Podpis na tablecie może być daną biometryczną

RODO

Podpis składany na tablecie przy odbiorze przesyłek może zostać zaliczony do danych biometrycznych i jako taki podlega szczególnej ochronie. Dlatego Adam Bodnar zapytał prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jakie są potencjalne zagrożenia z tym związane.

30.12.2018

UE konsultuje projekt regulacji sztucznej inteligencji

Nowe technologie

W Unii Europejskiej trwają prace na rzecz etycznego i prawnego uregulowania rozwoju sztucznej inteligencji. Trwają właśnie konsultacje projektu wytycznych w tej sprawie. W Polsce koordynuje je Ministerstwo Cyfryzacji.

27.12.2018

Wierzyciel decyduje o kolejności spłaty długów

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Gdy dłużnik ma do spłacenia wiele długów, wierzyciel może zdecydować, w poczet którego zaliczy otrzymane świadczenie - twierdzi adwokat Grzegorz Prigan.

27.12.2018

Po choinkę lepiej nie iść do lasu

Środowisko

Nielegalne pozyskiwanie drewna z lasu to wykroczenie, a powyżej pewnej kwoty nawet przestępstwo. Za kradzież drzewka bądź innej rośliny z lasu grozi 500 zł mandatu. Dlatego choinkę lepiej kupić.

22.12.2018

Zmiany w prawie w 2019 roku

Przedstawiamy najważniejsze przepisy, które zaczną obowiązywać od Nowego Roku. Od 1 stycznia wejdzie w życie m.in. wiele zmian w podatkach, ale także dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, samorządu terytorialnego, nieruchomości, ochrony zdrowia, oświaty.

22.12.2018

Od marca najniższa emerytura wzrośnie do 1100 zł

Emerytury i renty

Taką samą kwotę otrzymają osoby uprawnione do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej. Nowelizację, która wprowadza zmiany, w piątek podpisał prezydent.

21.12.2018

UOKiK: Nie można windykować długu z nieuczciwej umowy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie przeciwko firmie One Debt Partners, która windykowała należności od osób, które zostały wcześniej wprowadzone w błąd przez operatora telekomunikacyjnego. Zdaniem Urzędu, nie wolno windykować należności powstałych na skutek nieuczciwych praktyk.

20.12.2018

Kolejne obostrzenia dla par jednopłciowych? Jest propozycja zmian

Ordo Iuris obawia się, że unijne orzecznictwo sprawi, że Polska będzie musiała uznać związki małżeńskie lub partnerskie zawarte przez osoby tej samej płci. Chce temu zapobiec usuwając możliwość uzyskania zaświadczenia o stanie cywilnym, które jest wykorzystywane przy rejestracji związku za granicą.

20.12.2018

Niepełnosprawni chcą wspomagania, nie ubezwłasnowolniania

Pomoc społeczna

Osoby z niepełnosprawnościami nie chcą preferencyjnego traktowania, a tylko wyrównania szans. Obowiązujące przepisy niestety tego nie zapewniają. Wciąż nie mają odpowiedniego dostępu do edukacji, sądownictwa, napotykają wiele przeszkód przy załatwianiu spraw administracyjnych - uznali uczestnicy II Kongresu Praw Obywatelskich.

17.12.2018

Prokuratorzy niechętnie zaprzeczają ojcostwu

Prawo rodzinne Prokuratura

Zwiększa się nieznacznie liczba spraw o zaprzeczenie ojcostwa z powództwa prokuratora. Jest to obecnie mniej niż jeden procent wszystkich wniosków wpływających do prokuratury - według szacunków kilkadziesiąt spraw w skali kraju. Jednak są sytuacje życiowe, w których pomoc prokuratora w przeprowadzeniu takiego postępowania jest niezbędna.

15.12.2018

Ustawa dostosuje zasady kontroli osobistej do Konstytucji

Prawo karne

Możliwość złożenia zażalenia na postanowienie o przeszukaniu do właściwego sądu rejonowego - to jedna ze zmian przewidzianych projekt nowelizacji kilkunastu ustaw dotyczący m.in. zakresu czynności podczas przeprowadzania kontroli osobistej. W Sejmie odbyło się w środę jego pierwsze czytanie i posłowie zdecydowali o skierowaniu do prac w komisjach.

13.12.2018

UE: Zreformowany system lepiej zadba o cyberbezpieczeństwo

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Koordynowanie działań państw członkowskich w zapobieganiu cyberatakom i reagowaniu na nie - to główne zadanie unijnego systemu certyfikacji bezpieczeństwa cybernetycznego produktów i usług oraz rozbudowy agencji do walki z cyberprzestępczością.

11.12.2018

SA: Polisy z funduszem kapitałowym sprzedawane z naruszeniem praw klientów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przy sprzedaży przez firmę Open Finance polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym konsumenci byli wprowadzani w błąd - uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zdaniem sądu kara nałożona za to przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na firmę była uzasadniona.

10.12.2018

NIK: Brakuje strategii rozwoju sportów zimowych i infrastruktury

Pomimo przeznaczenia ponad 152 mln zł na rozwój olimpijskich sportów zimowych, Polska nie awansowała w rankingach medalowych. Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę i wskazuje główne przyczyny pogarszających się wyników polskich sportowców.

07.12.2018

UE: Nowe prawo wymusi usuwanie treści terrorystycznych z internetu

Prawo karne Nowe technologie Prawo gospodarcze

Wprowadzenie zasady jednej godziny, co ma oznaczać, że w ciągu 60 minut od decyzji odpowiednich organów w sprawie pojawienia się treści terrorystycznych w sieci mają one być usunięte ze stron internetowych, przewiduje przewiduje projekt unijnego rozporządzenia.

06.12.2018

Sejm za nowelizacją, która poprawi ściągalność alimentów

Prawo cywilne Prawo pracy

Wyższe kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, kary dla pracodawców, którzy pomagają alimenciarzom w unikaniu egzekucji, szybszy przepływ informacji między ZUS i komornikami oraz pierwszeństwo zatrudnienia przy robotach publicznych dla dłużników alimentacyjnych - to tylko niektóre ze zmian, które w czwartek wieczorem przyjął Sejm.

06.12.2018