Administracyjny skierował w tej sprawie pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

02.02.2023

Spółdzielnie energetyczne z szansą na korzystną regulację

Energetyka

Zespół ekspertów działający przy pełnomocniku rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich zakończył prace nad zmianą przepisów prawa dot. spółdzielni energetycznych. To reakcja na znikome zainteresowanie tworzeniem spółdzielni energetycznych - obecnie w Polsce zarejestrowane są zaledwie dwie takie spółdzielnie. Zapowiadane przepisy są szansą na ich upowszechnienie.

02.02.2023

UOKiK sprawdzi, czy podwyżki opłat na autostradzie to nadużycie monopolisty

Prawo antymonopolowe nie zabrania posiadania przez przedsiębiorcę pozycji dominującej, niedozwolone jest jednak jej nadużywanie - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, informując o wszczęciu postępowania antymonopolowego w sprawie podwyżek opłat na autostradzie A4. Urząd sprawdzi, czy nie mamy do czynienia z cenami nadmiernie wygórowanymi.

01.02.2023

W lutym ruszą konsultacje przepisów do walki z "patodeweloperką"

Administracja publiczna Budownictwo

Zmiany dotyczące nowego projektu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zawierać ma pakiet regulacji mających na celu walkę z "patodeweloperką".Jesteśmy na końcowym etapie prac nad projektem rozporządzenia, który ma temu przeciwdziałać - poinformował w środę minister rozwoju Waldemar Buda.

01.02.2023

UE zaniepokojona przepisami o wydawaniu dzieci, Ziobro o wyciąganiu "brudnych łap" po polskie dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Europejska rozpoczęła 26 stycznia br. procedurę przeciwnaruszeniową wobec Polski, tym razem dotyczącą polskich przepisów w zakresie rodzinnych spraw transgranicznych, a konkretnie wydawania dzieci. To kolejna odsłona. Wcześniej Rzecznik Generalny TSUE, w opinii do pytania prejudycjalnego warszawskiego sądu wskazał, że polskie prawo systemowo nie sprzyja szybkości i skuteczności postępowania w sprawie powrotu dziecka.

01.02.2023

SN: Nie będzie wyłączenia sędziów, uchwała o przywróceniu Tuleyi do orzekania ostateczna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uchwała, która w listopadzie ubiegłego uchyliła zawieszenie w obowiązkach warszawskiego sędziego Igora Tuleyi, jest ostateczna - poinformował Sąd Najwyższy. SN nie uwzględnił bowiem wniosku Tuleyi o wyłączenie dwóch sędziów, którzy podjęli tamtą uchwałę. Postanowienie w tej sprawie, które wydał sędzia Marek Siwek, opublikowano w środę na stronie internetowej Sądu Najwyższego.

01.02.2023

Rusza nabór wniosków na dofinansowanie nauki

Wystartował nabór wniosków w programie „Doskonała nauka II”. Dofinansowanie mogą otrzymać projekty związane z organizacją konferencji naukowych i publikacją monografii naukowych - dofinansowanie to nie może stanowić więcej niż 90 procent całkowitego kosztu realizacji projektu.

01.02.2023

Rzecznik sprawdzi, czy krakowski szpital może z braku funduszy wstrzymać leczenie

Pacjent Finansowanie zdrowia

Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie naruszyła zbiorowe prawa pacjenta, informując o tym, że po 31 marca kontynuowanie leczenia w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych będzie wstrzymane - uważa rzecznik praw pacjenta, który poinformował w środę o wszczęciu postępowania wobec tej placówki. Szpital Uniwersytecki ma przygotować oświadczenie w tej sprawie.

01.02.2023

Czy po Polskim Ładzie obywatelom opłaca się jeszcze oszczędzanie w IKZE – RPO pyta MF

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Polski Ład

Do Biura RPO napisał obywatel, który skarży się na malejącą opłacalność oszczędzania w Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego po reformie Polskiego Ładu. Jego zdaniem, można mówić o niedotrzymaniu warunków umowy ze strony państwa. Decyzję o zainwestowaniu w IKZE ludzie podejmowali bowiem kilka lat przed tymi zmianami, zachęcani możliwością zmniejszenia podatku i ze świadomością, że nie można wycofać się z niej przed upływem 5 lat.

