Raport 2026 Poprawmy prawo W ramach akcji Prawo.pl i LEX wskazujemy przepisy do zmiany
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl
Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

Dziennikarz i publicysta prawny. Pracował m.in. w PAP, Polskim Radiu, Telewizji Polskiej. Był redaktorem naczelnym „Gazety Prawnej” i kierownikiem Działu Prawa "Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej prawników i wymiaru sprawiedliwości. Laureat nagrody Adwokatury dla dziennikarzy "Złota Waga". Współautor książek – m.in.  "Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później" - z Ewą Łętowską, "Państwo prawa jeszcze w budowie" - z Andrzejem Zollem czy "Warto chronić państwo prawa" - z Andrzejem Wróblem. "Trudny powrót do rządów prawa?"

Artykuły autora

Nowe prawo o ochronie danych przewiduje zapobieganie oprogramowaniu wymuszającemu okupy

Niedawne cyberataki Petya i WannaCry sprawiły, że firmy poświęciły wiele uwagi kwestiom ochrony przed oprogramowaniem wymuszającym okupy. O ransomware nie zapomniała również Unia Europejska przygotowując rozporządzenie RODO - twierdzi Michał Iwan z firmy F-Secure.
uokik

Michał Holeksa nowym wiceprezesem UOKiK

Premier Beata Szydło powołała Michała Holeksę na stanowisko wiceprezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak poinformowano, będzie odpowiadał w urzedzie za ochronę konkurencji.

Zasiłki i kredyty dla gospodarstw poszkodowanych przez nawałnice

Bezpośrednia pomoc i preferencyjne kredyty - takie m.in. formy wsparcia przewiduje program. pomocy dla gospodarstw rolnych poszkodowanych przez huragan. Szczegóły programu przedstawiło w poniedziałek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

MF: tylko 2 proc. wynajmujących straci ryczałt

98 proc. podatników, którzy płacą od najmu ryczałt 8,5 proc., ma przychody poniżej 100 tys. zł rocznie. Ministerstwo Finansów uspokaja, że proponowana nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych i o ryczałcie nie powinna doprowadzić do wzrostu szarej strefy.

Urząd najpierw pomaga, a potem chce wyjaśnień

38 tys. osób złożyło zeznania PIT-37 przygotowane przez urzędników. Później 9 proc. z nich wezwano do korekty dokumentu lub przedstawienia wyjaśnień.