RPO radzi rządowi, jak walczyć z mową nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie ustawowej definicji mowy nienawiści, ściganie z urzędu przestępstw motywowanych uprzedzeniami oraz karalność samego członkostwa w organizacjach odwołujących się do totalitaryzmów - takie m.in. rekomendacje w sprawie walki z mową nienawiści przekazał szefowi rządu rzecznik praw obywatelskich.

21.02.2019

Europosłowie za systemami ratującymi życie we wszystkich samochodach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za nałożeniem na producentów samochodów obowiązku wyposażania wszystkich modeli samochodów, niezależnie od ich wersji, w systemy ratujące życie.

21.02.2019

Kobiety dostaną niskie emerytury. PPK nie pomoże

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Expander wyliczył, ile trzeba odkładać w PPK, żeby w przyszłości suma emerytury z ZUS i tej z Pracowniczego Planu Kapitałowego dała taką samą kwotę jak ostatnie wynagrodzenie przed zakończeniem kariery zawodowej. Taki cel bardzo trudno będzie osiągnąć kobietom.

19.02.2019

Za obrazę uczuć religijnych wciąż można pójść do więzienia

Prawo karne

Nie ma na razie pomysłu na zmianę przepisu, który umożliwia skazanie na karę więzienia za znieważenie przedmiotu czci religijnej. I to mimo że trudno nawet wyjaśnić, czym taki przedmiot jest. Zdaniem ekspertów uderza to w swobodę wypowiedzi i wolność twórczości artystycznej - według prokuratury taka ochrona jest niezbędna.

19.02.2019

Polska wymieniona w raporcie o zagrożeniach dla wartości NATO

Polska, Węgry i Turcja zostały wymienione jako kraje stanowiące potencjalne wewnętrzne zagrożenie dla demokratycznych wartości i rządów prawa w raporcie "70 lat NATO: Sojusz w kryzysie”, opublikowanym w związku z inauguracją dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

15.02.2019

MS proponuje prawo do walki z lichwą

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne

Zakaz doliczania prowizji i marży bez ograniczeń, a także opłat za złożenie czy rozpatrzenie wniosku albo obowiązkowego ubezpieczenia - takie m.in zmiany w prawie mają, zdaniem resortu sprawiedliwości, skutecznie chronić Polaków przed plagą lichwiarzy i nadużyciami firm pożyczkowych.

14.02.2019

Resortowa rada pomoże kościołom chronić dane osobowe

RODO

Rada ds. Kościołów i związków wyznaniowych ma być organem, powołanym przez Ministerstwo Cyfryzacji, którego zadaniem będzie udzielanie pomocy w rozwiązywaniu problemów związanych z ochroną danych osobowych.

14.02.2019

ZUS wzywa chorych na kontrolę SMS-em

Pacjent Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Z początkiem 2019 roku ZUS zyskał nowe możliwości kontroli osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. Dotrze do nich szybciej - mailowo i telefonicznie, więc może sprawdzać także krótkie, kilkudniowe zwolnienia. Do tej pory w zasadzie były one poza kontrolą.

13.02.2019

Z Kartą Dużej Rodziny zniżka nie tylko w sklepie, ale także w salonie samochodowym

Domowe finanse Administracja publiczna

Coraz więcej rodzin korzysta z Karty Dużej Rodziny. W ciągu ostatniego miesiąca liczba aktywnych użytkowników KDR wzrosła o 34,8 tys. – z 2,10 mln do 2,14 mln - wynika z danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Karta uprawnia nie tylko do zniżek w sklepach i na stacjach benzynowych, ale także w niektórych salonach samochodowych.

12.02.2019

Nowe przepisy mają zachęcać do własnej produkcji energii

Środowisko Domowe finanse

Jeszcze w lutym ministerstwo przedsiębiorczości i technologii ma przedstawić projekt ustawy, która stworzy nowe ramy prawne do produkcji energii na swój użytek i sprzedaży jej nadwyżek. Mechanizm ma być powiązany z produktami bankowymi na finansowanie instalacji, spłacanymi z przychodów ze sprzedaży energii.

08.02.2019

KE nie zgadza się na renegocjację brexitu

Administracja publiczna

Nie będzie ponownych negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - oświadczył na spotkaniu z brytyjską premier Theresą May szef KE Jean-Claude Juncker. Ale zadeklarował gotowość do pracy nad deklaracją polityczną w tej sprawie.

07.02.2019

Nowe znaki poinformują o odcinkowym pomiarze prędkości na drodze

Policja

Nowe, bardziej czytelne znaki drogowe dotyczące odcinkowego pomiaru prędkości mają pojawić się na polskich drogach. Opracowało je Ministerstwo Infrastruktury, "wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kierowców, opracowało nowe znaki informujące o odcinkowym pomiarze prędkości".

06.02.2019

UODO: Trzeba lepiej chronić dane członków spółdzielni mieszkaniowych

Prawo gospodarcze RODO

Nie zawsze powinno dochodzić do udostępniania rejestru z danymi wszystkich członków spółdzielni osobom wnioskującym. Powinno to następować tylko na rzecz podmiotów, które wykażą swój interes oraz w zakresie odpowiednim do statusu wnioskodawcy - twierdzi dr Edyta Bielak-Jomaa, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

06.02.2019

Sprawa dla ETPC: Dziecko urodzone przez surogatkę ma "matkę nieznaną"?

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Europejski Trybunał Praw Człowieka ma zdecydować, czy dziecko urodzone przez surogatkę ma w aktach mieć wpis "matka nieznana" czy nazwisko kobiety je wychowującej. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która złożyła do pytania francuskiego sądu swoją opinię prawną uważa, że powinna być stosowana ta druga zasada. Także w Polsce.

05.02.2019

Negocjator UE: Nie będzie renegocjacji brexitu

Administracja publiczna

Unia Europejska nie renegocjuje porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, w tym kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej - powtórzył w poniedziałek główny negocjator Komisji Europejskiej ds. brexitu Michel Barnier.

04.02.2019

Po aferze z ubojem chorych krów będą zmiany w nadzorze weterynaryjnym

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni przedstawi Radzie Ministrów propozycje rozwiązań uszczelniających nadzór nad systemem bezpieczeństwa żywności. Zdaniem ministra, nowy system poprawi bezpieczeństwo żywności, zwiększając odpowiedzialność Inspekcji Weterynaryjnej.

02.02.2019