Decyzja EBC/2020/8 (2020/187) w sprawie realizacji trzeciego programu zakupu zabezpieczonych obligacji (EBC/2020/8) (wersja przekształcona)

DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2020/187
z dnia 3 lutego 2020 r.
w sprawie realizacji trzeciego programu zakupu zabezpieczonych obligacji (EBC/2020/8) (wersja przekształcona)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności art. 127 ust. 2 tiret pierwsze,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 12 ust. 1 akapit drugi w związku z art. 3 ust. 1 tiret pierwsze, a także art. 18 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja EBC/2014/40 1  była kilkakrotnie nowelizowana w znaczącym zakresie 2 . Zważywszy na planowane dalsze zmiany tej decyzji, dla zachowania jasności prawa należy sporządzić jej przekształconą wersję.

(2) Decyzja EBC/2014/40 ustanowiła trzeci program zakupu zabezpieczonych obligacji (covered bond purchase programme, CBPP). Łącznie z programem zakupu papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami, programem zakupu aktywów sektora publicznego na rynkach wtórnych oraz programem zakupu w sektorze przedsiębiorstw trzeci program CBPP stanowi część rozszerzonego programu zakupu aktywów (asset purchase programme, APP) Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Program APP ma na celu wzmocnienie transmisji polityki pieniężnej, ułatwienie udzielania kredytu gospodarce strefy euro, łagodzenie warunków zaciągania kredytów przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa oraz wsparcie stałej konwergencji stopy inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2% w średnim okresie, zgodnie z podstawowym celem EBC, jakim jest utrzymanie stabilności cen.

(3) Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2017/2199 (EBC/2017/37) 3  zmodyfikowała zasady kwalifikowania do zakupów w ramach trzeciego programu CBPP w odniesieniu do warunkowych obligacji typu "pass-through". Od dnia 1 stycznia 2019 r. warunkowe obligacje typu "pass-through" nie powinny być kwalifikowane do zakupów w ramach trzeciego programu CBPP z uwagi na ich skomplikowaną strukturę, w której uprzednio zdefiniowane zdarzenia prowadzą do wydłużenia zapadalności tych obligacji oraz zmiany ich struktury płatności.

(4) 13 grudnia 2018 r. Rada Prezesów zdecydowała o wprowadzeniu z dniem 1 stycznia 2019 r. modyfikacji niektórych parametrów programu APP w celu umożliwienia osiągnięcia celów tego programu. W szczególności Rada Prezesów zdecydowała o wstrzymaniu z dniem 31 grudnia 2018 r. zakupów netto w ramach programu APP. Rada Prezesów potwierdziła swój zamiar, aby spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych w ramach programu APP były w całości nadal reinwestowane w dłuższym okresie czasu po rozpoczęciu przez Radę Prezesów podnoszenia głównych stóp procentowych EBC, a w każdym razie tak długo, jak będzie to niezbędne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych oraz znacznego stopnia akomodacji polityki pieniężnej.

(5) W dniu 12 września 2019 r. Rada Prezesów zdecydowała o ponownym uruchomieniu zakupów netto w ramach programu APP od dnia 1 listopada 2019 r.; Rada Prezesów oczekuje, że zakupy będą kontynuowane tak długo, jak będzie to konieczne dla wzmocnienia akomodacyjnego wpływu stóp kształtujących politykę pieniężną, i że zakupy te zakończą się niedługo przed rozpoczęciem przez Radę Prezesów podnoszenia głównych stóp procentowych EBC. Rada Prezesów zdecydowała również o kontynuowaniu reinwestowania w całości spłat kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych w ramach programu APP w dłuższym okresie czasu po rozpoczęciu przez Radę Prezesów podnoszenia głównych stóp procentowych EBC, a w każdym razie tak długo, jak będzie to niezbędne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych oraz znacznego stopnia akomodacji polityki pieniężnej. W związku z przedłużającym się spowolnieniem w gospodarce strefy euro, utrzymującym się ryzykiem negatywnego rozwoju sytuacji w zakresie wzrostu oraz perspektywą rozwoju inflacji wykraczającą poza średnioterminowy cel inflacyjny, Rada Prezesów stwierdziła, że wsparcie powrotu inflacji na stałą ścieżką konwergencji ze średnioterminowym celem inflacyjnym wymaga kompleksowej odpowiedzi w zakresie prowadzonej polityki. Ponowne uruchomienie zakupów netto jest środkiem proporcjonalnym, ponieważ ma większy wpływ na stopy w długim terminie niż polityka stóp procentowych oraz ogranicza odpowiednie koszty finansowania ponoszone przez firmy i gospodarstwa domowe.

