Firma ukarana za wprowadzanie w błąd nabywców energii

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prawie 380 tys. zł kary ma zapłacić firma Proton Polska Energia za niedozwolone praktyki przy sprzedaży energii. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że spółka m.in. wprowadzała konsumentów w błąd, podszywając się pod innego sprzedawcę i oferowała rzekomo korzystniejsze warunki zakupu energii.

04.03.2020

UOKiK potwierdza, że po wcześniejszej spłacie kredytu można żądać zwrotu części opłat    

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Konsument, który dokonał wcześniejszej spłaty pożyczki lub kredytu konsumenckiego, może złożyć reklamację i domagać się zwrotu części pobranych opłat i prowizji. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, który wydał uzupełniające stanowisko w sprawie wcześniejszej spłaty pożyczek i kredytu konsumenckiego twierdzi, że można oczekiwać proporcjonalnego liniowo zwrotu pobranych opłat i prowizji.

02.03.2020

Pierwszy wyrok w sprawie GetBack już w poniedziałek

Prawo cywilne Rynek i konsument

W poniedziałek 2 marca w Sądzie Okręgowym w Poznaniu ma zostać ogłoszony pierwszy wyrok w sprawie GetBack. Sprawę prowadzi kancelaria Beaty Strzyżowskiej. Pozew był złożony w maju 2019 roku. Wyrok może mieć precedensowe znaczenie, bo w całym kraju takich pozwów jest co najmniej kilkaset.

01.03.2020

Kolejne pytania do TSUE nie powinny blokować spraw frankowiczów

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli skierował w styczniu dwa pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące klauzul waloryzacyjnych w umowach o kredyt we frankach. W oczekiwaniu na werdykt unijnego sądu część spraw może być zawieszanych, choć zdaniem prawników nie powinno, bo pytania są trywialne.

28.02.2020

UOKiK ukarał firmy za naciąganie na inwestycję w auta na wynajem

Prawo cywilne Rynek i konsument

Dwie spółki Auto Rentier i Praebeo, kierowane przez jedną osobę, zostały ukarane przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za obiecywanie szybkiego zarobku na zainwestowanie w zakup auta na wynajem. Zamiast zysku klienci mają problemy w banku. Ta sprawa jest też badana przez prokuraturę.

28.02.2020

SN kolejny raz stanął po stronie frankowiczów

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy ponownie orzekł, że można "odfrankowić" kredyt denominowany. Ponadto, powołując się na liczne orzeczenia TSUE, po raz pierwszy dokładnie wyjaśnił, dlaczego sąd musi wyeliminować z umowy klauzule abuzywne, dlaczego nie może ich zastąpić, a także jak banki powinny spełniać obowiązek informacyjny o ryzyku kursowym.

28.02.2020

Agenci doradzają turystom i ostrzegają przed problemami

Prawo cywilne Rynek i konsument

Co jest ważne przed podróżą, jak korzystnie ubezpieczyć urlop, jak zabezpieczyć się na wypadek rezygnacji, jak chronić zdrowie i finanse w podróży - dziesięć najważniejszych zasad dla turystów zawiera dekalog dobrych praktyk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych OSAT.

27.02.2020

Kamieniarz odpowiada również za szkody wyrządzone przez jego pracowników

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Opiekun grobu może domagać się od sprawcy uszkodzenia grobowca pieniędzy na jego naprawę. Kamieniarz nie może się przy tym uwolnić się od odpowiedzialności, zrzucając winę na swoich pracowników, w sytuacji gdy wykonywali jego polecenia - orzekł Sąd Rejonowy w Giżycku.

27.02.2020

UOKiK wykrył zmowę cenową na rynku sprzętu biurowego

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Firma Fellowes Polska, autoryzowany dystrybutor produktów Fellowes – producenta m.in. niszczarek do papieru, laminatów i bindownic mogła przez wiele lat narzucać sklepom ceny sprzętu biurowego. Tak podjerzewa prezes UOKiK, który wszczął postępowanie przeciwko tej spółce.

26.02.2020

UE: Opony mają mieć informacje o zużyciu paliwa, hałasie i przyczepności

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

Etykiety na oponach mają zawierać także takie parametry jak efektywność paliwowa, przyczepność na mokrej powierzchni i hałas, będą musiały też bardziej rzucać się w oczy i dostarczać konsumentom więcej informacji. Takie zasady mają znaleźć się w rozporządzeniu, które przyjęli we wtorek w Brukseli przedstawiciele państw członkowskich UE.

25.02.2020

RPO broni członków upadłej SKOK przed syndykiem

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Członkowie upadłej SKOK Wołomin byli wzywani przez syndyka do pokrycia strat Kasy do wysokości dwukrotności wpłaconych udziałów. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich syndyk nie miał do tego tytułu, bo Sąd Najwyższy stwierdził brak podstaw prawnych do pokrywania przez członków SKOK strat bilansowych już po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej.

24.02.2020

UOKiK sprawdza parkingi pod sklepami Aldi i Biedronka

Prawo cywilne Rynek i konsument

Na parkingach przy sklepach Biedronka i Aldi obowiązują ograniczenia, za których przekroczenie wymierzane są kary. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy zostały one wprowadzone zgodnie z prawem, a także, czy nie naruszają praw konsumentów.

24.02.2020

Nowe uprawnienia prezesa UOKiK w walce z nieuczciwą sprzedażą i piramidami

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Problemy związane z przeciwdziałaniem tzw. piramidom finansowym i nieuczciwej sprzedaży na pokazach handlowych zainicjowały prace nad nowelizacją przepisów dotyczących gromadzenia materiału dowodowego i usprawnienia postępowań w tego typu sprawach. Praktyka pokaże, czy zmiany te przyniosą oczekiwane efekty - pisze Wiktoria Jaromska-Gumkowska

24.02.2020

Pojazd zastępczy od ubezpieczyciela, albo według jego stawek

Prawo cywilne Rynek i konsument

Poszkodowany w kolizji drogowej ma prawo skorzystać z pojazdu zastępczego. W celu minimalizacji szkody powinien jednak wybrać ofertę ubezpieczyciela albo sam wynająć samochód, ale w stawce przez niego akceptowanej. W przeciwnym razie musi udowodnić, że poniesienie wyższych kosztów wynajmu było celowe i ekonomicznie uzasadnione - orzekł Sąd Rejonowy w Gdyni.

24.02.2020

UOKiK stawia zarzuty firmom tworzącym piramidy finansowe

Rynek i konsument Finanse

Firmy  Luxinvest, Quantum International oraz Quantum sp. z o.o. mogły stworzyć system promocyjny typu piramida - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który ustalił, że obiecują one korzyści za to, że ktoś namówi inne osoby do kupna tzw. pakietów. Prezes Urzędu postawił zarzuty tym firmom.

19.02.2020

Prezes UOKiK: Nabywcy mieszkań nie powinni bać się ustawy deweloperskiej

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Deweloperzy niepotrzebnie straszą klientów podwyżkami cen po wejściu w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Kupno mieszkania to życiowa decyzja, wymagająca wielu wyrzeczeń i często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia wieloletniego kredytu. Brak odpowiedniego zabezpieczenia tak ważnej inwestycji podważa zaufanie obywateli do państwa - mówi Tomasz Chróstny

19.02.2020

UOKiK broni dostawców przed potęgą sieci handlowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi obecnie 24 postępowania z zakresu przewagi kontraktowej. Bada m.in. politykę sieci handlowej Biedronka względem producentów artykułów rolnych i spożywczych. Na podstawie ubiegłorocznej kontroli Urząd podejrzewa, że ta sieć żąda od dostawców udzielania rabatów bez oferowania w zamian za to jakichkolwiek usług.

18.02.2020

UOKiK: Klient wcześniej spłacił pożyczkę, część prowizji do zwrotu

Prawo cywilne Rynek i konsument

Trzy firmy - Vivus Finance, Zaplo i Bank Pocztowy muszą pozytywnie rozpatrzyć reklamacje i zwrócić część prowizji konsumentom, którzy uregulowali dług wcześniej niż przewidywała to umowa, a mimo to instytucje pożyczkowe zatrzymywały sobie całą prowizję. Na załatwienie sprawy firmy mają miesiąc.

17.02.2020