Decyzja EBC/2020/53 (2020/1631) w sprawie przekazania uprawnień do podejmowania decyzji w odniesieniu do przekazywania poufnych informacji statystycznych dotyczących statystyki gospodarczej i finansowej Urzędowi Statystycznemu Unii Europejskiej (Eurostatowi)

DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2020/1631
z dnia 22 października 2020 r.
w sprawie przekazania uprawnień do podejmowania decyzji w odniesieniu do przekazywania poufnych informacji statystycznych dotyczących statystyki gospodarczej i finansowej Urzędowi Statystycznemu Unii Europejskiej (Eurostatowi) (EBC/2020/53)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 12 ust. 1,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2533/98 z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczące zbierania informacji statystycznych przez Europejski Bank Centralny 1 , w szczególności art. 8a,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 8a ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 2533/98 do przekazywania poufnych informacji statystycznych pomiędzy członkiem Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC), który zebrał te informacje, a organem Europejskiego Systemu Statystycznego (ESS) może dojść pod warunkiem że przekazywanie to jest niezbędne do skutecznego opracowywania, tworzenia, rozpowszechniania lub poprawy jakości statystyki europejskiej w zakresie odpowiednich kompetencji ESS i ESBC oraz pod warunkiem że konieczność tę uzasadniono.

(2) W art. 8a rozporządzenia (WE) nr 2533/98 przewidziano dalsze środki ostrożności mające zastosowanie po wymianie poufnych informacji statystycznych pomiędzy ESBC a ESS, tj. każde dalsze przekazanie informacji następujące po ich pierwszym przekazaniu wymaga wyraźnego zezwolenia organu, który takie informacje zebrał, a ponadto poufnych informacji statystycznych nie należy wykorzystywać do celów innych niż cele statystyczne, np. do celów administracyjnych, podatkowych lub do celów postępowań sądowych.

(3) Zgodnie z art. 20 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 2  Urząd Statystyczny Unii Europejskiej (Eurostat) wykorzystuje poufne dane uzyskane wyłącznie do celów tworzenia statystyki europejskiej wyłącznie do celów statystycznych, chyba że dana jednostka statystyczna wyrazi jednoznaczną zgodę na wykorzystanie tych danych do innych celów. Ponadto, zgodnie z art. 20 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 223/2009, Eurostat podejmuje wszelkie niezbędne środki regulacyjne, administracyjne, techniczne i organizacyjne w celu zapewnienia ochrony fizycznej i logicznej poufnych danych. Na tej podstawie Eurostat potwierdził Europejskiemu Bankowi Centralnemu (EBC), że zapewni poufność przekazywanych informacji statystycznych, które zostaną wykorzystane wyłącznie do celów statystycznych i nie będą podlegały dalszemu ujawnianiu. W związku z powyższym Rada Prezesów EBC oceniła, że Eurostat wprowadził niezbędne środki w celu ochrony poufności poufnych informacji statystycznych dotyczących statystyki gospodarczej i finansowej przekazywanych przez EBC.

(4) W marcu 2003 r. EBC i Eurostat zawarły protokół ustaleń w sprawie statystyki gospodarczej i finansowej 3  (zwany dalej "protokołem ustaleń w sprawie statystyki gospodarczej i finansowej") m.in. w celu ustalenia zasad wymiany i powielania danych. Punkt G tego protokołu ustaleń stanowi, że uzgodnienia dotyczące terminowej wymiany danych zostaną określone w umowie o gwarantowanym poziomie usług, dotyczącej również wymiany poufnych danych statystycznych. W związku z tym umowa o gwarantowanym poziomie usług dotycząca wymiany danych 4 , zamieszczona w załączniku nr 2 do protokołu ustaleń w sprawie statystyki gospodarczej i finansowej i zawarta w lutym 2008 r., określa odpowiednie obowiązki związane z wymianą danych pomiędzy Dyrekcją Generalną ds. Statystyki EBC a Eurostatem oraz tryby i sposoby takiej wymiany. W załączniku nr 1 do wspomnianej umowy o gwarantowanym poziomie usług szczegółowo określono informacje statystyczne mające być przedmiotem wymiany między Eurostatem a EBC. Informacje te obejmują między innymi: kwartalną statystykę rachunków finansowych, statystykę pozycji bilansowych monetarnych instytucji finansowych (MIF), statystykę stóp procentowych MIF oraz statystykę zagraniczną, które są gromadzone, odpowiednio, na podstawie wytycznych EBC/2013/24 5 , rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1071/2013 (EBC/2013/33) 6 , rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1072/2013 (EBC/2013/34) 7  oraz wytycznych EBC/2011/23 8 .

