Łatwo kupić udziały i akcje spółek przez internet, dużo trudniej sprzedać

Spółki Prawo gospodarcze

W internecie można przebierać w ofertach nabycia akcji lub udziałów w spółkach. Na specjalnej platformie Beesfund.com można kupić akcje start-upów, jak i znanych marek, a nawet klubów sportowych. Problem w tym, że nie jest łatwo później wyjść z tego rodzaju inwestycji i upłynnić małe pakiety akcji bądź udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

02.08.2024

Prof. Adamus: Kto ponosi odpowiedzialność cywilną za szkodę wyrządzoną spółce zależnej?

Prawo cywilne Spółki

Tworzenie struktur holdingowych przez spółki handlowe jest naturalnym procesem zachodzącym na rynku. Może to następować w różny sposób. Spółka matka może wyodrębnić część swojego majątku i wnieść go do nowo utworzonej przez siebie spółki zależnej. Jej powstanie może nastąpić również w wyniku zastosowania nowo wprowadzonej instytucji „podziału spółki przez wyodrębnienie”. Możliwe jest również nabycie akcji (udziałów) w obcej, istniejącej spółce i jej dokapitalizowanie - pisze prof. Rafał Adamus z Uniwersytetu Opolskiego.

31.07.2024

Będzie parytet płci we władzach spółek, szykuje się zmiana przepisów

Spółki

W zarządzie lub radzie nadzorczej nie będzie mogło być ani za mało kobiet, ani mężczyzn. Rząd rozpoczął właśnie prace nad przepisami wprowadzającymi parytet płci w największych spółkach giełdowych. Jest to implementacja unijnej dyrektywy w tej sprawie. Nie będzie jednak wprost nakazu zatrudniania we władzach spółek większej liczby kobiet.

25.07.2024

Gwarancja po likwidacji firmy – jak dochodzić należnych roszczeń?

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dochodzenie roszczeń z tytułu gwarancji po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez gwaranta może się okazać nie lada wyzwaniem. Jednak zawsze warto je podjąć. Dokładna analiza stanu faktycznego sprawy może doprowadzić do niezwykle pozytywnych rezultatów. Pytaniem zaś – istotnym przede wszystkim dla spółek kapitałowych – pozostaje, czy w okresie obowiązywania gwarancji finalizacja likwidacji jest w ogóle dopuszczalna.

24.07.2024

WSA: Tymczasowy pełnomocnik szczególny nie może wnieść skargi za spółkę

Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze

Z uwagi na brak organów umocowanych do reprezentowania spółki, skarga w jej imieniu została podpisana przez tymczasowego pełnomocnika szczególnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał, że pełnomocnik ten jest ustanawiany w postępowaniu podatkowym i dla realizacji celów tego postępowania. Tym samym nie mógł on reprezentować spółki przed sądem, więc skarga została odrzucona.

18.07.2024

Firmy muszą oddawać pieniądze z czasów funduszy covidowych. Grozi im upadłość

Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Bez tarcz finansowych od Polskiego Funduszu Rozwoju wielu przedsiębiorstw nie udałoby się uratować w trudnym czasie pandemii COVID-19. Do prawników zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej trafiają jednak sygnały, że dochodzi do sytuacji, gdy PFR wzywa firmy do zwrotu pieniędzy z tarcz. Jak mówią eksperci, dochodzi tutaj do poważnego nieporozumienia. Niektórzy przedsiębiorcy nie byli bowiem świadomi różnicy między tarczami i nie spodziewali się konieczności zwracania przyznanych ich środków.

16.07.2024

Udzielenie absolutorium a odpowiedzialność karna za działanie na szkodę spółki

Spółki

Absolutorium oznacza z jednej strony akceptację działań zarządu, z drugiej – stanowi też wyraz poparcia dla dalszego działania. Co jednak w sytuacji, kiedy w późniejszym czasie okaże się, że pewne działania zarządu były niekorzystne dla spółki - zastanawia się Marta Hermanowicz, adwokat, zastępca szefa Działu Prawa Karnego w Filipiak Babicz Legal sp.k.

16.07.2024

Specfundusz na wydatki wojenne nie podoba się resortowi finansów

Administracja publiczna Spółki

Ważą się losy Funduszu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, który planuje stworzyć ministerstwo spraw wewnętrznych. Przeciwny jest resort finansów. Nie chce, żeby środki budżetowe płynęły do kolejnego zewnętrznego funduszu, co w ostatnich latach było bardzo popularną praktyką. Natomiast KGHM i Orlen, które mają wpłacać grube miliardy na jego funkcjonowanie, wytykają dziury w zasadach finansowania.

16.07.2024

WSA: Prezes zarządu mógł samodzielnie złożyć odwołanie

Spółki Prawo gospodarcze

Spółka posiadała jednoosobowy zarząd. W Krajowym Rejestrze Sądowym wskazano jednak, że do składania oświadczeń wymagane było współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wskazał, że ujawniony sposób reprezentacji obowiązuje jedynie w przypadku, gdy zarząd spółki jest wieloosobowy, więc jedyny członek zarządu mógł samodzielnie złożyć odwołanie.

