Podkreślił, że "każdy konstytucyjny organ państwa – a takim organem jest też Trybunał Konstytucyjny - ma swoją odpowiedzialność za sprawy państwowe, ma swój wymiar zadań i te zadania powinien realizować".

Nowy prezes TK może być wyłoniony

Więc niech się Trybunał Konstytucyjny w takim razie "odkłóci," skoro jest wewnętrznie skłócony, i weźmie do roboty, zajmie się tym co do niego należy – zaapelował prezydent. Nie wyraził jednak swojej opinii, czy Julia Przyłębska jest nadal  prezesem Trybunału czy jej kadencja już się zakończyła. Oznajmił, że to Trybunał musi zdecydować. A tymczasem  organ ten jest podzielony i przynajmniej połowa zasiadających tam sędziów uważa, że kadencja prezesa zakończyła się 20 grudnia 2022 r. 

Czytaj: Kadencja Julii Przyłębskiej wygasła 20 grudnia, ale nadal będzie kierować TK>>

Mimo upływu kadencji 20 grudnia 2022 r. prezes Julia Przyłębska nadal pełni tę funkcję.  Jest  to kolejne działanie ze strony tej osoby naruszające prawo w sposób oczywisty i niebudzący żadnych wątpliwości - czytamy w opinii ekspertów Fundacji Batorego.

Prof. Biernat podkreśla, że ocena skutków prawnych działań Julii Przyłębskiej po upływie 6 letniej kadencji Prezesa TK mogłaby być poddana analizie przez uczestników postępowań przed Trybunałem. Już obecnie obserwujemy pogłębienie chaosu proceduralnego spowodowanego decyzjami prezesa, np. wyznaczanie składów orzekających, reakcja na wezwanie do uzupełnienia braków formalnych itp. Problemy te dotykają także oceny legitymacji Julii Przyłębskiej przy podejmowaniu decyzji z zakresu prawa pracy, dysponowania majątkiem TK, prawa cywilnego, w tym ważności udzielanych pełnomocnictw.

Czytaj w LEX: Szymanek Jarosław, Modele pozaparlamentarnej kontroli konstytucyjności prawa >

Ważne weto prezydenta

Prezydent Andrzej Duda poinformował już ponad 10 dni temu o skierowaniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej 10 lutego. Ustawa ta także łamie konstytucyjną zasadę odrębności sądownictwa administracyjnego od sądów powszechnych. Prowadzi też - zdaniem sędziów - do paraliżu Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zastąpi Sąd Najwyższy w orzekaniu o dyscyplinarkach sędziowskich.

Zobacz linię orzeczniczą w LEX: Krudysz Marcin, Dopuszczalność kontroli konstytucyjności przepisów prawa Unii Europejskiej przez Trybunał Konstytucyjny >

Ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją – zaznaczył prezydent. Jednocześnie Andrzej Duda zaapelował do sędziów TK o niezwłoczne zajęcie się tą nowelą.

Czytaj: Wniosek prezydenta w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym trafił do TK>>