To drugie z proponowanych rozwiązań zapewniłoby instrument prawny przeciwdziałający przewlekłości tych postępowań i, co za tym idzie, przedawnieniom deliktów dyscyplinarnych – deklarują autorzy propozycji.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przedstawiła na prośbę senackiej Komisji Ustawodawczej opinię dotyczącą projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych (druk senacki nr 566).
Więcej: Senat proponuje usprawnić "dyscyplinarki" adwokatów i radców prawnych>>>
Projekt ustawy ma na celu, zgodnie z intencjami jego twórców, usprawnienie postępowania dyscyplinarnego adwokatów oraz radców prawnych m.in. przez nadanie rzecznikom dyscyplinarnym, Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Adwokatury oraz Głównemu Rzecznikowi Dyscyplinarnemu statusu organów oraz określenie ich zadań, usprawnienie doręczania korespondencji w toku postępowania dyscyplinarnego, wyartykułowanie zasady prawdy materialnej oraz zasady inkwizycyjności postępowania dyscyplinarnego. Przewiduje on również ujednolicenie przepisów dotyczących postępowań dyscyplinarnych w obu samorządach zawodowych.
Fundacja co do zasady pozytywnie zaopiniowała projektowane zmiany. W ocenie Fundacji, zasadne wydaje się ujednolicenie przepisów obydwu ustaw w zakresie tych obszarów. - Z uwagi na interes pokrzywdzonego, na szczególne uznanie zasługują również propozycje wprowadzenia możliwości zobowiązania obwinionego do przeproszenia pokrzywdzonego oraz podanie przeprosin do publicznej wiadomości, a nie, jak było dotychczas, tylko środowiska adwokackiego. Fundacja pozytywnie oceniła odesłanie w sprawach nieuregulowanych w ustawach Prawo o adwokaturze oraz o radcach prawnych w zakresie postępowania dyscyplinarnego do odpowiedniego stosowania przepisów rozdziałów I-III Kodeksu karnego. Takiego odesłania nie ma w aktualnie obowiązujących przepisach, co stwarza problemy interpretacyjne – czytamy w opinii.
Więcej>>>