Taką opinię przedstawił w czwartek wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski podczas konferencji naukowej „Modele ochrony praw człowieka: europejski i amerykański. Aksjologia – instytucje – efektywność”. To tytuł VI. Międzynarodowej Konferencji Naukowej z okazji utworzenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i 45. rocznicy przyjęcia Amerykańskiej Konwencji Praw Człowieka. Konferencja odbywa się w dniach 9-11 kwietnia 2014 r. w siedzibie Sejmu RP.
- Obchodzona w bieżącym roku 55. rocznica utworzenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, stanowiąca asumpt do dyskusji nad modelami ochrony praw człowieka w ramach organizowanej Konferencji, stanowi dla mnie doskonałą okazję do krótkiego podsumowania działalności Trybunału w Europie, a także wdrażania jego standardów w Polsce – mówił Stanisław Chmielewski.
Wiceminister podkreślił, że Europejska Konwencja Praw Człowieka jest prawdziwą konstytucyjną kartą podstawowych, cywilnych i politycznych, praw i wolności dla krajów skupionych w Radzie Europy. Konwencja stanowi wspólną wartość europejskich demokracji tworząc zespół kryteriów, którym powinny odpowiadać systemy polityczne, aby można je było uznać za prawdziwie demokratyczne.
MS: wyciągamy wnioski ze strasburskich wyroków
Znaczący spadek liczby wyroków wydanych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawach przeciwko Polsce to skutek licznych działań podejmowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości na rzecz dostosowania praktyki polskiego wymiaru sprawiedliwości do standardów orzecznictwa Trybunału.