Rząd określił szczegóły kalkulacji podatku od zysków energetycznych

Prawo gospodarcze Energetyka

Już obowiązuje rządowe rozporządzenie określające elementy kalkulacji podatku od zysków wytwórców energii. Określono je oddzielnie dla różnych sposobów wytwarzania prądu. Rząd ocenia, że zyski te mogą łącznie sięgać kilkudziesięciu miliardów złotych. Pieniądze pozyskane z podatku pójdą na rekompensaty dla pośredników w obrocie energią

10.11.2022

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję Komisji Ewaluacji Nauki

Szkolnictwo wyższe

Zgodnie z przewidywaniami posypały się odwołania od wyników ewaluacji działalności naukowej - jest ich na tyle dużo, że posłowie zaproponowali wydłużenie kadencji obecnej Komisji Ewaluacji Nauki. Zmiana będzie miała wpływ również na inną kwestię - wyłonienie kandydatów do KEN na przyszłą kadencję. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie.

10.11.2022

Nowa ustawa antylichwiarska podpisana przez prezydenta

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Obszerna nowelizacja ustawy antylichwiarskiej zakłada m.in. określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych pożyczek i obniżenie tych kosztów dla kredytów konsumenckich, zapobieganie "rolowaniu kredytów" oraz nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi. W piątek 4 listopada Sejm ostatecznie uchwalił ustawę, odrzucając wszystkie poprawki Senatu. Ustawa została podpisana przez prezydenta.

10.11.2022

Ustawa poprawiająca sytuację konsumentów z podpisem prezydenta

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prezydent podpisał nowelizację ustaw o prawach konsumenta, która ma poprawić sytuację konsumentów zawierających m.in. umowy na usługi i treści cyfrowe. Wdraża ona do polskiego prawa unijną dyrektywę cyfrową w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych i usług cyfrowych oraz dyrektywę towarową. Przewiduje m.in. wydłużenie roszczeń z tytułu rękojmi z 1 roku do 2 lat.

10.11.2022

Ustawa podpisana - centralny azyl przyjmie zwierzęta zabrane przemytnikom

Środowisko Administracja publiczna

Powołany zostanie ośrodek przeznaczony do czasowego przetrzymywania dzikich zwierząt, w szczególności o nieuregulowanym statusie prawnym, zatrzymanych w trakcie prowadzonych postępowań celnych, karnych, wykroczeniowych lub administracyjnych. Chodzi np. o zwierzęta skonfiskowane na przejściach granicznych. Centralny Azyl dla Zwierząt powstanie na terenie nadleśnictwa Chojnów pod Warszawą.

10.11.2022

Nowy kontratyp: Wierzący z immunitetem na obrażanie - projekt do pierwszego czytania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Projekt zmian w Kodeksie karnym, obejmujących m.in. dodanie specjalnego kontratypu – wyłączającego bezprawność głoszenia ocen i opinii związanych z religią niedługo trafi do pierwszego czytania. Wniesiono go do Sejmu w zeszłym miesiącu. To pomysł posłów Solidarnej Polski, ale będzie procedowana jako projekt obywatelski - zebrano pod nim 400 tys. podpisów.

10.11.2022

Ministerstwo sugeruje gminom ostrożne szacowanie zapotrzebowania na węgiel

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy

Już wiadomo, że dla samorządów sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach będzie poważnym wyzwaniem. Ministerstwo Aktywów Państwowych przyznaje, że może zabraknąć ekogroszku i gminom zaproponowany zostanie węgiel gruby. Resort radzi też gminom co mają robić, aby nie zostały z hałdami niesprzedanego opału. Wyjaśnia też, że dla węgla należy stosować stawkę VAT w wysokości 23 proc.

10.11.2022

Organizacje pozywają Komisję Europejską przed TSUE w sprawie lasów

Środowisko Administracja publiczna

Europejska koalicja siedmiu organizacji pozarządowych podjęła działania prawne mające na celu wykreślenie inwestycji w spalanie biomasy leśnej z taksonomii zrównoważonego finansowania. Organizacje ostrzegają, że spalanie biomasy leśnej pogłębi kryzys klimatyczny i zniszczy lasy. Domagają się unieważnienia unijnego rozporządzenia w tej sprawie.

10.11.2022

Fiskus blokuje rozliczanie w kosztach spotkań z klientami

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wydatki autoryzowanego dealera samochodowego związane z wizytami kontrahentów noszą znamiona reprezentacji. Ich dominującym celem jest stworzenie pewnego wizerunku, dobrego obrazu firmy czy wykreowanie pozytywnych relacji z klientami. Dlatego jako koszty reprezentacji, nie mogą zostać przez spółkę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów – twierdzi skarbówka.

10.11.2022

Zdalna medycyna pracy szybka i wygodna, ale wątpliwa

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Przeprowadzanie zdalnych badań medycyny pracy obecnie nie ma żadnego uzasadnienia, również prawnego, jednak jest powszechną praktyką. Nawet ustawa covidowa nie wprowadziła takiej możliwości, a eksperci zwracają uwagę na to, że badanie medycyny pracy to także badanie przedmiotowe, a nie tylko podmiotowe. I sugerują umiar w stosowaniu tej metody.

10.11.2022

Nielegalne zatrudnienie tylko dla cudzoziemców, dla Polaków nie ma przepisu

Rynek Prawo pracy

Od przyszłego roku zabronione będzie nielegalne zatrudnianie tylko cudzoziemców. Prawnicy mówią wprost o luce prawnej dotyczącej Polaków - na skutek usunięcia definicji nielegalnego zatrudnienia z projektowanej ustawy o aktywności zawodowej. Jeśli rząd tego nie poprawi, PIP, ZUS i urzędy skarbowe będą miały duży problem ze ściganiem nieuczciwych pracodawców zatrudniających na czarno.

10.11.2022

Aplikant ma zdobywać doświadczenie, ale się nim nie naje

Prawnicy Strefa aplikanta

Wielu aplikantów radcowskich i adwokackich wykonuje podczas aplikacji zajęcia, które nie są związane z ich przyszłym zawodem. Część prawników uważa, że to uderza w istotę aplikacji, bo przyszli prawnicy nie zdobywają niezbędnych umiejętności i nie angażują się wystarczająco w zajęcia. Inni zwracają uwagę, że wynika to z konieczności ekonomicznej - bo kancelarie zbyt mało płacą współpracującym z nimi aplikantom.

10.11.2022

Polskie bazy publikacji naukowych wymagają państwowego wsparcia

Szkolnictwo wyższe

Zmiana modelu finansowania publikacji naukowych, dotowanie tworzenia platform do udostępniania materiałów, położenie większego nacisku na powszechną dostępność polskich baz naukowych – to postulaty, które wybrzmiały podczas konferencji „Wydawnictwo naukowe w XXI wieku – jak technologie cyfrowe zmieniają komunikację naukową”.

09.11.2022

PiS proponuje znieść immuniet posłom i sędziom

Prawnicy Administracja publiczna Wybory

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli 9 listopada br. projekty zmiany Konstytucji RP. Mają one ograniczyć immunitet parlamentarzystów oraz sędziów. Do laski marszałkowskiej wpłynął też projekt ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zniesiony zostanie immunitet formalny, który pozwoli prokuratorowi postawić te osoby przed sądem. Opozycja jest przeciwna tym zmianom.

09.11.2022

Rynek kapitałowy dostanie nowe przepisy, w tym zachęty ekologiczne

CIT Finanse

Ministerstwo Finansów chce usprawnić działanie polskiego rynku kapitałowego poprzez wdrożenie w przyszłym roku pakietu ustaw, wspomagających m.in. inwestowanie w przedsięwzięcia ekologiczne. Reforma ma też zredukować obciążenia biurokratyczne dla firm z sektora finansowego. To część realizowanej przez rząd Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.

09.11.2022

Co trzeci pracownik ma obawy, że zastąpią go roboty

Rynek Prawo pracy Nowe technologie

Ponad 41 proc. Polaków boi się, że sztuczna inteligencja zawładnie światem. Jednocześnie tylko 24 proc. badanych uważa, że roboty mogłyby wykonywać pracę lepiej od nich. Aż 80 proc. ankietowanych jest zdania, że rozwój technologii powinien być regulowany prawnie, by chronić obecne miejsca pracy, a 63 proc. uważa, że rozwój sztucznej inteligencji spowoduje ogólny wzrost bezrobocia.

09.11.2022

Dania może wyda Polsce zabójcę, ale pyta, czy ENA wystawił legalny sędzia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd w Frederiksbergu koło Kopenhagi nie podjął, wbrew zapowiedziom, w środę decyzji w sprawie ekstradycji obywatela Norwegii, podejrzanego o zabójstwo Polki i uprowadzenie dziecka. Nie podano przyczyn, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że duński sąd chce wiedzieć, czy w Polsce sprawą tą zajmować się będzie legalny sędzia, czy też tzw. neo-sędzia. Tymczasem podejrzany zostanie w duńskim areszcie.

09.11.2022

ZNP: Jeżeli finanse państwa są w tak dobrym stanie, to czemu wynagrodzenia nauczycieli są tak niskie?

Zarządzanie oświatą

Związkowcy spotkali się z kierownictwem resortu edukacji - rozmawiali przede wszystkim o podwyżkach dla nauczycieli w przyszłym roku. Postulat podwyżkowy dotyczy nauczycieli nie tylko tych pracujących w szkołach podstawowych i średnich, ale także w szkołach wyższych, bo tam sytuacja wcale nie jest lepsza - wskazywał Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

09.11.2022

Mediatorzy krytycznie o zaangażowaniu KNF we "frankowe" mediacje

Tylko dwie osoby spośród 411 mediatorów Komisji Nadzoru Finansowego ukończyły kwalifikowane kształcenie w systemie standardów European Negotiation & Mediation Academy, jednak nie uzyskały statusu "gwarancji jakości" i nie posiadają rekomendacji, więc i nie mogą korzystać z rękojmi Polskiej Izby Mediatorów, ani żadnej z organizacji zrzeszonej w Izbie. Zdaniem PIM ma miejsce psucie wizerunku mediacji.

09.11.2022

Ile węgla w węglu - rząd zapewnia o dobrej jakości, ale z reklamacją mogą być problemy

Samorząd terytorialny Węgiel

Mieszkaniec kupujący węgiel od gminy otrzyma certyfikat potwierdzający jego jakość. Gdy nie będzie zgodny z rzeczywistością, złej jakości węgiel wolno zareklamować, ale nie będzie to proste. Same gminy będą mogły zwracać się z ewentualnymi roszczeniami do spółek Skarbu Państwa, z którymi na dniach powinny podpisać umowy, ale obawiają się, że zostaną pozostawione same sobie i tylko one będą adresatami roszczeń mieszkańców.

09.11.2022