Senat poprawia ustawę o planowaniu przestrzennym po myśli samorządów

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Wydłużenie terminu na wykonanie planów ogólnych do 2028 roku oraz skrócenie terminu ważności wuzetek do dwóch lat – to najważniejsze zmiany, jakie chcą wprowadzić senatorowie do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Senackie poprawki chwalą samorządowcy.

23.06.2023

Opłata za śmieci zależy od rodzaju prowadzonej w domu działalności gospodarczej

Odpady Małe i średnie firmy Nieruchomości

Jeżeli właściciel lub najemca prowadzi obsługę biurową swojej firmy w lokalu lub domu, w których mieszka, to gmina nie może obciążyć go dodatkowymi opłatami za wywóz odpadów komunalnych. Zasada ta nie ma zastosowania, gdy część nieruchomości mieszkalnej została przeznaczona do wykonywania działalności gospodarczej.

17.06.2023

Spółka nie zadbała o świadectwo energetyczne? Odpowie prezes

Nieruchomości Energetyka

To zarząd odpowiada za brak świadectwa energetycznego w przypadku, gdy nieruchomość sprzedaje lub wynajmuje spółka. Natomiast w razie najmu pokoju wystarczy przedstawić certyfikat wydany dla całego mieszkania - wskazuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wątpliwości jest jednak więcej - dotyczą m.in. kar za nieprzekazanie świadectwa energetycznego.

01.06.2023

Zmiany w planowaniu przestrzennym - Sejm uchwalił ustawę

Administracja publiczna Nieruchomości

Studium zastąpi plan ogólny, który obejmie całą gminę. Nie będzie również warunków zabudowy wydawanych na czas nieokreślony. Taka decyzja będzie ważna tylko przez pięć lat. W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ustawa trafi teraz do Senatu.

26.05.2023

Będą nowe zasady wykupu lokali wybudowanych w programie "Mieszkanie +"

Finanse Nieruchomości

Najemcy mieszkań w ramach rynkowej części programu Mieszkanie Plus, będą mogli stać się ich właścicielami na lepszych niż dotychczas zasadach. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z PFR przygotowało pakiet rozwiązań, dzięki którym zainteresowani najemcy będą mogli je wykupić na własność korzystając z preferencyjnych warunków.

25.05.2023

Decybele z ulicy, klimatyzator za oknem - jak bronić się przed hałasem?

Środowisko Drogi Nieruchomości

Hałas potrafi być niezwykle uciążliwy i negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Jak się przed nim chronić? Możliwych rozwiązań jest wiele, od żądania przeprowadzenia kontroli i wydania stosownych decyzji przez organy administracji, poprzez pozwanie emitującego hałas do sądu, a nawet wnioskowanie o ukaranie go grzywną. Jedno jest pewne: im szybciej poszkodowany hałasem zacznie właściwie działać, tym lepiej.

20.05.2023

Certyfikaty energetyczne na nowych zasadach to też nowe obowiązki dla galerii handlowych

Nieruchomości Energetyka

Od 28 kwietnia 2023 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Istniejące obiekty handlowe, jeżeli jeszcze nie pozyskały świadectw charakterystyki energetycznej, wkrótce będą musiały to zrobić. Zarówno dla samego budynku jak i wszystkich znajdujących się w nim lokali. Problem analizuje Patrycja Chmiel z kancelarii prawnej Causa Finita.

19.05.2023

Mieszkanie w zabytkowym budynku nie wymaga świadectwa energetycznego, ale jest haczyk

Nieruchomości Energetyka

Z obowiązku uzyskania świadectwa energetycznego zwolnione są budynki wpisane do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków. Według ministerstwa rozwoju nie dotyczy to nowych budynków położonych w strefie ochrony konserwatorskiej lub objętych ochroną jako układ urbanistyczny lub ruralistyczny. Jednak żaden przepis nie rozstrzyga, co należy rozumieć pod pojęciem "nowego budynku", a zabytkiem mogą być też... nowe budynki.

17.05.2023

Arbitralna decyzja ministra "tu jest cenne złoże" pozbawi właściciela działki prawa zabudowy

Prawo gospodarcze Nieruchomości

Zmiany zaproponowane w nowelizacji prawa geologicznego i górniczego, która w maju trafiła do Sejmu, mogą okazać się niebezpieczne dla właścicieli nieruchomości i inwestorów, na terenach, które obejmują – alarmują organizacje pozarządowe. Pozwolą ministrowi klimatu i środowiska arbitralnie decydować o tym, które złoża w Polsce zostaną uznane za strategiczne i gdzie w związku z tym wprowadzić np. zakaz zabudowy.

16.05.2023

TK: Kompetencje konserwatora zabytków do wkraczania w prawo własności niezgodne z prawem

Administracja publiczna Nieruchomości

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w zakresie, w jakim ogranicza prawo własności nieruchomości poprzez wpisanie nieruchomości jako zabytku nieruchomego w gminnej ewidencji zabytków, bez zapewnienia właścicielowi gwarancji ochrony prawnej, jest zgodna z prawem własności.

