Prawo.pl
Środki pieniężne, które kupujący wpłaca na rachunek bankowy sprzedawcy prowadzącego sklep internetowy, by pokryć koszty przesyłki nabytego towaru, nie stanowią dla sprzedawcy przychodu opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym. Sprzedawca działa w tej sytuacji jako pełnomocnik klienta. Jego przychodem może być jednak ewentualna nadwyżka, która zostaje po opłaceniu przesyłki.
Marcin Szymankiewicz
22.08.2024
PIT Małe i średnie firmy

Prawidłowe stosowanie aspektów społecznych przy udzielaniu zamówień publicznych

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów
Beneficjenci, którzy pozyskali środki w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027, w podpisywanych umowach znajdą zapisy obligujące ich do stosowania aspektów społecznych przy udzielaniu zamówień publicznych. Aby jednak móc je prawidłowo zastosować w praktyce, konieczna jest właściwa interpretacja i zrozumienie celu, jaki przyświeca autorom tej regulacji.
Mateusz Nasarzewski
22.08.2024
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów

Przedsiębiorcy pod kreską, przepisy antyzatorowe nie działają

Prawo gospodarcze Finanse Restrukturyzacja Upadłość
Nie jest różowo. Wiele firm ma poważne problemy z utrzymaniem płynności finansowej. To efekt rosnących obciążeń fiskalnych, a także płacy minimalnej, która z kolei wpływa na wzrost obciążeń z tytułu wynagrodzeń i ubezpieczenia społecznego. Na kiepską kondycję firm mają również wpływ zatory płatnicze. Obowiązujące przepisy antyzatorowe są często omijane. Mistrzami w tym są duże firmy.
Regina Skibińska
22.08.2024
Prawo gospodarcze Finanse Restrukturyzacja Upadłość

MF zapewnia: Nie będzie nowego podatku od fotowoltaiki

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Ministerstwo Finansów nie pracuje nad wprowadzeniem nowych obciążeń podatkowych dla farm i instalacji fotowoltaicznych - potwierdził w środę resort. Zaznaczył, że w projekcie zmiany ustawy o podatkach lokalnych utrzymany będzie dotychczasowy sposób opodatkowania. Wątpliwości dotyczące objęcia daniną fotowoltaiki mają związek z przygotowywanymi zmianami w definicji budowli dla potrzeb podatku od nieruchomości.
Krzysztof Koślicki
21.08.2024
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie termomodernizacji i budowy OZE oraz magazynów energii w budynkach wielorodzinnych. Budżet programu to 494 mln złotych. Celem programu jest poprawa efektywności budynków wielorodzinnych poprzez m.in. ocieplenie, wykorzystanie technologii odzysku ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej, instalację odnawialnych źródeł energii lub ciepła, budowę magazynu energii.
Ret/PAP
21.08.2024
Środowisko Budownictwo
Przedsiębiorca, który korzysta z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych musi regulować opłatę z tego tytułu. Ustawodawca w sposób jednoznaczny określił terminy płatności. Opłata wnoszona jest w każdym roku kalendarzowym w trzech równych ratach w terminach do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku kalendarzowego lub jednorazowo w terminie do 31 stycznia. Oznacza to, że organ nie może samodzielnie wprowadzać modyfikacji w tym zakresie. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Dorian Lesner
21.08.2024
Prawo gospodarcze
Przepisy nie określają podmiotów, którym gmina może udzielić pożyczki z budżetu gminy, ani też, jak takie pieniądze mają być przeznaczone. Brak regulacji nie oznacza, że krąg pożyczkobiorców jest nieograniczony, a pieniądze pożyczki mogą być wydatkowane na dowolny cel. Ich udzielanie powinno być związane z zadaniami, jakie gmina realizuje na swoim terytorium.
Robert Horbaczewski
21.08.2024
Samorząd terytorialny
ZUS wydał w II kwartale 2024 r. 8,9 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych w łącznej wysokości 12 010,5 tys. zł. Łączna kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w tym okresie wyniosła 59 743,7 tys. zł – podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
21.08.2024
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Niektóre banki stosują zarzut potrącenia roszczeń wobec frankowiczów, który obejmuje również odsetki. Zdaniem Związku Banków Polskich oświadczenie o potrąceniu pozwala na szybkie i stosunkowo łatwe pokrycie wzajemnych roszczeń stron, a tego rodzaju kompensacja świadczeń ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe. Objęcie nim odsetek za opóźnienie nie jest jednak zgodne z orzecznictwem Sądu Najwyższego.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.08.2024
Banki Kredyty frankowe
By uprościć procesy reorganizacyjne w grupach kapitałowych, ustawodawca wprowadził we wrześniu 2023 roku tzw. połączenie „bezemisyjne” oraz podział przez wyodrębnienie. Spółki oczekują, że zmiana struktury biznesu nie zwiększy obciążeń podatkowych, zwłaszcza gdy nie ma zysku ekonomicznego. Tymczasem skutki podatkowe połączenia „bezemisyjnego” rodzą poważne wątpliwości, czego rezultatem są sprzeczne ze sobą wyroki sądów – piszą Mariusz Kułagowski i Krzysztof Holke z KPMG w Polsce.
Mariusz Kułagowski Krzysztof Holke
21.08.2024
Spółki Prawo gospodarcze
W publicznych toaletach jest mniej misek ustępowych dla kobiet niż dla mężczyzn. Wszechobecne kolejki do damskich szaletów można zaobserwować na dworcach kolejowych, portach lotniczych, stacjach benzynowych czy imprezach masowych. Ministra do spraw równości chce, aby minister infrastruktury zainicjował zmiany w prawie. Propozycje nowych regulacji przygotowuje też grupa architektów ze Śląska.
Robert Horbaczewski
21.08.2024
Budownictwo
We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.
Krzysztof Koślicki
20.08.2024
Domowe finanse
Od 24 sierpnia br. obywatelskie społeczności energetyczne muszą wpisywać się do rejestru prowadzonego przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. OSE umożliwiają odbiorcom końcowym energii elektrycznej bezpośredni udział w wytwarzaniu i dzieleniu się energią z innymi odbiorcami.
Ret
20.08.2024
Energetyka
Przepisy ustawy o Trybunale Stanu w zakresie procedur stosowanych przed sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej wobec prezesa NBP są niekonstytucyjne - uznał Trybunał Konstytucyjny. Chodzi m.in. o to, że w ocenie TK uprawnienia samej komisji wykraczają poza uprawnienia Sejmu przewidziane właśnie w Konstytucji.
Patrycja Rojek-Socha
20.08.2024
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji przepisów o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest przyspieszenie wejścia w życie obowiązku rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (tzw. system SENT). Dotyczy to przewoźników zagranicznych spoza UE, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy.
Krzysztof Koślicki
20.08.2024

PESEL zastrzegło już 4,5 mln Polaków

Domowe finanse Administracja publiczna Banki
Zastrzeżenie numeru PESEL skutecznie chroni przed kradzieżą tożsamości i oszustwami, utrudniając oszustom wykorzystanie danych do zaciągnięcia kredytu lub podpisania niechcianych umów. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało we wtorek, że do tej pory z tej możliwości skorzystało 4,5 mln Polaków. - Zastrzeżony PESEL daje pewność, że instytucje finansowe dokładnie sprawdzą, czy wniosek jest składany przez właściwą osobę, co stanowi dodatkową warstwę ochrony dla finansów - zapewnia MC.
Krzysztof Koślicki
20.08.2024
Domowe finanse Administracja publiczna Banki
Większość polskich firm deklaruje istotne braki w zakresie udzielania kandydatom informacji zwrotnej – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. To zaskakujące, bo niemal wszyscy pracodawcy zdają sobie sprawę, że kandydat woli otrzymać informację o odrzuceniu CV niż pozostać bez żadnej odpowiedzi. Mimo to mniej niż 1/3 badanych organizacji przekazuje informację zwrotną po rekrutacji wszystkim kandydatom.
Grażyna J. Leśniak
20.08.2024
Prawo pracy HR Rynek pracy
Nowe zasady wynagradzania twórców i wykonawców, w tym pobieranie tantiem od treści dziennikarskich wykorzystywanych przez big techy, przewiduje nowelizacja prawa autorskiego, którą opublikowano 19 sierpnia. To pierwsza tak duża zmiana prawa autorskiego od 30 lat. Od początku prac nad nią towarzyszyły jej duże kontrowersje. Przede wszystkim dotyczy one big techów. Środowisko dziennikarskie obawiało się, że będą narzucać swoją wolę wydawcom i media na tym stracą. Ostatecznie udało się wywalczyć kompromis.
Monika Sewastianowicz Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.08.2024
DAO jest „dzieckiem” otwartego oprogramowania komputerowego. Zwykle łączona jest z siecią blockchain. Nie wymyślono jej przy zielonym stoliku, jak kiedyś w XIX wieku spółkę z o.o. Narodziny DAO, można powiedzieć, zaskoczyły prawników. Jest to byt cybernetyczny. Ławka tradycyjnych pojęć prawniczych jest więc wyraźnie za krótka dla opisywania nowych zjawisk w sferze nowych technologii. Czy DAO powinno trafić do kodeksu cywilnego - zastanawia się prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
20.08.2024
Prawo cywilne Prawo AI
Temat ugód frankowiczów z Getin Noble Bankiem w upadłości posuwa się do przodu bardzo opornie. Syndyk deklaruje, że chciałby zakończyć ugodami jak najwięcej spraw sądowych, ale jeszcze nie opracował programu ugód. Priorytetem jest dla niego odzyskiwanie aktywów do masy upadłości w celu spłacenia wierzycieli upadłego banku.
Regina Skibińska
20.08.2024
Banki Kredyty frankowe
W przypadku podziału podmiotu zatrudniającego trzeba ustalić, czy ma miejsce sukcesja w zakresie praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi. Nowy podmiot zatrudniający, który nie jest stroną tej umowy, ma obowiązek jej zawarcia. Umowę o zarządzanie PPK należy zawrzeć nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej, dany podmiot ma obowiązek zawrzeć umowę o prowadzenie PPK.
Anna Puszkarska
20.08.2024
Prawo pracy Spółki PPK
Tylko 1 procent przychodów parków narodowych stanowią pieniądze otrzymane z Unii Europejskiej. Nie mają one bowiem wystarczających środków na wymagany wkład własny. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce to zmienić, wprowadzając przepisy zobowiązujące Lasy Państwowe do dokonywania corocznych wpłat na subfundusz, z którego będzie finansowana ochrona przyrody. Wysokość wpłat ma być uzależniona od ilości drewna pozyskanego w danym roku.
Robert Horbaczewski Regina Skibińska
