Rośnie liczba pracujących emerytów, o ile zdrowie pozwala

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Coraz więcej Polaków, mimo osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego i przejścia na emeryturę, kontynuuje aktywność zawodową. Rośnie grupa osób pracujących i mających jednocześnie ustalone prawo do emerytury, chociaż ten przyrost nie jeszcze imponujący oraz pracujących emerytów. Z analiz rządu i GUS wynika, że czynnikiem mającym zdecydowany wpływ na wydłużenie aktywności zawodowej, jest wskaźnik trwania w zdrowiu.

18.02.2023

Jest wyrok TK w sprawie utrudniania kontaktów z dzieckiem, nie ma przepisów

Wymiar sprawiedliwości

Osiem miesięcy minęło odkąd Trybunał Konstytucyjny zakwestionował częściowo stosowanie przepisów dotyczących nakazu zapłaty za utrudnianie lub uniemożliwianie kontaktu z dzieckiem w sytuacjach, kiedy ono samo go nie chce. Sądy radzą sobie jak mogą, ale sędziowie i pełnomocnicy dostrzegają potrzebę zmian w przepisach. Postuluje o to też Rzecznik Praw Obywatelskich, który w tej sprawie napisał do Ministra Sprawiedliwości.

18.02.2023

Kto winny rozwodu - sędziowie woleliby nie orzekać, ale zmiany łatwe nie będą

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Kilkadziesiąt tomów akt, kilkudziesięciu świadków - ustalenie, kto jest winny rozpadu małżeństwa, może trwać latami. Wyniszczając strony, pogłębiając rodzinne konflikty i uderzając w dobro dzieci rozstających się małżonków. Jedynym wymiernym zyskiem jest możliwość uzyskania alimentów dla niewinnego małżonka, przy czym w wielu przypadkach chodzi tylko o odwet, a nie o pieniądze.

18.02.2023

Kosztorys inwestorski nie daje prawa do ulgi mieszkaniowej

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Kosztorys inwestorski nie stanowi dokumentu potwierdzającego poniesienie przez podatnika wydatków związanych z wybudowaniem budynku mieszkalnego. Pełni jedynie funkcję wyceny, która pozwala oszacować koszty planowanej budowy. Nie może być zatem podstawą do skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Potwierdziła to właśnie skarbówka.

18.02.2023

Kilka wpisów w e-dzienniku, nawet w czasie wakacji, to nie złośliwe niepokojenie nauczyciela

Kadry w oświacie RODO

Rodzic piszący do nauczyciela w sprawach służbowych nie popełnił wykroczenia - uznał sąd w Nakle nad Notecią. Za złośliwe niepokojenie nie uznał też wykonania kilku telefonów do dyrektora i wicedyrektora szkoły. Jednak wykorzystanie dziennika elektronicznego do nękania nauczyciela jest możliwe - wszystko zależy od liczby, treści i czasu wysłania wiadomości.

18.02.2023

KNF ma inne niż Rzecznik TSUE zdanie o prawie banków do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału

Prawo cywilne Prawo europejskie Kredyty frankowe

Zasada skuteczności dyrektywy 93/13 nie sprzeciwia się wynagrodzeniu należnemu bankowi za korzystanie z udostępnionego kredytobiorcy kapitału w razie upadku umowy w wyniku abuzywności jej postanowień - brzmi stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego podtrzymane po opublikowaniu w czwartek opinii Rzecznika Generalnego TSUE. Jego zdaniem, bank nie może dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, gdy umowa została unieważniona.

17.02.2023

Hodowla drobiu na własne potrzeby bez rejestracji

Środowisko Prawo gospodarcze

Osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - przypomina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pozwala na to prawo unijne, ale nie zostało ono jeszcze wdrożone do polskiego porządku prawnego. Jednak do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu.

17.02.2023

RPO apeluje o równą ochronę przed podwyżkami cen gazu

Pomoc społeczna

RPO zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wyjaśnienie w sprawie nierówności w traktowaniu gospodarstw domowych. Chodzi o różnicowanie stawek za gaz ze względu na to, czy ciepło dostarcza zewnętrzny dostawca, czy pochodzi ono z kotłowni. Spółdzielcy apelują, by jak najszybciej znowelizować przepisy i zapewnić równą ochronę przed drastycznymi cenami gazu.

17.02.2023

Dyrektywa dotycząca cyberbezpieczeństwa obejmuje także szpitale

Nowe technologie Zarządzanie

Dyrektywa NIS2 przebudowuje ramy europejskiego porządku infrastruktury krytycznej oraz cyfrowej. Wśród szczególnie narażonych na cyberatak podmiotów są szpitale. Wyzwaniem dla nich jest obecnie moc obliczeniowa potrzebna w systemach IT, która ulega dynamicznej zmianie. Do tego dochodzą rosnące koszty informatyczne i brak wykwalifikowanego personelu IT. 

17.02.2023

UOKiK w drugiej połowie roku zacznie karać za złe informowanie o obniżkach cen

Rynek i konsument

W drugiej połowie roku zaczniemy nakładać kary na handlowców za złe informowanie o obniżkach cen - zapowiada prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Według Urzędu wielu handlowców próbuje "obchodzić" nowe przepisy. Ale zanim będą kary, UOKiK opublikuje szczegółowe wytyczne określające jak taka informacja o promocjach powinna wyglądać.

17.02.2023

Dodatkowe 5540,25 zł dla każdego, kto skończy 100 lat

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Prawie 2600 osób w Polsce ma więcej niż sto lat. Seniorzy, którzy kończą "setkę", otrzymują co miesiąc specjalne honorowe świadczenie. To naprawdę konkretny zastrzyk gotówki. Tym bardziej, że świadczenie przyznane po 1 marca 2023 roku będzie prawie o 600 zł wyższe niż przyznane przed tym dniem.

17.02.2023

Radcy chwalą się wyszukiwarką szukajradcy.pl, Adwokatura szykuje się do zmian w reklamie

Prawnicy

Ogólnopolska wyszukiwarka szukajradcy.pl działa już od maja ubiegłego roku i jak zapewnia Krajowa Izba Radców Prawnych działa, bo pozwala połączyć radców prawnych z potencjalnymi klientami. Ci, którzy z niej korzystają, zapewniają, że zgłoszenia od klientów są, i to co ważne - dotyczące konkretnych specjalizacji. Tymczasem Adwokatura w maju chce przyjąć zmiany swojego Kodeksu w zakresie reklamy.

17.02.2023

Zanieczyszczenie świetlne rośnie, a prawo nas nie chroni

Środowisko Administracja publiczna

Nieograniczona, nadmierna emisja sztucznego światła w przestrzeni publicznej godzi w konstytucyjne prawa obywateli do ochrony zdrowia oraz do czystego środowiska - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że zakłóca to naturalny biorytm człowieka i powoduje m.in. bezsenność. Obniża komfort życia mieszkańców nie tylko miast, ale i wsi, co przekłada się na pogorszenie zdrowia.

17.02.2023

Przepisy implementujące unijną dyrektywę Omnibus działają, ale wymagają doprecyzowania

Rynek i konsument Prawo europejskie

Mija półtora miesiąca od wejścia w życie zmian związanych z unijną dyrektywą Omnibus, która ma przede wszystkim wzmacniać ochronę praw konsumentów. UOKiK kontroluje zwłaszcza sposób prezentacji promocji w sklepach, a prawnicy zaznaczają, że choć sam kierunek zmian jest dobry, to niektóre przepisy już teraz wymagają poprawy i rozwiązania wątpliwości interpretacyjnych.

17.02.2023

Pracodawca dominujący, czyli spór zbiorowy z ośrodkiem władzy

Prawo pracy

Rząd chce wprowadzić do ustawy o sporach zbiorowych nowe i niespotykane w prawie pracy pojęcie pracodawcy dominującego. Ma to ułatwić związkom zawodowym rozmowy z pracodawcą, który jest decyzyjny. Firmy mówią wprost: to prozwiązkowa propozycja, która pozwoli sięgnąć związkom do kieszeni podmiotu, który jest w stanie spełnić ich roszczenia. Zdaniem prawników, jest ona systemowo niespójna z prawem pracy.

17.02.2023

MF: Rozliczenie rocznego CIT za 2022 r. do końca czerwca

CIT

Ministerstwo Finansów przekazało do uzgodnień zewnętrznych i konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, które wydłuży do końca czerwca terminy rozliczenia rocznego podatku CIT za ubiegły rok. Jak podkreśla resort, wydłużenie terminu jest reakcją na postulaty zgłaszane m.in. przez środowiska księgowych.

16.02.2023

Lekarska komisja etyki krytycznie o komercyjnym wystawianiu zwolnień

Zawody medyczne

Błędną interpretacją zasad obowiązujących w telemedycynie jest komercyjne wystawianie zwolnień i recept online na żądanie - takie stanowisko przyjęła Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej. Krytycznie odnosi się m.in. do sytuacji, gdy wystarczające ze strony pacjenta jest wypełnienie krótkiej ankiety, a także gdy procedurę otrzymania dokumentu uruchamia płatność.

16.02.2023

Rzecznik TSUE: Dyrektywa ma chronić konsumentów, a nie rynki finansowe

Rynek i konsument Kredyty frankowe

Argument, że w sytuacji pozbawienia banków możliwości dochodzenia wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału kredytu zagrożona byłaby stabilność rynków finansowych w Polsce i całej Unii Europejskiej, nie ma znaczenia w kontekście wykładni dyrektywy w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich - ocenił w swojej opinii Rzecznik Generalny TSUE Anthony Michael Collins, akcentując wagę ochrony konsumentów.

16.02.2023

Biurokracja jedną z przeszkód dla innowacyjności w Polsce

Zarządzanie oświatą

Według Europejskiego Rankingu Innowacyjności 2022, Polska pozostaje w grupie „wschodzących innowatorów”, osiągając poziom 60,5 proc. średniej Unii Europejskiej. Wciąż jednak istnieje sporo barier dla innowacyjności - jedną z nich jest biurokracja. Analizę tej kwestii przedstawił Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI).

16.02.2023