Bartosz Kubista

Artykuły autora

Dr Kubista: Kwota wolna 60 tys. zł oznaczać będzie faktyczną obniżkę opodatkowania

PIT Doradca podatkowy

Propozycję podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł należy ocenić pozytywnie. Proponowana zmiana uplasuje kwotę wolną pomiędzy minimalnym, a przeciętnym wynagrodzeniem netto. Oznacza to realnie więcej pieniędzy w kieszeniach podatników rozliczających się skalą podatkową i faktyczną obniżkę opodatkowania - pisze dr Bartosz Kubista, adwokat, doradca podatkowy, partner zarządzający w Kancelarii GLC.

14.02.2024

Rozliczenie majątkowe byłych małżonków pełne pułapek

PIT Podatek od spadków i darowizn

Jeżeli byli małżonkowie przy okazji rozwodu dzielą również majątek osobisty, np. mieszkanie, które nabyli wspólnie przed ślubem, zwolnienie z PIT nie znajdzie zastosowania. Podobnie będzie w podatku od spadków i darowizn - podział majątku osobistego byłych małżonków będzie mógł podlegać opodatkowaniu – pisze dr Bartosz Kubista, partner zarządzający w GLC.

04.09.2023

Dr Kubista: Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatników musi być priorytetem

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Nadmiernie szybki rozwój sytuacji pandemicznej wymusił na polskim ustawodawcy podejmowanie błyskawicznych reakcji, czego efektem było wprowadzenie wielu bubli legislacyjnych do polskiego prawa podatkowego. Jednym z nich było zawieszenie terminów administracyjnych – pisze dr Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat, komentując ważną z tego punktu widzenia uchwałę NSA.

23.05.2023

Przychody z wynajmu mieszkań na celowniku fiskusa

Domowe finanse PIT Polski Ład

To straszne, że polski ustawodawca postanowił walczyć z inwestycjami w nieruchomości. W czasach rekordowo niskich stóp procentowych był to dotychczas najbezpieczniejszy i najlepszy sposób lokowania kapitału. Polski Ład tymczasem obiera sobie inwestorów za wroga i próbuje uszczelnić system tam, gdzie nie ma takiej potrzeby. To obłęd – pisze Bartosz Kubista, doradca podatkowy.

12.08.2021

Slim VAT skomplikował rozliczenia

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Nowelizacja, potocznie nazywana pakietem Slim VAT, miała na celu uproszczenie i unowocześnienie rozliczeń w podatku od towarów i usług i odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców. Niestety bardzo szybko okazało się, że nowe regulacje budzą więcej pytań niż odpowiedzi, a tezy o prostocie proponowanych rozwiązań można włożyć między bajki – pisze Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat.

04.02.2021
1  2