Media społecznościowe to ogromny potencjał dowodowy do wykorzystania przez prawników. Pomogą w ramach wewnętrznego postępowania wyjaśniającego, ujawnią nieoczywiste relacje między kontrahentami, ułatwią weryfikację pracownika, a także dostarczą argumentów w sprawie rozwodowej - pisze Robert Socha, prawnik, prezes Open Intelligence Group.
Robert Socha
17.02.2025
Prawnicy Prawo AI Nowe Technologie
Projekt ustawy frankowej dotyczy jedynie kredytów powiązanych z frankiem szwajcarskim (CHF) oraz wyłącznie spraw z udziałem konsumentów. Z proponowanych rozwiązań nie skorzystają zatem osoby prawne czy też osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a także złotówkowi kredytobiorcy. Nowe przepisy powinny dotyczyć również i tych kwestii - pisze Anna Bielecki, adwokat z Kancelarii Czabański Wolna-Sroka.
Anna Bielecki
15.02.2025
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Prawnicy mają pomysły na deregulację

Administracja publiczna Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Deregulacja
500 osób – według słów Rafała Brzoski, prezesa firmy InPost – zgłosiło się do zespołu, który ma opracować propozycje deregulacyjne i przedstawić je rządowi. Dalsze szczegóły prac tego gremium mamy poznać w poniedziałek. Już teraz wśród prawników pojawiają się jednak głosy, jakie zmiany są potrzebne. Przykłady propozycji: krótsze terminy dla administracji, prostsza księgowość dla firm, uproszczenie formularzy.
Tomasz Ciechoński
15.02.2025
Administracja publiczna Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Deregulacja
Trybunał Konstytucyjny bada pytanie w sprawie Getin Noble Bank. Zadał je sędzia komisarz, który prowadzi postępowanie w sprawie upadłości tego banku. Sędzia ma wątpliwości co do zgodności z Konstytucją przepisu dotyczącego kolejności zaspokajania roszczeń upadłego banku - na pierwszym miejscu jest tam Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Teraz swój udział w postępowaniu zgłosił rzecznik praw obywatelskich
Renata Krupa-Dąbrowska
14.02.2025
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Upadłość
MRPiPS chce, by zasady wykonywania pracy zdalnej były określane przede wszystkim w zakładowym układzie zbiorowym pracy lub protokole dodatkowym do zawartego już układu, a dopiero w dalszej kolejności - w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładową organizacją związkową, a gdy nie ma związków – by pracodawca określał zasady wykonywania pracy zdalnej w regulaminie po konsultacji z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy.
Grażyna J. Leśniak
14.02.2025
Prawo pracy

Czy pieniądze od Cinkciarza da się odzyskać? Prawnicy kreślą scenariusze

Prawo karne Domowe finanse Prawo gospodarcze Upadłość
Do prokuratury wpłynęło już ponad 1200 zawiadomień o możliwych oszustwach na szkodę klientów kantoru Cinkciarz.pl. Na zabezpieczonych w śledztwie rachunkach nie ma jednak dość środków, by zaspokoić wszystkie roszczenia. Również dochodzenie swoich spraw na drodze cywilnej napotyka na problemy. Prawnicy reprezentujący poszkodowanych czekają teraz na ruch sądu, który rozpozna wniosek o upadłość spółki. Zastanawiają się też nad możliwością egzekucji z bitcoinów.
Tomasz Ciechoński
14.02.2025
Prawo karne Domowe finanse Prawo gospodarcze Upadłość
Osoby z niepełnosprawnościami, szczególnie te wymagające większego wsparcia przez całą dobę, mogą korzystać z mieszkalnictwa wspieranego, które realizowane jest w ramach projektów i programów. Problem zaczyna się, gdy obiekt trzeba utrzymać, a program i finansowanie się kończą. Pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami widzi potrzebę powstania ustawy o mieszkalnictwie, ale na razie droga do niej wydaje się bardzo odległa. A projekt przepisów już jest.
Beata Dązbłaż
14.02.2025
Samorząd terytorialny Niepełnosprawność
To już pewne, nie będzie rządowego programu "Mieszkanie na start". Ministerstwo rozwoju pracuje nad innym programem o nazwie "Pierwsze klucze". Będzie on dotyczyć mieszkań i domów z rynku wtórnego, oddanych do użytku co najmniej pięć lat wcześniej, dotychczasowy właściciel musi je z kolei posiadać od co najmniej trzech lat. Wprowadzony zostanie też limit ceny metra kwadratowego.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.02.2025
Budownictwo Nieruchomości

