Procedury antymobbingowe w firmach nawet są, ale często tylko jako formalność

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy HR

Nie ma przepisu, który określałby, w jakim terminie komisja powołana do rozpoznania przypadku mobbingu powinna przeprowadzić i zakończyć postępowanie. Nie ma też standardu prowadzenia takich postępowań, a problemy zaczynają się już od składu samej komisji. Do tego inspekcja pracy sprawdza tylko istnienie procedury, ale nie interesuje się, jak ona działa. Nie ma też sankcji za brak procedury antymobbingowej.

06.09.2022

Od wtorku egzaminy notarialne - zgłosiły się 434 osoby

Prawnicy

W ciągu pierwszych dwóch dni - 6 i 7 września br. - zdający będą rozwiązywać zadania polegające na opracowaniu projektów aktów notarialnych. Natomiast 8 września - zadanie polegające na opracowaniu projektu odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności lub na opracowaniu projektu czynności notarialnej innej niż akt notarialny.

06.09.2022

Kryzys podwyżkowy narasta, a rząd łata przepisy o kwalifikacjach pielęgniarek

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Stanowiska kierownicze w szpitalach będą mogły zajmować wyłącznie pielęgniarki z wysokimi kwalifikacjami. W tym kierunku idą zmiany, nad którymi pracuje obecnie Ministerstwo Zdrowia we współpracy z organizacjami pielęgniarek. Dzięki doprecyzowaniu przepisów pielęgniarki i położne mają otrzymywać wynagrodzenia w wysokości odpowiadającej ich wykształceniu. 

06.09.2022

SA: Sędzia Zabłudowska uniewinniona od zarzutu dyscyplinarnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Apelacyjny w Białymstoku, działający jako sąd dyscyplinarny, wydał w poniedziałek nieprawomocne orzeczenie w sprawie sędzi Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe Doroty Zabłudowskiej. Uznał ją za niewinną stawianego przez rzecznika dyscyplinarnego Michała Lasotę zarzutu uchybienia godności urzędu, związanego z przyjęciem przyznawanej w Gdańsku nagrody za zaangażowanie na rzecz praw człowieka.

05.09.2022

Kaczyński: Sejm wkrótce zajmie się spłaszczaniem sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niedługo wejdzie pod obrady Sejmu, gotowa już od dawna reforma, tzw. reforma pani Anny Dalkowskiej – ogłosił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński na spotkaniu z mieszkańcami Stalowej Woli. To projekt lansowany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który zastrzega, że uchwalenie go jest warunkiem jego poparcia dla projektu o sędziach pokoju. Na przyjęcie tego z kolei oczekuje Paweł Kukiz.

05.09.2022

Gminy mają przypominać o przeglądzie kominiarskim w BIP

Samorząd terytorialny

Sejm, nowelizując przepisy ustawy o dodatku węglowym, zobowiązał wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do powiadomienia mieszkańców, że muszą wykonać przegląd kominiarski. Taka informacja ma pojawić się także w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu. Gminy mają jednak wątpliwości i pytają, czy muszą sporządzać listę kominiarzy działających na ich terenie?

05.09.2022

Porozumienie Zielonogórskie zawiadamia UOKiK o monopolistycznych praktykach NFZ

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Porozumienie Zielonogórskie (PZ) zrzeszające przychodnie POZ złożyło zawiadomienie o podejrzeniu nadużywania przez NFZ pozycji dominującej w stosunku do świadczeniodawców do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Zdaniem zarządu federacji PZ, działania Funduszu grożą ryzykiem rozwiązania umów i brakiem dostępu pacjentów do świadczeń.

05.09.2022

Lewiatan: Nierówna pozycja kobiet na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Kobiety nadal są w naszym kraju gorzej opłacane i mają utrudniony dostęp do najwyższych stanowisk. Na dodatek pracują więcej, a część ich pracy wykonywana jest nieodpłatnie. Sytuacja zawodowa kobiet jest gorsza niż można by oczekiwać. Do zmiany tego stanu rzeczy potrzebne są działania promujące model równościowy – wynika z raportu „Źródła nierównej pozycji zawodowej kobiet”, przygotowanego przez Konfederację Lewiatan.

05.09.2022

UOKiK oskarża banki o utrudnianie dostępu do wakacji kredytowych

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Uniemożliwienie konsumentom wystąpienia o wakacje kredytowe na wszystkie okresy za pomocą jednego wniosku – takie działania mogą, zgodnie z obowiązującym prawem, skończyć się dla banków karami finansowymi. I prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów BNP Paribas, Getin Noble Bank i Bankowi Pocztowemu.

05.09.2022

Firmy coraz mocniej odczuwają konsekwencje wizerunkowe i finansowe wypadków przy pracy

Prawo pracy BHP

68 777 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy w 2021 r. to 2 589 706 dni zwolnienia lekarskiego oraz 664 322 700 zł kosztów świadczeń. To jednak tylko część konsekwencji, z jakimi muszą mierzyć się firmy. Nieodpowiednie zabezpieczenie pracowników okazuje się mieć bowiem katastrofalne skutki wizerunkowe, a w efekcie finansowe dla przedsiębiorstw.

05.09.2022

Raport: Rekordowy wzrost zainteresowania nowymi ofertami pracy - specjaliści i menedżerowie czują się pewnie na rynku

Rynek Prawo pracy Finanse

Rekordowo wzrosło zainteresowanie poszukiwaniem pracy przez specjalistów i menedżerów. O 60 proc. wzrosła też liczba otrzymywanych zaproszeń do procesów rekrutacyjnych. Obecnie do najczęstszych przyczyn zmiany pracy należą złe zarządzanie oraz propozycja wyższego wynagrodzenia – wynika z najnowszej, 12. edycji raportu Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”.

05.09.2022

RPO wystąpił do MF w sprawie problemów podatkowych obywateli Ukrainy w Polsce

PIT Ukraina

Niektórzy obywatele Ukrainy przebywający w Polsce po agresji Rosji na ich kraj mogą mieć problemy podatkowe. Mogą być bowiem uznani za rezydentów podatkowych zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra finansów w sprawie dodatkowych działań dla pomocy uchodźcom z Ukrainy w sprawach podatkowych.

05.09.2022

Więzień z niepełnosprawnością potrzebuje instytucjonalnej pomocy - alarmuje RPO

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Osadzonemu z poważną niepełnosprawnością we wszystkich czynnościach pomagali więźniowie z tej samej celi i chociaż dobre uczynki zawsze w cenie, Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że przeniesienie na współwięźniów odpowiedzialności za taką całodobową opiekę jest niedopuszczalne. A problem jest głębszy i wymaga systemowych rozwiązań.

05.09.2022

Firma może legalnie odprowadzać ścieki do rzek, ale są warunki

Środowisko Spółki Małe i średnie firmy

Odprowadzanie ścieków do rzek jest co do zasady zakazane. Chyba że przedsiębiorca, w ramach wyjątku od reguły, spełni surowe warunki określone przez prawo – zwłaszcza w zakresie ich oczyszczania z substancji zagrażających środowisku. Więcej na ten temat można przeczytać w Legal Alercie.

05.09.2022

Tylko "tak" oznacza zgodę - wraca dyskusja nad definicją gwałtu

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z polskimi przepisami za gwałt uznaje się doprowadzenie do stosunku płciowego przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem. Prawniczki, Rzecznik Praw Obywatelskich, organizacje zajmujące się prawami kobiet - od lat postulują zmianę w tym zakresie, wskazując m.in., że nadal definicja gwałtu odbiega od Konwencji stambulskiej, ratyfikowanej przez Polskę w 2015 roku. Jednak sama jej zmiana może nie wystarczyć.

05.09.2022

Pospolite ruszenie po testy na Covid-19 - tylko apteki sprzedały milion sztuk

Farmacja Koronawirus

Minimalne restrykcje, czyli obowiązek noszenia maseczek w aptekach, przychodniach i szpitalach, normalizują Covid-19. Jednocześnie liczba sprzedanych testów wykrywających SARS-Cov-2 pokazuje, że wirus, mimo występującego obecnie łagodnego wariantu, wciąż budzi respekt. Tylko w sierpniu apteki sprzedały ponad 1 milion testów, a ponad 300 tys. wykonały podmioty lecznicze.

05.09.2022

Akcja skarbówki pokazała, jak hotelarstwo i gastronomia omijają podatki

Rynek i konsument VAT Administracja publiczna

Szara strefa w gastronomii i hotelarstwie to prawdopodobnie aż 25 procent - tak wynika z letniej akcji służb skarbowych, w ramach której w takim odsetku firm stwierdzono sprzedaż bez paragonów. Jednak mandaty za ich brak nie muszą przynosić odstraszających efektów, zwłaszcza w sytuacji rosnących kosztów prowadzenia biznesu. Zresztą przepisy o karaniu mandatami za brak paragonów są dziurawe.

05.09.2022

Urzędy wydają decyzje po terminie i domagają się zaległych podatków

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Nabywcy mieszkań mają duży problem. Gminy zaczęły bowiem porządki i rozliczają zaległy podatek od nieruchomości. Zapomniały jednak o przedawnieniu. Wydają decyzje określające wymiar daniny, które jednak od samego początku są nieważne. Minęło bowiem więcej niż trzy lata. Podatnik może taki przedawniony podatek zapłacić – jednak tylko dobrowolnie, egzekucja takiej wpłaty jest niezgodna z prawem.

05.09.2022

Pandemiczny przepis zniknął z zamówień publicznych, wolno potrącać kary

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Koronawirus

Przepis, który przez ostatnie dwa lata zakazywał potrącania kar umownych w zamówieniach publicznych, przestał obowiązywać. Niektórzy wykonawcy zostali pozbawieni szans obrony przed egzekucją kar umownych, mimo że stan zagrożenia epidemicznego wciąż obowiązuje. Natomiast zamawiający są zadowoleni z takiego obrotu sprawy, wreszcie będą mogli ścigać niesolidnych kontrahentów.

05.09.2022

KRS grozi skargą do TK w sprawie przyszłorocznych wynagrodzeń dla orzeczników

Wymiar sprawiedliwości

Nie milkną echa projektu ustawy okołobudżetowej, który po raz kolejny określa podstawę do wyliczania wynagrodzeń dla sędziów, referendarzy, prokuratorów na 2023 r., niezgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych i Prawem o prokuraturze. Krajowa Rada Sądownictwa zapowiedziała właśnie, że jeśli nie będzie zmiany, zaskarży przepisy do Trybunału Konstytucyjnego.

05.09.2022