Pies bez łańcucha i koniec hodowli zwierząt futerkowych - ruszają prace nad zmianami w ustawie

Prawo gospodarcze

Zakaz trzymania domowych zwierząt na uwięzi na stałe oraz zakaz używania kolczatek to niektóre z zapisów projektu zmian w ustawie o ochronie zwierząt przygotowanego przez PiS, którym w środę zajmie się Sejm. O nowelizacji zrobiło się głośno przede wszystkim za sprawą planowanego bezwzględnego zakazu hodowli zwierząt futerkowych i umożliwienia uboju rytualnego tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

16.09.2020

Prokuratura chce oskarżyć prezes stowarzyszenia Themis

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej chce zgody SN na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędzi Sądu Okręgowego w Krakowie Beaty Morawiec. Prokuratura zamierza postawić jej zarzuty m.in. przywłaszczenia środków publicznych i przyjęcia korzyści majątkowej. - Nie mam sobie nic do zarzucenia i uważam, że te ataki są elementem gry politycznej – skomentowała to sędzia.

16.09.2020

Polski rząd za nowymi zasadami ochrony treści w internecie

Nowe technologie RODO Prawo unijne

Nadszedł czas by dokonać przeglądu przepisów dotyczących usuwania z internetu nielegalnych treści i szerzej zasad moderowania treści przez pośredników internetowych - takie m.in. stanowisko zamierza polski rząd przedstawić w ramach konsultacji unijnego aktu prawnego o usługach cyfrowych.

16.09.2020

Aresztów coraz więcej - co rok to kolejny rekord

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

We wrześniu w aresztach osadzone było 9232 osoby - wynika z najnowszych danych Służby Więziennej. To o ok. 800 więcej niż rok temu i to mimo epidemii, w czasie której środek ten, ze względu na obostrzenia miał być rzadziej stosowany. Co ważne, polskim problemem nadal są areszty długotrwałe - RPO przystąpił właśnie do jednej z takich spraw.

16.09.2020

Rządowo-samorządowy zespół ma monitorować finansowanie oświaty

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Powstanie stały rządowo-samorządowy zespół zajmujący się monitorowaniem finansów oświaty, a jego skład będzie znany do końca września. Samorządowcy spotkali się w tej sprawie z ministrem edukacji i wiceministrem finansów na specjalnym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

16.09.2020

SN odpowie, czy można dwa razy obniżać emeryturę pracownikowi organów bezpieczeństwa PRL

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Sąd Najwyższy ma dziś odpowiedzieć na pytanie, czy można – zgodnie z prawem – dwa razy obniżać emeryturę funkcjonariuszom służb PRL. Nad podobnym problemem zastanawia się Trybunał Konstytucyjny. Jeśli SN przyjmie „prokonstytucyjną” wykładnię przepisów, a potem TK stwierdzi, że ustawa nie jest niezgodna z Konstytucją, to dojdzie do „rozbieżności” w wykładni.

16.09.2020

Pięć polskich firm i blisko 100 innych unijnych oskarżonych o przekazywanie danych do USA

Prawo gospodarcze RODO

Po ogłoszeniu w lipcu br. wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Schrems, zakazującym przekazywania danych osobowych Europejczyków do USA, organizacja pod nazwą noyb złożyła skargi na 101 firm we wszystkich państwach unijnych, w tym na pięć polskich spółek. Zaatakowany został Onet.pl, bank PKO BP, Interia.pl, stacje telewizyjne TVN oraz TVP.

16.09.2020

Nowy projekt budowlany nie zastąpi starego z dnia na dzień

Administracja publiczna Budownictwo

Dopiero w tym tygodniu ma być opublikowane rozporządzenie w sprawie nowego projektu budowlanego. Na szczęście jego brak nie zablokuje inwestycji, ponieważ przez rok od 19 września, tego dnia wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego, do wniosków o pozwolenia można załączać projekty opracowane na starych zasadach.

16.09.2020

Rekonstrukcja rządu to wstęp do zwolnień w administracji

Administracja publiczna Prawo pracy Tarcza Antykryzysowa 2 (zawieszona)

Cięcia w urzędach państwowych pod hasłem zmian w ministerstwach – tak określają eksperci rządowe plany ograniczeń kosztów administracji. Pewnie nie mogą się czuć także członkowie korpusu służby cywilnej. Tymczasem nieprzemyślana likwidacja ministerstw nie zawsze przyniesie oszczędności.

16.09.2020

Od środy 30 krajów na liście zakazów połączeń lotniczych, w tym Francja

Koronawirus

Obowiązujące od 16 września br. rozporządzenie Rady Ministrów przewiduje objęcie zakazami połączeń lotniczych 30 państw. Jedynym dopisanym do listy państwem jest Francja, wykreślone z niej zostały m.in. Rumunia, Meksyk czy Indie. Opublikowane zostało we wtorek w Dzienniku Ustaw, wchodzi w życie 16 września i będzie obowiązywać do 29 września 2020 r.

15.09.2020

MEN i GIS: Zasady przechodzenia na naukę hybrydową lub zdalną działają dobrze

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

Procedury dotyczące przechodzenia na naukę hybrydową lub zdalną działają dobrze - ocenili zgodnie minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. I poinformowali, że służby sanitarne dostały 646 wniosków o zmianę trybu nauczania; 239 rozpatrzyły do tej pory pozytywnie, a 331 - negatywnie.

15.09.2020

Przedstawiciele powiatów rozmawiali z szefem NFZ o zarządzaniu szpitalami

Opieka zdrowotna Koronawirus

Finansowanie szpitali powiatowych w ujęciu jesiennej strategii walki z epidemią i dostępność do lekarzy POZ była tematem wtorkowego spotkania Filipa Nowaka, szefa Narodowego Funduszu Zdrowia z przedstawicielami Związku Powiatów Polskich i Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. Poruszono też problemy zgłaszane przez szpitale powiatowe.

15.09.2020

Minister: Rośnie subwencja oświatowa i inne dochody samorządów

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

W 2020 r. subwencja wynosi prawie 50 mld zł, a w momencie kiedy Prawo i Sprawiedliwość przyjmowało władzę było to nieco ponad 40 mld zł - powiedział we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Przyznał, że w tym czasie miała miejsce inflacja, ale jego zdaniem rząd i tak więcej teraz wydaje na szkolnictwo. Zdaniem szefa MEN wzrosły też inne dochody samorządów.

15.09.2020

Polska za 20 lat ma przejść na zeroemisyjną energetykę

Środowisko Prawo gospodarcze

Polska stoi przed wyzwaniem zbudowania nowego systemu energetycznego w najbliższym 20-leciu - zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka. - Nasz kraj jest bardziej niż kiedykolwiek gotowy na wszelkie niezbędne wysiłki, aby zakończyć transformację na niskoemisyjną i efektywnie zarządzającą zasobami gospodarkę – dodał.

15.09.2020

Ministerstwo zdrowia promuje pielęgniarstwo

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

„Stawiam na przyszłość” - to hasło zainaugurowanej we wtorek w Ministerstwie Zdrowia kampanii, która ma promować wybór właśnie tego zawodu pielęgniarki. Resort podkreśla, że wprawdzie 257 tys. pielęgniarek i położnych było aktywnych zawodowo w 2019 r. w Polsce i rośnie zainteresowanie studiami kształcącymi na tych kierunkach, to nadal brakuje wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego.

15.09.2020

MSWiA: Mniej przestępstw z nienawiści; RPO: To niedoszacowane

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Liczba przestępstw z nienawiści w stosunku "rok do roku" zauważalnie spada - twierdzi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. I podaje, że w 2018 r. wszczęto 1124 postępowań w tego typu sprawach, natomiast w 2019 r. - 934. Z taką oceną nie zgadza się Rzecznik Praw Obywatelskich, którego zdaniem skala tego zjawiska jest niedoszacowana.

15.09.2020

Krócej czekamy na rozpatrzenie spraw w sądach administracyjnych

Wymiar sprawiedliwości CIT VAT

Skraca się czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi. Ponad 80 proc. spraw rozpatrzono w terminie do 6 miesięcy. W NSA okres oczekiwania nieco się wydłużył. Jednym z powodów było przejście sędziów w stan spoczynku i brak obsadzenia wolnych etatów na stanowisku sędziego – poinformował Naczelny Sąd Administracyjny.

15.09.2020

Minister: Teraz uczelnie mają decydować o bezpiecznej pracy w czasie pandemii

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Rozporządzenie zawieszające działanie szkół wyższych i instytutów nie będzie przedłużone - zapowiedział we wtorek minister nauki Wojciech Murdzek. I stwierdził, że to władze uczelni będą decydować o formie ich bezpiecznego działania. Minister zachęca jednak uczelnie do możliwie szerokiego prowadzenia zajęć tradycyjnych.

15.09.2020

BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy doradzali przy kontrakcie na blisko 70 milionów euro

Rynek

Kancelaria BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy reprezentowała słowacką spółkę Uranpres, spol. s.r.o. (jako podwykonawcę) specjalizującą się w projektach infrastrukturalnych przy podpisaniu kontraktu z konsorcjum w składzie: Mirbud S.A. (lider konsorcjum), Kobylarnia S.A. (partner konsorcjum) oraz Zrzeszenie Budowlane Interbudmontaż (partner konsorcjum).

15.09.2020