Umowa najmu to czasem wyzwanie dla najemcy i wynajmującego

Prawo cywilne Rynek i konsument

Relacje między wynajmującym a najemcą nie zawsze są poprawne. Bywa, że już wkrótce po zawarciu umowy najmu powstaną spory na tle zakresu praw i obowiązków. Wielu nieprzyjemnym sytuacjom można zapobiec, jeśli strony przed zawarciem umowy dokładnie ustalą łączące ich zasady i odpowiednio przygotują treść umowy.

16.12.2021

Sąd Najwyższy pyta TSUE o prawo przerywania audycji dla dzieci reklamami

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Sąd Najwyższy zwrócił się z zapytaniem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czy zakaz nadawania reklam w trakcie audycji dla dzieci mógł zostać sformułowany przez ustawodawcę tylko w odniesieniu do nadawców linearnych audiowizualnych usług medialnych, bez wprowadzenia podobnych ograniczeń w stosunku do nadawców usług medialnych na żądanie.

15.12.2021

Trybunał w Strasburgu zajmie się ochroną osób LGBTI w Polsce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Problem braku ochrony dla osób LGBTI przed przestępstwami z nienawiści znalazł się na wokandzie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która przedstawiła opinię przyjaciela sądu w tej sprawie, osoby LGBTI w Polsce są pozbawione skutecznej ochrony przed przestępstwami z nienawiści, co stanowi poważny problem systemowy.

15.12.2021

Parki narodowe będą miały centralny nadzór

Środowisko Administracja publiczna

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamiarza powołać instytucję o nazwie Polskie Parki Narodowe, w skład której będzie wchodziła dyrekcja PPN i 23 oddziały regionalne - poinformowała wiceminister w tym resorcie Małgorzata Golińska, odpowiadając w środę w Sejmie na pytania posłów. Ma to "usprawnić funkcjonowanie oraz i uwspólnić i uspójnić podejmowanie wielu decyzji w sprawach merytorycznych i administracyjnych".

15.12.2021

UOKiK sprawdza, czy PayPal nie narusza zbiorowych interesów konsumentów

Rynek i konsument Finanse

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy PayPal, serwis internetowy do dokonywania płatności, pełniący również funkcję elektronicznego portfela, nie stosuje niedozwolonych postanowień umownych, m.in. dotyczących jednostronnej zmiany warunków umowy, a także sankcji w postaci ograniczenia dostępu do usług. Możliwe jest też wszczęcie postępowania o uznanie klauzul za niedozwolone.

15.12.2021

UE blokuje KPO, Polska blokuje plany priorytetów legislacyjnych UE

Prawo europejskie

Polska zablokowała we wtorek w Brukseli plan priorytetów legislacyjnych Unii Europejskiej na 2022 rok. Powodem ma być brak akceptacji Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską. Z polskiego stanowiska wynika, że zgadza się z celem obrony praworządności oraz obrony i wzmacniania demokracji w UE, ale jakikolwiek instrument, który ma temu służyć, musi być oparty na zapisach traktatowych.

14.12.2021

UOKiK: Komercyjne pożyczki to nie "obligacje społeczne"

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza firmy, które proponując umowy inwestycyjne sugerują klientom, że ich oferta związana jest z funkcjonowaniem Krajowego Funduszu Gwarancyjnego działającego w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego, a także przedstawiają oferty pożyczek inwestycyjnych jako „obligacji społecznych”.

14.12.2021

Dobre imię przeciwko wolności prasy - możliwa droga cywilna i karna

Prawo karne Prawo cywilne

Jeśli publikacja prasowa nas obraża, możemy walczyć o swoje dobre imię i godność na trzy sposoby: żądać opublikowania sprostowania, wystąpić z pozwem o ochronę dóbr osobistych, a także żądać ukarania za przestępstwo zniesławienia, nawet karą więzienia. Wszystkie te sposoby można wykorzystać równocześnie. Każdy z nich ma swoje dobre i złe strony, każdy też może prowadzić do innych skutków.

11.12.2021

Szczyt w Katowicach ogłosił deklarację w sprawie bezpieczeństwa internetu

Rynek i konsument Prawo AI

Zaufanie, bezpieczeństwo i stabilność internetu, w tym m.in. zagadnienia cyberbezpieczeństwa, cyberprzestępczości i przemocy w sieci - to kluczowe wnioski zakończonego w piątek w Katowicach 16. Szczytu Cyfrowego IGF 2021. Jego gospodarz, Organizacja Narodów Zjednoczonych przedstawiła "deklarację katowicką" w tej sprawie.

10.12.2021

RPO domaga się strategii walki z przemocą ze względu na płeć

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Przemoc ze względu na płeć, której doświadczają kobiety, jest naruszeniem podstawowych praw i wolności człowieka - stwierdza Recznik Praw Obywatelskich. I przypomina, że wiążące Polskę prawo międzynarodowe i europejskie wymaga przyjęcia przepisów odpowiadających na wszelkie formy tej przemocy - i w sferze publicznej, i prywatnej. Apleuje o całościową państwową strategię w tej dziedzinie.

