Marek Rotkiewicz

Artykuły autora

Lekarz określa, jak długo ważne jest badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych

Prawo pracy BHP

Obowiązujące przepisy dotyczące badań do celów sanitarno-epidemiologicznych nie wskazują okresu, przez jaki ważne jest badanie sanitarno-epidemiologiczne, jak również tego, w jakich przypadkach traci ważność orzeczenie lekarskie wydane po przeprowadzeniu takich badań. Okres ważności badań powinien zostać określony przez lekarza.

29.08.2022

Odpoczynki dobowe i tygodniowe ważnym prawem pracownika

Prawo pracy

Przepisy o odpoczynkach minimalnych wyznaczają najniższe dopuszczalne wymiary czasu wolnego od realizacji zobowiązań na rzecz pracodawcy w ciągu doby i tygodnia. Są to najbardziej podstawowe regulacje ochronne – odpoczynki minimalne pośrednio wyznaczają maksymalną liczbę godzin, w jakich pracodawca może dysponować czasem pracownika planując godziny pracy, zlecając pracę nadliczbową, pracę w dniach wolnych lub dyżury.

19.08.2022

Dyżury pracownicze - dopuszczalne, ale z ograniczeniami

Prawo pracy

Pracownik może otrzymać polecenia pozostawania poza godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy – polecenia pełnienia dyżuru pracowniczego. Jego zakres czasowy powinien zostać określony przez pracodawcę, przy czym ograniczeniem są przepisy o minimalnych odpoczynkach dobowych i tygodniowych, których dyżur nie może naruszać. Więcej piszemy w Legal Alert.

15.08.2022

Rośnie dieta delegacyjna, ale pracodawca musi zmienić regulamin wynagradzania

Prawo pracy

Od czwartku, 28 lipca, zmienia się stawka diety za dobę podroży służbowej na terenie kraju. Pracodawcy, którzy w regulaminie wynagradzania mają wpisaną dietę w wysokości 30 zł, czyli taką, jaka wynika z rozporządzenia w sprawie podróży służbowych, będą musieli zmienić regulamin. Czasu jest mniej niż wymagane dwa tygodnie na poinformowanie pracowników.

27.07.2022

Pięć minut przerwy po każdej godzinie przy monitorze

Prawo pracy BHP

Praca przy użyciu komputera – i tym samym monitora ekranowego – jest pracą obciążającą zarówno narząd wzroku, jak i całą strukturę szkieletowo-mięśniową. W konsekwencji pracownik obsługujący monitor ma prawo do co najmniej 5-minutowej przerwy, wliczonej do czasu pracy, po każdej godzinie pracy, o ile nie jest stosowane przemienne łączenie pracy przy monitorze z inną pracą i pracownik obsługuje komputer przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

08.07.2022
1    13  14  15  16  17  18  19  20  21    21