14.07.2024

NSA: Oddanie zarządzania spółką nie zwalnia członka zarządu z odpowiedzialności

Spółki Prawo gospodarcze

Jednym z obowiązków członka zarządu jest prowadzenie spraw spółki, w tym finansowych. Obowiązek ten ma osobisty charakter, więc oddanie zarządzania spółką osobie spoza zarządu lub godzenie się na to, nie zwalnia z obowiązków wynikających z pełnionej funkcji i odpowiedzialności za ich niedopełnienie. Okoliczność ta nie może więc stanowić przesłanki zwalniającej z odpowiedzialności za zaległości podatkowe - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

11.07.2024

Temida sceptycznie patrzy na fachową pomoc wspólnika

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Spółki Finanse Polski Ład

Spółki z o.o. mają wątpliwości, czy świadczenia niepieniężne na ich rzecz realizowane przez własnych wspólników powinny być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Sądy niekiedy uchylają niektóre niekorzystne dla spółek indywidualne interpretacje Narodowego Funduszu Zdrowia, ale urzędnicy konsekwentnie blokują wspólnikom ten sposób na niepłacenie składek.

11.07.2024

Przez lukę w prawie pracownicy przejmowanej firmy bez właściwej ochrony

Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy

Źle skonstruowane przepisy sprawiają, że od ponad 20 lat pracownicy przejmowanych zakładów pracy lub ich części są pozbawieni reprezentacji w negocjacjach dotyczących ich sytuacji prawnej. Dodatkowo wadą polskich regulacji jest to, że do prowadzenia konsultacji uprawnione są tylko związki zawodowe, bo jeżeli nie ma ich w firmie, to nie ma w ogóle konsultacji. Zdaniem niektórych prawników Polska w tym zakresie nie wdrożyła unijnej dyrektywy. Wszyscy są zgodni co do tego, że przepisy trzeba zmienić i to pilnie.

09.07.2024

NSA: Rejestr przedsiębiorców jest jawny, ale strona musi dostarczyć odpis

Spółki Prawo gospodarcze

Osoby uprawnione do działania w imieniu osób prawnych powinny wykazać to prawo stosownym dokumentem przy pierwszej czynności w postępowaniu. Dokumentem tym w przypadku spółki prawa handlowego jest co do zasady odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. Rejestr ten jest jawny, ale nie oznacza to, że sąd może zastępować stronę i uzupełniać za nią braki formalne składanych pism.

08.07.2024

Prawo do odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość przechodzi na spółkę

Wymiar sprawiedliwości Spółki Nieruchomości

Konsekwencją połączenia spółek jest utrata bytu prawnego jedynie przez spółkę przejmowaną, w której, w dniu połączenia, wszystkie prawa i obowiązki wstępuje spółka przejmująca. Spółka przejmująca zachowuje swoją odrębność i przechodzą na nią wszelkie nabyte przez spółkę przejmowaną przed połączeniem prawa, w tym prawa ze sfery publicznoprawnej - pisze dr Piotr Sitnik, adwokat w DLA Piper.

03.07.2024

WSA: Spółka przejmująca nabywa prawo do odszkodowania za nieruchomość

Spółki Nieruchomości

Organ twierdził, że okoliczność nabycia przez spółkę przejmującą wszystkich akcji spółki przejmowanej nie skutkowała przejściem praw do odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie podzielił tego stanowiska i podkreślił, że doszło do sukcesji uniwersalnej, która wywołuje skutki w sferze praw i obowiązków publicznoprawnych.

26.06.2024

Agnieszka Majewska, nowym Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Premier Donald Tusk, na wniosek ministra Krzysztofa Paszyka, powołał Agnieszkę Majewską na 6-letnią kadencję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP stoi na straży praw mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

25.06.2024

Fundusz Sprawiedliwości bis? Miliardy złotych ze spółek na obronę ludności i nie tylko

Spółki Finanse

ORLEN, TVP, PKO BP czy PZU zrzucą się na budowę schronów, system wczesnego ostrzegania czy też zapewnienie poszkodowanym i ewakuowanym opieki medycznej, psychologicznej i prawnej. Rząd planuje powołać do życia Fundusz Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Największe koncerny z udziałem państwa będą musiały wpłacać grube miliardy złotych. Proponowane przepisy są nieostre. Eksperci ostrzegają, że może to być kolejny Fundusz Sprawiedliwości.

20.06.2024

Weryfikacja list sankcyjnych to dla firm podstawowe minimum

Rynek Spółki Małe i średnie firmy

Wielu przedsiębiorców nie ma świadomości, że powinni weryfikować swoich kontrahentów i klientów pod kątem obecności na listach sankcyjnych. Jeszcze mniej wie, że taka weryfikacja powinna mieć szeroki charakter, wykraczający ponad formalną weryfikację list - pisze Robert Socha, prawnik, specjalizujący się m.in. w “białym wywiadzie” (OSINT) i weryfikacji sankcyjnej.

19.06.2024

Dyrektywa w sprawie poprawy równowagi płci we władzach spółek giełdowych

Prawo pracy Spółki Prawo europejskie

W listopadzie 2022 roku została przyjęta Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2381 w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych oraz powiązanych środków, której celem jest zapewnienie zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn wśród dyrektorów spółek giełdowych - pisze Zofia Gajewska, adwokat. Państwa członkowskie powinny wdrożyć Dyrektywę do krajowych porządków prawnych do 28 grudnia 2024 roku, natomiast spółki muszą sprostać określonym w niej wymaganiom do 30 czerwca 2026 roku.

12.06.2024

Sygnaliści już od dawna nie są traktowani jak donosiciele

Spółki Małe i średnie firmy Compliance Sygnaliści

O tym, czy warto objąć również prawo pracy ustawą o sygnalistach oraz jakie wiążą się z tym zagrożenia, a także o funkcjonowaniu programu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeznaczonego dla sygnalistów dyskutowano w czwartek w Warszawie podczas tegorocznej edycji konferencji Compliance & Integrity. Patronem medialnym był serwis Prawo.pl.

06.06.2024