NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl
Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

Dziennikarz i publicysta prawny. Pracował m.in. w PAP, Polskim Radiu, Telewizji Polskiej. Był redaktorem naczelnym „Gazety Prawnej” i kierownikiem Działu Prawa "Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej prawników i wymiaru sprawiedliwości. Laureat nagrody Adwokatury dla dziennikarzy "Złota Waga". Współautor książek – m.in.  "Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później" - z Ewą Łętowską, "Państwo prawa jeszcze w budowie" - z Andrzejem Zollem czy "Warto chronić państwo prawa" - z Andrzejem Wróblem. "Trudny powrót do rządów prawa?"

Artykuły autora
unia europejska mapa

Rzeszowski sąd do Hiszpanii: Niezawisłość jest, ale niepewna

Każda osoba oddana pod sąd w Polsce będzie miała sprawiedliwy proces, a rozstrzygnięcie wyda niezależny sąd, kierując się wyłącznie przepisami prawa, ustaleniami faktycznymi i własnym sumieniem - tak rzeszowski Sąd Okręgowy odpowiedział na pytania sądu z Hiszpanii w związku z wnioskiem o przekazanie ściganego na podstawie ENA obywatela Hiszpanii. Dodał jednocześnie, że w związku ze zwiększonymi uprawnieniami ministra sprawiedliwości, ta niezależność może być ograniczana.
krajowa rada sadownictwa krs

Forum sędziów organizuje referendum w sprawie KRS

Stałe Prezydium Forum Współpracy Sędziów zwróciło się do sędziów wszystkich sądów w Polsce o wyrażenie opinii w sprawie działalności Krajowej Rady Sądownictwa. Według propozycji opinie mają być wyrażane poprzez organy samorządu sędziowskiego – zebrania sędziów. Pomysł zyskał poparcie stowarzyszeń sędziowskich.
sejm

PiS wycofuje się z dezubekizacji służb?

Obowiązująca od roku tzw. ustawa dezubekizacyjna może być zmieniona. W przyjętym na potrzeby postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym stanowisku sejmowa komisja ustawodawcza wyraziła wątpliwości co do przepisu dotyczącego służby po 1990 roku.
andrzej duda

Prezydent poparłby całkowity zakaz aborcji

Jeszcze raz deklaruję, iż ustawowy zakaz aborcji eugenicznej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uzyskałby moją akceptację - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników 39. Pielgrzymki Prawników na Jasną Górę.
donald tusk

Tusk: Demokracja liberalna to rozdział władz

Demokracja liberalna to są rządy prawa, to m.in. kategoryczny i precyzyjny rozdział władzy sądowniczej i wykonawczej - powiedział w sobotę szef Rady Europejskiej Donald Tusk.