Sądy administracyjne orzekają niejawnie, a o terminach rozpraw nie informują

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Przeprowadzanie rozpraw w trybie niejawnym w założeniu miało pomóc w rozstrzyganiu sporów. Doradcy podatkowi alarmują jednak, że sądy nie informują stron o terminach posiedzeń. Podatnicy nie mają wtedy nawet możliwości pisemnego przedstawienia swoich racji. A o wydaniu wyroku dowiadują się dopiero po czasie. Takie działanie narusza podstawowe prawo do obrony.

02.07.2021

MEiN z planem na niwelowanie skutków pandemii, z wykonaniem gorzej

Zarządzanie oświatą

Od nowego roku szkolnego mają ruszyć programy, które pomogą uczniom dojść do siebie po powrocie do stacjonarnej nauki. Ministerstwo edukacji i nauki ma zainwestować w zajęcia wyrównawcze, dodatkowe godziny wychowania fizycznego oraz pomoc pedagogiczno-psychologiczną. Przygotowania już ruszyły, ale zajęć może nie być tak znowu wiele.

02.07.2021

Związkowcy: Konieczne podwyżki dla nauczycieli i dialog o zmianach

Kadry w oświacie

W czwartek w siedzibie Forum Związków Zawodowych w Warszawie doszło do spotkania władz związkowych Forum i Związku Nauczycielstwa Polskiego w celu wypracowania wspólnej strategii dalszych działań. Związkowcy podkreślają, że potrzebny jest rzetelny dialog i podwyżki wynagrodzeń nauczycieli.

01.07.2021

Prof. Strzembosz: Sędzia Iwulski po stanie wojennym miał dobrą opinię środowiska

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Izby Pracy Józef Iwulski, powołany 31 lat temu do Sądu Najwyższego, nie cieszył się w środowisku złą opinią - zeznał prof. Adam Strzembosz. - Byli sędziowie, którzy w stanie wojennym robili kariery i zachowywali się paskudnie, ale nie sędzia Iwulski - dodał i podkreślił, że dla niego pojęcie sędziowie stanu wojennego nie jest pejoratywne, bo większość zachowała się przyzwoicie.

01.07.2021

ZNP apeluje do premiera o odwołanie ministra

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Przemysław Czarnek, pełniąc funkcję Ministra Edukacji i Nauki dał się poznać jako osoba, która swoimi działaniami wywołuje nieustanne kontrowersje, budzi oburzenie i niesmak większości polskiego społeczeństwa - pisze Związek Nauczycielstwa Polskiego i apeluje o odwołanie szefa resortu edukacji i nauki z zajmowanego stanowiska.

01.07.2021

Opóźnienia wypłat z ubezpieczenia chorobowego - RPO interweniuje w ZUS

Ubezpieczenia społeczne

Ubezpieczeni skarżą się na ZUS, że spóźnia się z wypłatami świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, nawet o kilka miesięcy. RPO wystąpił w czwartek do ZUS z pytaniem o to, co robi Zakład, by wyeliminować takie przypadki. ZUS przekazał Prawo.pl, że większość zasiłków chorobowych wypłaca w terminie, w ciągu 30 dni od daty wpływu ostatniego dokumentu niezbędnego do ustalenia uprawnień do zasiłku.

01.07.2021

KNF nieustająco namawia banki i frankowiczów do ugód

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Najlepszym rozwiązaniem problemu kredytów indeksowanych i denominowanych do franka szwajcarskiego byłyby ugody – odpowiedziała Sądowi Najwyższemu Komisja Nadzoru Finansowego. I zarzuciła bankom, że nie składają klientom odpowiednio atrakcyjnych propozycji ugodowych.

01.07.2021

Lewiatan apeluje o ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców

Prawo pracy

Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy o cudzoziemcach są niewystarczające i nie uwzględniają wielu kwestii związanych z deficytem pracowników na naszym rynku pracy – uważa Konfederacja Lewiatan. I proponuje m.in. utrzymanie, z pewnymi korektami, ułatwionej procedury uzyskiwania dostępu do polskiego rynku pracy dla obywateli wybranych krajów,

01.07.2021

"Czyste powietrze" - już obowiązuje nowa wersja programu

Środowisko

Wycofanie dotacji na kotły węglowe, zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania oraz poszerzenie listy kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet o podwyższonym standardzie – to trzy nowości w programie „Czyste Powietrze”, które weszły w życie od 1 lipca 2021 r.

01.07.2021

Centra handlowe: najemców chroni się naszym kosztem

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus

Mimo apelu do Prezydenta RP o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego przepisów ustawy dotyczącej ochrony czynszowej najemców, prezydent podpisał nowelę w tej sprawie - przekazała Polska Rada Centrów Handlowych. Według niej przyjęte rozwiązania są sprzeczne z zasadami społeczno-gospodarczymi wynikającymi z Konstytucji.

