Robert Horbaczewski

Robert Horbaczewski

Kontakt: robert.horbaczewski@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Rząd chce „Malucha plus” w każdej gminie, ale nie jest pewne, czy nowe zasady są atrakcyjne

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

W końcu wystartował oczekiwany przez gminy nabór do nowej edycji programu „Maluch+”. Nie jest już wymagany wkład własny, inwestycja będzie mogła trwać do trzech lat, algorytm rozdziału pieniędzy skonstruowano tak, aby premiował gminy, w których nie ma żłobków i klubów dziecięcych. Samorządowcy mają jednak mieszane uczucia, a trudniej będzie uzyskać wsparcie podmiotom innym niż gminy.

23.01.2023

Rezerwa pasywna i aktywna, ta ostatnia częściej ma być szkolona

Prawo pracy Wojsko

Ustawa o obronie Ojczyzny zmieniła zasady służby wojskowej w rezerwie, dzieląc ją na rezerwę aktywną i pasywną. Ta pierwsza, związana jest z większą ilością ćwiczeń, ale i przywilejami. Żołnierz rezerwy aktywnej będzie mógł między innymi wyjechać na misję i po 3 latach zostać żołnierzem zawodowym. Ale dla jego pracodawcy przynależność do rezerwy oznacza więcej obowiązków.

22.01.2023

Samorządy mają zastrzeżenia do ustawy ciepłowniczej

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy

Projekt nowelizacji ustawy hamującej wzrost cen ciepła wyklucza z rekompensaty przedsiębiorstwa, które nie dostarczają ciepła odbiorom końcowym, czyli mieszkańcom i podmiotom wrażliwym. Z przepisów nie wynika jednoznacznie, że nowa cena maksymalna dotyczy opłaty przesyłowej. Niepokój samorządów budzi zapis o niezwłocznym obowiązku informacyjnym i sankcji za jego niedopełnienie.

20.01.2023

Rząd rozpoczyna pracę nad kilometrówką dla hybryd i elektryków

Administracja publiczna Małe i średnie firmy Transport

Po zmianie wysokości kilometrówek dla pojazdów prywatnych wykorzystywanych służbowo, Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym, aby objąć przepisami również pojazdy elektryczne, hybrydowe, napędzane wodorem lub zasilane innymi alternatywnymi źródłami energii.

19.01.2023

Miasta kuszą nagrodami i bonusami w zamian za rozliczony PIT

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych są gotowe wydać małe gminy na loterie podatkowe, aby przekonać obywateli do zapłaty podatku PIT we właściwym urzędzie skarbowym. Duże miasta wydają jeszcze więcej i kuszą innymi atrakcjami. Ale część samorządów wycofuje się z loterii z powodu oszczędności i tego, że nie widzą sensu w inwestowaniu w pozyskanie podatku, który rząd im uszczupla.

18.01.2023
1    75  76  77  78  79  80  81  82  83    299