Pracodawca musi wiedzieć, że pracownik był w rejonie objętym koronawirusem

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Wzrost zagrożenia koronawirusem znacząco utrudnił bądź uniemożliwił odbycie urlopu zagranicą, a mimo to wielu Polaków zdecydowało się na wyjazd. Osoby, które wróciły z rejonu objętego zagrożeniem zakażenia się wirusem, np. z Włoch, i nie poinformowały o tym pracodawcy, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

12.03.2020

Pracodawcy nie wiedzą, jakie załogi zastaną w poniedziałek

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Zamknięcie biur i przestój firmy czy szukanie pracowników na zastępstwo – to pierwsze problemy, przed którymi stają pracodawcy w związku z epidemią koronawirusa i zamknięciem szkół na 14 dni. Spodziewają się, że większość pracowników będących rodzicami wybierze dodatkowy zasiłek opiekuńczy, by zostać w domu z dziećmi, a nie pracę zdalną.

12.03.2020

ZUS uruchomił specjalne linie tematyczne dotyczące zasiłków i kwarantanny

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) uruchomił specjalne linie tematyczne dla osób, które potrzebują informacji na temat świadczeń z ubezpieczenia chorobowego w związku z zamknięciem placówek oświatowych, jak również w sytuacji poddania się kwarantannie lub izolacji.

11.03.2020

Resort pracy przygotowuje waloryzację tzw. emerytur czerwcowych

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu otrzymują nawet o 300 zł niższe świadczenia niż ci, którzy emerytami stają się w innych miesiącach roku. ZUS dostrzega problem. Widzi go też RPO, do którego wpływają skargi. Jest pytanie, czy to wystarczy, by resort pracy przyśpieszył prace nad projektem ustawy, który zmieni zasady waloryzacji tych świadczeń.

11.03.2020

ZUS: Przedsiębiorcy poszkodowani przez koronawirusa mogą skorzystać m.in. z układów ratalnych

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

Odroczenie terminu płatności składek, układ ratalny oraz – w przypadku osób opłacających składki na własne ubezpieczenia – umorzenie należności. Z tych możliwości może skorzystać przedsiębiorca, który ma trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Także z powodu koronawirusa.

10.03.2020

Firmy i instytucje muszą umiejętnie informować o koronawirusie

Prawo pracy BHP HR Małe i średnie firmy Koronawirus

Wzrost liczby przypadków infekcji koronawirusem w Polsce oraz rosnące poczucie zagrożenia sprawia, że wiele firm i instytucji staje obecnie w obliczu kryzysu. Koronawirus powoduje lub może wywołać takie problemy zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Sposób zarządzania informacją może mieć decydujące znaczenie w pierwszych fazach kryzysu, gdy ten dopiero dotknie daną firmę lub instytucję.

10.03.2020

Bat na pracodawców ma pomóc w ściganiu alimenciarzy

Domowe finanse Prawo pracy

Resort pracy chce karać pracodawców za bezumowne zatrudnianie dłużników alimentacyjnych lub wypłacanie im wynagrodzenia „pod stołem”. Grzywna będzie mogła wynieść nawet 45 tysięcy złotych. Przedsiębiorcy, którzy płacą pracownikom minimalną pensję obawiają się, że będą wtedy z zasady na cenzurowanym. A przecież kodeks pracy nie pozwala pytać kandydata do pracy ani pracownika o to, czy nie zalegają z alimentami.

10.03.2020

ZUS: Za okres kwarantanny przysługują świadczenia z tytułu choroby

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Podstawą do ich wypłacenia jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

09.03.2020

Wysoka pozycja Polski w rankingu dot. sytuacji kobiet na rynku pracy

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Polska zajęła 8. miejsce w najnowszym rankingu firmy doradczej PwC oceniającym sytuację kobiet na rynku pracy w krajach OECD. Pierwsze trzy miejsca w Women in Work Index zajmują Islandia Szwecją i Słowenia. W naszym regionie Polska wyprzedza Węgry, Czechy, Estonię, Słowację. Na dalszych pozycjach znalazły się także m.in. Francja (24.), Austria (25.), Japonia (27.).