(5) W celu usprawnienia procesu decyzyjnego EBC w zakresie decyzji w sprawie przekazywania Eurostatowi poufnych informacji dotyczących statystyki gospodarczej i finansowej do celów określonych w protokole ustaleń w sprawie statystyki gospodarczej i finansowej, a także decyzji w sprawie wprowadzenia do umowy o gwarantowanym poziomie usług dotyczącej wymiany danych zmian, które mogą być niezbędne do przekazania Eurostatowi poufnych informacji statystycznych, konieczne jest umożliwienie przekazania niektórych uprawnień decyzyjnych, zgodnie z niniejszą decyzją w sprawie przekazania uprawnień. Decyzja delegowana w sprawie przekazania Eurostatowi poufnych informacji dotyczących statystyki gospodarczej i finansowej obejmuje informacje na poziomie UE, strefy euro i krajowym, a także dane krajowe gromadzone na podstawie aktów prawnych EBC.

(6) Zgodnie z art. 12 ust. 1 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego Rada Prezesów może zdecydować o przekazaniu pewnych uprawnień Zarządowi.

(7) Zgodnie z ogólnymi zasadami przekazywania uprawnień opracowanymi i potwierdzonymi przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przekazanie uprawnień decyzyjnych powinno mieć ograniczony zakres, być proporcjonalne i oparte na określonych kryteriach. W świetle warunków określonych w art. 8a rozporządzenia (WE) nr 2533/98, które mają zastosowanie do każdorazowego przekazania poufnych informacji statystycznych Eurostatowi, oraz w świetle ograniczenia niniejszej decyzji do przekazywania poufnych informacji statystycznych do celów wynikających z protokołu ustaleń w sprawie statystyki gospodarczej i finansowej, wymagające podjęcia decyzje delegowane mają charakter techniczny, a nie polityczny, co oznacza, że kryteria przekazania uprawnień powinny pozostać stosunkowo ogólne.

(8) W przypadku niespełnienia kryteriów przyjęcia decyzji delegowanej decyzje w sprawie przekazania poufnych informacji statystycznych Eurostatowi powinny być przyjmowane przez Radę Prezesów na wniosek Zarządu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Definicje

Użyte w niniejszej decyzji określenia oznaczają:

1)
"poufne informacje statystyczne" - poufne informacje statystyczne w rozumieniu art. 1 pkt 12 rozporządzenia (WE) nr 2533/98;
2)
"decyzja delegowana" - decyzję podjętą w wyniku przekazania przez Radę Prezesów uprawnień zgodnie z niniejszą decyzją;
3)
"protokół ustaleń w sprawie statystyki gospodarczej i finansowej" - protokół ustaleń w sprawie statystyki gospodarczej i finansowej pomiędzy Dyrekcją Generalną ds. Statystyki Europejskiego Banku Centralnego (DG ds. Statystyki) a Urzędem Statystycznym Wspólnot Europejskich (Eurostatem) z dnia 10 marca 2003 r.;
4)
"umowa o gwarantowanym poziomie usług dotycząca wymiany danych" - umowę o gwarantowanym poziomie usług dotyczącą wymiany danych pomiędzy Dyrekcją Generalną ds. Statystyki Europejskiego Banku Centralnego (DG ds. Statystyki) a Urzędem Statystycznym Wspólnot Europejskich (Eurostatem) zawartą w lutym 2008 r. z późniejszymi zmianami wprowadzonymi zgodnie z jej warunkami, stanowiącą załącznik nr 2 do protokołu ustaleń w sprawie statystyki gospodarczej i finansowej.
Artykuł  2

Przekazywanie poufnych informacji statystycznych Eurostatowi

1. 
Rada Prezesów niniejszym przekazuje Zarządowi uprawnienia do podejmowania decyzji o przekazaniu Eurostatowi poufnych informacji statystycznych w zakresie wynikającym z protokołu ustaleń w sprawie statystyki gospodarczej i finansowej.
2. 
Decyzja w sprawie przekazania przez EBC poufnych informacji statystycznych Eurostatowi zgodnie z ust. 1 może być podjęta w drodze decyzji delegowanej wyłącznie w przypadku spełnienia kryteriów przyjmowania decyzji delegowanych określonych w art. 4.
Artykuł  3

Zmiany umowy o gwarantowanym poziomie usług dotyczącej wymiany danych

1. 
Rada Prezesów niniejszym przekazuje Zarządowi uprawnienia do podejmowania decyzji w sprawie zmiany umowy o gwarantowanym poziomie usług dotyczącej wymiany danych w zakresie niezbędnym do przekazywania Eurostatowi poufnych informacji statystycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1.
2. 
Decyzja w sprawie zmiany umowy o gwarantowanym poziomie usług dotyczącej wymiany danych w zakresie niezbędnym do przekazywania Eurostatowi poufnych informacji statystycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1, zgodnie z ust. 1, może być podjęta w drodze decyzji delegowanej wyłącznie w przypadku spełnienia kryteriów przyjmowania decyzji delegowanych określonych w art. 4.
Artykuł  4

Kryteria przyjmowania decyzji delegowanych w sprawie przekazania poufnych informacji statystycznych Eurostatowi i w sprawie zmiany umowy o gwarantowanym poziomie usług dotyczącej wymiany danych

1. 
Decyzja w sprawie przekazania Eurostatowi poufnych informacji statystycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1, lub w sprawie zmiany umowy o gwarantowanym poziomie usług dotyczącej wymiany danych, odpowiednio na podstawie art. 2 i 3, może być podjęta w drodze decyzji delegowanej wyłącznie w przypadku, gdy przekazanie takie jest konieczne do skutecznego opracowywania, tworzenia, rozpowszechniania lub poprawy jakości europejskiej statystyki gospodarczej i finansowej oraz gdy konieczność ta została należycie uzasadniona. Poufne informacje statystyczne, o których mowa w art. 2 ust. 1, przekazywane Eurostatowi muszą być odpowiednie i właściwe, a ich zakres nie może być zbyt szeroki, bio- rąc pod uwagę ich rolę.
2. 
Decyzja w sprawie przekazania Eurostatowi poufnych informacji statystycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1, lub w sprawie zmiany umowy o gwarantowanym poziomie usług dotyczącej wymiany danych, odpowiednio na podstawie art. 2 i 3, może być podjęta w drodze decyzji delegowanej, tylko jeżeli spełnione zostaną wszystkie następujące warunki:
a)
informacje takie będą Eurostatowi niezbędne w celu zapewnienia miarodajnej kompilacji europejskiej statystyki gospodarczej i finansowej lub oceny jakości wkładów do takiej zagregowanej statystyki;
b)
Eurostat zobowiąże się do uzyskania uprzedniej zgody na dalsze przekazywanie poufnych informacji statystycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1, po ich pierwszym przekazaniu;
c)
wniosek będzie dotyczył informacji objętych zakresem protokołu ustaleń w sprawie statystyki gospodarczej i finansowej; oraz
d)
przekazanie takich informacji nie będzie miało negatywnego wpływu na wykonywanie przez ESBC jego zadań.

Komitet ds. Statystyki ESBC przedstawia Zarządowi ocenę spełnienia warunków, o których mowa w lit. a)-d).

3. 
Radę Prezesów powiadamia się w odpowiednim czasie o każdej decyzji podjętej przez Zarząd na podstawie art. 2 i 3.
4. 
W przypadku niespełnienia jednego lub większej liczby kryteriów przyjęcia decyzji delegowanej określonych w ust. 1 lub 2 decyzje w sprawie przekazania Eurostatowi poufnych informacji statystycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1, oraz w sprawie zmiany umowy o gwarantowanym poziomie usług dotyczącej wymiany danych w zakresie niezbędnym do przekazania Eurostatowi poufnych informacji statystycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1, są przyjmowane przez Radę Prezesów na wniosek Zarządu.
Artykuł  5

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 22 października 2020 r.
Prezes EBC
Christine LAGARDE
1 Dz.U. L 318 z 27.11.1998, s. 8.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie statystyki europejskiej oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE, Euratom) nr 1101/2008 w sprawie przekazywania do Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich danych statystycznych objętych zasadą poufności, rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 w sprawie statystyk Wspólnoty oraz decyzję Rady 89/382/EWG, Euratom w sprawie ustanowienia Komitetu ds. Programów Statystycznych Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164).
3 Protokół ustaleń w sprawie statystyki gospodarczej i finansowej pomiędzy Dyrekcją Generalną ds. Statystyki Europejskiego Banku Centralnego (DG ds. Statystyki) a Urzędem Statystycznym Wspólnot Europejskich (Eurostatem) (Memorandum of Understanding on economic and financial statistics between the Directorate General of the European Central Bank (DG Statistics) and the Statistical Office of the European Communities (Eurostat)) (Bruksela, 10 marca 2003 r.), MOU/2003/03101.
4 Umowa o gwarantowanym poziomie usług dotycząca wymiany danych pomiędzy Dyrekcją Generalną ds. Statystyki Europejskiego Banku Centralnego (DG ds. Statystyki) a Urzędem Statystycznym Wspólnot Europejskich (Eurostatem) (Service Level Agreement (SLA) on Data Exchanges between the Directorate General Statistics of the European Central Bank (DG Statistics) and the Statistical Office of the European Communities (Eurostat)) - załącznik nr 2 do protokołu ustaleń w sprawie statystyki gospodarczej i finansowej pomiędzy Eurostatem a DG ds. Statystyki (luty 2008 r.), MOU/2008/02011.
5 Wytyczne EBC/2013/24 z dnia 25 lipca 2013 r. w sprawie wymogów sprawozdawczości statystycznej Europejskiego Banku Centralnego w dziedzinie kwartalnych rachunków finansowych (Dz.U. L 2 z 7.1.2014, s. 34).
6 Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1071/2013 z dnia 24 września 2013 r. dotyczące bilansu sektora monetarnych instytucji finansowych (EBC/2013/33) (Dz.U. L 297 z 7.11.2013, s. 1).
7 Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1072/2013 z dnia 24 września 2013 r. w sprawie statystyki stóp procentowych stosowanych przez monetarne instytucje finansowe (EBC/2013/34) (Dz.U. L 297 z 7.11.2013, s. 51).
8 Wytyczne EBC/2011/23 z dnia 9 grudnia 2011 r. w sprawie wymogów sprawozdawczości statystycznej Europejskiego Banku Centralnego w zakresie statystyki zagranicznej (Dz.U. L 65 z 3.3.2012, s. 1).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.366.21

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja EBC/2020/53 (2020/1631) w sprawie przekazania uprawnień do podejmowania decyzji w odniesieniu do przekazywania poufnych informacji statystycznych dotyczących statystyki gospodarczej i finansowej Urzędowi Statystycznemu Unii Europejskiej (Eurostatowi)
Data aktu: 22/10/2020
Data ogłoszenia: 04/11/2020
Data wejścia w życie: 24/11/2020