UE: Będą ograniczenia zużycia energii - Polska będzie przeciw

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu oraz narzucenie limitu cenowego na rosyjski gaz - wprowadzenie takich regulacji zapowiada Komisja Europejska. Przewodnicząca KE zastrzega jednak, że w odniesieniu do ograniczeń zużycia energii potrzebna będzie współpraca państw członkowskich. Polski rząd zapowiada opór wobec tej propozycji.

07.09.2022

UOKiK oskarża sprzedawców samochodów KIA o zmowę cenową

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty podziału rynku i zmowy cenowej spółce KIA Polska, 10 dealerom jej pojazdów oraz 6 menadżerom. Zdaniem Urzędu, potencjalni nabywcy samochodów mogli być pozbawieni wyboru sprzedawcy i otrzymania tańszej oferty. Firmom grożą kary do 10 proc. rocznych obrotów, a menedżerom do 2 mln zł.

07.09.2022

RPO pyta o ratyfikację protokołu do konwencji o prawach osób niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna Niepelnosprawność

Polska 10 lat temu przystąpiła do Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, ale nadal nie ratyfikowała Protokołu Fakultatywnego do niej, co umożliwiałoby składanie skarg indywidualnych z naszego kraju do odpowiedniego Komitetu ONZ. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że na tę ratyfikację oczekują osoby z niepełnosprawnościami oraz reprezentujące je organizacje.

07.09.2022

UOKiK oskarża banki o utrudnianie dostępu do wakacji kredytowych

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Uniemożliwienie konsumentom wystąpienia o wakacje kredytowe na wszystkie okresy za pomocą jednego wniosku – takie działania mogą, zgodnie z obowiązującym prawem, skończyć się dla banków karami finansowymi. I prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów BNP Paribas, Getin Noble Bank i Bankowi Pocztowemu.

05.09.2022

Konferencja pod patronatem MS: wolność religijna zagrożona

Administracja publiczna

Wolność religijna przegrywa w konfrontacji z uważaną przez wiele środowisk za absolutną wolnością słowa. Tolerowane są też ataki na chrześcijan, takie jak obrażanie ich, akty wandalizmu przedmiotów kultu, przerywanie mszy św. i wiele innych – stwierdził wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski (fot.) podczas konferencji zorganizowanej przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości.

03.09.2022

Spór o mur – swój blok można ogrodzić, ale inni mieszkańcy osiedla też mają prawa

Prawo cywilne Budownictwo

Zamiast prostej drogi do metra, labirynt Minotaura – to nie tylko plaga nowych osiedli, własna, ogrodzona przestrzeń, zamarzyła się też wielu mieszkańcom starszych części miasta. Jak uczy historia, każdą fortecę można zdobyć, również tę sąsiada - w takim przypadku warto wystąpić do sądu o ustanowienie służebności.

03.09.2022

Więcej reklamacji po nieudanych wakacjach

Rynek i konsument

W 2021 roku w okresie od połowy czerwca do końca września Europejskie Centrum Konsumenckie Polska otrzymało 632 zgłoszenia na wakacyjne problemy. W 2022 roku od połowy czerwca do końca sierpnia już jest ich więcej – odnotowano 863 zgłoszenia (283 telefonicznie; 580 mailowo). W ramach kampanii „Akcja! #Wakacyjna reklamacja” – ECK zachęca do egzekwowania swoich praw.

02.09.2022

Fiskus łaskawy dla zwrotu kosztów dowozu dzieci do szkół i przedszkoli

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń PIT

Zwrot przez gminy rodzicom kosztów dowozu dzieci do szkół, gdy gmina nie może wywiązać się z tego obowiązku, tylko w niektórych przypadkach jest traktowany jako przychód wolny od podatku dochodowego. Jednak fiskus potraktował liberalnie takie świadczenia, uznając że w ogóle nie są przychodem, a zatem nie ma mowy o ich opodatkowaniu.

02.09.2022

Kategoryzacja pomoże w zarządzaniu obszarami chronionymi

Środowisko

Polskie parki narodowe i krajobrazowe oraz inne obszary chronione zostaną skategoryzowane według międzynarodowych standardów. Umowę w tej sprawie podpisały 1 września 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Instytut Ochrony Środowiska. Ma to służyć ułatwieniu planowani obszarów chronionych i systemów obszarów chronionych oraz zarządzania nimi.

01.09.2022

PiS na 1,5 biliona dolarów wycenia niemieckie reparacje dla Polski

Finanse publiczne

Co najmniej 1,5 biliona dolarów - to kwota wymieniona w raporcie o reparacjach wojennych, które zdaniem jego autorów Polska powinna otrzymać od Niemiec. Dokument o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej został zaprezentowany w czwartek, w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Rząd Niemiec uważa sprawę reparacji dla Polski za zamkniętą.

