Kancelaria premiera będzie teraz koordynować sprawy unijne

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo unijne

Problematyką związaną z członkostwem Polski w Unii Europejskiej zajmować się będzie wydzielony pion w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a nie jak dotychczas Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Kierować tą strukturą ma Konrad Szymański, który robił to dotychczas w ramach MSZ.

16.11.2019

Prof. Andrzej Matlak: Czeka nas długa droga do pełnej ochrony praw autorskich w sieci

Prawo cywilne Prawo unijne

Wprowadzone przez unijną dyrektywę o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym standardy ochrony praw twórców oraz obowiązki w tym zakresie internetowych platform społecznościowych to dobry kierunek porządkowania sytuacji w tej dziedzinie, ale ich wdrażanie w skali globalnej nie będzie łatwe - twierdzi prof. Andrzej Matlak

15.11.2019

Potrzeba więcej pieniędzy, także unijnych, na rozwój miast

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo unijne

Samorządy miast oczekują, że w nowej perspektywie unijnej zwiększone zostaną środki przeznaczone na rozwój obszarów miejskich. Eksperci podkreślają, że negocjacje dotyczące unijnych instrumentów finansowych w skali UE i krajowej powinny odbywać się obecnie.

13.11.2019

TSUE: Biletu nie było, ale umowa na przejazd pociągiem obowiązuje

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne

Między przedsiębiorstwem transportu kolejowego a pasażerem, który wsiadł do pociągu nie dokonawszy zakupu biletu, zarówno uprzednio, jak i po znalezieniu się na pokładzie istnieje stosunek prawny oparty na umowie przewozu i wynikające z tego skutki prawne - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

13.11.2019

TSUE: Sąd z urzędu bada uczciwość roszczenie kredytodawcy wobec konsumenta

Prawo cywilne Finanse Prawo unijne

W czwartek 7 listopada TSUE wskazał, że  w sprawie między przedsiębiorcą a konsumentem sąd z urzędu jest zobowiązany ustalić, czy postanowienie dotyczące kredytu konsumenckiego są uczciwe. A jeśli te dotyczące weksla nie są, może odrzucić oparte na nim roszczenie.

08.11.2019

Premier: Wyrok TSUE w sprawie przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów dotyczy stanu historycznego

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczy w zasadzie stanu historycznego, odpowiednia ustawa została zmieniona ponad rok temu - powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując wtorkowe orzeczenie dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów. Dodał, że wyrok i jego potencjalne skutki zostaną dokładnie przeanalizowane.

06.11.2019

TSUE: stan spoczynku sędziów sprzeczny z unijnym prawem

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Przepisy z lipca 2017 roku dotyczące przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, są niezgodne z prawem Unii. Tak orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie zgodził się z Polską, że zróżnicowanie wieku kobiet i mężczyzn stanowią środek pozytywnej dyskryminacji. Ponadto uznał, że minister sprawiedliwości dostał narzędzie do odsuwania sędziów.

06.11.2019

Rzecznik TSUE: Polska, Czechy i Węgry do ukarania za odmowę przyjęcia uchodźców

Administracja publiczna Prawo unijne

Polska, Czechy i Węgry złamały prawo Unii Europejskiej odmawiając relokacji uchodźców - napisała w opinii dla Trybunału Sprawiedliwości jego rzecznik generalny. Zdaniem polskiego rządu były podstawy do takiej decyzji. Opinia rzecznika nie wiąże Trybunału, ale w ok. 90 proc. przypadków orzeczenia są zbieżne z opiniami rzeczników.

31.10.2019

NSA: Nie warto sprowadzać uszkodzonych aut z USA

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne

Naprawa lub wymiana części w pojeździe wycofanym z eksploatacji, a następnie jego rejestracja nie pozbawi go w ten sposób statusu odpadu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. - W tej sytuacji auto po wypadku sprowadzone z USA i naprawione w Polsce powinno być dostarczone do punktu demontażu - dodał sąd.

30.10.2019

Brexit przesunięty na koniec stycznia, ale bez renegocjacji

Prawo unijne

27 krajów członkowskich UE formalnie zaakceptowało we wtorek przedłużenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE do końca stycznia 2020 roku. Rada Europejska wyklucza możliwość renegocjowania umowy. Donald Tusk ostrzega, że to może być ostatnie przedłużenie.

29.10.2019

Banki nie respektują wyroku TSUE w sprawie kredytów. Będzie interwencja RPO

Prawo cywilne Finanse Prawo unijne

Mimo korzystnego wyroku TSUE dla osób, które wcześniej spłaciły kredyt, część banków nie chce zwracać im wszystkich poniesionych kosztów. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, niektóre banki nie respektują wyroku TSUE i wprowadzają swoich klientów w błąd. Dla banków taktyka jest korzystniejsza, bo może zniechęcić konsumentów do drogi sądowej.

29.10.2019

Rynek wydawniczy czeka na wdrażanie dyrektywy autorskiej, ale bez optymizmu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo unijne

Wyzwania dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym, w tym m.in. zapewnienie prawa do wynagrodzenia dla twórców treści publikowanych w internecie oraz wyegzekwowanie obowiązku filtrowania serwisów internetowych pod kątem przestrzegania praw autorskich, były tematem międzynarodowej konferencji

27.10.2019

Większość państw UE nie chce rezygnować ze zmiany czasu

Administracja publiczna Prawo unijne

Mimo oczekiwania opinii publicznej w całej Unii Europejskiej nie zanosi się na rezygnację z sezonowej zmiany czasu - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Enrico Brivio. Wyjaśnił, że przeciw jest większość państw członkowskich. Przeciwna projektowi jest także Polska.

24.10.2019

Dr Sarbiński: Prawo autorskie umiarkowanie nadąża za przemianami w świecie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo unijne

Zmiany technologiczne generujące nowe sposoby korzystania z utworów i przedmiotów praw pokrewnych stawiają poważne wyzwania przed twórcami prawa w tym zakresie. Tymczasem polski ustawodawca zachowuje się dość pasywnie - twierdzi adwokat dr Rafał Sarbiński, redaktor naukowy nowego komentarza do prawa autorskiego.

23.10.2019

Brexit: Izba Gmin poparła ustawę, ale bez dalszego ciągu

Prawo unijne

Brytyjska Izba Gmin poparła we wtorkowym pierwszym głosowaniu zgłoszony przez rząd Borisa Johnsona projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej. Posłowie nie poparli jednak harmonogramu prac nad ustawą, więc na razie nie trafi ona do dalszych prac w komisjach.

22.10.2019

Jest porozumienie w sprawie brexitu

Prawo unijne

Porozumienie w sprawie brexitu, które zostało osiągnięte w czwartek w Brukseli, daje pewność obywatelom, firmom, a także z punktu widzenia rozliczenia finansowego - poinformował główny unijny negocjator Michel Barnier. Jak dodał, umowa zawiera też zapisy w sprawie okresu przejściowego, który ma trwać do końca 2020 roku.

17.10.2019

Kanclerz Niemiec też za wiązaniem praworządności z funduszami UE

Administracja publiczna Prawo unijne

Kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła w czwartek, że jest za uzależnieniem wypłacania środków unijnych od przestrzegania praworządności. - Członkostwo w Unii Europejskiej wiąże się z odpowiedzialnością - podkreśliła.

17.10.2019

Rumuńska specjalistka od walki z korupcją szefową unijnej prokuratury

Prawo karne Prokuratura Prawo unijne

Laura Codruta Kovesi, była szefowa rumuńskiej agencji ds. walki z korupcją (DNA), zostanie pierwszym prokuratorem europejskim. Zgodzili się na to w poniedziałek przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE, co otwiera to drogę do jej powołania przez Parlament Europejski.

14.10.2019