11.05.2023

Właściciel budynku odpowiada za niesprawny wodomierz

Budownictwo Nieruchomości

Choć umowa o zaopatrzenie w wodę może stanowić inaczej, to jednak regułą jest, że to odbiorca odpowiada za prawidłowe działanie wodomierza. Jeżeli więc jest on niesprawny, to odbiorca powinien liczyć się z koniecznością pokrycia opłat za zużycie wody, które nie zostało zarejestrowane przez urządzenie.

10.05.2023

Mieszkania substandardowe - wstydliwy problem gmin. Kontrola NIK

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Jedynie połowa ze skontrolowanych 20 gmin prowadziła prace służące poprawie stanu mieszkań o niskim standardzie (substandardowych), i to tylko nielicznych. W co trzeciej gminie środki przeznaczane na ten cel były nieadekwatne do potrzeb lub wielokrotnie od nich niższe. Najwyższa Izba Kontroli wytyka też, że gminy prowadziły nieracjonalną i niezgodną z przepisami politykę mieszkaniową.

09.05.2023

Miejsca parkingowe można zapewnić nie tylko w ramach własnej inwestycji

Budownictwo Nieruchomości

Inwestor musi zapewnić odpowiednią liczbę miejsc postojowych dla mieszkańców budynku lub jego użytkowników, a od spełnienia wymagań związanych z parkingami zależy możliwość budowy. Gdy nie wystarczy na to miejsca na własnej działce, możliwa jest współpraca w tym zakresie z innymi inwestorami - pisze radca prawny Aleksander Moroz z DSK Kancelaria.

09.05.2023

NSA: Rozbudowanie nieruchomości na cudzej działce nie może być jedynym powodem rozbiórki

Budownictwo Nieruchomości

Nawet jeżeli nieruchomość została samowolnie rozbudowana w taki sposób, że znalazła się częściowo na działce należącej do innego właściciela, nie może to stanowić jedynej podstawy do nakazania rozbiórki. Nie przewidują tego bowiem przepisy prawa budowlanego, a ewentualnych roszczeń należy dochodzić na drodze cywilnej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

08.05.2023

Wiceprezydent Gdańska: Niekontrolowany wysyp "wuzetek" może potęgować chaos w mieście

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym trafił do Sejmu, ale nie spotkał się z przychylnym przyjęciem przez stronę samorządową. Dlaczego? O tym rozmawiamy z Piotrem Grzelakiem, zastępcą prezydenta Gdańska, przewodniczącym Komisji ds. urbanistyki w Unii Metropolii Polskich.

06.05.2023

Prof. Adamus: Administrator hipoteki w ramach egzekucji z nieruchomości musi ją sprzedać

Nieruchomości

Jeżeli administrator hipoteki przejmie nieruchomość na własność, to nie może przekazać jej wierzycielom, ale powinien ją sprzedać. Oznacza to, że jeżeli transakcja nabycia albo przejęcia nieruchomości w ramach egzekucji nastąpiła po cenach według wartości likwidacyjnej, to administrator hipoteki, aby działać w sposób odpowiadający kryteriom staranności, powinien dokonać zbycia tej nieruchomości za cenę rynkową.

04.05.2023

Zawarcie ugody dopuszczalne w postępowaniu o podział majątku wspólnego

Prawo cywilne Nieruchomości

Zarówno w doktrynie jak i judykaturze przyjmuje się powszechnie, że w razie, gdy przeniesienie własności nieruchomości dochodzi do skutku przez zawarcie ugody przed sądem, to ugoda zastępuje formę aktu notarialnego, a dodatkowo ustawodawca nadał ugodzie zawartej przed mediatorem, zatwierdzonej przez sąd, moc ugody sądowej - pisze dr Małgorzata Wojciechowicz.

03.05.2023

300 tys. mieszkań w stolicy bez prawa do gruntu - jest projekt, jak to zmienić

Nieruchomości

W stolicy ponad 300 tys. mieszkań w 99 spółdzielniach nie ma uregulowanego stanu prawnego. Chodzi o grunty na starych osiedlach wybudowanych w czasach PRL-u. Od lat trwają próby wyprostowania tej sytuacji, ale kończyły się zawsze fiaskiem. Teraz mamy kolejne podejście. Tym razem nad przepisami pracuje resort rozwoju. Władze spółdzielni chwalą propozycje, ale uważają, że same uregulowania to za mało.

28.04.2023

Za brak świadectwa energetycznego przy wynajmie grozi kara, ale to będzie martwy przepis

Budownictwo Nieruchomości

Od 28 kwietnia zmieniły się zasady wydawania świadectw energetycznych, m.in. dla najmu. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami nie mają wątpliwości, że certyfikaty przy najmie będą fikcją. Brak świadectwa będzie wykroczeniem zagrożonym karą do 5 tys. zł, ale najemca musiałby pofatygować się na policję i złożyć zawiadomienie, czego większość nie będzie chciała robić.

28.04.2023

Powierzchnię całkowitej zabudowy ustala się w planie miejscowym

Budownictwo Nieruchomości

Obowiązek określenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego maksymalnej i minimalnej intensywności zabudowy został wprowadzony do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w 2010 r. Pomimo licznych kontrowersji nadal funkcjonuje w niezmienionym kształcie sprawiając problemy inwestorom i organom. Ustawodawca ma plan na zmianę tej sytuacji.

22.04.2023