Wkrótce II edycja naboru wniosków na Społeczne Agencje Najmu

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Od 3 do 17 marca będzie można składać wnioski o dofinansowanie projektów mieszkaniowych w ramach drugiego naboru konkursu „Społeczne Agencje Najmu”. Konkurs skierowany jest do gmin, określonych związków międzygminnych i samych Społecznych Agencji Najmu. Budżet programu to 65 mln zł.
Robert Horbaczewski
13.02.2025
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Rzeczniczka MŚP też chce deregulacji prawa dla przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Deregulacja
Ukrócenie kontroli oraz przeciwdziałanie nadużyciom w postępowaniach karno-skarbowych prowadzonych przeciwko przedsiębiorcom, a także uproszczenia ustalania składki zdrowotnej i zniesienia ograniczeń w programie Mały ZUS Plus domaga się rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców. W czwartek, 13 lutego, swoje postulaty przekazała premierowi.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.02.2025
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Deregulacja

Ważne orzeczenie TSUE: Bank może zostać pozbawiony prawa do odsetek

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. To pierwszy wyrok TSUE w polskiej sprawie dotyczącej sankcji kredytu darmowego.
Renata Krupa-Dąbrowska Regina Skibińska
13.02.2025
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie
Sąd może wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania zaskarżonej decyzji, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Skarżąca wskazała jednak na typowe, a nie nadzwyczajne skutki egzekucji świadczenia pieniężnego wiążące się z utratą majątku. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że ochrona tymczasowa służy zabezpieczeniu przed skutkami, których nie można byłoby naprawić w razie ewentualnego uwzględnienia skargi.
Dorian Lesner
13.02.2025
Prawo gospodarcze Finanse
Choć pierwsze zintegrowane plany inwestycyjne zostały już przyjęte, a kolejne czekają na decyzje rad gmin, to droga do uzyskania w ten sposób zgody na zlokalizowanie inwestycji jest niestety mocno wyboista. Wymaga dużego zaangażowania inwestora, dialogu z samorządem oraz rozeznania się w nie całkiem jasnych przepisach i sporych wydatkach.
Zofia Jóźwiak
13.02.2025
Samorząd terytorialny Budownictwo
W czwartek, 13 lutego, Trybunał Sprawiedliwości UE wyda pierwszy wyrok w sprawie sankcji kredytu darmowego. Nikt nie ma wątpliwości, że orzeczenie będzie prognostykiem, w którym kierunku pójdzie orzecznictwo TSUE. W kolejce czeka jeszcze bowiem kilkanaście polskich pytań dotyczących SKD. Prawnicy kredytobiorców spodziewają się prokonsumenckiego rozstrzygnięcia, zaś prawnicy bankowi uważają, że wcale tak nie będzie.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.02.2025
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Prawo europejskie
W skład nowej Rady Dialogu Społecznego mają wchodzić po trzy reprezentatywne organizacje związkowe i pracodawców. To ograniczenie dla tych ostatnich, których teraz w składzie Rady jest siedem. To nie jedyna zmiana i nie jedyna budząca wątpliwości. Nowością będzie np. poddawanie składanych w sądzie wniosków o stwierdzenie reprezentatywności badaniu biegłego pod kątem ich poprawności i rzetelności. Nie wiadomo tylko, kto za to zapłaci.
Grażyna J. Leśniak
13.02.2025
Prawo pracy
