Bez zmian w kalendarzu szczepień na 2020 r.

Finansowanie zdrowia

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował Kalendarz Szczepień Ochronnych na rok 2020. Jan Bondar, rzecznik GIS podaje, że nie ma w nim zmian, choć środowiska naukowe składały wnioski o rozszerzenie programu. Na wpisanie czekają szczepienia, m.in. przeciwko rotawirusom, HPV, ospie wietrznej czy meningokokom.

17.10.2019

Konsultacje społeczne można prowadzić metodą Design Thinking

Samorząd terytorialny

Design Thinking to metoda wytwarzania innowacyjnych produktów i usług, wykorzystywana przede wszystkim w biznesie, zwłaszcza w branży nowych technologii. Można ją jednak skutecznie wprowadzać do działań i konsultacji społecznych. Podczas webinarium ekspert podpowie, w jaki sposób to zrobić.

17.10.2019

Produkcja prawa w Polsce znowu przyspiesza

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna

Po dwóch latach spadków produkcja prawa w Polsce przyspiesza - w trzech pierwszych kwartałach 2019 r. przyjęto 17,4 tys. stron maszynopisu nowych aktów prawnych, o 5,9 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem - wynika z raportu firmy Grant Thornton „Barometr stabilności otoczenia prawnego”.

17.10.2019

UODO: Aplikacje mobilne muszą uwzględniać ochronę danych

Rynek i konsument Nowe technologie RODO

Przepisy określające wymagania dla aplikacji mobilnych muszą precyzyjnie wskazywać, jakie dane osobowe będą w niej przetwarzane oraz kto i na jakich zasadach uzyska do nich dostęp - przypomina Urząd Ochrony Danych Osobowych. I dodaje, że aplikacja służąca do rozliczeń w usługach przewozowych i taksówkowych ma pozwolić na kontrolę danych związanych z przejazdami.

17.10.2019

Jest porozumienie w sprawie brexitu

Prawo europejskie

Porozumienie w sprawie brexitu, które zostało osiągnięte w czwartek w Brukseli, daje pewność obywatelom, firmom, a także z punktu widzenia rozliczenia finansowego - poinformował główny unijny negocjator Michel Barnier. Jak dodał, umowa zawiera też zapisy w sprawie okresu przejściowego, który ma trwać do końca 2020 roku.

17.10.2019

Minister nauki najprawdopodobniej bez zmian

Szkolnictwo wyższe

Za obszar nauki, innowacji, technologii odpowiadać będzie Porozumienie - mówił w czwartek Jarosław Gowin. Zapewnił, że chce, by uczelnie były wolne od nacisków politycznych. Uczelnie są i będą autonomiczne - mówił.

17.10.2019

KRS: Nasi członkowie nie organizowali hejtu wobec sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie zasiadający w Krajowej Rady Sądownictwa - Jarosław Dudzicz, Maciej Nawacki i Dariusz Drajewicz - nie naruszyli prawa lub zasad etyki sędziowskiej w związku z tzw. aferą hejterską w Ministerstwie Sprawiedliwości - stwierdziła KRS w przyjętym w czwartek stanowisku.

17.10.2019

MS krytycznie o projekcie specjalnych kar za niepłacenie podatków

Prawo karne Ordynacja

Ministerstwo Finansów chce zreformować system nakładania kar za niepłacenie podatków. Kary grzywny mają być co najmniej takie, ile wyniosło uszczuplenie należności. Resort sprawiedliwości w trakcie konsultacji projektu zgłosił jednak poważne zastrzeżenia. Redakcja Prawo.pl dotarła do treści pisma MS.

17.10.2019

Radcowie widzą konkurencję, ale źle ją rozpoznają

Prawnicy

Rynek usług prawnych cały czas się zmienia, zwiększa się konkurencja, pojawiają się wyzwania technologiczne i wzrastają oczekiwania klientów. Radcowie prawni - jak wynika z opracowania przygotowanego na zlecenie samorządu, nadal nie doceniają nowych graczy na rynku

17.10.2019

Niecałe 40 proc. placówek gotowych do wystawiania e-recepty

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prawie 8 tysięcy podmiotów leczniczych jest gotowa do wystawiania e-recepty. To niecałe 40 proc. szpitali i przychodni, która do końca roku będzie musiała się podłączyć do systemu P1. Od 8 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty będą w Polsce wystawiane - poza wyjątkami określonymi w ustawie Prawo Farmaceutyczne - tylko w takiej postaci.

