Prawo.pl
Przedświąteczny czas to bardzo gorący okres dla frankowiczów i banków. Szykuje się bowiem kolejne, trzecie już, w ciągu jednego tygodnia orzeczenie TSUE. Tym razem Trybunał rozstrzygnie m.in., jak liczyć początek biegu przedawnienia roszczeń banków o zwrot kapitału, a także zasadność zarzutu zatrzymania podnoszonego przez banki wobec kredytobiorców.
Renata Krupa-Dąbrowska Regina Skibińska
13.12.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

24 postulaty podatkowe Konfederacji Lewiatan dla nowego rządu

Małe i średnie firmy Finanse Poprawmy prawo
Konfederacja Lewiatan przedstawiła swoje postulaty podatkowe dla nowego rządu. Apeluje m.in. o zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzenie zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, reformę systemu przedawnienia zobowiązań podatkowych, zmianę wadliwych interpretacji przepisów, uchylenie podatku minimalnego CIT oraz korektę przepisów o estońskim CIT.
Monika Pogroszewska
13.12.2023
Małe i średnie firmy Finanse Poprawmy prawo
Borys Budka (KO) pokieruje pracami Ministerstwa Aktywów Państwowych. Wcześniej, w rządzie Ewy Kopacz, pełnił funkcję ministra sprawiedliwości. Poprzednio, w rządzie tymczasowym Mateusza Morawieckiego, resortem aktywów przez dwa tygodnie kierowała Marzena Małek.
Inga Stawicka
13.12.2023
Bezpartyjna Marzena Czarnecka pokieruje Ministerstwem Przemysłu, które zostało reaktywowane po latach - wcześniej zniesiono je w 1991 r. Jego siedziba, wyjątkowo, ma mieścić się nie w stolicy, tak jak w przypadku innych resortów, ale znajdzie się w Katowicach.
Inga Stawicka
13.12.2023
Umożliwienie podatnikom zawierania ugód z fiskusem, wiążące terminy dla urzędników w kodeksie postępowania administracyjnego, odrębny rządowy departament dotyczący odejścia od węgla, a przede wszystkim: odbudowa dialogu na linii rząd-biznes - m.in. te kwestie, jako istotne dla przedsiębiorców, porusza opublikowany we wtorek raport „Foresight Wiejska 19. Postulaty do nowego rządu”.
Ret
13.12.2023
Prawo gospodarcze
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050) odebrała powołanie na minister funduszy i polityki regionalnej. W latach 2012–2014 była podsekretarzem stanu w resorcie spraw zagranicznych, a w latach 2014–2016 ambasadorem Polski w Federacji Rosyjskiej.
Robert Horbaczewski
13.12.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Sztuczna inteligencja jest technologią o ogromnym potencjale, która może zrewolucjonizować wiele dziedzin życia. Tymczasem projektowane unijne przepisy, które wprowadzają rygorystyczne ograniczenia zakazujące lub ograniczające niektóre zastosowania AI, mogą obniżyć konkurencyjność europejskiego rynku i spowolnić innowacje – tak eksperci Związku Cyfrowa Polska komentują postęp prac nad rozporządzeniem UE w sprawie sztucznej inteligencji.
Inga Stawicka
13.12.2023
Nowe technologie Prawo unijne
Od 1 stycznia 2024 roku zniesiony zostanie wygasający charakter emerytur pomostowych. Mimo to do Sejmu wpłynęły dwa projekty ustaw – rządowy, premiera Mateusza Morawieckiego i obywatelski – przewidujące wprowadzenie tzw. emerytur stażowych. Zdaniem prawników, nie ma sensu, aby w systemie były dwa odrębne modele. Przed uporządkowaniem należy jednak zastanowić się, czy jako społeczeństwo chcemy ludzi wysyłać na wcześniejsze emerytury, czy nas na to stać i czy nie ma innych rozwiązań.
