Wytyczne dotyczące domów studenckich GIS i MNiSW wydały w maju - zaleca się m.in. zakwaterowanie - w miarę możliwości - studentów w osobnych pokojach z dostępem do węzła sanitarnego (nie dotyczy osób w związkach, prowadzących wspólne gospodarstwo domowe).

Parlament Studentów RP przeciwko zamykaniu akademików>>

 

Część akademików zamknięta

Uczelnie do sprawy podeszły różnie, nie ma jednak raczej pomysłu, by tworzyć wyłącznie pokoje jednoosobowe. Ogólna liczba miejsc może jednak ulec zmniejszeniu - a to z powodu akademików, gdzie toalety i prysznice znajdowały się na korytarzu, a część pokojów była trzyosobowa.

- Na razie jest zgoda na zakwaterowanie w akademikach gdzie są pokoje dwuosobowe, więc w takim pokoju będzie dwóch studentów. Są to akademiki gdzie węzły sanitarne są przy pokojach - mówi Prawo.pl Paweł Śpiechowicz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Łódzkiego. - Akademik, w którym są pokoje trzyosobowe i węzły sanitarne na korytarzu, jest wyłączony z użytkowania. Warunki zakwaterowania i pobytu będą konsultowane z sanepidem, zgodnie ze środowiskowymi wytycznymi MNiSW dla uczelni z dnia 18 maja, w tym dla domów studenckich. Ministerstwo zapowiedziało, że ukażą się nowe wytyczne, jeszcze w sierpniu - tłumaczy.

 

 

Rzeczniczka UMCS Aneta Adamska tłumaczy natomiast, że uczelnia liczy się z koniecznością pojedynczego kwaterowania studentów w niektórych domach studenckich. - Standardem naszych akademików są pokoje dwuosobowe, które w razie konieczności zmienimy na pokoje jednoosobowe. Ze względów bezpieczeństwa uczelnia nie planuje również pełnego obłożenia domów studenckich. Cały czas pracujemy nad tego rodzaju rozwiązaniami, myślę że w drugiej połowie września będę miała więcej informacji w tej sprawie - dodaje.

 

Na UW mniej osób w akademikach

Zasada o zamieszkaniu wyłącznie w pokojach jednoosobowych nie obowiązuje na razie na Uniwersytecie Warszawskim. Jak jednak tłumaczy Prawo.pl Katarzyna Łukaszewska z Biura Prasowego uczelni, od momentu wybuchu epidemii w domach studenckich mieszka o połowę mniej osób niż zazwyczaj. Na początku marca było ponad 2 tys. mieszkańców, później ta liczba spadła do około 1 tys.

- Od początku pandemii we wszystkich akademikach obowiązują zasady sanitarne zgodne z zaleceniami GIS. Rozwieszono plakaty informujące mieszkańców o zaleceniach służb sanitarnych dotyczących higieny osobistej oraz zachowania bezpiecznego odstępu. Części wspólne zostały w marcu wyłączone z użytkowania - tłumaczy. Dodaje, że personel akademików monitoruje czystość obiektów, powierzchnie często dotykane (np. klamki, przyciski w windach) są dezynfekowane.

  

 

Mniej miejsc, ale niekoniecznie wyższa cena

Oczywiście stosujemy się do wszystkich zaleceń ministerstwa, natomiast w związku z tym iż duża część zajęć w nadchodzącym semestrze będzie odbywać się zdalnie, ostateczne zapotrzebowanie na miejsca w domach studenckich oraz samo kwaterowanie będą zależeć od szczegółowej organizacji procesu dydaktycznego na poszczególnych wydziałach - zwraca uwagę Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dodaje, że ceny akademików wzrosną jedynie symbolicznie, większych podwyżek uczelnia nie przewiduje.

 

 

W przypadku Uniwersytetu Warszawskiego nie wiadomo na razie, ile osób skorzysta z domu studenckiego od października - na razie trwa pierwsza tura naboru wniosków o miejsce w akademiku - wnioski składają obecni studenci i doktoranci. Druga tura odbędzie się po zakończeniu rekrutacji na studia I, II stopnia, jednolite magisterskie oraz do szkół doktorskich - wtedy wnioski będą mogli składać nowi studenci i doktoranci. - Ze względu na pandemię mieszkańcy domów studenckich korzystali w kwietniu, maju, czerwcu i lipcu z obniżki opłat o 50 proc. Na razie nie ma jeszcze decyzji dotyczących obniżki opłat w przyszłym roku akademickim. Takie decyzje może podjąć ewentualnie nowy zespół rektorski, który rozpocznie urzędowania we wrześniu - podkreśla Katarzyna Łukaszewska.

 

Na razie wytyczne sanepidu obejmują m.in.:

  • uzgadnianie z wojewódzkimi/powiatowymi służbami sanitarnymi szczegółowych zasad korzystania z domów studenckich w okresie epidemii, w razie zaistnienia takiej konieczności,
  • zorganizowanie pobytu studentów w domach studenckich w sposób umożliwiający maksymalne ograniczenie kontaktu między osobami z nich korzystającymi,
  • zapewnienie możliwości odbioru rzeczy pozostawionych w domach studenckich przez osoby, które nie deklarują (albo uczelnia nie przewiduje) powrotu do domów studenckich w bieżącym roku akademickim,
  • zakwaterowanie w miarę możliwości w osobnych pokojach z dostępem do węzła sanitarnego (nie dotyczy osób w związkach, prowadzących wspólne gospodarstwo domowe),
  • ograniczenie liczby osób korzystających ze wspólnych obszarów w danym czasie (m.in. pomieszczenia kuchenne, pomieszczenia sanitarno-higieniczne), wywieszenie informacji o liczbie osób mogących korzystać z pomieszczenia w tym samym czasie,
  • funkcjonowanie stołówek i barów w domach studenckich w reżimie sanitarnym wyłącznie z jedzeniem na wynos i na dowóz,
  • zakaz przebywania w domach studenckich osób tam niezakwaterowanych,
  • zapewnienie użytkownikom domów studenckich środków do dezynfekcji (płyny dezynfekcyjne, mydło); rekomenduje się także zapewnienie możliwości zakupu maseczek ochronnych na terenie obiektu.