Prezes ZUS: Będzie łatwiej o zaświadczenie A1 na PUE

Prawo pracy Prawo europejskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdroży na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) nowe rozwiązania usprawniające wnioskowanie o wydanie zaświadczenia A1, potwierdzającego podleganie ubezpieczeniom społecznym w Polsce przez osoby delegowane. Uproszczone wersje formularzy będą dostępne dla wnioskodawców od 30 września.

23.09.2020

Podatnik ma swobodę w dokumentowaniu unijnych dostaw towarów

VAT Rachunkowość Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Najnowsza interpretacja podatkowa pozwala sprzedającym na unijny rynek stosować 0-proc. VAT. Nie trzeba w tym celu prowadzić żmudnej dokumentacji. By potwierdzić wywóz, można stosować albo przepisy unijnego rozporządzenia, albo polskiej ustawy o VAT. Wystarczające będą dokumenty elektroniczne i maile. Potwierdzenia papierowe nie są już wymagane.

23.09.2020

UE: Niemiecka prezydencja za kontynuacją procedury ws. praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Nie ma podstawy do tego, żeby zakończyć procedurę z art. 7 wobec Polski i Węgier - zapowiedział minister ds. europejskich sprawujących w tym półroczu prezydencję Niemiec Michael Roth. I zapowiedział, że niemiecka prezydencja w grudniu planuje przeprowadzić wysłuchanie Polski i Węgier w tej sprawie.

22.09.2020

Nie wydamy ściganych ENA, bo Holandia pyta o niezależność polskich sądów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Stołeczny sąd okręgowy odmówił wykonania wystawionego w Holandii Europejskiego Nakazu Aresztowania, bo ma poważne wątpliwości, co do niezależności holenderskich organów władzy sądowniczej. Drugim wskazanym przez polskiego sędziego argumentem było to, że "strona holenderska od ponad dwóch lat nie wykonała żadnego polskiego ENA,

21.09.2020

Petycja w sprawie homofobicznej nagonki w Polsce trafi do władz UE

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Żądamy natychmiastowych działań! Takie oczekiwanie znajdzie się w petycji podpisanej przez 300 tys. osób z całej Europy w sprawie stref wolnych od LGBT i homofobicznej nagonki w Polsce, którą we wtorek 22 września przedstawiciele All Out i Kampanii Przeciw Homofobii złożą na ręce unijnej Komisarz ds. Równości, Heleny Dalli. 

21.09.2020

SN pyta TSUE o status agentów handlowych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Izba Cywilna Sądu Najwyższego zapytała Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czy ma zastosowanie dyrektywa w sprawie koordynacji ustawodawstw do sprawy przedstawiciela handlowego działającego na własny rachunek. Problemem jest bezwzględne prawo do prowizji od umowy agencyjnej z osobą trzecią i czy może zostać wyłączone w umowie.

21.09.2020

Unia chce skuteczniej walczyć z rasizmem

Prawo karne Prawo europejskie

Zwiększenie egzekwowania prawa oraz wzmocnienie działań państw członkowskich, np. odnośnie do sprawiedliwego traktowania przez policję - to niektóre z elementów przygotowywanego przez Komisję Europejską planu działania przeciwko rasizmowi. Jednym z rozwiązań ma być powołanie koordynatora ds. przeciwdziałania rasizmowi.

18.09.2020

PE: Zdecydowane poparcie dla krytyki naruszania praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Przyjętą w czwartek rezolucję w sprawie praworządności w Polsce poparło w Parlamencie Europejskim 513 europosłów, przeciw było 148, a wstrzymało się od głosu 33. Według jej autorów w Polsce dochodzi do ciągłego pogarszania się stanu praworządności. PE apeluje do KE oraz Rady UE o wykorzystanie dostępnych narzędzi, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych.

17.09.2020

Polska będzie musiała uznawać unijne małżeństwa jednopłciowe

Prawo rodzinne Prawo europejskie

Wzmocnienie praw osób LGBT ma być jednym z priorytetów, jakie na najbliższy okres zapowiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiając swoją wizję Europy. Politycy rządzący w Polsce zareagowali na to nerwowo i zarzucili jej zamiar mieszania się w wewnętrzne sprawy państw. Ale prawnicy wskazują, że KE ma dobre podstawy dla wymagania unijnych standardów w tej dziedzinie.

