Dr hab. Książek: IKEA mogła zwolnić pracownika za groźby wobec osób LGBT

Prawo karne Prokuratura Prawo pracy

Szefowa HR w sieci handlowej IKEA została uwolniona przez sąd od zarzutu naruszenia praw i dyskryminacji wyznaniowej pracownika, którego zwolniła za komentarze o społeczności LGBT. To słuszny wyrok, ale w jego kontekście warto zwrócić uwagę na zaangażowanie prokuratury w sprawę, które było w tym przypadku zupełnie niepotrzebne, a zarzuty karne bezzasadne.

15.02.2022

Nie trzeba będzie rezygnować z pracy, by sprawdzić prawo do emerytury pomostowej

Emerytury i renty Prawo pracy

Pracownicy ubiegający się o emeryturę pomostową nie będą już musieli rozwiązywać umowy o pracę, by ZUS wydał decyzję o ich prawie do tego świadczenia i jego wysokości. Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw znalazł się w porządku obrad wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

14.02.2022

PIP: Zakaz handlu w niedziele - pierwsze kontrole

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze

W niedzielę, 13 lutego 2022 r., inspektorzy pracy przeprowadzili czynności sprawdzające wobec sklepów, w których zgodnie z pozyskanymi informacjami, miał w tym dniu być prowadzony handel. Sprawdzili 257 placówek handlowych, wśród których 40 należało do sieci Intermarche, stwierdzając, że 95 było zamkniętych (w tym 31 działających jako Intermarche) - podał w poniedziałek GIP.

14.02.2022

Przeciwdziałanie stresowi w pracy elementem BHP

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Stres postrzegany jest jako nieodłączna część życia. Powszechnie wiadomo jednak, że jego nadmiar powoduje negatywne skutki tak w życiu zawodowym, jak i w prywatnym. Często to właśnie życie zawodowe jest źródłem stresu - pojawia się zatem pytanie o rolę i zadania pracodawców w tym zakresie.

14.02.2022

PIP w niedzielę kontroluje przestrzeganie zakazu handlu

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze

W niedzielę 13 lutego Państwowa Inspekcja Pracy pilotażowo kontroluje otwarte placówki handlowe, w których zachodzi podejrzenie łamania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Jak twierdzi Główny Inspektorat Pracy, decyzja została podjęta po doniesieniach medialnych oraz głosach partnerów społecznych.

13.02.2022

TSUE: Przeniesienie niepełnosprawnego pracownika na inne stanowisko możliwe

Prawo pracy Prawo unijne

Niepełnosprawnemu pracownikowi, w tym pracownikowi zatrudnionemu na okres próbny, uznanemu za niezdolnego do wykonywania najważniejszych czynności na zajmowanym przez siebie stanowisku, przysługuje możliwość przeniesienia na inne stanowisko, w odniesieniu do którego wykazuje on wymagane kompetencje, zdolności i dyspozycyjność – uznał TSUE.

10.02.2022

Wkrótce zmiany w ustawie o zatrudnieniu socjalnym

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy

Podwyższenie świadczenia integracyjnego, uelastycznienie czasu uczestnictwa w centrach integracji społecznej i rezygnacja z przesłanki ubóstwa przy kierowaniu do nich - to zmiany, jakie przewiduje nowelizacja ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w najbliższy wtorek, 15 lutego 2022 roku - przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

10.02.2022

NIK krytycznie o aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami

Prawo pracy

Prowadzona przez powiatowe urzędy pracy aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych nie była skuteczna i nie umożliwiała im wejścia lub trwałego powrotu na rynek pracy - uważa NIK. W okresie objętym kontrolą ponad 80 proc. osób z orzeczeniami o niepełnosprawności nie pracowało ani nie szukało pracy. Pracodawcy niechętnie zatrudniali takie osoby, brakowało też spójnej polityki rynku pracy.

10.02.2022

Zmiany w Karcie Nauczyciela będą bardziej zachowawcze - projekt za kilka dni

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

To już pewne - ze względu na porażkę rozmów ze związkami zawodowymi MEiN nie wdroży zmian w Karcie Nauczyciela w kształcie, w jakim zapowiadało. Mimo zabezpieczenia pieniędzy w budżecie, na szczególne podwyżki pedagodzy liczyć raczej nie mogą. Na pewno resort nie zamierza powiązać ich wynagrodzeń ze średnią pensją w gospodarce narodowej. ZNP zapowiada protest.

10.02.2022

Maszyniści, jak kierowcy, będą mieli swoją ustawę o czasie pracy

Prawo pracy BHP

Określenie poprzez analogię do Kodeksu pracy, jednolitych norm czasu pracy, wymaganego odpoczynku oraz pracy w godzinach nadliczbowych, czy obowiązkowe sumowanie czasu pracy u różnych podmiotów przy prowadzeniu pojazdu kolejowego, to tylko niektóre rozwiązania, jakie ma przewidywać projekt ustawy o czasie pracy maszynistów.

09.02.2022

Mała „rewolucja” w Kodeksie pracy już latem

Prawo pracy Prawo unijne

Lato w 2022 r. przyniesie pracodawcom i pracownikom nie tylko wakacyjny odpoczynek, ale przede wszystkim zmiany w Kodeksie pracy, które części pracodawców mogą się nie spodobać. O ile rozwiązania z dyrektywy work-life balance nie powinny być niespodzianką, to prawdziwa rewolucja czeka pracodawców w zakresie wypowiadania umów o pracę zawartych na czas określony.

09.02.2022

Jakich kompetencji potrzebują współcześni liderzy?

Prawo pracy Zarządzanie

Program Rozwoju Liderów to nowość w ofercie Wydziału Zarządzania UŁ, skierowana do właścicieli firm, przedsiębiorców i menedżerów. Program nakierowany na wyposażanie liderów w nowe kompetencje. Ma na celu wsparcie ich w udoskonalaniu roli przywódcy oraz w zarządzaniu zmianą w czasach niestabilnych warunków gospodarczych. Pierwsza edycja programu właśnie ruszyła.

08.02.2022

WSA: Brytyjska spółka też może ubiegać się o pomoc na ochronę miejsc pracy

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Koronawirus

Brytyjska spółka prawa handlowego, prowadząca działalność w Polsce w formie oddziału, zwróciła się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników. Organy odmówiły ze względu na zagraniczną przynależność. Wojewódzki Sąd Administracyjny zwrócił uwagę, że spółka zatrudniała polskich pracowników i realizowała zobowiązania na takich samych zasadach jak polscy przedsiębiorcy.

08.02.2022

Rząd chce chronić dodatkową pracę, tylko czy potrzebnie

Prawo pracy Prawo unijne

Rząd pracuje nad przepisami, które mają zapewnić pracownikom prawo do równoległego zatrudnienia poprzez wprowadzenie zakazu zabraniania pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą oraz zakazu poddawania pracownika niekorzystnemu traktowaniu z tego tytułu. Prawnicy zauważają, że już dziś nie ma takiego zakazu.

08.02.2022

Prezesi spółek komunalnych po raz drugi skrzywdzeni przez zmianę prawa

PIT Prawo pracy Polski Ład

Najpierw rząd w 2016 roku, z mocy prawa, zmienił formę zatrudnienia prezesów spółek komunalnych, spółek z udziałem Skarbu Państwa i członków zarządów z umów o pracę na umowy o świadczenie usług zarządzania. A teraz ukarał ich po raz drugi, wyłączając z możliwości skorzystania z tzw. ulgi dla klasy średniej w podatkowym Polskim Ładzie. Problem dostrzegło Ministerstwo Finansów, które zapowiada zmiany w tym zakresie.

07.02.2022

Sąd: Spóźnione zgłoszenie do ubezpieczeń nie świadczy o pozorności umowy

Prawo pracy HR

Płatnik składek zgłosił zleceniobiorcę do ubezpieczeń ze znacznym przekroczeniem ustawowego terminu. ZUS uznał, że świadczy to o pozorności umowy, więc jest ona nieważna. Tym samym zleceniobiorca nie mógł podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom. Sąd jednak nie podzielił oceny organu. Uznał, że kluczowa dla sprawy była okoliczność rzeczywistego realizowania umowy.

05.02.2022

MRiPS: Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,6 proc.

Rynek Prawo pracy

W styczniu 2022 roku stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła poziom 5,6 proc. – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To o 0,2 pkt proc. więcej niż przed miesiącem, ale 0,9 pkt proc. mniej niż rok temu. W rejestrach bezrobotnych w końcu stycznia 2022 roku było o 162,6 tys. (tj. o 14,9 proc.) mniej bezrobotnych niż w końcu stycznia 2021 roku.

04.02.2022

Rada Przedsiębiorczości o dynamizowaniu inflacji przez administrację

Prawo pracy Finanse Polski Ład

Pozwolenie na nadmierne osłabienie złotego, deprecjację kursu, działa proinflacyjnie w średnim okresie, przekładając się na ceny importowanych dobór i surowców. Co prawda stymuluje eksport, ale jednocześnie przyczynia się do dalszego wzrostu cen dóbr finalnych na rynku krajowym i wtórnie prowadzi do wzrostu cen czynników produkcji, w tym kluczowych kosztów pracy – czytamy w stanowisku Rady Przedsiębiorczości.

04.02.2022

Jak liczyć nowy okres powierzenia pracy cudzoziemcowi na oświadczenie?

Prawo pracy

Pracodawcy nie wiedzą, jak mają liczyć nowy, trwający 24 miesiące okres, na który może być powierzana praca obcokrajowcom na podstawie oświadczenia. Czy mogą od razu wystąpić o nowe oświadczenie po wejściu w życie nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, czy też – jeżeli obecne ciągle jest ważne np. do końca marca – mają wystąpić o zarejestrowanie kolejnego na odpowiednio krótszy czas. Wszystko przez brak przepisów przejściowych.

04.02.2022