Jak poinformował zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej, wiceminister finansów Piotr Walczak, plan dochodów z podatku akcyzowego zawarty w budżecie na 2018 r. przewiduje, że wyniosą one 70 mld zł, a po 9 miesiącach 2018 r. udało się zebrać 52,75 mld zł, tj. 75,4 proc. planu rocznego. W stosunku do analogicznego okresu w 2017 r. wykonanie jest więc wyższe o ponad 2,38 mld zł, czyli o 4,7 proc.

Jak mówi wiceminister, nadal priorytetem dla resortu finasnów pozostanie VAT, walka z karuzelami i wyłudzeniami podatkowymi. - Mimo ewidentnych sukcesów na tym polu uważamy, że lukę w VAT trzeba dalej ograniczać i tej walki zdecydowanie nie zamierzamy odpuścić. Tym bardziej, że dysponujemy dużo lepszymi narzędziami niż kiedyś, np. w postaci systemu STIR, JPK, czy wchodzącego stopniowo split payment, czyli mechanizmu podzielonej płatności. Zależy nam również na uszczelnieniu w podatku CIT. Widzimy tu duże możliwości poprawy np. w zakresie dalszego eliminowania wyprowadzania zysków za granicę przy pomocy agresywnej optymalizacji podatkowej - mówi Piotr Walczak.

 

Jak podkreśla, uszczelnienie w zakresie podatku akcyzowego to trzeci priorytet. - To szczególnie ważny z mojego punktu widzenia. Dynamika wzrostu wpływów z akcyzy nie jest tak duża jak w VAT, bowiem luka tutaj była znacznie mniejsza. Na przykład przestępcy działający w sektorze paliwowym wyłudzali VAT, ale płacili podatek akcyzowy. Stąd m.in. różnica między wzrostem dochodów w VAT i akcyzy - wyjaśnia wiceszef KAS.

 

Mówiąc o przykładach podejmowanych działań, wiceminister mówi m.in. o przestępczości akcyzowej obejmującej tytoń i alkohol. - Walka z przestępczością w tym obszarze przekłada się na wzrost dochodów z podatku akcyzowego. Sukces jest ogromny. Zgodnie z niezależnymi od MF badaniami, na początku 2015 r. szara strefa w wyrobach tytoniowych wynosiła prawie 19 proc., tymczasem w II kwartale 2018 r. mamy szarą strefę w wysokości 12,3 proc. Te kilka punktów procentowych to naprawdę bardzo dobry wynik - stwierdza. (ks/pap)

Warto przeczytać:

Wpływy z akcyzy narażone na spadek

Prof. Modzelewski: Oszustwa w podatku akcyzowym są bardziej opłacalne niż w VAT