(6) Trzeci program CBPP, jako jeden z elementów wchodzących w skład programu APP, jest proporcjonalnym środkiem ograniczającym ryzyko pogorszenia się perspektywy inflacyjnych, gdyż programy te prowadzą do dalszego rozluźnienia warunków monetarnych i finansowych, w tym mających znaczenie dla warunków kredytowania przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, wspierając w ten sposób konsumpcję oraz wydatki inwestycyjne w strefie euro i przyczyniając się przez to do powrotu stóp inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2 % w średnim okresie. W sytuacji, w której podstawowe stopy procentowe EBC osiągnęły poziom swojego dolnego ograniczenia, konieczne jest rozszerzenie instrumentarium polityki pieniężnej Eurosystemu o programy zakupu aktywów, jako instrumenty o wysokim potencjale transmisji do gospodarki realnej.

(7) Trzeci program CBPP zawiera szereg rozwiązań służących zapewnieniu proporcjonalności przewidywanych zakupów do stawianych im celów, przy należytym uwzględnieniu w swojej konstrukcji ryzyk finansowych, które będą ograniczane w procesie zarządzania ryzykiem.

(8) Trzeci program CBPP spełnia wymagania traktatowe stawiane bankom centralnym Eurosystemu, w tym w zakresie zakazu finansowania ze środków banku centralnego, oraz nie wpływa negatywnie na działalność Eurosystemu z perspektywy zasad funkcjonowania otwartej gospodarki wolnorynkowej.

(9) W ramach wspólnej polityki pieniężnej transakcje bezwarunkowego zakupu kwalifikowanych zabezpieczonych obligacji w ramach trzeciego programu CBPP powinny być realizowane w sposób jednolity i zdecentralizowany, zgodnie z postanowieniami niniejszej decyzji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Wprowadzenie i zakres programu obejmującego transakcje bezwarunkowego zakupu zabezpieczonych obligacji

Eurosystem wprowadza niniejszą decyzją trzeci program zakupu zabezpieczonych obligacji (CBPP). W ramach tego programu banki centralne Eurosystemu będą dokonywały transakcji zakupu kwalifikowanych zabezpieczonych obligacji w rozumieniu art. 3. W ramach trzeciego programu CBPP banki centralne Eurosystemu mogą dokonywać transakcji bezwarunkowego zakupu kwalifikowanych zabezpieczonych obligacji od kwalifikowanych kontrahentów na rynku pierwotnym i wtórnym, zgodnie z kryteriami kwalifikacji kontrahentów określonymi w art. 4.

Artykuł  2

Definicje

Użyte w niniejszej decyzji terminy oznaczają:

1)
"instytucja kredytowa" - instytucję kredytową w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 4 ;
2)
"multi cédulas" - multi cédulas w rozumieniu art. 2 pkt 62 wytycznych Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/510 (EBC/2014/60) 5 .
Artykuł  3

