Raport 2026 Poprawmy prawo W ramach akcji Prawo.pl i LEX wskazujemy przepisy do zmiany
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl
Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

Dziennikarz i publicysta prawny. Pracował m.in. w PAP, Polskim Radiu, Telewizji Polskiej. Był redaktorem naczelnym „Gazety Prawnej” i kierownikiem Działu Prawa "Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej prawników i wymiaru sprawiedliwości. Laureat nagrody Adwokatury dla dziennikarzy "Złota Waga". Współautor książek – m.in.  "Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później" - z Ewą Łętowską, "Państwo prawa jeszcze w budowie" - z Andrzejem Zollem czy "Warto chronić państwo prawa" - z Andrzejem Wróblem. "Trudny powrót do rządów prawa?"

Artykuły autora
tadeusz erecinski

Prof. Ereciński: Szczególna zdolność sądowa wyzwaniem dla orzecznictwa

Przybywa podmiotów posiadających szczególną zdolność sądową, co utrudnia stosowanie tej instytucji - twierdzi prof. Tadeusz Ereciński. Ale jako pozytywny przykład podaje uchwałę Sądu Najwyższego, na podstawie której w sporach prasowych pozywany jest redaktor naczelny jako funkcja, a nie konkretna osoba.
prawo

SN: Będą postępowania dyscyplinarne wobec sędziów Manowskiej i Stępkowskiego

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego podejmie czynności wyjaśniające wobec sędziów Małgorzaty Manowskiej z Izby Cywilnej i Aleksandra Stępkowskiego z Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Jak poinformował w środę zespół prasowy SN, wystąpiło o to Kolegium Sądu Najwyższego.
brexit

KE przygotowuje Unię na twardy brexit

Jesteśmy gotowi i nie obawiamy się brexitu bez porozumienia - zapewniła w środę Komisja Europejska. I przekazała państwom członkowskim praktyczne wskazówki mające zapewnić skoordynowane działania UE w razie realizacji czarnego scenariusza. W środę wieczorem zaczyna się szczyt UE w tej sprawie.
trybunal konstytucyjny budynek

TK - rozprawa odwołana, bo sędzia nie może orzekać

Zaplanowana na 10 kwietnia rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie drukarza, który odmówił wykonania plakatu LGBT, została w ostatnim momencie odwołana, ponieważ miał w niej orzekać sędzia, któremu zarzucono brak bezstronności. Jeszcze jako pracownik Biura Analiz Sejmowych opracował opinię o sprawie, w której miał teraz orzekać.
temida unia europejska flaga

Większość państw UE nadal zaniepokojona stanem praworządności w Polsce

Przedstawiciele 10 państw członkowskich UE zabrali głos we wtorkowej dyskusji na forum Rady ds. Ogólnych na temat sytuacji w Polsce i wszyscy wyrazili zaniepokojenie stanem praworządności w naszym kraju. Polski minister opuścił posiedzenie przed rozpoczęciem tego punktu jego programu.