Grażyna J. Leśniak
13.12.2023
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Praktycznie, AI działa na podstawie danych wprowadzanych przez użytkownika, ale na bazie wielu innych, wprowadzonych do niej na etapie uczenia treści. To, co będzie efektem końcowym, można by uznać za utwór, jeśliby faktycznie liczba wykorzystanych grafik, zdjęć, tekstów była tak ogromna, że powstałoby coś nowego - piszą Krzysztof Czyżewski, adwokat, i Katarzyna Jedynak-Gierada, rzecznik patentowy.
Krzysztof Czyżewski Katarzyna Jedynak-Gierada
13.12.2023
Nowe technologie
Wiadomość o zakończeniu trójstronnych negocjacji i o unijnym porozumieniu w sprawie Aktu o Sztucznej Inteligencji (AI Act) spotkała się z ogromnym entuzjazmem – po ostatnich wydarzeniach nikt nie spodziewał się raczej, że państwom uda się tak szybko uzgodnić stanowisko. Co ważne, najistotniejsze kwestie pozostały niezmienione. Nadal pozostały jednak zagadnienia, które wymagają wyjaśnienia, dlatego eksperci oceniają, że finalizacja prac to wciąż kwestia bardziej miesięcy niż dni.
Inga Stawicka
13.12.2023
Nowe technologie Prawo unijne
Nauczyciel uczący algorytmiki i programowania, w zaawansowanym stopniu znający języki programowania sztucznej inteligencji - w tę stronę ma iść program podnoszenia kompetencji pedagogów, co zakłada Polityka Cyfrowej Transformacji Edukacji. Dokument przekazano do prekonsultacji społecznych. W opinii do strategii, Związek Nauczycielstwa Polskiego wskazał, że konieczne jest skonsultowanie z nauczycielami, jak ma wyglądać ich rozwój zawodowy.
Monika Sewastianowicz
13.12.2023
Nowe technologie
Planowane przesunięcie przygotowania planów ogólnych na koniec 2027 roku, to zdecydowanie za mało. Trzeba zastanowić się nad terminami ważności warunków zabudowy i umożliwieniem zmian studiów zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że nie będzie jak planować. Bo samorządom grozić będą roszczenia odszkodowawcze.
Zofia Jóźwiak
13.12.2023
Samorząd terytorialny Ład Przestrzenny
Przepisy dotyczące postępowania w razie awarii Krajowego Systemu e-Faktur budzą ogromne wątpliwości. Podatnicy będą mieli dwa różne terminy na dosłanie faktur do systemu, w zależności m.in. od tego, czy awaria była po stronie KSeF czy po stronie przedsiębiorcy. Za nieprawidłowości grozić będą od 2025 r. wysokie kary. Eksperci już teraz spodziewają się sporów co do tego, po czyjej stronie wystąpił błąd i czy doszło do uchybienia terminu. A MF wyjaśnia, że komunikaty o awarii systemu będą zamieszczane na dwa różne sposoby.
Monika Pogroszewska
13.12.2023
VAT Poprawmy prawo KSeF
Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji zwraca uwagę, że jeśli klient ma wykupioną subskrypcję z automatyczną płatnością, sprzedawca nie może podnieść jej ceny bez zgody konsumenta. Amazon Digital UK i Amazon EU w ramach Amazon Prime i Prime Video zmieniają praktykę pod wpływem działań Prezesa UOKiK. Dodatkowo, trwa weryfikacja praktyk u siedmiu innych podmiotów oferujących usługi w ramach subskrypcji.
Krzysztof Koślicki
12.12.2023
Domowe finanse
Po ustaleniu, że umowa kredytu jest nieważna, kredytobiorcy muszą zwrócić do banku wyłącznie kwotę kapitału bez żadnych dodatkowych kosztów. Bank nie ma możliwości żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, ani jego zwrotu po waloryzacji wynikającej z inflacji. Taki wniosek wynika z poniedziałkowego wyroku TSUE. Postanowienie to jest wiążące dla polskich spraw frankowych i wpłynie na sprawę każdego kredytobiorcy.
Inga Stawicka
12.12.2023
Prawo unijne Kredyty frankowe
Paulina Hennig-Kloska, wiceprzewodnicząca partii Polska 2050 Szymona Hołowni to kandydatka na minister klimatu i środowiska.
Robert Horbaczewski
12.12.2023
Środowisko Administracja publiczna
Przedsiębiorcy mają płacić PIT kasowo, czyli dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta – zapowiedział premier Donald Tusk w trakcie wtorkowego exposé, ale szczegółów na razie brak. Eksperci oceniają, że pomysł co do zasady jest dobry, ponieważ ograniczy zatory płatnicze. Jednak, ich zdaniem, powinno to być rozwiązanie pozostawione do wyboru przedsiębiorcy, tak jak obecnie kasowy VAT. Kasowy PIT będzie się wiązać ze zmianą w rozliczeniu kosztów oraz koniecznością dostosowania systemów księgowych.
Monika Pogroszewska
12.12.2023
PIT Finanse
Krzysztof Gawkowski (Lewica) pokieruje pracami resortu cyfryzacji - ogłosił we wtorek w Sejmie premier Donald Tusk. Wcześniej, w dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego, Ministerstwo Cyfryzacji planowano włączyć w struktury resortu rozwoju i technologii. Teraz ma być osobnym ministerstwem.
Inga Stawicka
12.12.2023
Krzysztof Hetman (PSL-TD) pokieruje Ministerstwem Rozwoju i Technologii - poinformował w swoim expose premier Donald Tusk. Zastąpi na tym stanowisku Marlenę Maląg, która pełniła tę funkcję w rządzie tymczasowym Mateusza Morawieckiego. Nowy rząd zostanie powołany najprawdopodobniej w środę, 13 grudnia.
Inga Stawicka
12.12.2023
Nowym ministrem finansów zostanie Andrzej Domański - zapowiedział premier Donald Tusk podczas wtorkowego exposé. Podkreślił, że będzie on odpowiadał m.in. za bezpieczeństwo finansów publicznych. Premier zapowiedział też powołanie nowej instytucji – Rady Fiskalnej, która będzie opiniowała wydatki. Według niego, natychmiast zostaną zrealizowane takie postulaty, jak kasowy PIT dla przedsiębiorców oraz ograniczenie czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców.
Monika Pogroszewska
12.12.2023
Finanse

Ustawa o sygnalistach powinna być już wdrażana, a wciąż nie przeszła procedur

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Poprawmy prawo
Kolejne przepisy unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów powinny funkcjonować od 17 grudnia br., tymczasem polska ustawa w tym zakresie nie jest nawet na etapie pierwszego czytania w Sejmie. Jak zgodnie wskazują prawnicy, pogłębia to niepewność przedsiębiorców i chaos w firmach – tym bardziej, że sądy zaczynają już odnosić się w wyrokach bezpośrednio do przepisów dyrektywy. Rośnie też obawa, że nawet po przyjęciu ustawy regulacje będą wdrażane „na kolanie”, bo zabraknie na to czasu.
Inga Stawicka
12.12.2023
Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Poprawmy prawo
Stosowanie środków ochrony zbiorowej oraz używanie przydzielonych środków ochrony indywidualnej, a także odzieży i obuwia roboczego jest podstawowym obowiązkiem pracownika. Natomiast ich zapewnienie należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Niestosowanie lub nieprawidłowe używanie tych środków bywa przyczyną wypadków. Tak więc respektowanie przepisów to nie przymus, tylko zdrowy rozsądek.
