Bezrobocie najniższe od 1990 roku

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Stopa bezrobocia we wrześniu 2019 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,2 proc. w sierpniu, a liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 851,2 tys. wobec 865,5 tys. osób w sierpniu 2019 roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

23.10.2019

Prezydent przyłącza się do frontu przeciwko likwidacji 30-krotności składek

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Prezydent Andrzej Duda jest bardzo nieprzychylny likwidacji 30-krotności składek na ZUS i - poinformował jego rzecznik Błażej Spychalski. Wcześniej podobną deklarację złożył koalicjant Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Gowin. Tymczasem wicepremier Jacek Sasin twierdzi, że jest to temat do dyskusji

21.10.2019

Wicepremier: Jeszcze rozmawiamy o zniesieniu 30-krotności składek

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS to temat do dyskusji, ale nie budzi on jakichś wielkich emocji czy sporów w ramach Zjednoczonej Prawicy - stwierdził wicepremier Jacek Sasin. Nie odniósł się jednak wprost do deklaracji wicepremiera Jarosława Gowina, który kilka dni temu stwierdził, że jego ugrupowanie nie poprze tego projektu.

21.10.2019

Będą zmiany w małym ZUS, ale niewielu na nich skorzysta

Małe i średnie firmy

Z zapowiadanego przez rząd rozszerzonego małego ZUS skorzystają głównie przedstawiciele wolnych zawodów, część tzw. samozatrudnionych, tłumacze, prawnicy, bardzo drobne zakłady usługowe. To nie będzie ulga dla rzemieślników, krawcowych, kaletników, fryzjerów czy szewców, którzy wybrali ryczałt podatkowy.

21.10.2019

Brexit będzie przełożony? Wniosek dotarł do UE

Małe i średnie firmy

Brytyjski premier Boris Johnson wysłał w sobotę wieczorem wniosek do Unii Europejskiej o opóźnienie brexitu - ale go nie podpisał. Do wniosku dołączył natomiast drugi list - podpisany - w którym przekonuje, że opóźnienie byłoby błędem. To efekt decysji Izby Gmin, która przełożyła głosowanie dotyczącej nowej umowy dotyczącej warunków brexitu.

20.10.2019

Brytyjska Izba Gmin odkłada decyzję w sprawie brexitu

Małe i średnie firmy

Izba Gmin zdecydowała, że w sobotę nie będzie głosowała ws. nowej umowy o warunkach brexitu. Zgodnie z tzw. ustawą Benna premier Boris Johnson powinien teraz prosić o przesunięcie terminu wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 r. A wszystko za sprawą przyjętej poprawki, która odkłada poparcie lub odrzucenie porozumienia z UE.

19.10.2019

Projekt ustawy o "małym ZUS plus" skierowany do konsultacji

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców od nowego roku będzie mogło skorzystać z tzw. Małego ZUS-u plus, a ich składki będą liczone od dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie - taką zmianę przewiduje projekt skierowany właśnie do konsultacji przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

17.10.2019

Pracodawcy nie mówią "nie" czterdziestokrotności

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Strona społeczna Rady Dialogu Społecznego wyda wspólne stanowisko w sprawie zniesienia limitu trzydziestokrotności na ubezpieczenie społeczne - dowiedziało się Prawo.pl. Pracodawcy chcą szerszej debaty na temat zapowiadanych zmian oraz ich ewentualnego wprowadzenia. Ich zdaniem podwyższenie limitu składek np. do czterdziestokrotności to "mniejsze zło".

16.10.2019

Z małego ZUS liczonego od dochodów skorzysta nawet 300 tysięcy mikrofirm

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Z małego ZUS-u licznego od dochodów będzie mogło skorzystać około 300 tysięcy mikrofirm, których przychód za poprzedni rok nie przekraczał 120 tys. zł, a miesięczny dochód – ok. 6 tys. zł. PiS zapowiada, że zajmie się tymi zmianami w ciągu pierwszych 100 dni po wyborach, jeśli je wygra.

10.10.2019

Małe firmy potrzebują prawniczego Ubera

Prawnicy Małe i średnie firmy LegalTech

Dużym kancelariom nie opłaca się obsługa drobnych, typowych spraw, z którymi borykają się często małe i średnie firmy. Obecnie zwykle pomagają im księgowe, a mogłyby studenckie poradnie prawne albo nowoczesne aplikacje, które potrafią odpowiadać na ich problemy.

09.10.2019

Komuda: Rekordowe podwyżki minimalnej jak nie teraz, to kiedy?