17.10.2019

Kanclerz Niemiec też za wiązaniem praworządności z funduszami UE

Administracja publiczna Prawo europejskie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła w czwartek, że jest za uzależnieniem wypłacania środków unijnych od przestrzegania praworządności. - Członkostwo w Unii Europejskiej wiąże się z odpowiedzialnością - podkreśliła.

17.10.2019

Obietnice wyborcze za nami, co teraz czeka nas w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna

Bilans najważniejszych zmian, decyzji i planowanych rozwiązań w polskim systemie ochrony zdrowia – to będzie główny temat sesji inauguracyjnej XV Forum Rynku Zdrowia. Nie zabraknie także analizy wniosków i rekomendacji z wybranych debat i raportów o ochronie zdrowia w Polsce.

17.10.2019

Powstanie baza danych o oszczędnościach Polaków

Ubezpieczenia społeczne

Postanie Centralna Informacja Emerytalna (CIE), która będzie gromadziła informacje o oszczędnościach emerytalnych Polaków. Eksperci wskazują, że danymi zawartymi w CIE będą interesować się nie tylko przyszli emeryci, ale także rządzący. Dzięki posiadaniu w jednym miejscu informacji o wszystkich długoterminowych oszczędnościach

17.10.2019

Szpitale walczą o lekarzy i oczekują od NFZ obniżenia standardów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Lecznice podkupują sobie nie tylko pojedynczych lekarzy, ale nawet całe zespoły. Dyrektorzy twierdzą, że w obliczu występujących braków kadrowych, jedyne co może uratować oddziały szpitalne przed zamknięciem, to obniżenie wymagań NFZ, co do wymaganej na nich liczby personelu.

17.10.2019

Samorządy tworzą budżety i szacują milionowe ubytki

Finanse samorządów

Trwają prace nad planami finansowymi samorządów na 2020 rok. Muszą zacisnąć pasa, bo po zmianach w prawie bezlitosne są szacunki ubytków w ich dochodach - Szczecin straci 90 milionów złotych, Częstochowa – 63, a Kraków ponad 200. Za wcześnie jeszcze, by potwierdzić, że dziury zostaną w drodze, a dzieci – z powodu braku przedszkola - w domu, ale budżety są realnie zagrożone.

17.10.2019

Coraz więcej procesów o kredyty frankowe - zabraknie biegłych?

Wymiar sprawiedliwości

Po wyroku TSUE rośnie liczba spraw frankowych kierowanych do sądów. Zabraknąć może jednak biegłych do analizowania takich umów. Tymczasem prawnicy przekonują, że biegli w takich sytuacjach wcale nie są potrzebni, a sąd może wykorzystać do potwierdzenia wyliczeń strony powodowej... dane z banków.

17.10.2019

Adwokaci i radcowie pomogą w patentowaniu wynalazków

Uchwalona w środę przez Sejm nowelizacja prawa własności przemysłowej przewiduje uproszczenie postępowania przed Urzędem Patentowym oraz zwiększenie dostępności pomocy prawnej związanej z ochroną wynalazków. Oprócz rzeczników patentowych zajmować się tym będą mogli być także adwokaci i radcowie prawni.

16.10.2019

Po zmianie ustawy SN pracował wolniej i rozpatrzył mniej spraw

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W 2018 roku Sąd Najwyższy rozpoznał 9 tys. 460 spraw, podczas gdy w 2017 r. – 11 tys. 135. Wydłużył się natomiast czas oczekiwania na rozstrzygnięcie. Do tego o ile w 2017 r. rozpoznano o 397 spraw więcej, niż wpłynęło, o tyle w 2018 r. rozpoznano ich o 2024 mniej.

16.10.2019

Więzienie za edukację seksualną - będą dalsze prace nad projektem

Prawo karne

Obywatelski projekt przewidujący m.in. kary więzienia za edukację seksualną niespodziewanie zyskał poparcie posłów partii rządzącej To odpowiedź na postulaty wprowadzenia do szkół edukacji seksualnej zgodnej ze standardami WHO. Sejm skierował projekt do dalszych prac.

16.10.2019

Senat za karami za nielegalne adopcje

Wymiar sprawiedliwości

Od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia - tyle ma grozić rodzicom, którzy zgodzą się na adopcję swojego dziecka, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej i zatajając ten fakt przed sądem orzekającym w postępowaniu o przysposobienie. Tak samo ma być w przypadku osób, które zdecydują się na taką adopcje. Nowelę właśnie przyjął Senat.

16.10.2019