Dobiegają końca prace nad projektem ustawy o nadzorze nad ogólnym bezpieczeństwem produktów. Zapewni ona stosowanie w Polsce unijnego rozporządzenia 2023/988, znanego jako rozporządzenie GPSR. Wątpliwości co do przepisów umożliwiających prowadzenie kontroli w formie zdalnej, nawet bez zgody przedsiębiorcy, zgłaszało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Ostatecznie jednak jest gotowe pójść na kompromis.
Tomasz Ciechoński
13.02.2025
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Wyeliminowanie z obrotu prawnego interpretacji indywidualnej, która nie jest sprzeczna w całości z wydaną interpretacją ogólną, narusza zasadę zaufania do organu podatkowego. Pozbawia to przedsiębiorcę ochrony prawno-podatkowej, o którą wnioskował, a której zagadnienia prawne nie są zupełnie związane z interpretacją ogólną - pisze Iwona Makosz, prawnik w Kancelarii Adwokackiej Małgorzata Boguszewska i Wspólnicy.
Iwona Makosz
13.02.2025
Ordynacja CIT PIT
W 15 spółkach - spośród 18 skontrolowanych - doszło do wypłacenia nienależnych wynagrodzeń członkom zarządów lub rad nadzorczych w łącznej kwocie blisko 2,9 mln zł – podaje Najwyższa Izba Kontroli. Apeluje do samorządów o lepszy nadzór oraz o ustalanie wynagrodzeń kwotowo, a nie w postaci iloczynu. Izba skierowała też trzy pisma do prokuratury.
Tomasz Ciechoński
12.02.2025
Spółki Zarządzanie
Pełnomocnikiem członka spółdzielni będzie mogła być tylko osoba bliska. Nie będzie można też organizować walnych zgromadzeń na podstawie przepisu obowiązującego w pandemii. To dwa z kilku rozwiązań, nad którymi pracuje obecnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Informacja w tej sprawie pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.02.2025
Nieruchomości
Okoliczność związana z przebywaniem przez powódkę na zwolnieniach lekarskich przez kilka miesięcy nie mogła wiązać się z zawieszeniem biegu przedawnienia. Po upływie okresu objętego zwolnieniami nie wystąpiły żadne okoliczności uniemożliwiające jej wytoczenie powództwa. Sąd Najwyższy podkreślił, że choroba nie stanowiła siły wyższej, więc nie mogła zawiesić biegu przedawnienia.
Dorian Lesner
12.02.2025
Prawo pracy HR
Po wejściu w życie planów ogólnych warunki zabudowy będzie można wydawać tylko na obszarach uzupełnienia zabudowy (OUZ), które gmina może, ale nie musi wyznaczać. Tysiące właścicieli nieruchomości znajdzie się więc "za burtą". Zdaniem części prawników tak drastyczne ograniczenie prawa własności bez prawa do odszkodowania może naruszać Konstytucję. Nikt nie ma też wątpliwości, że zasady ustalania OUZ są kulawe i trzeba je zmienić.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.02.2025
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Projekt o deregulacji już jest, ale utknął w resortach. Brzoska przełamie impas?

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Donald Tusk powierzył Rafałowi Brzosce prace nad pakietem deregulacyjnym, tymczasem stosowny projekt ustawy został zaprezentowany już kilka miesięcy temu i miał wejść w życie z początkiem 2025 r. Problem w tym, że postulowane uproszczenia dla firm są kwestionowane przez poszczególne ministerstwa – najlepszym przykładem jest kwestia częstotliwości prowadzenia kontroli. Środowiska biznesowe liczą, że deklaracja premiera da impuls do przyspieszenia prac.
Tomasz Ciechoński
12.02.2025
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Schematy podatkowe coraz częściej pod lupą fiskusa

