Kozłowski: Pieniądze za praworządność - jeszcze nie było w UE tak twardych reguł

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie

Opowieść o niedopuszczeniu podczas tworzenia unijnego porozumienia w sprawie nowego budżetu i funduszu odbudowy do wiązania funduszy z praworządnością, nie ma uzasadnienia. Nie znam nigdzie w prawie wspólnotowym tak prostego i bezpośredniego wyrażenia reguły „kto płaci, ten wymaga” – mówi Wojciech Kozłowski, radca prawny, partner w Dentons.

22.07.2020

Zalasiński: Naruszenia praworządności ograniczą dostęp do funduszy UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Zapis o praworządności warunkujący dostęp do funduszy znalazł się w porozumieniu ze szczytu UE w wersji łagodniejszej niż w projekcie, ale i tak jest on ważny, ponieważ po raz pierwszy Rada Europejska tak wyraźnie zaakcentowała, że poszanowanie dla rządów prawa w państwach członkowskich jest istotnym elementem ochrony interesów finansowych UE - twierdzi dr Tomasz Zalasiński,

21.07.2020

Szczyt UE: 1,8 bln euro w budżecie i funduszu odbudowy - z kontrolą praworządności

Prawo europejskie Koronawirus

Trwający w Brukseli od piątku szczyt UE zakończył się we wtorek nad ranem porozumieniem w sprawie przyjęcia nowego budżetu Unii i utworzenia funduszu odbudowy po skutkach pandemii. Wypłaty środków z funduszu odbudowy oraz budżetu będą warunkowane przestrzeganiem standardów praworządności w państwach członkowskich, ale zasady tej kontroli mają dopiero powstać.

21.07.2020

Po kolejnych zmianach niejasne przepisy o raportowaniu schematów podatkowych

CIT VAT Prawo europejskie

Wprawdzie nałożone na wiele przedsiębiorstw przez unijną dyrektywę terminy raportowania transgranicznych schematów podatkowych z uwagi na pandemię koronawirusa zostały zawieszone, jednak wprowadzone ostatnio zmiany w tym zakresie uregulowane są w wielu aktach prawnych, wchodzących w życie w tym samym czasie, co nie ułatwia ustalenia aktualnego stanu prawnego - pisze Zbigniew Marczyk, radca prawny.

20.07.2020

Ziobro: Polska nie może zgodzić się na powiązanie funduszy UE z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Finanse Prawo europejskie

W Brukseli trwa szczyt UE w sprawie budżetu na lata 2021-2027. Najnowsza propozycja zakłada, że państwa, które będą chciały korzystać ze środków na transformację energetyczną, będą musiały zobowiązać się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Warunkiem ma być też przestrzeganie praworządności.

18.07.2020

TSUE: Kompensata dla ofiary przestępstwa nie może być symboliczna

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Państwa członkowskie powinny przyznawać kompensaty wszystkim ofiarom umyślnych przestępstw z użyciem przemocy, w tym ofiarom mającym miejsce zamieszkania na ich własnym terytorium - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I podkreślił, że kompensata nie musi obejmować pełnego naprawienia szkody, ale jej kwota nie może być czysto symboliczna.

17.07.2020

UE: Polski premier powalczy z wiązaniem funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Nie zgadzamy się na arbitralne ujęcie kwestii praworządności - tak przebywający w Brukseli w związku ze szczytem UE premier Mateusz Morawiecki odniósł się do propozycji wiązania funduszy projektowanych w ramach nowego budżetu UE oraz Europejskiego Instrumentu na Rzecz Odbudowy z praworządnością w krajach członkowskich.

17.07.2020

Po wyroku TSUE Facebook ma ograniczone możliwości przekazywania danych do USA

Prawo AI RODO Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE w ogłoszonym 16 lipca br. wyroku unieważnił decyzję Komisji Europejskiej w sprawie adekwatności ochrony zapewnianej przez Tarczę Prywatności UE-USA, co pozwalało na przekazywanie przez portale internetowe danych do USA. I uznał, że decyzja w sprawie standardowych klauzul umownych stanowiących podstawę dla przekazania danych do państw trzecich jest ważna.

16.07.2020

TSUE: Umowa o pracę to tylko wskazówka istnienia stosunku podporządkowania

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Pracodawcą kierowców pojazdów ciężarowych zatrudnionych w międzynarodowym transporcie drogowym jest przedsiębiorstwo transportowe, które sprawuje faktyczne kierownictwo nad tymi kierowcami, ponosi koszty ich wynagrodzenia i jest faktycznie uprawnione do zwolnienia tych kierowców - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

16.07.2020

Regiony przygotowują Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji

Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej koordynuje przygotowanie przez regiony Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji, które mają pomóc korzystać z Funduszy Europejskich. Polska ma być wśród największych beneficjentów Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

15.07.2020

KE ma pomysł na lepsze ściąganie podatków od firm internetowych

CIT Prawo europejskie

Skuteczniejsze ściąganie podatków od firm działających w internecie - to cel pakietu propozycji przedstawionego w środę przez Komisję Europejską. Projekt zaprezentowano w dniu, w którym Komisja przegrała w Sądzie UE z Apple spór o niezapłacone podatki.

15.07.2020

Izba Pracy SN kieruje do Trybunału UE pytania o stosunek służbowy sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sąd Najwyższy postanowił wystąpić z kolejnymi pytaniami prejudycjalnymi w sprawach wniesionych do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych o ustalenie nieistnienia stosunku służbowego sędziego Sądu Najwyższego. Pytania prejudycjalne zadano we wszystkich sprawach, które wpłynęły.

15.07.2020

Nowe zasady delegowania pracowników od 30 lipca br.

Prawo pracy Prawo europejskie

Zmianę zasad wynagradzania pracowników delegowanych oraz wprowadzenie maksymalnego okresu oddelegowania przewiduje rządowy projekt, który właśnie wpłynął do Sejmu. Ustawa ma ustanowić wspólne ramy niezbędne dla sprawniejszego i bardziej jednolitego działania w tym zakresie, w UE. Nowe regulacje mogą jednak podwyższyć koszty delegowania,

15.07.2020

KE: Państwa UE nie powinny pomagać firmom uciekającym do rajów podatkowych

Finanse publiczne CIT Prawo europejskie

Komisja Europejska wydała we wtorek zalecenie, że państwa Unii Europejskiej nie powinny udzielać wsparcia finansowego przedsiębiorstwom unikającym płacenia podatków dzięki krajom, które "27" ma na swojej czarnej liście rajów podatkowych. I oddała, że szczególnie powinno to obowiązywać, gdy udzielana jest pomoc z powodu pandemii.

14.07.2020

KE zgodziła się na fuzję Orlenu z Lotosem, ale stawia warunki

Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen po spełnieniu warunków, które sprawią, że nie zostanie zakłócona konkurencja. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci. Daniel Obajtek, prezes Orlenu, jest zadowolony z decyzji Brukseli i deklaruje przeprowadzenie fuzji.

14.07.2020

Projekt budżetu UE wiąże fundusze z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie

W projekcie budżetu Unii Europejskiej, który będzie punktem wyjścia do negocjacji na przyszłotygodniowym szczycie UE w Brukseli, znalazł się mechanizmu powiązania środków unijnych z praworządnością. Projekt zaprezentował w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

10.07.2020

Unijny pakiet mobilności wejdzie w życie bez poprawek

Prawo pracy Prawo europejskie

W Parlamencie Europejskim przepadły w głosowaniach poprawki m.in. europosłów PiS i PO do regulacji dotyczących przewoźników drogowych, zwanego pakietem mobilności. Oznacza to, że regulacje, które część krajów Wspólnoty uznaje za szkodliwe, wejdą w życie.

09.07.2020

Dr Taborowski: Państwo UE musi zapewnić system powoływania niezależnych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Traktat UE nie wymaga od państw członkowskich ustalenia jednolitego dla wszystkich modelu sądowej kontroli procesu nominacji sędziów.Państwa jednak muszą zapewnić warunki, aby wykluczyć wszelkie uzasadnione wątpliwości co do niezależności powoływanych sędziów - takie stanowisko zaprezentował przez Trybunałem Sprawiedliwości UE zastępca RPO dr hab. Maciej Taborowski.

09.07.2020

TSUE: Wyrok skazujący nie wystarczy, żeby wydalić cudzoziemca

Prawo karne Administracja publiczna Prawo europejskie

Decyzja o wydaleniu cudzoziemca, który posiada zezwolenie na pobyt długoterminowy nie może zostać podjęta wyłącznie w oparciu o wydane wyroki skazujące. Trzeba bowiem ustalić, czy człowiek ten stanowi rzeczywiste i dostatecznie poważne zagrożenie dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Należy też uwzględnić konsekwencje wydalenia dla niego oraz członków jego rodziny.

09.07.2020