08.03.2020

Emerytury dla kobiet z rocznika 1953 w sejmowej i rządowej „zamrażarce”

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Do dziś nie trafił do Sejmu rządowy projekt ustawy, która pozwoli na wyrównanie emerytur dla kobiet z rocznika 1953. Ostatnia oficjalna informacja z 12 grudnia 2019 r. mówi o jego skierowaniu do konsultacji. Nic nie dzieje się też z senackim projektem, który do Sejmu wpłynął 20 grudnia 2019 r. i dotąd nie nadano mu nawet numeru druku.

06.03.2020

Po reorganizacji służb urzędnicy skarbowi muszą brać urlopy na załatwianie spraw pracowniczych

Administracja publiczna Prawo pracy

W niektórych urzędach skarbowych w kraju pracownicy muszą brać dzień urlopu wypoczynkowego, by załatwić swoje sprawy pracownicze w izbie administracji skarbowej, która często oddalona jest od miejsca ich pracy nawet o 100 i więcej kilometrów. Ministerstwo Finansów i eksperci twierdzą, że takie sprawy powinny być załatwiane w godzinach pracy.

06.03.2020

Doceniony pracownik to zmotywowany i zadowolony zespół

HR

Zadowolony i zmotywowany zespół wpływa nie tylko na atmosferę w miejscu pracy, ale także na zadowolenie klientów. Warto o tym pamiętać przez cały rok, a szczególnie 6 marca, kiedy to według kalendarza świąt nietypowych przypada Dzień Doceniania Pracownika.

06.03.2020

Osobom poddanym kwarantannie lub izolacji przysługuje prawo do świadczeń

Pacjent Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Jeżeli państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji, to taka decyzja stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

05.03.2020

Zwolnienia lekarskie przez telefon mają ułatwić walkę z koronawirusem, ale jest ryzyko

Pacjent Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus

Resort rodziny i pracy chce umożliwić uzyskanie zwolnienia lekarskiego poprzez telefoniczną konsultację z lekarzem. Rozporządzenie w tej sprawie ma zostać wydane po podpisaniu przez prezydenta ustawy ws. szczegółowych rozwiązań związanych z koronawirusem. Eksperci ostrzegają: rozwiązanie może być nadużywane i może uniemożliwić kontrolę zwolnień przez ZUS.

05.03.2020

Nowe trendy na rynku tematem Polskiego Kongresu Prawa Pracy

Prawo pracy BHP Zmiany w k.p.c.

Elastyczny czas pracy i praca zdalna jako odpowiedzi na potrzeby rynku, a także możliwości i ograniczenia w zatrudnianiu cudzoziemców z Unii Europejskiej i spoza niej - to niektóre z tematów zaplanowanego na 11-13 marca 2020 r. w Warszawie Polskiego Kongresu Prawa Pracy. Organizatorzy przygotowali 18 prelekcji i wykładów.

05.03.2020

ZUS opanował problem "przedsiębiorczych matek", teraz walczy z nadużyciami żon na etacie

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy odkryli kolejną lukę w prawie, która umożliwia pobieranie wysokich zasiłków chorobowych i macierzyńskich dzięki deklarowaniu na krótko maksymalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne – ustaliło Prawo.pl. Wystarczy, że matka, żona, siostra czy córka przedsiębiorcy zatrudni się u niego na etacie.

05.03.2020

W 2020 roku 281 tys. przedsiębiorców skorzysta z Małego ZUS Plus

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

W tym roku z możliwości płacenia obniżonych składek na ubezpieczenie społecznego w ramach tzw. Małego ZUS Plus skorzysta 281 tys. przedsiębiorców - poinformowała w środę na konferencji prasowej Jadwiga Emilewicz minister rozwoju. Dzięki temu będą mogli zaoszczędzić do 500 zł miesięcznie.

04.03.2020

TSUE: Kolejna odsłona sporu Polski i Węgier ws. pracowników delegowanych

Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo unijne

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady UE oraz wspierających je zachodnich krajów UE wnieśli w Trybunale Sprawiedliwości UE o odrzucenie skarg Polski i Węgier na przepisy dyrektywy o pracownikach delegowanych. Prawnicy z Warszawy i Budapesztu przekonywali, że regulacje te naruszają swobodę świadczenia usług.

03.03.2020