Ordynacja Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Przepisy nakładające obowiązek raportowania schematów podatkowych obowiązują w Polsce już ponad pięć lat, a mimo to w dalszym ciągu wywołują wiele wątpliwości. Niemniej jednak, coraz większa aktywność fiskusa w obszarze MDR w ostatnim czasie świadczy o tym, że praktyka ich stosowania się już w pewnym stopniu wykształciła, a same organy podatkowe coraz sprawniej identyfikują zdarzenia mogące spełniać definicję schematu podatkowego - piszą Anna Romińska i Wojciech Łyko z Deloitte.
Anna Romińska Wojciech Łyko
12.02.2025
Ordynacja Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała we wtorek, że decyzja USA o nałożeniu ceł na europejski eksport stali i aluminium nie pozostanie bez odpowiedzi. Jak napisała, reakcją będą „stanowcze i proporcjonalne środki”. Poparł ją m.in. szef Rady Europejskiej Antonio Costa oraz komisarz UE ds. handlu Marosz Szefczovicz.
is/PAP
11.02.2025
16 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o współpracy rozwojowej. Celem zmian ma być rozszerzenie zakresu działania Banku Gospodarstwa Krajowego. Po wejściu w życie nowych przepisów BGK będzie mógł udzielać pomocy za granicą, m.in. wspierać modernizację oraz odbudowy Ukrainy po wojnie.
Ret Tomasz Ciechoński
11.02.2025
Finanse Banki
Spółka Liberty Częstochowa Sp. z o.o. w upadłości znalazła się w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Decyzja podjęła we wtorek 11 lutego Rada Ministrów, w formie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli. Oznacza to, że firmy tej nie będzie można kupić lub przejąć bez zgody rządu.
Tomasz Ciechoński
11.02.2025
Spółki Prawo gospodarcze Upadłość

Pojedynczych owoców nie wolno owijać folią, to nowy unijny wymóg

Środowisko Rynek i konsument Prawo europejskie
We wtorek, 11 lutego, w Unii Europejskiej weszły w życie nowe unijne przepisy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Ograniczają one m.in. stosowanie opakowań jednorazowych, jak pojedyncze saszetki na sól czy cukier i promują wyprawy na zakupy z własnymi pudełkami. Zakazane będzie również pakowanie w plastikowe worki lub owijanie folią pojedynczych sztuk owoców i warzyw. Regulacje zaczną w pełni obowiązywać w sierpniu 2026 roku.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.02.2025
Środowisko Rynek i konsument Prawo europejskie
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano zmodyfikowany projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji, wdrażający unijny akt o sztucznej inteligencji (AI Act). W stosunku do wcześniejszej wersji skład KRiBSI, czyli komisji zajmującej się sprawami AI, został zmodyfikowany. Określono też ramy tworzenia tzw. piaskownic regulacyjnych.
TC/PAP
11.02.2025
Prawo AI Prawo europejskie

Polska znowu spadła w rankingu korupcji Transparency International

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance Sygnaliści
Pogłębia się postrzeganie Polski jako państwa skażonego korupcją. Polska zanotowała w 2024 roku najgorszy od 12 lat wynik w corocznym raporcie Transparency International. Pozycja naszego kraju pogarsza się z roku na rok systematycznie od 2015 roku. Badanie wykazało, że problem ma większość krajów europejskich.
Robert Horbaczewski
11.02.2025
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance Sygnaliści
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odstępuje od uwagi dotyczącej zmiany odległości lokalizowania turbin wiatrowych od zabudowań – zadeklarował szef resortu Czesław Siekierski. Stanowisko dotyczy projektu nowelizacji tzw. ustawy odległościowej, który zmniejsza dopuszczalną odległość wiatraków od domu - z 700 m do 500 m.
Tomasz Ciechoński
11.02.2025
Środowisko Budownictwo Energetyka