20.08.2024
Środowisko Administracja publiczna
Sprawa jest już prawie przesądzona – wprowadzone w ostatnich latach w procedurze cywilnej odrębne postępowania gospodarcze i konsumenckie zostaną zniesione. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego nie ma co do tego wątpliwości, dyskusja dotyczy jedynie tego, czy niektórych z rozwiązań dyscyplinujących uczestników procesów nie przenieść do części ogólnej kodeksu.
Krzysztof Sobczak
20.08.2024
Prawo cywilne
Stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące zwolnienia z podatku w Polskiej Strefie Inwestycji, choć miało uspokoić podatników, zdaje się nie mieć wystarczającego oparcia w brzmieniu obowiązujących przepisów. Odpowiedzi na interpelacje posłów nie stanowią źródła prawa i bez doprecyzowania regulacji trudno będzie o większą pewność – pisze Łukasz Szula, doradca podatkowy, prowadzący Kancelarię Szula.
Łukasz Szula
20.08.2024
CIT Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów proponuje zmiany w rozporządzeniu ws. zgłoszeń celnych. Projekt zmian został opublikowany w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Celem jest dostosowanie przepisów krajowych do unijnego kodeksu celnego w zakresie pełnego wdrożenia rozwiązań informatycznych w odniesieniu do zgłoszeń celnych.
Krzysztof Koślicki
19.08.2024
Prawo europejskie
Upadłość wykonawcy w trakcie realizacji zamówienia publicznego stanowi poważne wyzwanie dla zamawiających. Nie jest jednak przesądzone, że w razie ogłoszenia upadłości, zamówienie nie będzie realizowane przez wykonawcę lub jego następcę bez organizowania kolejnego przetargu - pisze Magdalena Zdanowska, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek.
Magdalena Zdanowska
19.08.2024
Zamówienia publiczne Upadłość
O ageizmie w miejscu pracy mówi się mniej niż o innych formach dyskryminacji, takich jak uprzedzenia rasowe i płciowe, które w ostatnich latach przyciągały największą uwagę. Podczas gdy ruchy zajmujące się tymi zjawiskami słusznie zyskały na popularności, ageizm - jak przekonują eksperci z Page Executive - pozostaje mniej eksplorowanym tematem w dyskursie publicznym i medialnym, pomimo jego rozpowszechnienia.
Grażyna J. Leśniak
19.08.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Każdy dostawca usług komunikacji elektronicznej będzie musiał wyposażyć część biur obsługi klienta w stanowisko przystosowane do obsługi klientów z niepełnosprawnościami. Obowiązek ma wejść w życie 10 listopada 2024 roku. Projektowane przepisy określą, jak powinno wyglądać stanowisko obsługi m.in. osób niewidomych i niesłyszących.
Beata Dązbłaż
19.08.2024
Małe i średnie firmy Niepełnosprawność
Prezes UOKiK wszczął 10 postępowań wobec spółek, które nie płacą w terminie swoim dostawcom. Wcześniej wystosował do nich tzw. wystąpienia miękkie, które miały na celu zasygnalizowanie problemu i zalecały niezwłoczną poprawę kultury płatniczej wobec kontrahentów. Zatory płatnicze są szczególnie dotkliwe dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy z kapitału bieżącego pokrywają swoje zobowiązania.
Ret
19.08.2024
Finanse

ZUS: Coraz mniej umów o dzieło

Prawo cywilne Prawo pracy
W pierwszym półroczu 2024 roku do ZUS zostało przekazanych 548,6 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 696,02 tys. umów o dzieło. Jest to najmniejsza liczba takich umów zgłoszonych do ZUS w porównaniu z analogicznym okresem w latach ubiegłych od początku funkcjonowania rejestru. Nie zmieniła się jednak charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, ani ich wykonawców.
Grażyna J. Leśniak
19.08.2024
Prawo cywilne Prawo pracy