Jacek Matarewicz

Artykuły autora

Opłata za plastik na paragonie – są dwie możliwości

Środowisko VAT Podatki międzynarodowe

Wydaje się, że prawidłowe jest zarówno ujmowanie na paragonach w jednej pozycji ceny towarów z opłatą za plastik z ujednoliconą stawką VAT, jak też wyodrębnianie dwóch pozycji - ceny za towar oraz opłaty dodatkowej z odpowiadającą im stawką VAT. Stanowisko w tej sprawie powinno zająć Ministerstwo Finansów – piszą dr Jacek Matarewicz i Dominika Kasińska z Kancelarii Tomczykowski Tomczykowska.

15.01.2024

Dr Matarewicz: Rządowy projekt zmian w zakresie opłaty cukrowej nie ma uzasadnienia merytorycznego

Doradca podatkowy Finanse

Trudno doszukać się logiki w dyskryminującym podejściu do suplementów diety zawierających cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy. Nie wiedzieć czemu syrop fruktozowy, tj. cukier pochodzący z owoców, ma być traktowany inaczej niż maltoza, czyli cukier słodowy. Wszystko to sprawia wrażenie pobudek ideologicznych, a nie uzasadnienia merytorycznego - pisze dr Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Tomczykowska & Tomczykowski.

04.12.2023

Rozbieżne definicje utrudnią rozliczenie podatku od cydru

Akcyza

Wprowadzenie preferencyjnej stawki akcyzy na cydr należy ocenić pozytywnie. Jednak powinna ona dotyczyć wszystkich napojów klasyfikowanych jako cydr, żeby nie różnicować i nie rozdrabniać jednego produktu, opodatkowując go różnymi stawkami – pisze dr Jacek Matarewicz, partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

18.08.2023

Wyrok NSA: Fiskus nie może nakładać opłaty cukrowej na producenta

Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Producent napoju nie zapłaci podatku cukrowego w sytuacji, gdy to nie on, lecz dystrybutor sprzedaje napój energetyczny do punktów sprzedaży detalicznej. Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny dla podatników wyrok, który otwiera drogę do odzyskania nadpłaconego podatku.

07.06.2023

Podwyżka akcyzy na piwo to wyrok na polskie małe browary

Akcyza Rachunkowość

W ostatnim czasie powróciła dyskusja na temat kolejnych planowanych podwyżek akcyzy. Tym razem miało chodzić o podwyżkę stawek akcyzy na piwo, która w zamyśle miałaby być zrównana ze stawkami akcyzy dla mocniejszych wyrobów spirytusowych. Czy pomysł wprowadzenia wyższych stawek akcyzy na wyroby browarnicze ma sens – piszą eksperci kancelarii Ożóg Tomczykowski.

16.03.2021