Edward Kołodziejczyk Dorian Lesner
12.12.2023
Prawo pracy BHP
O ile wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronną czynnością prawną, która dla swojej ważności nie wymaga zgody drugiej strony, o tyle wycofanie wypowiedzenia zasadniczo nie jest możliwe bez wyrażenia na to zgody przez jego adresata. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy odwołane wypowiedzenie dotarłoby do adresata wraz z oświadczeniem woli w sprawie wypowiedzenia, lub wcześniej.
Marek Rotkiewicz
12.12.2023
Prawo pracy
Patrząc na dynamikę działań UOKiK, można się spodziewać, że w 2024 roku walka z nieuczciwymi promocjami przybierze na sile. Przedsiębiorcy, którzy mieli już rok na odnalezienie się w nowej, omnibusowej rzeczywistości, nie będą już mogli skutecznie bronić się słabą znajomością i „świeżością” nowych regulacji. Pojawią się też zapewne pierwsze kary i kolejne zarzuty - pisze Weronika Herbet-Homenda, prawniczka w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.
Weronika Herbet-Homenda
12.12.2023
Rynek i konsument
Placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku, gdy są prowadzone bez zezwolenia, choćby i ze szlachetnych pobudek, pozostają nielegalne. Bez znaczenia dla oceny charakteru prowadzonej działalności jest nazwa – pensjonat, hotel, dom opieki, czy dom seniora – orzekł NSA, utrzymując karę w mocy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.12.2023
Pomoc społeczna
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wobec Grupy OLX. Zarzuty dotyczą nietransparentnych i wprowadzających w błąd określeń przyjętych w systemie zamieszczania opinii. Wątpliwości budzi także algorytm zawyżający oceny, który modyfikuje ich pierwotny charakter. Jeśli zarzuty się potwierdzą, spółce grozi kara w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu.
Inga Stawicka
11.12.2023
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Obrót prywatną ziemią rolną trzeba uprościć - uważają eksperci. Ich zdaniem trzeba skończyć z fikcją, że każdy kłos jest na wagę złota. "Poluzowanie" zasad sprzedaży gruntów jest niezbędne przede wszystkim w miastach, gdzie brakuje terenów pod zabudowę. Część ograniczeń istnieje też tylko na papierze, bo bardzo restrykcyjnym przepisom towarzyszy od lat zbyt liberalna praktyka Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.12.2023
Poprawmy prawo Nieruchomości
Pracownik, który w wyniku choroby był niezdolny do pracy dłużej niż 30 dni, musi zostać skierowany na kontrolne badania lekarskie. Odmowa może się wiązać z karą porządkową, a w ostateczności z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Z sankcjami musi liczyć się też pracodawca, który dopuści do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego.
Dorian Lesner
11.12.2023
Prawo pracy BHP

Ostatni wyrok frankowy TSUE: Z dużej chmury mały deszcz

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Co nowego wniósł wyrok TSUE z 7 grudnia 2023 r.? W zasadzie nic, po prostu zawraca polskie sądy z błędnej drogi, którą wiele z nich przez ostatnie dwa lata podąża. Chodzi o brak związania konsumenta abuzywnym postanowieniem i bezskuteczność (nieważność) umowy, która bez tego postanowienia nie może obowiązywać od chwili jej zawarcia, a nie od późniejszego zdarzenia - piszą adwokaci: dr Anna Dombska oraz Marcin Szymański.
Anna Dombska Marcin Szymański
11.12.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Pracownicy, których pracodawca jest niewypłacalny, mają problem z otrzymaniem należnych im świadczeń pracowniczych z FGŚP. Muszą czekać aż sąd ogłosi upadłość firmy. A że postępowania trwają po kilka lat, tracą możliwość wnioskowania do funduszu o wypłatę pieniędzy. Czas, w jakim taki wniosek powinni złożyć, nie może bowiem być dłuższy niż 12 miesięcy. Prawnicy potwierdzają, że przepisy wymagają zmiany.
Grażyna J. Leśniak
11.12.2023
Prawo pracy Spółki Finanse Poprawmy prawo