10.12.2021

UE: Bezpłatny roaming będzie przedłużony na następne 10 lat

Rynek i konsument Prawo europejskie

Przez następne 10 lat podczas podróży po Unii Europejskiej obywatele państw członkowskich będą mogli dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z transferu danych mobilnych takiej samej jakości, jak w swoim kraju i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Pozwoli na to porozumienie w tej sprawie, które zostało wypracowane w czwartek przez negocjatorów z Rady i Parlamentu Europejskiego.

10.12.2021

Bohdan Pretkiel nowym Rzecznikiem Finansowym

Rynek i konsument Finanse

Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw instytucji finansowych, powołał 7 grudnia Pana Bohdana Pretkiela na stanowisko Rzecznika Finansowego. Kadencja Rzecznika trwa 4 lata. Ta nominacja to skutek powołania dotychczasowego rzecznika, prof. Mariusza Goleckiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

09.12.2021

Episkopat: Nie mamy podstaw do sprawdzania zaszczepienia czy testów

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Od 15 grudnia mają obowiązywać w Polsce nowe obostrzenia związane z pandemią Covid-19 - min. obniżenie do 30 proc. limitów obłożenia w restauracjach, barach, hotelach, kinach i teatrach, a także w kościołach. Tymczasem rzecznik Episkopatu Polski sygnalizuje, że nie ma żadnych narzędzi prawnych, żeby kogokolwiek weryfikować, czy ma paszport covidowy lub zaświadczenie potwierdzające wykonany test.

09.12.2021

UOKiK ukarał firmę telefoniczną za podszywanie się pod dotychczasowego operatora

Rynek i konsument

Operator telefoniczny TeleGo wprowadzał konsumentów w błąd - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za to, że przedstawiciele firmy podawali się za dotychczasowego operatora i nie wydawali konsumentom dokumentów umowy, prezes Urzędu nałożył na nią kary o łącznej wartości prawie 8 mln złotych.

09.12.2021

Pandemia pogłębiła nierówności, uderzyła głównie w kobiety

Prawo rodzinne Prawo pracy

Pandemia Covid-19 na całym świecie pogłębiła istniejące nierówności między kobietami i mężczyznami w prawie wszystkich dziedzinach życia, przekreślając wiele ciężko wywalczonych osiągnięć ostatnich lat. W Polsce zamiast programów wsparcia dla kobiet - zaostrzono prawo, głównie w sferze zdrowia i prokreacji. W trakcie debaty w Instytucie Spraw Publicznych rozważano możliwości odbudowy społeczeństwa opartego na równości.

08.12.2021

Rada Europy pyta, jak Polska zamierza stosować konwencję praw człowieka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W jaki sposób, w kontekście listopadowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, Polska zapewni skuteczne wykonanie zobowiązań wynikających z Europejskiej konwencji praw człowieka - pyta polskiego ministra spraw zagranicznych sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić. Polski rząd ma czas do 7 marca na złożenie wyjaśnień w tej sprawie.

08.12.2021

Niemcy: Nowy rząd zadba o partnerstwo z Polską, ale praworządności nie odpuści

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Chcemy partnerstwa z Polską, ale w sprawie praworządności nie ustąpimy - taki m.in. przekaz znalazł się w porozumieniu koalicyjnym trzech partii - socjaldemokratycznej SPD, Zielonych i liberalna FDP - które tworzą nowy rząd Niemiec. Na jego czele stanął socjaldemokrata Olaf Scholz z SPD. Wprost mowa jest o budowaniu relacji z Polską, a bez wymieniania państw o naciskach w sprawie praworządności.

08.12.2021

Opozycja i organizacje obywatelskie zawarły pakt dla przywrócenia praworządności

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przygotowanie wspólnego projektu ustawy, która miałaby przywrócić praworządność w Polsce - to cel zawartego we wtorek przez dziesięć partii opozycyjnych i kilka organizacji obywatelskich Porozumienia dla Praworządności. Jak poinformowano, podstawą tych prac ma być projekt przygotowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

07.12.2021

Nowy pełnomocnik ds. mediów napisze gniewną recenzję, ale Netflixa nie odetnie

Administracja publiczna

Poseł PiS Szymon Giżyński został nowym pełnomocnikiem do spraw działalności edukacyjnej oraz analizowania sposobu realizacji misji publicznej w środkach masowego przekazu. To nowe stanowisko i nie do końca wiadomo, co konkretnie będzie robił nowy pełnomocnik - na pewno, przynajmniej na razie, nie może mieć wpływu na treści emitowane przez podmioty niepubliczne.

04.12.2021

Rząd przygotowuje wsparcie dla rodzin wrażliwych energetycznie

Pomoc społeczna Rynek i konsument Domowe finanse

Ochrona odbiorców w związku z rosnącymi cenami gazu i energii elektrycznej - to cel przygotowywanego przez rząd projektu ustawy o dodatku osłonowym, który, jak wynika z wykazu prac legislacyjnych, Rada Ministrów ma przyjąć w grudniu. Dzięki ustawie wsparcie ma trafić do około 6,84 mln gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie.

03.12.2021