Trwają przeglądy techniczne budynków - maseczki obowiązkowe?

Koronawirus Nieruchomości

Trwa sezon przeglądów technicznych w budynkach wielorodzinnych. Zarządcy chcą zdążyć przed czwartą falą pandemii, wolą też nie ryzykować, bo ciąży na nich odpowiedzialność za stan techniczny budynków. Brakuje jednak im jasnych uregulowań, jak powinien wyglądać przegląd w czasie pandemii, bo w jego ramach trzeba wchodzić do mieszkań. Są jedynie niewiążące zalecenia Sanepidu.

25.09.2021

Mieszkańcy dalej będą płacić słone rachunki za odpady - nowe przepisy nie pomogą

Samorząd terytorialny Odpady Finanse Nieruchomości

Opłaty za wywóz śmieci od dłuższego czasu ostro szybują w górę. Obowiązująca od czwartku duża nowela ustawy śmieciowej nic nie zmieni. Nowe przepisy jedynie lekko "pudrują” problemy związane z odpadami komunalnymi, ale ich nie rozwiązują. Dla mieszkańców, jak było drogo, tak dalej będzie. Wyjściem z sytuacji może być wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów.

23.09.2021

Lokalu nie wynajął, ale wynagrodzenie dla pośrednika zgodne z prawem

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Właściciel lokalu będzie musiał wypłacić prowizję pośrednikowi w obrocie nieruchomościami, chociaż zerwał z nim umowę. Zdaniem sądu nie ma to znaczenia. Pośrednik podjął bowiem niezbędne kroki, żeby znaleźć najemcę. Wynagrodzenie należy się więc za wykonane czynności. Problem polega na tym, czy to była umowa starannego działania, czy rezultatu.

21.09.2021

Frankowicze wnioskują o odwieszenie postępowań, ale sądy nie zawsze przychylne

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Pełnomocnicy frankowiczów masowo wysyłają do sądów wnioski o podejmowanie zawieszonych postępowań w sprawach przeciwko bankom. To konsekwencja braku uchwały Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Przeważnie skutkiem wniosku jest – albo będzie – podjęcie zawieszonego postępowania, ale pojawiają się też odmienne postanowienia.

18.09.2021

Hipoteka zabezpieczy kredyt prywatny i firmowy

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Hipoteka to jedno z najczęściej wykorzystywanych w praktyce ograniczonych praw rzeczowych. Głównie zabezpiecza kredyty zaciągnięte na zakup mieszkania lub domu. Korzystają z nich również firmy, które potrzebują środków na prowadzenie działalności gospodarczej. Właściciel obciążonej nieruchomości może w pełni z niej korzystać, a nawet obciążyć  kolejną hipoteką lub zbyć.

17.09.2021

Nowelizacja kpa obowiązuje - tysiące starych decyzji administracyjnych nie do podważenia

Wymiar sprawiedliwości Kodeks postępowania administracyjnego Nieruchomości

Od dziś nie wolno podważyć ważności setek tysięcy decyzji administracyjnych z czasów PRL-u. Wchodzi bowiem w życie nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego. Dotyczy ona nie tylko decyzji reprywatyzacyjnych, o których tak ostatnio głośno - także na arenie międzynarodowej, ale wszystkich wydanych przed 16 września 1991 r., od komunalizacyjnych i uwłaszczeniowych, po nadanie orderów.

16.09.2021

Inwestycje w nieruchomości pofabryczne - audyt prawny to warunek bezpieczeństwa

Prawo cywilne Budownictwo Nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród osób planujących bezpiecznie ulokować swój kapitał, a inwestorzy coraz chętniej skupiają uwagę na nieruchomościach poprzemysłowych. Tego typu inwestycje są obciążone jednak licznymi ryzykami, w tym prawnymi. Zlekceważenie ich może wiele kosztować.

07.10.2020

Łatwiej o zgodę na nabycie nieruchomości rolnej

Budownictwo Nieruchomości

Od czerwca nabywca nieruchomości rolnej nie musi już wykazywać rękojmi należytego prowadzenia działalności rolniczej. Zmieniły się warunki tzw. przymusowego wykupu gruntów rolnych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. O zmianach w obrocie ziemią rolną piszą Sylwia Moreu-Żak i Agnieszka Saganowska z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

21.08.2019

Pośrednicy nieruchomości muszą uważać na pranie pieniędzy

Budownictwo Compliance Nieruchomości

Dotychczas w Polsce systemy zarządzania zgodnością były kojarzone głównie z sektorem finansowym i ubezpieczeniowym. To się jednak zmienia. Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy dotyczy też m.in. pośredników nieruchomości. Jej nieprzestrzeganie, może ich słono kosztować – mówi Katarzyna Saganowska, ekspert do spraw compliance w firmie JLL.

06.06.2019

NSA: Wspólnicy nie mają interesu prawnego przy nieruchomości spółki

Budownictwo Spółki Nieruchomości

Mienie, które zostało wniesione jako wkład jest majątkiem spółki, a nie jej wspólników. Nie można zatem na tej podstawie wyprowadzić ich interesu prawnego - tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Nie ma więc podstaw do uznania, że wspólnicy mają interes prawny do wniesienia odwołania od decyzji w sprawie nieruchomości, której właścicielem jest spółka.

01.04.2019

Zmienią się zasady zwrotu wywłaszczonych nieruchomości

Domowe finanse Budownictwo Nieruchomości

Krótsze i jednoznacznie określone terminy przedawnienia roszczeń oraz na przystąpienie przez współwłaścicieli nieruchomości lub ich spadkobierców do postępowania, gdy nie został zrealizowany cel publiczny - takie zmiany ma wprowadzić nowela ustawy o gospodarce nieruchomościami, nad którą prace kończy właśnie rząd.

31.10.2018
1    12  13  14  15  16