MF: Zmian w zakresie wystawiania faktur uproszczonych nie będzie

VAT Rachunkowość

Resort finansów proponował, by paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł nie był fakturą uproszczoną. W efekcie nabywca mógłby domagać się wystawienia pełnej faktury do takiego paragonu. Zmian jednak nie będzie. W poniedziałek MF poinformował, że w wyniku konsultacji podatkowych podjęto decyzję o nieprocedowaniu zmian w fakturach uproszonych.

24.11.2020

O automatycznym zapisaniu pracownika do PPK decyduje wiek

Emerytury i renty Administracja publiczna PPK

Osoba zatrudniona w urzędzie, która ukończy 55 lat w maju 2021 roku, przystąpi do PPK automatycznie, bo o obowiązkowym lub dobrowolnym zapisaniu osoby zatrudnionej do PPK decyduje jej wiek w momencie zawierania umowy o prowadzenie PPK. W przypadku jednostek administracji publicznej tą datą będzie 10 kwietnia 2021 roku,

24.11.2020

Prezydencki projekt w sprawie aborcji teraz czeka na uzasadnienie TK

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Trwa patowa sytuacja w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego likwidującym jedną z przesłanek dopuszczających przerywanie ciąży. Orzeczenie wciąż nie jest publikowane, nie toczą się też prace nad nowelizacją, która miała nieco stępić ostrość tej decyzji. Obóz władzy uzasadnia to oczekiwaniem na uzasadnienie wyroku Trybunału.

24.11.2020

NIK: Sektor finansów publicznych racjonalnie zaciągał i terminowo spłacał dług publiczny

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak minister finansów i samorządy zarządzały długiem publicznym. Wyniki kontroli pokazują, że sektor finansów publicznych generalnie racjonalnie zaciągał i terminowo spłacał dług publiczny. Wyjątkiem była część szpitali. Dużym problemem są natomiast stosowane w Polsce dwie metody obliczania długu publicznego.

24.11.2020

Na nową bramkę JPK trafiło już blisko 3 mln plików

VAT

Do poniedziałkowego poranka podatnicy złożyli już blisko 3 mln plików JPK przez nową bramkę JPK. Ministerstwo zachęca, żeby nie czekać z wysyłką do ostatniej chwili i przypomina, że listopad to pierwszy miesiąc, kiedy podatnicy zamiast osobnej deklaracji VAT i informacji JPK_VAT, składają je w formie jednego dokumentu elektronicznego JPK_V7M (jeśli rozliczają się miesięcznie) bądź JPK_V7K (jeśli korzystają z kwartalnej formy rozliczenia w VAT).

24.11.2020

Praca dla skazanego, tylko gdzie? Koronawirus uderza w kary wolnościowe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wraz z drugą falą koronawirusa większość miejsc, w których skazani mogli wykonywać prace społecznie użyteczne zostało zamkniętych, albo wprowadzono w nich restrykcje, które taką pracę uniemożliwiają. Kuratorzy występują więc do sądów o zawieszenie wykonania takiej kary lub - co też się zdarza - o zastępczą karę pozbawienia wolności.

24.11.2020

Instrukcja pracy zdalnej dopuszczalna, ale nie może naruszać godności pracownika

Prawo pracy Koronawirus

Niewłaściwy strój albo tło, a w nim osoby niekompletnie ubrane mogą odwrócić uwagę od najważniejszego nawet służbowego spotkania online. Pracodawcy opracowują więc zarządzenia dotyczące organizowania pracy zdalnej w domu i udziału w wideokonferencjach. Zdaniem ekspertów, takie wskazówki są wskazane, ale instrukcja nie może godzić w dobra osobiste pracowników.

24.11.2020

Tłumacze przysięgli w sądach najbardziej zagrożeni wirusem

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sądy zabezpieczyły przed zarażeniem COVID-19 sędziów, pełnomocników, obrońców, strony, ale nie tłumaczy przysięgłych. To oni są najbardziej narażeni na pandemię wykonując prace dla wymiaru sprawiedliwości - uważają przedstawiciele tego zawodu. Ministerstwo Sprawiedliwości odsyła tłumaczy, by interweniowali w konkretnych sądach, gdzie jest zagrożenie epidemiczne.

24.11.2020

Mniej testów na COVID-19 - chorzy boją się kwarantanny

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Drastycznie spada liczba testów PCR wykonywanych w kierunku COVID-19. Po pierwsze dlatego, że wysyłane są na nie tylko osoby ze znaczącymi objawami choroby, a po drugie wiele osób nie chce się testować i nie zgłasza się do lekarza, mimo podejrzenia infekcji, z obawy przed zamknięciem w domu całej rodziny na kwarantannę.

24.11.2020

Praca zdalna w zamówieniach publicznych wyzwaniem dla urzędów

Zamówienia publiczne Koronawirus

W stanie epidemii większa część prac związanych z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego może być realizowana w formie pracy zdalnej. Jednak to wyzwanie pod względem organizacyjnym dla pracowników i osób zarządzających zespołami. W komórce zamówień publicznych powinien być „łącznik” pracujący stacjonarnie.

24.11.2020

Pracodawca może zadbać o BHP pracowników zdalnych

Prawo pracy BHP Koronawirus

Co trzeci Polak pracuje z domu z powodu pandemii. Praca w warunkach domowych jest szczególnie niebezpieczna dla kręgosłupa, ale może też prowadzić do innych przewlekłych schorzeń. Pracodawcy mogą pomóc dbać o kondycję, zapewniając między innymi dostęp do regularnych badań profilaktycznych przeciwdziałających najważniejszym problemom.

24.11.2020

Na razie bez przymusowych szczepień na COVID-19, choć przepisy mało precyzyjne

Opieka zdrowotna Koronawirus

Znowelizowana ustawa o chorobach zakaźnych pozwoli nakładać na każdego, więc również na osoby zdrowe, "obowiązek stosowania środków profilaktycznych i zabiegów". Pojawiły się głosy, że to może być furtka do poddania wszystkich obowiązkowym szczepieniom przeciwko Covid-19. Tak nie jest - ale nie wiadomo za bardzo, jakie "zabiegi" ustawodawca ma na myśli.

24.11.2020

Zwrot pieniędzy za odwołane wycieczki działa, ale z długim poślizgiem

Koronawirus

Z Turystycznego Funduszu Zwrotów wypłacono już ponad 15 milionów złotych. Do 27 listopada na konta klientów biur podróży trafić ma kolejne 40 milionów. Ale nie wszyscy podróżni mogą liczyć na tak szybki zwrot pieniędzy za wycieczki odwołane z powodu pandemii od marca tego roku. Wszystko przez błędy we wnioskach, których samodzielnie nie można poprawić.

24.11.2020

Legitymacja studencka ważna bez wycieczki do dziekanatu

Legitymacje studenckie i doktoranckie zachowują ważność - nie trzeba ich przedłużać. Rozporządzenie uzależniło tę kwestię od zdalnej pracy uczelni, po wakacjach znów weszły one w ten tryb, więc termin ważności legitymacji nie upłynie 29 listopada 2020.

23.11.2020

ZUS: e-Wizyta także u doradcy ds. ulg i umorzeń

Ubezpieczenia społeczne Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Od poniedziałku, 23 listopada, podczas videorozmowy z pracownikiem ZUS można załatwić już nie tylko sprawy związane z emeryturami, rentami, wypłatą zasiłków czy prowadzeniem firmy, ale również porozmawiać z doradcą do spraw ulg i umorzeń - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

23.11.2020

RPO pyta SN, czy wszyscy funkcjonariusze pionu łączności pełnili służbę w organach bezpieczeństwa PRL

Emerytury i renty Prawo pracy

Sąd Najwyższy zbada, czy osoba, która była funkcjonariuszem Wydziału Łączności Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych, funkcjonującego w latach 1984-1990, i która z chwilą rozwiązania Milicji Obywatelskiej stała się policjantem, jest osobą, która pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa. Pytanie w tej sprawie zadał RPO.

23.11.2020

System Informacji Finansowej pozwoli na lepszą kontrolę rachunków bankowych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja Prawo gospodarcze

Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, ministerstwo finansów pracuje nad projektem ustawy o Systemie Informacji Finansowej m.in. do gromadzenia i przetwarzania informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach. Zgodnie z założeniami, projektowane przepisy mają być przyjęte przez rząd w I kwartale 2021 r.

23.11.2020

We wtorek rząd poinformuje, co z ośrodkami narciarskimi

Koronawirus

Resort rozwoju chce, aby w tym sezonie stoki narciarskie były otwarte. Stanie się tak, jeżeli Główny Inspektorat Sanitarny zaakceptuje uzgodniony, szczególny reżim sanitarny. Decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona we wtorek. Tak wynika z komunikatu ministerstwa po spotkaniu z przedstawicielami branży narciarskiej z wicepremierem Jarosławem Gowinem.

23.11.2020

Apel branży: Wstrzymać podatek handlowy, bo będzie wzrost cen

CIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apeluje o niewprowadzanie podatku handlowego ze względu na kryzys związany z epidemią. I przewiduje, że jego wprowadzenie oznaczać będzie negatywne skutki dla konsumentów, m.in. wzrost cen. Według obecnie obowiązującego przepisu, podatek ten ma obowiązywać od początku przyszłego roku.

23.11.2020

Święta tylko w gronie domowników - rząd konsultuje projekt

Opieka zdrowotna Koronawirus

Do konsultacji skierowany został projekt rozporządzenia, które ma wprowadzić ograniczenia w przemieszczaniu się w okresie Bożego Narodzenia. Według założeń rządu jego celem jest to, by ludzie ograniczyli swą aktywność także w okresie świąt, "bo to jedyny i najważniejszy element pozwalający zmniejszyć liczbę zakażeń koronawirusem".

23.11.2020