01.09.2022

KPRM: Zmiany w opłatach ewidencyjnych nie wpłyną na ceny ubezpieczeń samochodowych

Administracja publiczna Transport

Trwają prace nad zmianą ustawy - Prawo o ruchu drogowym, których celem jest likwidacja opłat wnoszonych przez stacje kontroli pojazdów oraz jednostki samorządu terytorialnego - przyznaje Cyfryzacja KPRM. Jednak zastrzega, że celem nie jest podniesienie opłat dla towarzystw ubezpieczeniowych. - Ceny ubezpieczeń samochodowych nie pójdą w górę - zapewnia sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński.

31.08.2022

Po wyroku NSA weryfikacji mogą podlegać nawet nieruchomości zwrócone zaraz po wojnie

Prawo cywilne Nieruchomości

Tysiące warszawskich nieruchomości mogą trafić pod lupę Komisji Weryfikacyjnej tylko dlatego, że były objęte w przeszłości dekretem Bieruta. Nie chodzi tylko o znane i medialne pojedyncze sprawy, w których do takich zwrotów dochodziło w kontrowersyjnych okolicznościach, ale o obrót prawami dekretowymi na rynkowych, uczciwych zasadach. To efekt poniedziałkowego orzeczenia NSA.

31.08.2022

Informowali o zatruciu Odry, urzędnicy rozesłali ich dane osobowe

Środowisko Administracja publiczna RODO

Z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wyciekły dane obywateli, którzy korzystając z internetowego formularza zgłaszali urzędowi nieprawidłowości i problemy związane z zatruciem Odry. Stało się tak, bo urzędnicy drogą mailową rozpowszechnili szereg zgłoszeń obywateli zawierających ich dane osobowe, w tym imiona i nazwiska, adresy e-mail i zamieszkania oraz numery telefonów.

30.08.2022

RPO pyta o wyciek danych osobowych z Geoportalu

Administracja publiczna RODO

Z serwerów Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii przez lata wyciekały dane osobowe, na skutek czego można było uzyskać dostęp m.in. do imion, nazwisk i numerów PESEL. Interwencję w tej sprawie podjął Rzecznik Praw Obywatelskich, według którego konsekwencją nieuprawnionego wykorzystania takich danych może być np. kradzież tożsamości czy oszustwa.

30.08.2022

UOKiK: Dealer samochodów używanych nie podaje wszystkich opłat

Prawo cywilne Rynek i konsument

Brak pełnej informacji o ostatecznej cenie samochodu w chwili podejmowania decyzji o zakupie - to główna praktyka sprzedawcy samochodów, którą zakwestionował Prezes UOKiK. Firmie AUTOCENTRUM AAA AUTO – dealerowi samochodów używanych - za naruszenie praw konsumentów grozi kara do 10 proc. obrotu. Sprawdzane są też klauzule w umowach, które mogą ułatwić uchylanie się od odpowiedzialności za ewentualne wady pojazdu.

29.08.2022

RPO: Dlaczego bon turystyczny nie „idzie” za dzieckiem po zmianie opiekuna prawnego?

Pomoc społeczna

Rodzice zastępczy dziecka, które trafiło pod ich opiekę po 31 stycznia 2021 r., mają problem ze skorzystaniem z bonu turystycznego - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I pyta, dlaczego przez skomplikowaną sytuację rodzinną dzieci tracą prawo do bonu turystycznego - bo uprawnienie to nie „idzie” za dzieckiem, którego sytuacja prawna może się zmienić.

29.08.2022

Chodnik bez samochodów, chyba że zamieni się w drogę dla pieszych

Drogi Transport

Zamiast uporządkować przepisy dotyczące chodników i dróg dla pieszych, ustawodawca mocno w nich namieszał. Od 21 września 2022 r. chodnik będzie częścią drogi przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych. Pojawi się więc pytanie, czy i w jakich sytuacjach będzie można na nim zaparkować. Obecnie jest to pod pewnymi warunkami dozwolone i powszechnie praktykowane.

29.08.2022

Wśród młodych małżonków intercyzy coraz popularniejsze

Ordynacja Domowe finanse Finanse

Nowy trend jest coraz bardziej widoczny. Młodzi małżonkowie wolą osobne rozliczenia, własne konta bankowe i rozdzielność majątkową. W ten sposób chcą zabezpieczyć się przed długami współmałżonka, odpowiedzialnością podatkową i innymi ryzykami prawnymi. Prawnicy przewidują, że zjawisko będzie się nasilać – zwłaszcza teraz, w okresie wysokiej inflacji i niepewnej przyszłości gospodarczej.

27.08.2022

Zespół parlamentarny omówił nową mapę kościelnej pedofili

Prawo karne

Dzisiaj, w piątek 26 sierpnia br. w Sejmie Parlamentarny Zespół Świeckie Państwo omówił kolejny raport przygotowany przez Fundację Nie Lękajcie się wskazujący, gdzie w Polsce dochodziło do molestowania dzieci przez księży pedofilów. W porównaniu z 2018 r. liczba ofiar księży -pedofili wzrosła o 163 procent. Liczba skazujących wyroków sądowych też wzrosła o 121 proc. Wśród 131 księży skazanych 41 to katecheci działający w szkołach.

26.08.2022