Mieszkanie pod jednym dachem wystarczy, by wziąć urlop opiekuńczy na dziadka i konkubenta

Prawo pracy Prawo unijne

Pracownik w Polsce, wbrew zaleceniom unijnej dyrektywy, nie skorzysta z przysługujących mu pięciu dni w roku kalendarzowym urlopu opiekuńczego, by zapewnić osobistą opiekę lub wsparcie dziadkowi lub swojemu rodzeństwu jako członkom rodziny. Chyba, że mieszkają pod jednym dachem. W ten sposób z urlopu skorzystają też konkubenci, choć polskie prawo nie stawia na równi związku partnerskiego z małżeńskim.

29.06.2023

Prawie 40 proc. Polaków nie wie o nowych przepisach z zakresu prawa pracy - badanie

Prawo pracy Prawo unijne

Aż 86 proc. Polaków pozytywnie ocenia zmiany w prawie pracy, które weszły w życie w kwietniu 2023 roku. Jednocześnie tylko 12 proc. ankietowanych dobrze orientuje się w nowych przepisach, a połowa zna je w ograniczonym zakresie. Co ciekawe, aż 47 proc. ankietowanych twierdzi, że obecny pracodawca nie poinformował ich o zmianie przepisów, zapominając, że pracodawca nie ma takiego obowiązku.

28.06.2023

Nadchodzi reforma unijnego prawa celnego

Doradca podatkowy Finanse Prawo unijne

Pandemia koronawirusa, wzrost sprzedaży wysyłkowej oraz inwazja Rosji na Ukrainę to tylko kilka wyzwań współczesnego łańcucha dostaw. Unia Europejska (UE) w odpowiedzi na pojawiającą się presję w związku z dynamiczną sytuacją geopolityczną i zwiększającym się wolumenem obrotu towarowego z zagranicą, zaproponowała rozwiązanie w postaci projektu nowego kodeksu celnego – piszą eksperci PwC Polska.

28.06.2023

Akt o Sztucznej Inteligencji - przed Unią Europejską duże wyzwanie

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Unia Europejska ma przed sobą duże wyzwanie, bowiem przy założeniu niewstrzymywania innowacji, musi niejako okiełznać sztuczną inteligencję i nadać jej ramy funkcjonowania. Prace nad Aktem o Sztucznej Inteligencji nadal trwają, nie sposób mówić już na tym etapie o jednolitym tekście, który nie ulegnie zmianom - pisze Dominika Fallach, prawniczka w Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.

27.06.2023

TSUE: Każdy ma prawo wiedzieć, kiedy i jak jego dane osobowe były przeglądane

Rynek i konsument RODO Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w ubiegłym tygodniu, że informacje dotyczące operacji przeglądania danych osobowych danej osoby, dotyczące dat i celów tych operacji, stanowią informacje, które osoba ta ma prawo uzyskać od administratora. Nie ogranicza tego fakt, że administrator prowadzi działalność bankową.

26.06.2023

UE szykuje konkretną broń do walki z nieodpowiedzialnym biznesem

Rynek Prawo gospodarcze Prawo unijne

Odpowiedzialność odszkodowawcza, wykluczenie z rynku i kary w wysokości 5 procent rocznego obrotu - to tylko niektóre sankcje, które wkrótce mogą być nakładane na firmy, jeśli nie będą one respektować praw człowieka i ograniczać negatywnego wpływu na środowisko. Unia Europejska pracuje nad kompleksowymi przepisami w tym zakresie. Wkrótce rozpoczną się konsultacje z państwami członkowskimi.

26.06.2023

Przedsiębiorcy mają szanse na zwrot zapłaconej wcześniej sankcji VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Prawo unijne

Organy podatkowe nie mogą już wymierzać automatycznie dodatkowego zobowiązania w VAT. Jego wysokość muszą dostosować do „przewinienia” podatnika. Zmiana jest efektem orzeczenia TSUE, ale nastąpiła dopiero po dwóch latach od opublikowania wyroku. Według ekspertów, w tym czasie skarbówka nie powinna w ogóle stosować sankcji w stosunku do podatników, którzy nie byli oszustami i nie działali w złej wierze. Ci którzy zapłacili, mogą wystąpić o zwrot.

26.06.2023

Sztuczna inteligencja rozpozna nielegalnego imigranta

Administracja publiczna Prawo unijne

Fundacja Panoptykon krytykuje Unię Europejską za podział migrantów, którzy wjeżdżają na teren Wspólnoty. Pomoc sztucznej inteligencji to błąd, zdaniem aktywistów. Nowa regulacja AI ma dopuszczać stosowanie systemów wysokiego ryzyka w zarządzaniu migracją, azylem i kontrolą granic. I do tego organizacje społeczne nie będą mogły występować w imieniu osób pokrzywdzonych decyzją.

22.06.2023

Dr Radwan-Röhrenschef: Polska ustawa sankcyjna wyszła poza unijne prawo

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo unijne

Polityka handlowa, a więc też ewentualne sankcje gospodarcze wobec wybranych państw, należy do polityki wspólnej Unii Europejskiej. W tej sytuacji stworzenie w polskiej ustawie sankcyjnej dodatkowej listy podmiotów nimi objętych, może być uznane za naruszenie unijnego prawa – twierdzi adwokat dr Marcin Radwan-Röhrenschef.

