Compliance - 10 kluczowych wyzwań na 2022 rok

Spółki Małe i średnie firmy Compliance

Miniony rok był bogaty w wydarzenia z szeroko rozumianego Compliance. Większość firm i pracowników oswoiła pandemiczne warunki pracy, a ustawodawca również zauważył korzyści z tak wypracowanych pandemicznych rozwiązań,które już na trwałe wdrażane są w przepisach kolejnych ustaw. Jednak w sytuacji, gdy pewne są tylko kolejne zmiany, czas na subiektywny ranking wyzwań Compliance na 2022 rok.

12.01.2022

Przedsiębiorcy apelują do rządu, by wycofał się z Polskiego Ładu

Spółki Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Wielu przedsiębiorców uważa, że przez Polski Ład znaleźli się w gorszej sytuacji aniżeli przez lockdown. Prowadzenie działalności jest po prostu nieopłacalne. Organizacje przedsiębiorców oczekują, że rząd widząc co się dzieje zrobi krok w tył i wycofa się z tej reformy albo szybko poprawi przepisy.

11.01.2022

UOKiK nałożył słone kary na kartele dealerów ciężarówek

Rynek i konsument Spółki Finanse

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje dotyczące porozumień ograniczających konkurencję pomiędzy dealerami samochodów ciężarowych. Nabywcy tych pojazdów przez wiele lat nie mieli swobodnego wyboru sprzedawcy i płacili zawyżone ceny. Sześć spółek i ośmiu menadżerów otrzymało kary na łączną kwotę ponad 122 mln zł.

10.01.2022

Zmiany w KSH zachęcą do przyjrzenia się ładowi korporacyjnemu

Spółki Prawo gospodarcze

W Sejmie trwają prace nad tzw. „prawem holdingowym”, czyli dużymi zmianami w Kodeksie spółek handlowych. Nowelizacja może istotnie wpłynąć na sposób funkcjonowania grup kapitałowych. Wdrażanie nowych przepisów będzie też dla spółek sposobnością do aktualizacji (lub stworzenia) ich ładów korporacyjnych, a dla członków ich organów - do przyjrzenia się kwestii ich odpowiedzialności.

10.01.2022

Interpretacja ogólna MF: Zwolnienie jest, ale nie wiadomo, kto może z niego skorzystać

CIT Doradca podatkowy Spółki

Minister Finansów potwierdził, że przewidziane w ustawie o CIT zwolnienie z opodatkowania dywidendy otrzymywanej przez spółki (tzw. parent-subsidiary) może być stosowane także do dywidend wypłacanych przez spółki jawne i komandytowe. Niestety jednak nadal pozostają wątpliwości co do tego, w jaki sposób ustalić grono podatników uprawnionych do zwolnienia.

04.01.2022

Można sprawdzić, ile firma dostała wsparcia z tarczy finansowej czy antykryzysowej

Spółki Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza finansowa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi ogólnopolski portal informacji o udzielonej pomocy publicznej, na którym można sprawdzić, ile dana firma otrzymała pomocy z tarczy antykryzysowej i finansowej. SUDOP - tak nazywa się ten system - pozwala wyszukać przedsiębiorców po numerze NIP lub rodzaju pomocy.

31.12.2021

Początek roku pełen zmian – nie tylko w podatkach

Samorząd terytorialny Ordynacja PIT Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Finanse

Rewolucja w rozliczaniu składki zdrowotnej i podatków dochodowych w ramach Polskiego Ładu to główne zmiany wchodzące w życie 1 stycznia 2022 roku. Prawo podatkowe rzadko kiedy zmieniało się w ciągu jednej nocy aż tak gwałtownie. To jednak nie wszystko. Nowy Rok przynosi zmiany m.in. także w prawie pracy, dodatku osłonowym, obrocie instrumentami finansowymi, sprawozdaniach finansowych i prowadzeniu handlu w niedziele.

31.12.2021

WSA: Wspólnik może reprezentować spółkę jawną w sprawie zwolnienia z opłacania składek

Ubezpieczenia społeczne Spółki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne pracowników spółki jawnej. Powodem było złożenie w tej sprawie wniosku przez wspólnika. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał jednak, że mógł on reprezentować spółkę i był umocowany do skutecznego złożenia wniosku.

27.12.2021

Przepisy antylichwiarskie mogą oznaczać koniec większości instytucji pożyczkowych

Rynek i konsument Spółki

Pod koniec listopada rząd przyjął projekt tzw. „ustawy antylichwiarskiej”, wprowadzający szereg zmian na rynku instytucji pożyczkowych. Mogą one wyeliminować z rynku instytucje pożyczkowe na rzecz banków i lombardów, jednocześnie uderzając w rzekomych beneficjentów projektu ustawy – konsumentów.

22.12.2021

Prof. Nowak-Far: Musimy się liczyć z wielkim odszkodowaniem za Lex TVN

Spółki Prawo gospodarcze Prawo unijne

Uchwalone 17 grudnia prawo Lex TVN jest bardzo wadliwe, bo narusza zarówno umowę o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji zawartą z rządem USA, jak i prawo unijne. Odszkodowanie, które zapłaci Polska zawierać będzie kwotę inwestycji oraz utracone korzyści, więc będzie olbrzymie - twierdzi prof. dr hab. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej.

