Beata Igielska

Artykuły autora

Staroń: W polskiej szkole niepotrzebnie zestawiono religię i etykę

Zarządzanie oświatą

Religia i etyka to dwa odrębne przedmioty. Oczywiście, jest część wspólna, bo katecheza też służy temu, żeby pomóc człowiekowi w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jak żyć. Tyle, że etyka mówi jasno: człowiek jest w stanie o własnych siłach poznawczych dojść do tego, co jest dobre, a co złe - mówi Przemysław Staroń, nauczyciel etyki w II LO w Sopocie.

24.07.2021

Przemysław Staroń: Na etyce dzieci czują, że mają autentyczny wybór

Zarządzanie oświatą

W trzeciej dekadzie XXI wieku ludzie, którzy zajmują się edukacją i nauką, używają takiego języka, który jest odbiciem sposobu, w jaki oni widzą świat - mówi Przemysław Staroń, nauczyciel etyki z II LO w Sopocie. Tłumaczy, że rola etyki w polskiej szkole jest niewykorzystana i niezrozumiana.

17.07.2021

Prof. Leppert: Na studia nauczycielskie nie idą najlepsi maturzyści

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Praca nauczyciela nie jest intratna finansowo. Rozpoczynający pracę w szkole zarówno po studiach I stopnia jak i II stopnia otrzymuje wynagrodzenie niewiele tylko wyższe niż sprzątaczka, która w tej szkole pracuje. Trudno więc oczekiwać, że te studia przyciągną dużą liczbę zdolnych kandydatów - mówi prof. Roman Leppert z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

10.07.2021

Matura 2023 - uczniowie już się boją, nauczyciele krytykują wymagania

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Uczniowie i nauczyciele, którym przyjdzie zmierzyć się z maturą 2023, są zaniepokojeni. Egzamin z niemal każdego przedmiotu w nowej formule jest krytykowany. Zdaniem praktyków, matematyki może nie zdać nawet 50 proc. nowych maturzystów. Trudniejszy ma być też egzamin z historii. Mimo wielu zastrzeżeń i lęków, nie ma mowy o odroczeniu startu nowej matury.

05.07.2021

Prof. Śliwerski: Edukacja ma być dobrem wspólnym, ponadpartyjnym

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Edukacja powinna być dobrem wspólnym, ponadpartyjnym, ponad formacją rządzącą. W sytuacji scentralizowania, przy jednoczesnym dyscyplinowaniu pedagogicznym i ideologicznym dyrektorów szkół, uniemożliwia się jakiekolwiek zmiany wewnątrzszkolne - mówi prof. Bogusław Śliwerski. Krytycznie ocenia też przygotowywany przez MEiN projekt tzw. pakietu wolności akademickiej.

01.07.2021
1    6  7  8  9  10  11  12  13  14    33