Do 2021 r. zakaz sprzedaży plastikowych jednorazówek

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zaostrzenie przepisów dotyczących odpadów z produktów plastikowych zatwierdził w środę, 27 marca, Parlament Europejski. Chodzi o wyroby jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych - talerze, sztućce, słomki czy patyczki do uszu. Nowe wymogi odczują nie tylko firmy wytwarzające plastikowe sztućce i opakowania, ale też napoje, chusteczki nawilżane czy papierosy.

27.03.2019

Parlament Europejski za zniesieniem od 2021 roku zmian czasu 

Administracja publiczna

Obradujący w Strasburgu Parlament Europejski odpowiedział się we wtorek za regulacjami, które mają znieść w państwach UE zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków dwa razy w roku. Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, iż ostatnia zmiana czasu w UE miałaby mieć miejsce w 2021 r.

26.03.2019

UE: Obowiązkowe wyposażenie samochodów ma zwiększyć bezpieczeństwo

Rynek i konsument Policja

Od 2022 roku w pojazdach sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej obowiązkowe będą technologie bezpieczeństwa, niezależnie od wersji wyposażenia. Nowe przepisy, w sprawie których porozumieli się właśnie przedstawiciele państw członkowskich UE, PE oraz KE, mają poprawić bezpieczeństwo na drogach.

26.03.2019

Wypożyczalnie samochodów podadzą pełne ceny usług

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Międzynarodowe wypożyczalnie samochodów zobowiązały się do włączenia wszystkich opłat do łącznej ceny podawanej przy rezerwacji. Na stronie internetowej przedstawiana będzie zasadnicza cena, odpowiadająca cenie końcowej, którą konsumenci będą musieli zapłacić. To efekt nacisków ze strony Komisji Europejskiej i krajowych urzędów zajmujących się ochroną konsumentów.

26.03.2019

Większość Polaków za czasem letnim przez cały rok

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Zdecydowana większość Polaków jest za wprowadzeniem u nas czasu letniego jako stałego przez cały rok - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. To element przygotowań do decyzji w tej sprawie w Unii Europejskiej.

25.03.2019

Księża chcą uzyskać nazwiska umierających chorych

Pacjent

Ksiądz chce mieć dane osoby nieprzytomnej, której udziela ostatniego namaszczenia w szpitalu. Chciałby je odnotować, a lekarze odmawiają informacji. Kościoły i związki wyznaniowe uważają, że trzeba zmienić ustawę w tym zakresie.

23.03.2019

UOKiK na tropie kolejnych piramid finansowych

Domowe finanse Finanse

Systemy funkcjonujące na portalu FutureNet oraz platformie reklamowej FutureAdPro, które oferują zyski za namawianie innych osób do zakupu pakietów uczestnictwa, to mogą być piramidy finansowe - ostrzega Urząd Ochrony konkurencji i konsumentów. 

23.03.2019

UE: Dwa scenariusze opóźnienia brexitu

Administracja publiczna

Dwa scenariusze przedłużenia brexitu uzgodnili w czwartek późnym wieczorem w Brukseli przywódcy 27 państw Unii Europejskiej. W pierwszym, jeśli Izba Gmin zaakceptuje porozumienie rozwodowe w przyszłym tygodniu, przedłużenie nastąpi do 22 maja. Jeśli nie zaakceptuje tego, to Wlk. Brytania opuści Unię 12 kwietnia.

22.03.2019

UE zgadza się na opóźnienie brexitu

To na razie nieoficjalne informacje. Bruksela stawia przy tym warunek: Brytyjski parlament musi przyjąć porozumienie, które odrzucał już dwa razy. Dodatkowo Unia Europejska zgodzi się na przesunięcie brexitu, ale tylko do 22 maja.

21.03.2019

Afrykańczycy i Ukraińcy najbardziej w Polsce dyskryminowani

Prawo karne

Najczęstszym powodem dyskryminacji w Polsce jest pochodzenie etniczne i narodowość - wynika z badania Rzecznika Praw Obywatelskich i Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Zjawisko to widzi prawie połowa Polaków, ale jednocześnie prawie tyle samo osób nie ma świadomości, że zachowanie takie jest zakazane przez prawo.

21.03.2019

Wlk. Brytania chce opóźnienia brexitu do 30 czerwca

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę, że zwróciła się do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska o wydłużenie procesu wyjścia z UE do 30 czerwca. Zastrzegła jednak, że w Wlk. Brytanii nie będzie zaplanowanych na 25 maja wyborów do Parlamentu Europejskiego.

20.03.2019

NIK: podróżujący niepełnosprawni wciąż mają pod górkę

Aby wejść do toalety dla niepełnosprawnych, trzeba skoczyć po schodach po klucz do obsługi - na takie absurdy, jak pokazuje raport Najwyższej Izby Kontroli, można natknąć się na nowoczesnych dworcach kolejowych. Wyniki kontroli pokazują, że po modernizacji sytuacja bardzo się poprawiła, ale barier wciąż jest wiele. Zwłaszcza dla niewidomych.

20.03.2019

Brexit skomplikuje też dochodzenie praw konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Wciąż nie wiadomo, kiedy i na jakich zasadach Wielka Brytania opuści Unię Europejską, ale jest pewne, po brexicie Wielka Brytania stanie się dla obywateli Unii Europejskiej „państwem trzecim”. Zmieni się więc m.in. ochrona prawna osób podróżujących do Zjednoczonego Królestwa i kupujących w brytyjskich e-sklepach.

18.03.2019

Nazwiska ofiarodawców w kościele nie są tajemnicą

Wymienianie w ogłoszeniach ustnych od ołtarza czy umieszczanie na stronie internetowej nazwisk parafian i sum, jakie przekazali na kościół jest zgodne z Dekretem Konferencji Episkopatu i RODO. W tej sytuacji obywatel nie może poskarżyć się Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych ani odwołać do sądu w razie naruszeń.

15.03.2019

Wlk. Brytania: Parlament otwiera drogę do opóźnienia brexitu

Administracja publiczna

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w czwartek uchwałę otwierającą drogę do opóźnienia brexitu co najmniej do 30 czerwca br. w razie przyjęcia umowy wyjścia z UE lub nawet dłuższego, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą. Nie jest to dokument wiążący prawnie, ale jest instrukcją polityczną parlamentu dla rządu.

14.03.2019

Polska wśród krajów łamiących prawa człowieka

Wymiar sprawiedliwości

Chiny, Iran, Sudan Południowy, Korea Północna, Nikaragua i Wenezuela to kraje, w których przestrzeganie praw człowieka jest największym problemem - wynika z dorocznego raportu amerykańskiego Departamentu Stanu. Ale są w nim wymieniane także zagrożenia w tej dziedzinie w Polsce.

14.03.2019

Wlk. Brytania: Izba Gmin przeciwko bezumownemu brexitowi

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w środę wieczorem uchwałę wyrażającą polityczny sprzeciw wobec bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Opinia parlamentu ma jedynie charakter polityczny i nie jest wiążąca prawnie.

13.03.2019

UOKiK bada zmowę cenową na rynku ciepła

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe wobec firm: Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Polska, PGNiG i jego spółka zależna PGNiG Termika, którego przedmiotem jest podejrzenie o zawarcie przez nie zmowy cenowej na rynku energii cieplnej.

11.03.2019

Jutro rząd zajmie się ustawą o VAT i ułatwieniami w obrocie ziemią rolną

VAT Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Rada Ministrów omówi jutro, tj. 12 marca br. projekty czterech ustaw, które mają zapewnić opiekę stomatologiczną uczniom, poprawić ściągalność VAT i złagodzić wymogi nabywania ziemi rolnej. A także - uściślić reguły wytwarzania broni i amunicji.

11.03.2019