Prawo pracy Małe i średnie firmy

W ostatnich miesiącach biliśmy już rekordy najniższej stopy bezrobocia rejestrowanego. Nieźle jest z ogólną liczbą pracujących, poprawiają się także wskaźniki zatrudnienia osób w wieku 50+. Jeśli więc kiedyś jest dobry moment na przyśpieszenie wzrostu wynagrodzenia minimalnego – to właśnie teraz - uważa Łukasz Komuda

09.10.2019

MF: Coraz więcej e-paragonów w systemie

VAT Małe i średnie firmy

Już ponad 102 milionów e-paragonów jest w systemie resortu finansów, a ponad 50 tys. kas on-line przeszło pozytywną fiskalizację – poinformował pełnomocnik ds. informatyzacji w Ministerstwie Finansów Przemysław Koch.

07.10.2019

Pierwsze 100 dni rządu PiS bez zniesienia limitu 30-krotności?

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Politycy PiS zapowiedzieli, że w ciągu pierwszych 100 dni nowej kadencji rządu zostaną uchwalone ustawy albo przygotowane programy m.in. dotyczące małego ZUS, 13 i 14 emerytury. W zapowiedzi tej zabrakło informacji o zniesieniu limitu składek na ZUS. Pracodawcy żałują, że rząd jednoznacznie nie wycofał się z tego rozwiązania.

07.10.2019

Przedsiębiorcy wydobywający węgiel obawiają się zmian w prawie geologicznym

Środowisko Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nie tylko samorządy są przeciwne zmianom w prawie geologicznym i górniczym. Propozycje nowelizacji są niekorzystne także dla inwestorów, którzy zapłacili za rozpoznanie złóż węgla, ich udokumentowanie i poczynili starania o koncesję na wydobywanie węgla.

04.10.2019

Krewetka w zupie albo makaronie podniesie cenę kolacji

VAT Małe i średnie firmy

Resort finansów cieszy się, że uporządkował stawki VAT i od kwietnia przyszłego roku nie będzie problemów z ich określaniem. Jak się jednak okazuje, porządki w stawkach spowodują wzrost cen w restauracjach. Więcej zapłacą smakosze owoców morza. Zdaniem ekspertów, obłożenie tych produktów wyższym VAT otworzy furtkę do optymalizacji podatkowych.

04.10.2019

Biznes martwi się nadprodukcją prawa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ograniczenie zmian wprowadzanych w prawie powinna być naczelną zasadą w procesie stanowienia prawa – uważają Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE). Jak zaważają, ta zasada jest od wielu lat postulowana i obiecywana przez polityków, ale jej przekucie na praktykę nadal stanowi problem.

01.10.2019

Małe i średnie firmy unikają prawników, wolą pomoc księgowych

Prawnicy Małe i średnie firmy

Dla przedsiębiorców szukających pomocy pierwszym punktem wsparcia są zwykle księgowe. Do prawnika idą, kiedy spór jest na ostrzu noża i sami nie są już w stanie go rozwiązać. Ich zdaniem pomoc prawna jest droga i co ważniejsze nie zawsze dobrej jakości. Tak wynika z raportu „Dostęp do prawa wśród małych i średnich przedsiębiorstw”.

01.10.2019

Adwokaci i przedsiębiorcy dyskutowali o prawnych aspektach biznesu

Prawnicy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Blisko pół tysiąca prawników i przedsiębiorców z całego kraju wzięło udział w zorganizowanej przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców debacie „Adwokat dla przedsiębiorcy" na temat prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej.

27.09.2019

Efekt domina po upadłości Thomasa Cooka

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Spółka Neckerman Polska jeszcze kilka dni temu uspokajała, że nie dotyczą jej kłopoty firmy Thomas Cook, od której jest zależna. Tymczasem też musiała ogłosić niewypłacalność, co niesie dotkliwe skutki nie tylko dla turystów przebywających właśnie na wakacjach, ale także dla innych klientów oraz dla agentów, dostawców itp. - pisze Kaja Buczkowska

27.09.2019

Biała lista VAT bez wirtualnych rachunków sieci komórkowych i dostawców mediów

VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wpłaty na rachunki wirtualne przypisane do rachunku rozliczeniowego będą traktowane jak wpłaty na rachunek rozliczeniowy, który podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowego. Natomiast same rachunki wirtualne nie będą podlegały obowiązkowi zgłaszania do urzędu w celu ich zamieszczenia w wykazie ‒ twierdzi Ministerstwo Finansów.

27.09.2019