Kryteria kwalifikacji zabezpieczonych obligacji

1. 
Instrumentami kwalifikującymi się do zakupów bezpośrednich w ramach trzeciego programu CBPP są zabezpieczone obligacje, które spełniają kryteria kwalifikacji aktywów rynkowych na potrzeby operacji kredytowych Eurosystemu zgodnie z częścią czwartą wytycznych (UE) 2015/510 (EBC/2014/60), spełniają warunki akceptacji jako własne zabezpieczenie określone w art. 138 ust. 3 lit. b) wytycznych (UE) 2015/510 (EBC/2014/60), zostały wyemitowane przez instytucje kredytowe zarejestrowane w strefie euro oraz spełniają wymogi określone w ust. 3.
2. 
Multi cédulas kwalifikują się do zakupów bezpośrednich w ramach trzeciego programu CBPP, jeżeli są instrumentami kwalifikowanymi na potrzeby operacji polityki pieniężnej zgodnie z częścią czwartą wytycznych (UE) 2015/510 (EBC/2014/60), zostały wyemitowane przez podmioty specjalnego przeznaczenia z siedzibą w strefie euro oraz spełniają wymogi określone w ust. 3.
3. 
Zabezpieczone obligacje i multi cédulas, o których mowa w ust. 1 i 2, kwalifikują się na potrzeby transakcji bezwarunkowego zakupu realizowanych w ramach trzeciego programu CBPP, o ile spełniają następujące wymogi:
a)
zastosowanie ma minimalna ocena jakości kredytowej na poziomie stopnia 3 jakości kredytowej w zharmonizowanej skali Eurosystemu, wyrażona w postaci przynajmniej jednego publicznego ratingu kredytowego dostarczonego przez zewnętrzną instytucję oceny wiarygodności kredytowej (ECAI) zaakceptowaną zgodnie z ramowymi zasadami oceny kredytowej w Eurosystemie;
b)
całkowity stan posiadania obligacji oznaczonej danym międzynarodowym numerem identyfikacyjnym papierów wartościowych przez wszystkie banki centralne Eurosystemu wspólnie z tytułu pierwszego 6  i drugiego 7  programu zakupów zabezpieczonych obligacji, z tytułu trzeciego programu CBPP oraz z jakiekolwiek innego tytułu nie może być większy niż 70 %;
c)
zabezpieczone obligacje muszą być denominowane w euro oraz utrzymywane i rozliczane w strefie euro;
d) 8
 z transakcji zakupu realizowanych w ramach trzeciego programu CBPP wyklucza się automatycznie zabezpieczone obligacje wyemitowane przez instytucje kredytowe, których dostęp do operacji polityki pieniężnej Eurosystemu został ograniczony, zawieszony lub wyłączony na podstawie wytycznych (UE) 2015/510 (EBC/2014/60) - na czas takiego ograniczenia, zawieszenia lub wyłączenia. W drodze odstępstwa od postanowień pierwszego zdania niniejszej lit. d) Rada Prezesów zachowuje uprawnienie - po przeanalizowaniu konkretnego przypadku - do ponownej oceny wykluczenia z zakupów zabezpieczonych obligacji wyemitowanych przez instytucję kredytową, której dostęp do operacji polityki pieniężnej Eurosystemu został ograniczony, zawieszony lub wyłączony na mocy wytycznych (UE) 2015/510 (EBC/2014/60), oraz - jeżeli uzna to za właściwe - do uchylenia takiej decyzji o wykluczeniu;
e)
zabezpieczone obligacje, które obecnie na Cyprze i w Grecji nie posiadają ratingu na poziomie stopnia 3 jakości kredytowej, muszą mieć rating aktywów na poziomie równym co najmniej najwyższemu ratingowi przyznanemu zabezpieczonym obligacjom przez odpowiednią instytucję ECAI w danej jurysdykcji. Wymóg taki stosuje się w okresie, w którym minimalne wymogi Eurosystemu w zakresie jakości kredytowej nie są stosowane w ramach wymogów kwalifikowania zabezpieczeń dotyczących rynkowych instrumentów dłużnych emitowanych lub gwarantowanych przez rząd Grecji lub Cypru (zgodnie z art. 8 ust. 2 wytycznych EBC/2014/31 9 ); do łącznego stanu posiadania obligacji przez banki centralne Eurosystemu z tytułu pierwszego, drugiego i trzeciego programu zakupów zabezpieczonych obligacji oraz z jakiekolwiek innego tytułu zastosowanie ma 30% limit udziału emisji dla danego międzynarodowego numeru identyfikacyjnego papierów wartościowych, przy czym obligacje te muszą zawierać następujące elementy zapewniające osiągnięcie odpowiedniego poziomu ryzyka:
(i)
obowiązek comiesięcznego przekazywania krajowemu bankowi centralnemu (KBC) siedziby emitenta informacji o cechach puli, w tym danych o poszczególnych kredytach, jak również o strukturalnych cechach programu zakupu zabezpieczonych obligacji i informacji o emitencie; wzory sprawozdawcze przekazuje kontrahentom odpowiedni KBC;
(ii)
obowiązek minimalnego nadzabezpieczenia na poziomie 25%; zasady dotyczące obliczania wysokości obowiązku nadzabezpieczenia przekazuje kontrahentom odpowiedni KBC;
(iii)
transakcje zabezpieczające przed ryzykiem kursowym z kontrahentami o ratingu BBB- lub wyższym w przypadku należności denominowanych w walutach innych niż euro w puli aktywów stanowiących zabezpieczenie obligacji nabywanych w ramach programu lub - alternatywnie - zapewnienie, aby co najmniej 95% aktywów było denominowanych w euro;
(iv)
należności kredytowe należące do puli aktywów stanowiących zabezpieczenie obligacji nabywanych w ramach programu są należnościami wobec dłużników zlokalizowanych w strefie euro;
f)
zabezpieczone obligacje zatrzymane przez ich emitenta kwalifikują się do zakupów w ramach trzeciego programu CBPP, jeżeli spełniają określone powyżej kryteria kwalifikacji;
g)
dopuszcza się zakupy nominalnych zabezpieczonych obligacji o ujemnej stopie zwrotu do wykupu (lub najniższej możliwej stopie zwrotu (yield to worst)), która jest równa lub wyższa od stopy depozytu w banku centralnym. W niezbędnym zakresie dopuszcza się zakupy nominalnych zabezpieczonych obligacji o ujemnej stopie zwrotu do wykupu (lub najniższej możliwej stopie zwrotu (yield to worst)), która jest poniżej stopy depozytu w banku centralnym;
h)
emitent zabezpieczonych obligacji nie jest podmiotem prywatnym lub publicznym:
(i)
którego głównym celem jest stopniowe zbywanie swoich aktywów i wygaszenie prowadzonej działalności; lub
(ii)
który zajmuje się zarządzaniem aktywami lub ich zbywaniem i został utworzony w celu wspierania restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji podmiotów sektora finansowego, w tym podmioty zarządzające aktywami powstałe w wyniku działań restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w formie zastosowania instrumentu wydzielenia aktywów zgodnie z art. 26 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 806/2014 10  lub przepisów krajowych stanowiących implementację art. 42 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE 11 ;
i)
z zakupów w ramach trzeciego programu CBPP wyklucza się zabezpieczone obligacje posiadające warunkową strukturę typu "pass-through", w ramach której uprzednio zdefiniowane zdarzenia skutkują wydłużeniem okresu zapadalności obligacji oraz przejściem na strukturę płatności zależną głównie od przepływów środków pieniężnych generowanych przez pulę aktywów zabezpieczających.
Artykuł  4

