Przez konflikt małżonków cierpi firma i jej kontrahenci

Prawo cywilne Spółki

Utrudnianie dostępu do majątku, ukrywanie go, a w przypadku spółek próba sprzedaży udziałów lub akcji - to tylko wybrane problemy, z jakimi spotykają się skonfliktowani małżonkowie prowadzący wspólnie firmy. W skrajnych przypadkach spór może doprowadzić nawet do upadłości przedsiębiorstwa. W najgorszej sytuacji mogą się jednak znaleźć jego kontrahenci.

12.10.2019

Brexit utrudni ekstradycję Polaków z Wlk. Brytanii

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Funkcjonująca w polskim porządku prawnym od 2004 roku instytucja Europejskiego Nakazu Aresztowania od 31 października 2019 r. może okazać się znacznie mniej efektywna w ściganiu obywateli RP, którzy popełnili przestępstwa w kraju, a teraz przebywają na terenie Wielkiej Brytanii.

12.10.2019

Pielęgniarki i położne też popełniają błędy medyczne

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Wbrew dość powszechnemu stereotypowi, nie tylko lekarze są sprawcami błędów medycznych. Groźne w skutkach pomyłki popełniają też pielęgniarki i położne. W sądach jest całkiem dużo procesów o błędy medyczne, których sprawczyniami są właśnie przedstawicielki tych zawodów.

12.10.2019

Sędziowie proponują zmiany w swoich dyscyplinarkach

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych powoływany przez Krajową Radę Sądownictwa - nie ministra sprawiedliwości, rzecznicy dyscyplinarni w sądach apelacyjnych, likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i wyłączenie ławników z sędziowskich dyscyplinarek - to główne zmiany, które proponuje Społeczna Komisja Kodyfikacyjna.

12.10.2019

Wybory 2019. Zmiana kandydata w ostatniej chwili

Wydarzenia

Komitet Obrony Demokracji wniósł o podjęcie rozstrzygnięcia nadzorczego, poprzez uznanie za bezskuteczne zgłoszenia kandydata Komitetu Wyborczego PiS Marka Komorowskiego w okręgu nr 59. Zmiana ta nastąpiła w związku ze skreśleniem nazwiska kandydata na senatora Kornela Morawieckiego wskutek jego śmierci.

11.10.2019

Sędzia Łączewski zrezygnował z urzędu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia Wojciech Łączewski zrzekł się urzędu sędziego i złożył do prokuratury doniesienie dotyczące ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro. Swoją rezygnację określił jako znak sprzeciwu wobec "niszczenia wymiaru sprawiedliwości w imię partyjnego interesu".

11.10.2019

"Solidarność" wyśle do ministra kartki przypominające o podwyżkach

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania "Solidarności" nie jest zadowolona z realizacji uzgodnień dotyczących wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli, więc członkowie związku z okazji Dnia Edukacji Narodowej wyślą kartki z życzeniami do ministra edukacji, w których przypomną mu o opieszałości w tej sprawie.

11.10.2019

KOS: To klęska państwa prawa, a nie reforma wymiaru sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich latach nastąpiła w Polsce klęska państwa prawa, a "pseudoreforma wymiaru sprawiedliwości nie jest żadną reformą" - twierdzą członkowie Komitetu Obrony Sprawiedliwości. Ich zdaniem przez wiele lat wymiar sprawiedliwości będzie usuwać skutki tych złych zmian.

11.10.2019

Koniec z lekarzami w reklamie wyrobów medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Zakaz reklamowania wyrobu medycznego skierowanego głównie do dzieci, ale także koniec z osobami udającymi lekarzy w reklamie – to tylko niektóre zmiany proponowane w projekcie ustawy o wyrobach medycznych. Zakłada on też uruchomienie elektronicznej bazy wyrobów i zastąpienie przepisów karnych wysokimi karami administracyjnymi.

11.10.2019

Prawnicy: Coraz więcej sędziowskich dyscyplinarek, strach uderza w niezawisłość

Prawnicy

Rozliczalność władzy sądowniczej jest jednym z elementów prawa do sądu, z drugiej jednak strony sędzia ma prawo do błędów, a podstawy odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów nie mogą być zbyt ogólne - oceniają sędziowie, prawnicy, którzy brali udział w konferencji "(Nie) odpowiedzialność władzy sądowniczej?".