22.12.2021

WSA: Przekształcenie spółki nie uzasadnia sprostowania decyzji

Administracja publiczna Spółki Prawo gospodarcze

Spółka została przekształcona przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy. Organ odmówił sprostowania w zakresie oznaczenia adresata. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zgodził się z tym rozstrzygnięciem, ponieważ nie doszło do błędu pisarskiego lub omyłki. Spółka powinna bowiem poinformować o przekształceniu. Nie można wymagać od organu, że będzie monitorował wszystkie wpisy w KRS.

21.12.2021

Lex TVN - będzie zarzut naruszenia prawa UE, umowy z USA i duże odszkodowania

Spółki Prawo gospodarcze Prawo unijne

Gdyby Prezydent RP nie zawetował ustawy medialnej, zwanej LexTVN, to należy się spodziewać kolejnego wystąpienia Komisji Europejskiej przeciwko Polsce o naruszenie traktatów - tego są pewni prawnicy. I nie chodzi tylko o złamanie fundamentalnej zasady przepływu kapitału i wolności gospodarowania. Rząd polski naraża się też na postępowanie arbitrażowe i w efekcie duże odszkodowania dla pokrzywdzonej spółki amerykańskiej.

20.12.2021

Dr Kuźnicki: Kodyfikacja zasady biznesowej oceny sytuacji niekonieczna

Spółki Prawo gospodarcze

Niestety, coraz częściej ustawodawca próbuje wprowadzać punktowe zmiany w kodeksie spółek handlowych, w stosunku do których są wątpliwości interpretacyjne. Przykładem takim jest ingerencja w uregulowanie dotyczące składania rezygnacji przez członka zarządu. Jeśli tak, to trzeba dokonać zmiany w większości przepisów tego kodeksu, bo są wobec nich spory w doktrynie i orzecznictwie.

20.12.2021

Niemieckie nieruchomościowe fundusze inwestycyjne mogą nie płacić podatku w Polsce

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Przychody osiągane przez nieruchomościowe fundusze inwestycyjne z siedzibą w Niemczech są zwolnione z podatku dochodowego w Polsce. Ważne tylko, by przychody te były uzyskiwane z inwestycji prowadzonych w Polsce za pośrednictwem spółek z o.o. Potwierdził to właśnie NSA. Fundusze wspólnego inwestowania mogą teraz sprawdzić, czy w przypadku zapłaty podatku od dochodów z inwestycji w Polsce nie przysługuje im zwrot.

13.12.2021

Prof. Romanowski: Wywłaszczenie 25-procentowego wspólnika to gwałt na prawie własności

Spółki Prawo gospodarcze

Udziałowiec 25 proc. nie jest udziałowcem mikroskopijnym, planktonem czy lotnym piaskiem pustyni. Z takim udziałem wiążą się bardzo silne uprawnienia korporacyjne. Projektodawcy noweli kodeksu spółek handlowych nie uzasadniają dlaczego w spółce kapitałowej zamkniętej będzie można przymusowo wywłaszczyć udziałowców mających 25 proc. udziałów, a w spółce publicznej „tylko” 5 proc. głosów

10.12.2021

Dywidenda – nie zawsze przysługuje, trzeba rozliczyć podatek

Podatki i opłaty lokalne Spółki

Wypłata zysku na rzecz wspólników spółek kapitałowych, tzw. dywidenda, na pierwszy rzut oka nie budzi wątpliwości, wystarczy być wspólnikiem spółki kapitałowej, która wypracowała zysk w danym roku obrotowym, a następnie od wypłaconego zysku należy zapłacić podatek dochodowy. Jednak rzeczywistość prawna oraz biznesowa nie kształtuje się w tak uproszczony sposób - pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny.

09.12.2021

"Ukryta dywidenda” – czy przedsiębiorcy mają się obawiać zmian w Polskim Ładzie?

CIT Spółki Prawo gospodarcze

Jednym z rozwiązań w ramach Polskiego Ładu, mającym wpłynąć na uszczelnienie systemu podatkowego, jest wykluczenie możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodu z określonych tytułów w przypadku transakcji dotyczących podmiotów powiązanych. Twórcy nowych przepisów nazwali takie świadczenia „ukrytymi dywidendami” i uwzględnili jako nową kategorię podatkową.

07.12.2021

Układ zamiast uproszczonej restrukturyzacji mniej atrakcyjny

Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Koniec uproszczonej restrukturyzacji, tzw "covidówki". Od 1 grudnia zastąpi ją postępowanie w sprawie zawarcia układu. Prawnicy uważają, że nie są to już takie atrakcyjne rozwiązania, jak te poprzednie. Nie będzie już więc tak wielkiego sukcesu jak przy "covidówkach". Od środy również dane dłużników zaczną trafiać do Krajowego Rejestru Zadłużonych.

01.12.2021

Prof. Romanowski: Przepisy karne to sidła zastawione na zarządy i pracowników spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Jak pisał Stephen King „Nie zobaczysz potwora czającego się pod łóżkiem […] jeśli nie zaświecisz światła”.  Tak też trzeba traktować projekt zmian w prawie spółek, gdzie zapalone światło pozwala odkrywać kolejne „potwory” prawne będące pułapkami zastawianymi na zarządzających, pracowników i ich doradców. A życie uczy, że wiele wyjdzie jeszcze w praktyce - twierdzi prof. Michał Romanowski.

30.11.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski