Kredyty frankowe - czy polskie banki mają własny system prawa?

Prawo cywilne Kredyty frankowe

W środowisku kredytobiorców frankowych pojawiła się uzasadniona obawa, że niektórzy ekonomiści starają się wytworzyć presję na polskie sądy i wpłynąć na sposób stosowania przez nie prawa. Wypada jednak wierzyć, że mimo to Sąd Najwyższy wyda uchwałę zgodną z orzecznictwem TSUE, a polscy obywatele i uczciwi przedsiębiorcy poczują, że stoi na straży ich praw - pisze Arkadiusz Szcześniak

11.04.2021

Odstąpienie od umowy ratunkiem przy nieudanych zakupach 

Prawo cywilne Rynek i konsument

Gdy rozważamy dokonanie zakupów bez wychodzenia z domu, możemy odczuwać obawę, iż zamówiony towar nie spełni naszych oczekiwań. Na szczęście ustawodawca daje kupującym prawo do odstąpienia od umowy. Korzystając z tego uprawnienia nie musimy wyjaśniać przyczyn, dla których nie chcemy zatrzymać zakupionej rzeczy.

10.04.2021

Sąd: Najem pojazdu zastępczego do czasu kupna nowego auta

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Koszt najmu pojazdu zastępczego powinien być liczony z uwzględnieniem faktu zakupu przez poszkodowanego nowego pojazdu, jeszcze przed zakończeniem najmu. A także musi obejmować koszty celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego - orzekł Sąd Okręgowy korygując wyrok sądu pierwszej instancji.

09.04.2021

Sędzia Bednarczyk: Uwzględnianie roszczeń obu stron uprości frankowe spory

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Reprezentowany – między innymi przeze mnie - w obecnym orzecznictwie pogląd o konieczności uwzględniania roszczeń obu stron (niesłusznie nazywany teorią salda) pojawił się właśnie po to, aby uprościć rozliczenia, zmniejszyć liczbę procesów i chronić jedną stronę (konsumenta) przed upadłością banku albo jego przymusową restrukturyzacją - przekonuje sędzia Piotr Bednarczyk.

08.04.2021

Pełny skład Izby Kontroli wypowie się o uchwale trzech Izb SN

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Na poniedziałek 12 kwietnia wyznaczony został termin posiedzenia składu całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w celu rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego, które sprowadza się do pytania, czy uchwała połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r. wywołuje skutki prawne i wiąże składy orzekające SN?

07.04.2021

Sędzia delegowany - w Sulęcinie nikt nie orzeka w sprawach cywilnych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Po decyzji Ministerstwa Sprawiedliwości o delegowaniu do sądu wyższej instancji prezesa Sądu Rejonowego w Sulęcinie, od połowy lutego 2021 r. nikt nie orzeka w Wydziale Cywilnym tego sądu. Delegowany był szefem Wydziału Cywilnego, gdzie orzekał wraz z dwoma innymi, którzy obecnie są na zwolnieniach. W sprawie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

07.04.2021

Państwo może płacić firmom odszkodowania za źle wprowadzone ograniczenia

Prawo cywilne Koronawirus

Zgodnie z Konstytucją ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny. Interesem takim może być potrzeba ochrony życia i zdrowia ludzkiego. Jednak wprowadzenie w drodze rozporządzenia i egzekwowanie takich ograniczeń, które nie mają oparcia w ustawie, może skutkować roszczeniami wobec państwa - mówi Jacek Stokłosa,

07.04.2021

Trudny czas w gospodarce, dobry dla polis dla władz spółek

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

W czasie pandemii wzrasta ryzyko roszczeń wobec członków zarządów. Mogą się oni zabezpieczyć finansowo polisą D&O, czyli ubezpieczeniem dla członków władz spółek. Nic dziwnego, że w czasie pandemii zainteresowanie tymi polisami znacząco wzrosło. Jednak takie ubezpieczenia nie obejmują winy umyślnej, okoliczności znanych przed zawarciem umowy, zobowiązań podatkowych.

07.04.2021

TSUE: Strajk nie zwalnia przewoźnika z odszkodowania za odwołany lot

Prawo cywilne Rynek i konsument

Strajk zorganizowany przez związek zawodowy personelu przewoźnika lotniczego, który ma w szczególności na celu zapewnienie podwyżki płac, nie wchodzi w zakres pojęcia ′′ nadzwyczajnej okoliczności ′′, która zwalnia linię lotniczą z obowiązku wypłaty odszkodowania za odwołanie lub opóźnienie lotu – tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

07.04.2021

Nie wystarczy bankowego kursu franka zmienić na NBP - skarga nadzwyczajna

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Są przyznał, że sposób wyliczania rat (klauzule „spreadowe”) w umowie „frankowej” był niedozwolony, bo to bank sam sobie ustalał kurs franka, po jakim raty przelicza się na złotówki. Sąd uznał jednak, że umowa z bankiem jest do utrzymania – wystarczy tabelę kursową banku zastąpić średnim kursem NBP. Rzecznik Praw Obywatelskich skierował w tej sprawie skargę nadzwyczajną do SN.

