Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, konieczność wprowadzenia tych zmian wynika z potrzeby przyspieszenia i usprawnienia procedowania Trybunału oraz wzmocnienia jego roli. Protokół nr 15 jest częścią długofalowego procesu reformy Trybunału.
Na mocy protokołu nr 15 skróceniu do czterech miesięcy ulegnie sześciomiesięczny termin na wniesienie skargi indywidualnej do Trybunału. Wprowadzona zostanie zmiana do jednej z przesłanek niedopuszczalności skarg dotyczących tzw. spraw małej wagi.
Protokół nr 15 zmierza również do wzmocnienia spójności orzecznictwa Trybunału w najważniejszych sprawach poprzez zniesienie możliwości sprzeciwienia się przez strony decyzji Izby Trybunału o zrzeczeniu się jurysdykcji na rzecz Wielkiej Izby. Protokół wprowadza także zmianę wieku kandydatów na sędziów Trybunału, z osiągnięciem którego upływa ich kadencja.
Jedną z istotniejszych zmian jest dodanie do preambuły Konwencji ustępu, w którym zawarte zostanie odniesienie do zasady subsydiarności mechanizmu ochrony stworzonego przez Konwencję oraz do doktryny marginesu uznania państwa oraz obowiązku państwa do urzeczywistnienia praw i wolności zawartych w Konwencji.

Z informacji MSZ wynika, że Polska jest 30 krajem, który podpisał protokół. Dotychczas ratyfikowało go 6 państw.

Ze statystyk ETPC wynika, że do Trybunału wpłynęło 5031 nowych skarg przeciwko Polsce. Przekazane rządowi polskiemu w celu zajęcia stanowiska zostały 154 sprawy. Liczby te zmniejszyły się w porównaniu z poprzednimi latami - w 2012 r. z Polski wpłynęły 5554 skargi, a zakomunikowane polskiemu rządowi zostały 193.