Raport. Pandemia zmieniła rynek usług HR w 2020 roku

Prawo pracy HR Koronawirus

Główne wskaźniki dotyczące sytuacji na polskim rynku pracy wykazały się sporą odpornością na pandemię, nie mniej jednak ubiegły rok przyniósł wiele zmian w zakresie tego jak przedsiębiorcy podejmowali decyzje dotyczące zmian zatrudnienia. Sytuacja na rynku usług HR doskonale odzwierciedla te zmiany – wynika z raportu przygotowanego przez Polskie Forum HR.

10.03.2021

Biedronka ma nauczyć klientów korzystania z promocji

Rynek i konsument

Firma Jeronimo Martins Polska została zobowiązana przez prezesa UOKiK do zorganizowania akcji edukacyjnej dla konsumentów, w wyniku której mogą oni otrzymać bony na zakupy o łącznej wartości 7,5 mln złotych. Urząd stwierdził, że właściciel sklepów Biedronka zamieszczał regulaminy promocji z opóźnieniem, a w sytuacji, gdy nie odpowiadał na reklamacje w terminie, nie uznawał roszczeń konsumentów.

10.03.2021

Psy zatrudnione w skarbówce będą tropić koronawirusa

Ordynacja Koronawirus

Negrita, Sony, Bruce i Hunter – francuskie psy wraz ze swoimi opiekunami będą pomagać polskim służbom w walce z koronawirusem. Szkolenie psów służbowych Krajowej Administracji Skarbowej odbywa się w ramach francusko-polskiego projektu. Nauka potrwa osiem tygodni.

10.03.2021

RPD: Dzieci wrócą do szkół, gdy będzie bezpiecznie

Zarządzanie oświatą

Powrót dzieci do szkól musi być bezpieczny - mówił rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Zwrócił też uwagę na problem braku psychologów w szkołach. Tymczasem pandemia pogłębiła problemy psychiczne młodzieży - wynika z raportu psychologów z Uniwersytetu SWPS, Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk i Indiana University of Pennsylvania.

10.03.2021

Pod naciskiem KE są aneksy ws. Puszczy Białowieskiej, ale wrócą wycinki

Środowisko Prawo unijne

Po niedawnym upomnieniu przez Komisję Europejską, Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o podpisaniu aneksów do "planu urządzania lasu", które mają odpowiadać na oczekiwania dotyczące ochrony Puszczy Białowieskiej. Ale umożliwiają one także powrót do wycinki drzew w tym kompleksie leśnym. Obrońcy puszczy nie rezygnują i zamierzają protestować.

10.03.2021

Ulga rehabilitacyjna w rozliczeniu rocznym za 2020 rok

Domowe finanse PIT

Beneficjentami ulgi rehabilitacyjnej mogą być podatnicy, którzy mają orzeczony stopień niepełnosprawności lub mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, pod warunkiem, że w roku podatkowym dochody osób niepełnosprawnych nie przekraczają 14 400 złotych. Jest to dwunastokrotność renty socjalnej obowiązującej w grudniu 2020 roku.

10.03.2021

Przedsiębiorcy wnioskują do ZUS o umorzenie składek, ale coraz rzadziej je otrzymują

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zwrócił się do ministra rodziny i polityki społecznej z wnioskiem o wydanie objaśnienia przepisów regulujących umarzanie przez ZUS w całości lub części składek na ubezpieczenia społeczne. Twierdzi, że docierają do niego informacje, że chociaż wzrosła - w stosunku do 2019 roku - liczba wniosków o umorzenie należności, to zmalała liczba pozytywnych decyzji.

10.03.2021

Projekt uchwały ws. Umowy Partnerstwa jest w wykazie prac rządu

Administracja publiczna Prawo unijne

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia projektu Umowy Partnerstwa trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Uchwała ma na celu przyjęcie dokumentu wyznaczającego ramy dla krajowych i regionalnych programów operacyjnych współfinansowanych z EFSI w latach 2021-2027. Z jego przyjęciem może być jednak problem, bo umowa jest kontestowana przez ministrów Solidarnej Polski.

10.03.2021

Ruszają szczepienia dla przewlekle chorych - sprawdź, jak się zarejestrować

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

W środę 10 marca ruszyła rejestracja na szczepienia pacjentów z nowotworami, po przeszczepie, dializowanych oraz wentylowanych mechanicznie. To grupa około 150 tys. osób. Szczepienia dla nich rozpoczną się 15 marca. Termin i miejsce szczepienia będą dobierane do stanu zdrowia.

10.03.2021

Terapia genowa w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni ma być refundowana

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Wśród kilkunastu leków innowacyjnych, które mogą zostać objęte refundacją ze środków Funduszu Medycznego znalazł się lek terapii genowej, będący nowoczesną i innowacyjną terapią genową w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. To bardzo dobra wiadomość dla rodziców dzieci z SMA. Obecnie wielu z nich zbiera pieniądze na takie leczenie, a chodzi o miliony złotych.

10.03.2021

Zdalne lekcje przez konieczność kontrolowania nauczycieli?

Kadry w oświacie

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców apeluje o zmianę zasad zdalnej edukacji, w tym przede wszystkim o ograniczenie liczby godzin, które dzieci spędzają przed komputerem. Tomasz i Karolina Elbanowscy stawiają tezę, że taka organizacja pracy służy przede wszystkim kontrolowaniu pracy nauczycieli.

10.03.2021

Wyboru instytucji finansowej lepiej dokonać wspólnie z pracownikami

Domowe finanse PPK

Nawet jeśli podmiot zatrudniający może już wybrać instytucję finansową samodzielnie, nie powinien – jeśli jest to możliwe – rezygnować ze współpracy z przedstawicielami osób zatrudnionych, zwłaszcza, że żadne przepisy tego nie zabraniają. To oszczędnościami PPK tych osób zarządzać, będzie ta instytucja.

10.03.2021

Nowa podstawa programowa - opiekun medyczny ma być wsparciem pielęgniarek

Zawody medyczne

Nowa podstawa programowa w programie kształcenia opiekunów medycznych budzi zastrzeżenia Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych - widzą w tym zamach na ich kompetencje. Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych odpowiada - nie chodzi o zastępowanie, ale o to, aby wspomóc pielęgniarki w ich pracy.

10.03.2021

Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie? Międzynarodowa współpraca sądów zagrożona

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prawo unijne

Unia Europejska kładzie mocny nacisk na zacieśnianie współpracy także w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Polska ma z tym coraz większy problem - bo z jednej strony część krajów nie chce respektować choćby jej ENA, z drugiej - sama dolewa oliwy do ognia, nie uznając "obcych" postanowień w sprawach rodzinnych. W ocenie prawników skutki mogą być poważne

10.03.2021

Sądy jak fabryki - spraw przybywa, sędziów - nie

Wymiar sprawiedliwości

Z najnowszych danych wynika, że liczba wolnych etatów sędziowskich na koniec 2020 roku sięgnęła 1048. To aż o 200 więcej, niż rok wcześniej. Sądowa rzeczywistość wygląda fatalnie - nawet po 500 spraw w referatach, praca siedem dni w tygodniu i "odkopywanie" się z zaległości przez lata. Sami sędziowie przyznają, że w nawale spraw popełniają znacznie więcej błędów.

10.03.2021

Uchwała krajobrazowa – trudna, droga, ale mimo przeszkód możliwa do podjęcia

Samorząd terytorialny Środowisko

Chaos reklamowy w wielu miejscowościach kłuje w oczy, tymczasem samorządy „boją się” uchwał krajobrazowych, dzięki którym wprowadzić można ład przestrzenny. Wskazują na trudności z realizacją takich uchwał i kwestionowanie ich przez sądy i wojewodów. Jednak takie przeszkody nie przekreślają możliwości podjęcia uchwały w przyszłości, o ile zostanie ona poprawiona.

10.03.2021

Kończy się czas na zwroty za odwołane wycieczki, ale pozostaje jeszcze pozew

Prawo cywilne Rynek i konsument Koronawirus

Zwroty wpłat za imprezy turystyczne odwołane z powodu pandemii dobiegają końca - informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Już ostatni podróżni dostali powiadomienia o konieczności zweryfikowania danych. Jeśli nie zrobią tego w ciągu dwóch tygodni, nie dostaną pieniędzy z Turystycznego Funduszu Zwrotów. To jednak nie zamyka im drogi do odzyskania wpłaconych środków.

10.03.2021

Norki będą badane dwa razy w roku - jest projekt rozporządzania

Środowisko Koronawirus

Do uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt rozporządzenia określający częstotliwość i sposób przeprowadzania badań u norek. Nowe przepisy określają, że wymazy od tych zwierząt będą pobierane dwa razy w roku. Resort rolnictwa wyjaśnia to zagrożeniem wynikającym z COVID-19 i ryzykiem transmisji wirusa ze zwierząt na ludzi.

09.03.2021

Trwa kolejna edycja badań przesiewowych pod kątem jaskry

Pacjent Opieka zdrowotna

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 7 do 13 marzec br., w wybranych gabinetach okulistycznych na terenie całego kraju, będzie można bez wymaganego skierowania i bezpłatnie zbadać wzrok pod kątem jaskry. Z badań skorzystać może każdy, kto nie odwiedził okulisty przez ostatni rok i nie ma zdiagnozowanego tego schorzenia.

09.03.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski