- Zaproponowałem silne powiązanie między funduszami UE, a poszanowaniem rządów prawa. Mamy różne instrumenty, które dotyczą tej kwestii. Po pierwsze, w sprawie warunkowości nowego budżetu utrzymałem lutową propozycję sankcji na fundusze przyjmowanych przez Radę głosowaniem większością kwalifikowaną, także monitoringu praworządności przygotowywanego przez Komisję Europejską - powiedział.

Według tej propozycji, Komisja Europejska i Trybunał Obrachunkowy będą raportowały o naruszeniach rządów prawa, które mają wpływ na wdrożenie budżetu UE, również jeśli chodzi o art. 7 traktatu. - Zaproponowałem zwiększenie funduszy na projekty związane z praworządnością i wartościami - oświadczył Charles Michel.

Czytaj: 
UE: Wiązanie funduszy z praworządnością w programie odbudowy po pandemii>>
UE: We wrześniu będzie raport o praworządności >>

 

Węgry już przeciw wiązaniu funduszy z praworządnością

Przeciwko wiązaniu kwestii gospodarczych z praworządnością podczas dyskusji nad budżetem UE wypowiedział się w piątek premier Węgier Viktor Orban.  - Rozwiążmy kwestie gospodarcze, ponownie uruchommy swe gospodarki, zacznijmy tworzyć miejsca pracy, a potem będziemy kontynuować dyskusję o praworządności, ale absolutnie tego nie łączmy, bo skończy się to tak, że nie będzie budżetu – oznajmił.