21.06.2023

Coraz bliżej rewolucyjnych zmian w prawie dotyczącym sztucznej inteligencji

Nowe technologie Prawo unijne

Po wielu miesiącach dyskusji i przygotowań, Parlament Europejski przyjął 14 czerwca stanowisko negocjacyjne w sprawie aktu o sztucznej inteligencji. Teraz ostateczny kształt przepisów będzie negocjowany z państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Jest szansa, że nowe prawo zacznie obowiązywać już pod koniec roku. Co ważne, będzie ono stosowane bezpośrednio – bez konieczności tworzenia ustaw na poziomie krajowym.

16.06.2023

Nie można nakładać dwóch kar za to samo przewinienie

VAT Doradca podatkowy Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł niedawno, że regulacje krajowe, które umożliwiają nałożenie dwóch różnych sankcji za to samo przewinienie, są niezgodne z prawem unijnym. Wyrok może stanowić również cenną wskazówkę dla podatników w podobnego rodzaju rozstrzygnięciach, gdzie mamy do czynienia ze stanem prawnym, w którym stosuje się dwie odrębne od siebie kary w stosunku do tego samego uchybienia w obowiązku podatkowym – pisze Jagoda Trela, partner w ID Advisory.

15.06.2023

Eksperci KPMG: Wyrok TSUE w sprawie oprocentowania nadpłat może mieć szersze znaczenie

CIT VAT Doradca podatkowy Prawo unijne

Wydany 8 czerwca 2023 r. wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdzający, że polskie przepisy o oprocentowaniu nadpłat są niezgodne z prawem UE, to kolejny przełom w podejściu do traktowania funduszy zagranicznych z państw trzecich (tj. spoza UE / EOG) inwestujących w Polsce. Jego znaczenie praktyczne może być jednak szersze - piszą Joanna Sadkiewicz i Piotr Prandecki z KPMG w Polsce.

12.06.2023

Polski wiceminister próbował zatrzymać unijną rezolucję przeciwko przemocy 

Prawo karne Prawo unijne

Na polecenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro wiceminister Sebastian Kaleta zgłosił w piątek 9 czerwca br. w Luksemburgu weto podczas posiedzenia Rady UE w sprawie o zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej oraz rezolucji w sprawie osób LGBT. Według wiceministra i jego szefa ta regulacja ma na specjalnych zasadach, w sposób preferencyjny i wybiórczy, traktować bezpieczeństwo osób LGBT w Unii Europejskiej.

10.06.2023

TSUE: Polskie przepisy o oprocentowaniu nadpłat są niezgodne z prawem UE

Ordynacja CIT Prawo unijne

Podatnikowi należą się odsetki aż do dnia, gdy fiskus zwróci mu nadpłacony podatek. Ograniczenie nadpłaty do 30. dnia od publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej wyroku TSUE, z którego wynika nadpłata, jest niezgodne z prawem unijnym – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

09.06.2023

Kanownik: Akt ws. danych to szanse i ryzyko dla unijnego rynku

Nowe technologie Prawo unijne

Stale rosnący wolumen danych generowanych na świecie, ich ogromna wartość gospodarcza i społeczna oraz potencjał, by napędzać postęp technologiczny oraz badawczy w pełni uzasadniają pilną potrzebę budowy ram prawnych, które pozwolą w pełni wykorzystać tę dziejową szansę. Polska i inne państwa naszego regionu Europy mogą w tej rozgrywce wygrać, ale i stracić szczególnie dużo.

09.06.2023

Prezydent chce więcej swojej władzy w Unii Europejskiej

Administracja publiczna Prawo unijne

Prezydent chce, by rząd nie mógł bez jego zgody desygnować kandydatów na szereg stanowisk w UE, miałby on też brać udział w posiedzeniach Rady Europejskiej, na których przewidziano obecność szefów państw lub rządów. Zakłada to prezydencki projekt o współpracy władz ws. przewodnictwa Polski w Radzie UE. Andrzej Duda zaapelował o niezwłoczne przyjęcie tej ustawy. I bardzo pozytywnie wypowiadał się o Unii.

07.06.2023

KE wszczęła postępowanie przeciwko Polsce ws. "rosyjskiej" komisji 

Administracja publiczna Prawo unijne

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z powołaniem przez Polskę komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 - poinformowano w środę w Brukseli. Ustawa już obowiązuje, ale prezydent chce zmian w niej.

07.06.2023

Liga żużlowa ukarana za ograniczenie rywalizacji o zawodników

Prawo unijne Ochrona konkurencji

Ustalanie maksymalnych stawek wynagrodzenia żużlowców startujących w polskich ligach stanowiło naruszenie prawa konkurencji, a skutkiem tych działań było ograniczenie swobodnej rywalizacji między klubami o najlepszych zawodników. W związku z tym Prezes UOKiK nałożył na Polski Związek Motorowy i Ekstraligę Żużlową kary finansowe w łącznej wysokości ponad 5,2 mln zł.

06.06.2023

TSUE: Polskie przepisy o sędziowskich dyscyplinarkach niezgodne z prawem Unii

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w poniedziałek wyrok stwierdzający, że stworzony w Polsce system dyscyplinarny wobec sędziów oraz ograniczenie możliwości sprawdzania ich niezawisłości, naruszyły zasady prawa UE. Trybunał odniósł się do powołania i funkcjonowania zlikwidowanej już Izby Dyscyplinarnej SN, działania tzw. ustawy kagańcowej, a także stwierdził, że tylko on ocenia przestrzeganie prawa Unii.

05.06.2023