Kwalifikowani kontrahenci

Kwalifikowanymi kontrahentami na potrzeby transakcji bezwarunkowych w ramach trzeciego programu CBPP oraz transakcji pożyczania papierów wartościowych obejmujących zabezpieczone obligacje należące do portfeli Eurosystemu w ramach tego programu są:

a)
podmioty spełniające kryteria kwalifikacji do uczestnictwa w operacjach polityki pieniężnej Eurosystemu zgodnie z art. 55 wytycznych (UE) 2015/510 (EBC/2014/60);
b)
inni kontrahenci wykorzystywani przez banki centralne Eurosystemu na potrzeby inwestowania ich portfeli inwestycyjnych denominowanych w euro, w tym kontrahenci spoza strefy euro aktywni na rynkach zabezpieczonych obligacji.
Artykuł  5

Utrata mocy obowiązującej

1. 
Traci moc decyzja EBC/2014/40.
2. 
Odniesienia do uchylonej decyzji uważa się za odniesienia do niniejszej decyzji i odczytuje zgodnie z tabelą korelacji zawartą w załączniku II.
Artykuł  6

Przepis końcowy

Niniejsza decyzja wchodzi w życie czwartego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 3 lutego 2020 r.
Christine LAGARDE
Prezes EBC

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Uchylona decyzja wraz z listą jej kolejnych zmian

Decyzja EBC/2014/40 z dnia 15 października 2014 r. w sprawie realizacji trzeciego programu zakupu zabezpieczonych obligacji (Dz.U. L 335 z 22.11.2014, s. 22).

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2017/101 z dnia 11 stycznia 2017 r. zmieniająca decyzję EBC/2014/40 w sprawie realizacji trzeciego programu zakupu zabezpieczonych obligacji (EBC/2017/2) (Dz.U. L 16 z 20.1.2017, s. 53).

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2017/1360 z dnia 18 maja 2017 r. zmieniająca decyzję EBC/2014/40 w sprawie realizacji trzeciego programu zakupu zabezpieczonych obligacji (EBC/2017/14) (Dz.U. L 190 z 21.7.2017, s. 22).

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2017/2199 z dnia 20 listopada 2017 r. zmieniająca decyzję EBC/2014/40 w sprawie realizacji trzeciego programu zakupu zabezpieczonych obligacji (EBC/2017/37) (Dz.U. L 312 z 28.11.2017, s. 92).

ZAŁĄCZNIK  II

TABELA KORELACJI

Decyzja EBC/2014/40 Niniejsza decyzja
Artykuł 1 Artykuł 1
- Artykuł 2
Artykuł 2 Artykuł 3
Artykuł 3 Artykuł 4
- Artykuł 5
Artykuł 4 Artykuł 6
1 Decyzja EBC/2014/40 z dnia 15 października 2014 r. w sprawie realizacji trzeciego programu zakupu zabezpieczonych obligacji (Dz. U. L 335 z 22.11.2014, s. 22).
2 Zob. załącznik I.
3 Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2017/2199 z dnia 20 listopada 2017 r. zmieniająca decyzję EBC/2014/40 w sprawie realizacji trzeciego programu zakupu zabezpieczonych obligacji (EBC/2017/37) (OJ L 312 z 28.11.2017, s. 92).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1).
5 Wytyczne Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/510 z dnia 19 grudnia 2014 r. w sprawie implementacji ram prawnych polityki pieniężnej Eurosystemu (EBC/2014/60) (Dz.U. L 91 z 2.4.2015, s. 3).
6 Decyzja EBC/2009/16 z dnia 2 lipca 2009 r. w sprawie realizacji programu zakupu zabezpieczonych obligacji (Dz.U. L 175 z 4.7.2009, s. 18).
7 Decyzja EBC/2011/17 z dnia 3 listopada 2011 r. w sprawie realizacji drugiego programu zakupu zabezpieczonych obligacji (Dz.U. L 297 z 16.11.2011, s. 70).
8 Art. 3 ust. 3 lit. d) zmieniona przez art. 1 decyzji nr EBC/2020/48 (1688/2020) z dnia 25 września 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.379.58) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2021 r.
9 Wytyczne EBC/2014/31 z dnia 9 lipca 2014 r. w sprawie dodatkowych tymczasowych środków dotyczących operacji refinansujących Eurosystemu i kwalifikowania zabezpieczeń oraz zmieniające wytyczne EBC/2007/9 (Dz.U. L 240 z 13.8.2012, s. 28).
10 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 806/2014 z dnia 15 lipca 2014 r. ustanawiające jednolite zasady i jednolitą procedurę restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji instytucji kredytowych i niektórych firm inwestycyjnych w ramach jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz jednolitego funduszu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1093/2010 (Dz.U. L 225 z 30.7.2014, s. 1).
11 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiająca ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych oraz zmieniająca dyrektywę Rady 82/891/EWG i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/24/WE, 2002/47/WE, 2004/25/WE, 2005/56/WE, 2007/36/WE, 2011/35/UE, 2012/30/UE i 2013/36/EU oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 190).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024