01.02.2023

Obowiązkowy KSeF będzie przesunięty o pół roku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

Ministerstwo Finansów planuje przedłużyć termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur. Obowiązek wystawiania faktur elektronicznych pojawi się 1 lipca 2024 roku, dla podatników zwolnionych podmiotowo z VAT - 1 stycznia 2025 r. Będzie sporo zmian - m.in. zostanie wprowadzona indywidualizacja sankcji i ich liberalizacja, ale ich stosowanie będzie możliwe dopiero po pół roku od wejścia w życie nowych obowiązków.

01.02.2023

RPO pyta o wymóg zawieszania członkostwa w związkach przez kandydatów na rzeczników ds. etyki

Prawo pracy Spółki

Organizacje związkowe działające w dużej grupie kapitałowej skierowały do RPO skargę w sprawie naruszenia praw reprezentowanych przez nie pracowników. Pracodawca utworzył nową funkcję - rzeczników ds. etyki, którzy mają stać na straży przestrzegania kodeksu etyki spółki. Kandydaci muszą zawieszać członkostwo związkowe, co budzi wątpliwości co do zgodności z Konstytucją RP. RPO prosi teraz MRiPS o zajęcie stanowiska.

01.02.2023

Sprawozdania finansowe składane do szefa KAS są objęte tajemnicą skarbową

Rachunkowość Finanse

Sprawozdania finansowe składane do szefa KAS nie mogą być udostępniane w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Są objęte tajemnicą skarbową. Dane w nich zawarte mogą być udostępniane tylko podatnikowi, którego dotyczą lub innym uprawnionym podmiotom. Publiczne udostępnianie sprawozdań finansowych dotyczy niektórych podmiotów. Odpowiada za to Krajowy Rejestr Sądowy.

01.02.2023

W środę ostatni dzień na złożenie wniosku o dodatek elektryczny

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy

Tylko do 1 lutego włącznie osoby ogrzewające swoje gospodarstwa domowe elektrycznością mogą złożyć wniosek o dodatek elektryczny w wysokości od 1000 do 1500 złotych. Pracownicy pomocy społecznej przypominają, że dodatek przysługuje tzw. odbiorcy ostatecznemu, czyli osobie która zawarła umowę na dostawę energii. Problem są zaświadczenia o rocznym zużyciu.

01.02.2023

UOKiK oskarża Amazon o naruszanie praw klientów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Zamów w ciągu 2 godzin, a my i tak nie dostarczymy - tak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów komentuje praktyki w firmie Amazon, w sprawie której wszczęte zostało postępowanie. Zarzuty dotyczą wprowadzania w błąd co do momentu zawarcia umowy sprzedaży, dostępności produktów, terminów dostaw i uprawnień konsumentów. Spółce grozi kara do 10 proc. obrotu.

01.02.2023

Od 1 lutego zmiany w systemie pieczy zastępczej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Wzrost wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzących rodzinne domy dziecka, zmiany w zakresie urlopu ojcowskiego, zakaz tworzenia nowych domów dziecka, powstanie centralnego rejestru pieczy zastępczej. Takie m.in zamiany przynosi nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej, która weszła w życie 1 lutego 2023 roku.

01.02.2023

Wystartowała loteria, która ma zachęcić do korzystania z programu "Profilaktyka 40 Plus"

Pacjent Opieka zdrowotna

Pula nagród w loterii to 3,5 mln zł, a jeden los można otrzymać za samo wypełnienie ankiety przez Internetowe Konto Pacjenta. Ministerstwo Zdrowia uruchamiając loterię chce zachęcić do wzięcia udziału programie badań "Profilaktyka 40 Plus". Dotychczas bowiem z 20 mln uprawnionych do skorzystania z darmowego pakietu badań skorzystało niewiele ponad 1,5 mln osób.

01.02.2023

Rebranding leków - TSUE wydaje nowe wytyczne dla prowadzących handel równoległy

Farmacja

Przepakowywanie leków jest przedmiotem gorącej dyskusji pomiędzy firmami farmaceutycznymi a podmiotami prowadzącymi handel równoległy. Sporną kwestią jest, kiedy uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy może sprzeciwić się przepakowaniu leków pochodzących z importu równoległego - zwraca uwagę dr Agnieszka Sztoldman z Kancelarii prawnej Osborne Clarke w opinii przygotowanej dla Prawo.pl.

01.02.2023