Chodzi o ustawę wprowadzającą zmiany dotyczące dyscyplinowania sędziów. Zdaniem KE uchwalone w grudniu przepisy podważają niezależność polskich sędziów i są sprzeczne z zasadą nadrzędności prawa UE. "Komisja otrzymała odpowiedź od polskich władz i wkrótce zdecyduje o kolejnych krokach w tej procedurze" - podkreśliła Jourova.

Jourova odnosiła się też do kwestii tzw. stref wolnych od LBGT, czyli uchwał niektórych władz lokalnych w Polsce w tej sprawie. "Komisja Europejska stanowczo potępia wszelkie formy dyskryminacji, przemocy i nienawiści wobec LGBTI" - zaznaczyła.

Zobacz też: Kolejna uchwała ”anty-LGBT” uchylona, a prokuratura skarży do NSA

Polska oddala się od wartości europejskich

Europoseł Juan Fernando Lopez Aguilar mówił podczas debaty na temat stanu praworządności w Polsce w Parlamencie Europejskim w Brukseli, że bardzo niepokoi go "podkopywanie wartości europejskich i demokracji w Polsce", które oznacza "podkopywanie tych wartości w Unii Europejskiej".

Europoseł Patryk Jaki mówił, że w interpretacji przeciwników polskiego rządu praworządność w Polsce jest naruszana m.in. przez przyjęcie "ustawy antyterrorystycznej", pomimo że są podobne ustawy w innych państwach członkowskich. Podkreślił też, że nominacja sędziów jest w Polsce przeprowadzana w ten sam sposób co w Hiszpanii. Dodał, że nie ma stref wolnych od LGBTI w Polsce, a lewicowi aktywiści zrobili po prostu żart.

Czytaj też: „Wolne od LGBT”, ale też od funduszy UE – czy gminy mogą się odwołać?>>
Pap, kkż