01.07.2021

Premier i minister: Startujemy z profilaktyką 40 plus, ale lekarzy nam brakuje

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rusza program "Profilaktyka 40 Plus", dzięki któremu od 1 lipca osoby w wieku powyżej 40 lat mogą skorzystać z badań profilaktycznych. Tego samego dnia zniesione zostały limity do lekarzy specjalistów. Ma to służyć odbudowie stanu zdrowia Polaków po pandemii, ale zarówno premier jak i minister przyznają, że dostępem do tych usług mogą być problemy.

01.07.2021

Można już zmienić termin drugiej dawki szczepienia

Koronawirus

Można już zmienić termin i miejsce przyjęcia drugiej dawki szczepienia. Do tej pory było to trudne lub prawie niemożliwe - co utrudniało życie zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Zmiany można dokonać za pośrednictwem infolinii lub internetowego konta pacjenta (IKP).

01.07.2021

Kongres Wyzwań Medycznych - pandemia obnażyła słabości systemu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W czerwcu, w Katowicach odbył się VI Kongres Wyzwań Medycznych. Z powodu pandemii odbywał się on w formule hybrydowej. 200 prelegentów, osobistości z branży medycznej i zdrowia publicznego oceniało to, co zrobiono w zwalczaniu epidemii COVID-19 dotychczas. - System kierowania ochroną zdrowia w czasie epidemii nie sprawdził się – stwierdził Andrzej Sośnierz

01.07.2021

Od niektórych przychodów można nie płacić podatku

Domowe finanse PIT

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają przychody osiągane przez osoby fizyczne. Ustawodawca zdecydował się jednak na wyłączenie niektórych przychodów uzyskiwanych przez podatników z opodatkowania podatkiem dochodowym poprzez wyraźne wskazanie źródła ich pochodzenia.

01.07.2021

ERGO Hestia ukarana za zaniedbania w ochronie danych

Nowe technologie RODO

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. zostało ukarane przez prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych administracyjną karą pieniężną w wysokości prawie 160 tys. zł za niezgłoszenie naruszenia ochrony danych osobowych. Spółkę ukarano za niezawiadomienie osoby, której dane dotyczą o naruszeniu, do czego zobowiązał ją także organ nadzorczy.  

01.07.2021

NIK krytycznie o uznawaniu kwalifikacji cudzoziemców spoza UE

Prawo pracy

Dotychczasowe działania okazały się niewystarczające - nadal nie mamy spójnego systemu uznawania kwalifikacji cudzoziemców wykształconych poza Unią Europejską. To nie zachęca ich do szukania pracy w Polsce. W efekcie sytuacja na rynku pracy nie tylko się nie poprawiła, ale też nie udało się zahamować niekorzystnych trendów - twierdzi NIK.

01.07.2021

Od 1 lipca gminy mają spisywać źródła ciepła w domach

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorządy przejmują od 1 lipca obsługę i wprowadzanie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Do bazy mają trafić informacje o sposobach ogrzewania domów i innych budynków - trzeba będzie zgłaszać kominek, a nawet "kozę". Samorządom brakuje jednak informacji o udostępnieniu potrzebnego do tego oprogramowania.

01.07.2021

Znikają limity - łatwiej będzie dostać się do lekarza specjalisty

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od 1 lipca nie obowiązują limity do lekarzy specjalistów w opiece ambulatoryjnej i w niektórych świadczeniach w sieci kardiologicznej. Gwarantuje to chodzące tego dnia w życie rozporządzenie ministra zdrowia. Wcześniej zniesiono limity przy pierwszej wizycie w poradniach endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej.

01.07.2021

Raport: Długa lista zaniedbań osłabia polski system emerytalny

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy

Obniżenie wieku emerytalnego, brak zachęt do dalszej pracy zamiast emerytury i porażka wdrożenia PPK - to tylko niektóre działania, które negatywnie wpłynęły na system emerytalny w Polsce – twierdzą eksperci Instytutu Emerytalnego. Ich zdaniem konieczna jest poważna debata publiczna o tym, jak uniknąć katastrofy tego systemu i niskich świadczeń w przyszłości.

01.07.2021

Prostą spółkę akcyjną nie tak prosto będzie założyć

Rynek Nowe technologie Spółki

Od 1 lipca można zakładać proste spółki akcyjne. Nie trzeba będzie mieć dużego kapitału - wystarczy nawet... złotówka. Nowa spółka ma się przydać m.in. startupom. Rządzić nią będzie, tak jak w spółkach amerykańskich, rada dyrektorów. Zdaniem prawników to zbyt eksperymentalna mieszanka przepisów o spółkach kapitałowych i nowych rozwiązań - trudno będzie ją założyć.

01.07.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski