W dobie koronawirusa, radcy chcą wspierać swoich "seniorów"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Olsztynie zainicjowała akcję mającą na celu zbieranie informacji o potrzebujących wsparcia radców-seniorom, radców i aplikantów z niepełnosprawnościami oraz ich rodzinach. Chodzi m.in. o pomoc w dostarczaniu podstawowych produktów i leków.

16.03.2020

CKE publikuje powtórkowe materiały dla ósmoklasistów

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała materiały powtórkowe dla ósmoklasistów. Zadania będą publikowane codziennie ok. godz. 9:00, natomiast rozwiązania do nich - około godz. 15:00. Dyrektor CKE dr Marcin Smolik zachęca uczniów, by rozwiązywali tyle zadań, na ile mają ochotę.

16.03.2020

Automatycznie przedłużona legitymacja ważna w banku

Szkolnictwo wyższe Koronawirus

Legitymacje studenckie ulegają automatycznemu przedłużeniu - w ten sposób szkoły wyższe chcą ograniczyć wycieczki do dziekanatów, które niepotrzebnie mogą narazić zdrowie studentów i pracowników. Resort nauki zapewnił też, że nie wpłynie to negatywnie na kwestię kredytów studenckich.

16.03.2020

MEN: Przyjście do pustej szkoły nie jest niebezpieczne

Kadry w oświacie

Przyjście do szkoły, w której zawieszono lekcje nie jest niebezpieczne i to dyrektor decyduje o organizacji pracy - mówił w poniedziałek minister Dariusz Piontkowski w programie Tłit portalu Wp.pl. Dodał, że czas zamknięcia szkół może się przedłużać, a egzaminy zostać przełożone.

16.03.2020

Najważniejsze przepisy prawne dotyczące koronawirusa

Koronawirus

Działania związane z pandemią powodują konieczność licznych zmian w prawie. Nowelizowane są obowiązujące akty prawne, powstają też specustawy. Za chwilę czeka nas zalew nowych regulacji, wynikających...

16.03.2020

BGK ułatwi firmom dostęp do kredytów

Finanse Koronawirus

Zwiększenie gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego z 60 do 80 proc. kwoty kredytu, rezygnacja z prowizji przy jej udzielaniu, a także system dopłat do oprocentowania komercyjnych kredytów - to pierwsze propozycje pakietu osłonowego dla firm. Minister finansów podpisał już w tej sprawie rozporządzenie.

16.03.2020

Przedsiębiorcy niecierpliwie czekają na pakiet osłonowy

Prawo gospodarcze Koronawirus

Jutro may poznać szczegóły pakietu pomocowego dla firm dotkniętych bankructwem z powodu walki z koronawirusem. Sejm ma się nim zająć 25 marca Organizacje przedsiębiorców już przedstawiają swoje postulaty, bo boją się, że pakiet zostanie uchwalony ekspresowo i bez konsultacji.

16.03.2020

ZUS: Od 16 do 27 marca 2020 r. badania u lekarzy orzeczników i komisje lekarskie odwołane

Emerytury i renty Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

W okresie od 16 do 27 marca 2020 r. badania bezpośrednie, zaplanowane do przeprowadzenia przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie, będą odwołane – podaje w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracownicy ZUS będą informować o tym osoby umówione na badania. 16 i 23 marca placówki Zakładu będą pracowały tylko do godz. 15:00.

16.03.2020

Sasin: we wtorek projekt pakietu pomocowego dla firm

Koronawirus

We wtorek prawdopodobnie przedstawimy projekt specustawy o wsparciu dla firm - powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych w radiu RMF FM. Zapowiedział, że rząd chce, by firmy przetrwały, chce też pomóc tzw. samozatrudnionym.

16.03.2020

TSUE: Odszkodowanie także za opóźnienie alternatywnego lotu

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Pasażerowi linii lotniczych, który otrzymał odszkodowanie z tytułu odwołania lotu i zaakceptował lot alternatywny, przysługuje prawo do odszkodowania z tytułu opóźnienia lotu alternatywnego - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I dodał, że zwykła usterka samolotu nie może być uznana za "nadzwyczajne okoliczności".

16.03.2020

MEN publikuje listę materiałów dla nauczycieli i uczniów

Koronawirus

Epodreczniki.pl, podręcznik internetowy „Włącz Polskę”, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami - informuje MEN. Portal do pomocy w nauce uruchamia też resort cyfryzacji.

16.03.2020

Efektywna praca z domu to wyzwanie

HR Zarządzanie Koronawirus

Dla osób, które do tej pory pracowały wyłącznie w biurze, przestawienie się na pracę z domu może nie być łatwe. Podobne wyzwanie stoi przed zarządzającymi. Eksperci szacują, że około 2,5 miliona Polaków jest zatrudnionych w branżach, które mają taką możliwość i radzą, jak się do tego przygotować.

16.03.2020

Prawnicy też w grupie ryzyka - samorządy chcą chronić ich przed koronawirusem

Prawnicy Opieka zdrowotna Koronawirus

Samorządy radców prawnych i adwokatów zwróciły się w ostatnim czasie do starostów i prezydentów miast, ale też resortu sprawiedliwości o podjęcie działań mających na celu ochronę prawników świadczących pomoc prawną w ramach w punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Na bieżąco zbierane są też przez NRA informacje o adwokatach, którzy z powodu pandemii utknęli poza granicami kraju.

16.03.2020

E-learning na uczelniach nie tylko na czas kwarantanny

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Dla studenta

W czasie, gdy nie da się prowadzić klasycznych zajęć ze studentami, uczelnie wypróbują zdalne kształcenie. Takie metody stosowane są od dawna, ale jako dodatek do tradycyjnych form. Gdy obecne zagrożenie minie, a szkoły wyższe już oswoją się z nowymi technologiami, być może zaczną je stosować na co dzień.

16.03.2020

Anestezjolodzy muszą się szybko nauczyć pracy w kombinezonach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Szpitalom hospitalizującym chorych zarażonych COVID-19 potrzeba większej liczby anestezjologów, których brakuje. A ci, którzy pracują w szpitalach, z trudem wykonują zadania w maskach i kombinezonach. Minister zdrowia przewiduje, że liczba zarażonych wzrośnie na dniach do 1000 osób, a statystycznie 20 proc. z nich musi być podłączonych do respiratora

16.03.2020

Pracodawca nie może zmierzyć temperatury pracownika, ale może go o to poprosić

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Koronawirus

Przedsiębiorca obawiający się o zdrowie swoich pracowników nie może mierzyć im temperatury, ani szczegółowo wypytywać o ich kondycję. Nie może też pytać, w jakiej sprawie pracownik idzie lekarza. On sam może to powiedzieć, może też na prośbę pracodawcy zmierzyć sobie temperaturę, by sprawdzić, czy nie ma objawów koronawirusa.

16.03.2020

Dochowanie terminów urzędowych w kwarantannie wątpliwe, ale są możliwości

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus

Koronawirus może utrudnić załatwienie w terminie sprawy administracyjnej czy sądowej. Zwłaszcza jeśli ktoś nie ma możliwości dokonania tego elektronicznie lub prawo wymaga osobistego stawiennictwa. Problem dotknie zwłaszcza osób w kwarantannie.

16.03.2020

Czekając na kryzys, lepiej spłacać kredyty

Finanse Koronawirus

We wtorek rząd ma ogłosić pakiet osłonowy dla firm i ich pracowników, a w poniedziałek Związek Banków Polskich przedstawił krótkoterminowe działania mające pomóc kredytobiorcom, firmom i osobom prywatnym. Dopóki szczegóły nie będą znane, umowy podpisane, lepiej regulować zobowiązania finansowe i nie podejmować pochopnych działań.

16.03.2020

Sądy odwołują rozprawy, kolejne nawet po 14 kwietnia

Wymiar sprawiedliwości

Od piątku - 13 marca, sądy w całym kraju ograniczyły pracę. Odwoływane są wszystkie rozprawy i posiedzenia, poza tymi niecierpiącymi zwłoki. Ograniczenia dotyczą w wielu miejscach biur obsługi interesantów. Kolejne rozprawy, według nieoficjalnych informacji, planowane są nie wcześniej, niż w połowie kwietnia. Czeka nas chaos - alarmują prawnicy.

16.03.2020

Spirytus do dezynfekcji w biurze może być kosztem

CIT PIT Koronawirus

Na forach internetowych księgowi szukają pomocy, jak rozliczać wydatki firm związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wątpliwości dotyczą m.in. ujmowania w kosztach i odliczania VAT przy zakupie spirytusu do dezynfekcji. Niektórym wydaje się, że takich wydatków nie można odliczyć, ponieważ zakup alkoholu nie jest kosztem.

16.03.2020