17.09.2020

Szefowa KE zapowiada obronę unijnych wartości

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Będę nadal broniła tego i integralności naszych instytucji europejskich. Czy chodzi o prymat prawa europejskiego, wolność prasy, niezawisłość sądownictwa czy prawa mniejszości. Europejskie wartości nie są na sprzedaż - zadeklarowała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

16.09.2020

Szefowa KE zapowiada większą aktywność w dziedzinie zdrowa

Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Wzmocnienie Europejskiej Agencji Leków oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, a także zorganizowanie w przyszłym roku globalnego szczytu w sprawie zdrowia wraz z krajami G20 - takie m.in. działania zapowiedziała w środę w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

16.09.2020

Polski rząd za nowymi zasadami ochrony treści w internecie

Prawo AI RODO Prawo europejskie

Nadszedł czas by dokonać przeglądu przepisów dotyczących usuwania z internetu nielegalnych treści i szerzej zasad moderowania treści przez pośredników internetowych - takie m.in. stanowisko zamierza polski rząd przedstawić w ramach konsultacji unijnego aktu prawnego o usługach cyfrowych.

16.09.2020

Firmy boją się, że zagraniczni konkurenci będą na nie nasyłać PIP

Prawo pracy Prawo europejskie Koronawirus

Od dziś Państwowa Inspekcja Pracy może żądać informacji od firm delegujących pracowników z Polski do pracy w innych państwach Unii Europejskiej - w związku z podejrzeniem naruszenia przepisów państwa przyjmującego. Firmy boją się, że przepis ten stanie się orężem w walce o ochronę lokalnego rynku pracy. Zdaniem ekspertów, wszystko zależy od tego, jak do sprawy podejdzie PIP.

04.09.2020

Administracja i firmy już mogą zacząć wprowadzać procedury dla sygnalistów

Administracja publiczna Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Instytucje publiczne i prywatne już mogą zacząć wdrażać rozwiązania prawne dotyczące sygnalistów, tworzyć procedury i kanały wewnętrzne dokonywania zgłoszeń. Gdy już powstanie polska ustawa implementująca dyrektywę o ochronie sygnalistów, trzeba będzie je tylko dostosować do regulacji prawnych w zakresie np. sposobu przekazywania sygnaliście informacji zwrotnej – mówi dr Beata Baran,

01.09.2020

Ostatni moment na uwagi do unijnego rozporządzenia o usługach zaufania

Rynek i konsument Prawo AI Prawo europejskie

W poniedziałek kończą się konsultacje projektu zmian w unijnej regulacji dotyczącej identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym. Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, to przepisy istotne dla wszystkich, dla których ważne są usługi takie jak np. elektroniczne podpisy i pieczęci.

31.08.2020

Niekorzystne zmiany dla pasażerów linii lotniczych nie są jeszcze przesądzone

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie Koronawirus

Kilka lat temu Komisja Europejska zaproponowała znaczące zmiany do rozporządzenia regulującego kwestie odszkodowań dla pasażerów za opóźnienie lotu. Teraz to do Rady Unii Europejskiej należy decyzja o podjęciu prac nad nowelizacją. Niemcy, którzy objęli prezydencję jeszcze jednak jej nie podjęli. Niewykluczone, że sytuacja związana z koronawirusem będzie miała na nią wpływ.

29.08.2020

UOKiK ma ocenić przejęcie sklepów TESCO przez duńską firmę

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Krajowy organ ochrony konkurencji powinien ocenić planowane przejęcie kontroli nad siecią supermarketów Tesco w Polsce - zdecydowała Komisja Europejska, wskazując na Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nabywcą 301 sklepów brytyjskiej firmy jest duńska grupa Salling Group A/S.

27.08.2020

Prof. Łętowska: TK mógł wstrzymać wyrok sądu, ale uwaga na antyunijny kontekst

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prawo europejskie

Wydanie przez Trybunał Konstytucyjny postanowienia zawieszającego lub wstrzymującego wykonanie orzeczenia sądu nie jest czymś nadzwyczajnym, chociaż dotychczas nie było często stosowane. Decyzja blokująca wydanie dziecka cudzoziemcowi nie wzbudzałaby kontrowersji, gdyby nie jej antyeuropejski kontekst - twierdzi prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w stanie spoczynku.

27.08.2020