11.10.2019

Weź udział w wyborach, e-hulajnogą dojedziesz za darmo

Wybory

Różne są metody zachęt do udziału w wyborach. Samorządy oferują mieszkańcom za wysoką frekwencję darmowe wstępy na imprezy kulturalne i sportowe. Wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych Lime oferuje kod do wpisania w aplikacji, dzięki któremu 13 października skorzystanie z e-hulajnogi będzie bezpłatne.

11.10.2019

Kuria: Zwolnienie pracownic czysto merytoryczyne - nie dotyczyło ich osobistej sytuacji

Prawo pracy

Stan cywilny i sytuacja osobista nie miały nic wspólnego ze zwolnieniem pracownic kurii, a przyczyny były czysto merytoryczne - wyjaśnia krakowska kuria w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich. Zaznacza również, że opinia publiczna źle zrozumiała pierwszy komunikat o zwolnieniu, dlatego został on zmieniony.

11.10.2019

Program Mieszkanie plus rozpędza się

Administracja publiczna Budownictwo

Nieruchomości znajdujące się w Banku Ziemi pozwalają na wybudowanie 120 tys. mieszkań - mówi wiceszef PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński. Tysiąc już zbudowano, kolejny tysiąc jest w budowie, a 18 tys. w fazie projektowej.

11.10.2019

W niedzielę wybierzemy posłów i senatorów

Wybory

13 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Wyborca powinien mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Może być to także smartfon, w którym mamy zainstalowaną aplikację mObywatel.

11.10.2019

Partie nie dbają o głos pracowników ze wschodu

Prawo pracy

W żadnym z programów wyborczych nie odwołano się bezpośrednio do ukraińskiej mniejszości narodowej. Brakuje też projektu integracyjnej polityki migracyjnej, której Polska potrzebuje. To się może się zmienić już za cztery lata. Jeżeli bezrobocie w Polsce utrzyma się na niskim poziomie cudzoziemców będzie przybywać w naszym kraju

11.10.2019

Podrożeją garaże z gniazdkami dla e-aut

Środowisko Budownictwo

Każde miejsce parkingowe w nowo wybudowanym bloku ma być wyposażone w kable, do których można zamontować ładowarkę samochodową - przewiduje projekt rozporządzenia ministra energii. Zadowolonych z tego byłoby blisko 6,8 tys. posiadaczy aut elektrycznych. Deweloperzy ostrzegają jednak, że podrożeją miejsca garażowe.

11.10.2019

Prawny bilans przed wyborami - rząd nie spełnił wielu obietnic

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Znów mamy festiwal wyborczych obietnic, również tych dotyczących zmian w prawie. Tymczasem wiele z tych zapowiadanych jeszcze przed poprzednimi wyborami lub w trakcie kadencji - nie uchwalono. Nie mamy m.in. nowego kodeksu pracy ani ordynacji podatkowej, brakuje natychmiastowych alimentów, nowych ustaw o biegłych i o zawodzie farmaceuty czy zmian w finansach samorządów.

11.10.2019

Sąd i prokurator zdecydują z jakich dokumentów skorzysta biegły

Wymiar sprawiedliwości

Znowelizowany Kodeks postępowania karnego zmienia zasady udostępniana akt sprawy biegłym sporządzającym opinie. Koniec z zapoznawaniem się z całością - to sąd, lub prokurator zdecydują, z których dokumentów lub uwierzytelnionych kopi będzie biegły mógł skorzystać. To otwieranie furtki do manipulowania opiniami i zagrożenie przewlekłością postępowań

11.10.2019

Fiskus może zająć zasądzony stronie zwrot kosztów

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Skarbówka coraz częściej zajmuje zasądzany stronie zwrot kosztów postępowania sądowego. Takie działanie akceptują sądy. Pełnomocnicy powinni się zabezpieczać. Najlepiej, jeśli przed podjęciem decyzji o poprowadzeniu sprawy, sprawdzą wypłacalność klienta albo ‒ nie czekając na zwrot zasądzonych kosztów ‒ będą pobierać należne im wynagrodzenie.

11.10.2019

Od piątku ostrzejsze przepisy dotyczące alarmowania o smogu 

Środowisko

Od piątku zaczną obowiązywać zaostrzone normy dotyczące informowania o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu. W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Środowiska ws. ostrzejszych norm informowania i alarmowania o smogu.

10.10.2019