06.04.2021

Testament allograficzny nieważny, ale wolę sąd powinien uszanować

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd nie uznał złożonego wspólnie przez małżonków testamentu przed urzędnikiem, bo zgodnie z prawem testament składa jedna osoba. Sąd podzielił majątek inaczej niż przewidywała to wola spadkodawców, ale Rzecznik Praw Obywatelskich skarży wyrok do Sądu Najwyższego, bo jego zdaniem ten tzw. testament allograficzny można, zgodnie z prawem, uznać za dwa odrębne testamenty ustne.

05.04.2021

Sąd: Niedopuszczalne orzekanie o alimentach przez sąd krajowy, jeśli uprawniony za granicą

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Powód dążył do uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Pozew odrzucono, gdyż w sprawie nie występuje jurysdykcja krajowa. Centrum życiowe pozwanej znajduje się w Danii - orzekł Sąd Rejonowy w Puławach. Sąd podkreślił, że sprawy nie należą do jurysdykcji krajowej, jeżeli pozwany ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Polsce.

03.04.2021

Rząd zaszczepi tysiące osób wbrew prawu. Reszta może go pozwać

Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

Kolejność szczepień zmienia się z dnia na dzień. Nie ma nic wspólnego z Narodowym Programem Szczepień, rozporządzeniem w sprawie kolejności, a nawet wcześniejszymi komunikatami rządu. W efekcie Polacy, którzy poczuli się na skutek chaosu, który zapanował 1 kwietnia pokrzywdzeni, mogą pozywać państwo za naruszanie ich dobra osobistego, jakim jest zdrowie.

02.04.2021

SA: Nie warto samemu naprawiać budynku po pożarze

Prawo cywilne BHP Budownictwo

W sytuacji, gdy ubezpieczony po pożarze wykonał określone roboty sam, a więc systemem gospodarczym, to nie ma podstaw, aby do wartości tych robót doliczać podatek VAT - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Dlatego, że przyznanie odszkodowania w wysokości obejmującej ten podatek prowadziłoby do bezpodstawnego wzbogacenia ubezpieczonego.

01.04.2021

Od 1 kwietnia w warszawskim sądzie specjalny wydział do spraw frankowiczów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Początkowo sprawami frankowymi ma zajmować się 15 - 16 orzeczników. Liczba sędziów może jednak ulec zmianie w zależności od wpływających spraw. Już w tej chwili w warszawskim sądzie okręgowym prowadzonych jest ponad 21 tys. spraw, w tym 435 w drugiej instancji. A sędziowie spodziewają się, że będzie ich znacznie więcej po spodziewanej uchwale Sądu Najwyższego.

01.04.2021

SN wyjaśni problem zażalenia na odrzucenie skargi na wpis referendarza w księdze wieczystej

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Sąd Rejonowy w Lidzbarku Warmińskim powziął wątpliwość przy rozpoznawaniu sprawy: Czy do rozpoznania zażalenia, które zostało wniesione po 7 listopada 2019 r. na postanowienie sądu pierwszej instancji o odrzuceniu skargi na wpis referendarza sądowego w księdze wieczystej, właściwy jest inny skład sądu pierwszej instancji? Czy sąd drugiej instancji?

01.04.2021

Szymański: Umowa jest jak dom. Jeśli się wali, pretensje trzeba mieć do architekta

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Wywody niektórych ekonomistów przypominają narzekania, że źle zaprojektowany dom się zawalił. Pretensje należy kierować w takim wypadku do odpowiedzialnego za projekt architekta, zamiast utyskiwać na prawa fizyki. Ekonomistom zaś wydaje się umykać zasadnicza różnica pomiędzy umową rozumianą jako konstrukcja prawna a zamierzeniem ekonomicznym - przekonuje adwokat Marcin Szymański,

31.03.2021

Ustnie, pisemnie, czy u notariusza? Forma umowy jest istotna

Prawo cywilne

Zanim strony zdecydują się na zawarcie umowy, warto ustalić to, w jakiej formie powinny być złożone ich oświadczenia. Niedochowanie przepisów prawa i zastosowanie niewłaściwej formy w określonych przypadkach rodzi skutek nieważności umowy.

29.03.2021

SN: Sprostowanie nie może zmieniać sentencji wyroku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sprostowanie orzeczenia nie może prowadzić do jego merytorycznej zmiany niezgodnej z intencją wynikającą z całokształtu okoliczności sprawy, zwłaszcza do zasądzenia innego świadczenia niż to, które zostało określone spójnie w uzasadnieniu orzeczenia albo uzupełnienia rozstrzygnięcia o zasądzenie odsetek - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

29.03.2021